Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

L-au scos :(

 

Le: pardon, era de la mine :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Avem vreun topic de handicapati in trafic?

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Cred ca a venit vremea sa ma vait si eu, la aproape 4 luni de la patanie :(

 

Pe 23 Iulie ma intorceam agale de la Galati spre Braila pe drumul vechi. Dupa ce am iesit din Baldovinesti il ajung din urma pe unul din superbii soferi care merg cu 70 km/h indiferent ca e localitate sau autostrada (ma depasise in sat ... dupa flash-uri ca-l incurcam pe drum) si cand ajung la vreo 10 m de el pune brusc o frana cu fum din toate rotile. Franez si eu si brusc trage de volan dreapta si se lipeste de marginea drumului ... franand pana s-a oprit. Din fata venea unul cu o duba dand flash-uri in depasirea unui camion care ... scotea scantei. Iar in paralel cu duba ... una din rotile de pe puntea spate a camionului. Cum ... in stanga era duba iar in dreapta era tembelul care a oprit ca prostu' sa vada ce se intampla ... am incasat roata in plin. Din fericire deja oprisem in momentul impactului asa ca am scapat ieftin (din mine roata a sarit pe calea ferata, 15 m la stanga si 4-5 m mai sus). Eu n-am avut nimic dar masina a necesitat niscaiva operatii estetice :( Bara, spoiler, chestia aia de sub spoiler, capota, aripa si farul din dreapta, ceva pe la un suport la motor ... maruntisuri de 1.600 EUR. Am avut noroc ca masina aluia era in leasing asa ca avea o asigurare buna.

 

Asa ca ... atentie la roti zburatoare. Ca un "semn" ... pe primul drum mai lung pe care l-am facut cu masina dupa ce am scos-o din service am vazut un accident identic cu al meu, doar ca era un camion mai mare si o duba :(

Share this post


Link to post

Am avut noroc ca masina aluia era in leasing asa ca avea o asigurare buna.

Ai facut reparatiile pe RCA-ul camionului ?

Share this post


Link to post

Ai facut reparatiile pe RCA-ul camionului ?

Nu, pe CASCO-ul meu, dar si-au recuperat usor banii de la ala si nu mi-am pierdut bonusurile. Daca asteptam pe RCA-ul lui, ori dura 3 luni, ori plateam eu din buzunar si asteptam minunea sa-mi dea ei banii ... candva.

Share this post


Link to post

Bordura *ii, lua-o-ar in dinti cine-a decis-o acolo !

 

Share this post


Link to post

Daca nu era bordura aia, ala filma duba din fata pana la impact...

Share this post


Link to post

Din nefericire pot spune, am avut ocazia astazi a asista pe viu in retrovizoare laterale, a unui accident. Soferul (singur fiind) a scapat cu fracturi usoare din fericire, spre norocul sau dupa ce a trecut razant cu partea stinga a masinii pe linga un pom de pe marginea carosabilului. Faza a fost urmatoare: venea pe contrasens, iar inainte de a ne intersecta am observat ca se trage foarte mult pe dreapta fara a reduce, urmind al urmari in retrovizoare ce se intimpla. La un momendat a iesit pe carosabil unde a incercat sa redreseze, a traversat zburind peste santul destul de adinc, pe linga pom (asta observind cind am intors la fata locului) rostogolit o data cred si cazind pe roti. Masina praf, iar el speriat de moarte. Am asteptat ambulanta dupa care mi-am vazut de treaba.

 

Cauza: atipit la volan, din spusele dinsului.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Salut prieteni,

 

deunazi ( nu mai mult de 3 saptamini in urma) am avut un accident pe cit de usor pe atit de stupid, cauza fiind fara sa fiu rautacios, o domnisoara care habar nu avea de regulile de circulatie insa avea un ford, impecabil...pina in momentul impactului...nu stiu citi sinteti familiarizati cu zona kiseleff, intersectia cu str. docentilor...acolo sint cite o banda pe sens pe strada docentilor si 4 benzi acelasi sens ( unic) pe kiseleff, sensul spre victoriei...toate bune si frumoase, domnisoara astepta vis-a-vis ca si mine la stop...cind s-a inverzit am plecat usor traversind intersectia cind...stupoare, domnisoara a intrat cu partea stinga fata in aripa mea stinga...cum naiba a ajuns acolo nu imi pot explica decit ca a taiat curba pe care vroia sa o faca pentru a intra pe kiseleff...

cum habar nu avea, am mers la politie convinsa fiind ca are dreptate...nicidecum numai ca norocul ei si ghinionul meu a fost faptul ca, rca ul meu expirase de 2 zile eu convins fiind ca mai am inca o saptamina de mers...asa ca...a trebuit sa imi repar matizul pe banii mei iar ea, cu fordul facut varza in partea din fata...la fel...pacat ca nu am avut o camera de filmat insa mi-am promis ca voi achizitiona una...

 

numai bine!

Share this post


Link to post

Am fost martorul mai multor accidente in ultimele 10 zile. Vineri, 16 August, pe Dealul Negru ploaia + lipsa de atentie (sau de experienta) au dus la citeva iesiri in decor fara urmari dar si la niste tamponari mai serioase. Din fericire, toate fara victime umane. O nota buna Politiei din zona, am apelat 112 si nu au trecut nici 5 minute pina la aparitia unui echipaj.

 

Nu la fel de bine s-au comportat serviciile de urgenta din Sibiu. In urma cu 3 zile (Simbata, 24 August) in jurul orei 11:55 am apelat din nou 112 observind un motociclist imprastiat pe mijlocul Centurii Sibiului in dreptul bornei 13+900. Echipajul SMURD a sosit la fata locului dupa mai bine de 10-12 minute (in conditiile in care, din ce am inteles, sediul se afla foarte aproape) timp in care am barat cu MOSul banda a IIa in incercarea de a proteja trupul celui cazut in vreme ca ii acordam minimul de prim-ajutor in situatia data. Si asta dupa ce un camion cu remorca a trecut foarte aproape de victima. Politia s-a lasat si ea foarte mult asteptata, am vazut un echipaj in drum catre locul accidentului la cca. 25 minute dupa anuntarea evenimentului la 112. Cauza accidentului poate parea incredibila insa am vazut-o cu ochii mei: o folie de plastic s-a infasurat in jurul motociclistului, parapetul doar a finalizat dezastrul. Stiu ca avem pe forum colegi care activeaza si pe forumuri moto, in cazul in care aveti vreo informatie despre eveniment, va rog sa imi dati si mie informatii pe PM.

 

 

Share this post


Link to post

Sau aici, de ce nu?

Share this post


Link to post

 

Si ca o continuare la asta de mai sus ...

 

Masina cica ar mai fost lovita odata:

 

download.jpg

 

Alexandru Nedelcu a intrat in posesia permisului de conducere in luna august 2013. Dupa numai cateva saptamani politistii rutieri i l-au retinut pentru ca nu a acordat prioritate unui pieton angajat in traversarea strazii in mod regulamentar. Tanarul a depus o contestatie la Judecatoria Barlad, iar permisul i-a fost restituit pana cand magistratii vor da o solutie.

 

Masina arata cam asa acu':

 

accident_stadion_8.jpg

 

Restu' de poze aici.

 

Share this post


Link to post

Din ciclul " ma face mamica doftor si imi ia si ... BMW" :) )

 

Chiar nu ii compatimesc pe putoi din astia ...

 

 

Share this post


Link to post

Am mai vazut masini facute praf dar asta le-a intrecut pe toate ! Daca soferul si pasagerul scapa, sunt convins ca vor avea o noua perspectiva asupra vietii.

 

Am o banuiala, o chestie despre care nu am gasit nimic scris. Senzatia mea este ca nu au avut pusa centura de siguranta ceea ce, de data asta, se pare ca i-a salavat. Cel putin pe moment !

Share this post


Link to post

Eu zic ca daca aveau centura erau morti acum.

Share this post


Link to post

Asta era ideea :) . Totusi, este (doar) al doilea caz pe care il cunosc in ultimii 20 de ani. Este drept si ca testele de siguranta se fac in alte conditii ...

Share this post


Link to post

Din cate vad eu airbag-ul volanului nu s-a mai declansat (nu ca ar fi facut vreo diferenta). O fi fost de la viteza prea mare sau de la o buna reparatie a avariilor anterioare? Totusi cel al pasagerului a percutat :scarpin:

Share this post


Link to post

"Cica" toata presa isi da cu parerea ca de obicei, drept urmare am dreptul si eu :)

 

Nu prea conteaza 100 200 400 etc, 100 e suficient, a lovit stalp de beton cu cea mai slaba parte a masinii.

 

PS Nimeni nu vede ca defapt se alerga cu alta masina? A fost si la stiri din alt unghi unde se vede cum cealalta masina opreste si 2 baieti vin la locul accidentului, unul din ei pare destul de afectat, probabil se cunosteau.

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...