Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Ca sa nu stati sa cautati zece minute pe topicul cu pricina:

 

undobitoc

Eu sunt dobitocul cu Touareg-ul.
Vreau sa va mulțumesc pentru urările de bine.
Da, va înțeleg, la momentul respectiv am fost un mare dobitoc, dar țin sa va reamintesc ca suntem oameni și din nefericire mai și greșim. Am permis de conducere de peste 17 ani și, cum nu am avut nici un accidentpana acum, deși am evitat multe accidente, este adevărat, aveam impresia ca sunt un mare pilot. Din nefericire pentru toate părțile implicate, la momentul respectiv am dovedit ca am fost doar un bou . Eram obosit după o tura de noapte și am estimat greșit diferența de viteza între mașină mea și autoturismul Logan. Da sunt un dobitoc. Da, știu, aceasta scuza, poate ușor penibila, nu ma dezvinovateste. Am circulat în spatele autoturismului Logan de undeva din zona Bulevardului Kiseleff. Nu ne-am șicanat, nu i-am dat flash-uri, nu îl cunoșteam și nu am avut nici o treaba cu el. Trebuia sa fac dreapta pe Ficusului și pana în dreptul trecerii de cale ferata erau coloane de mașini pe prima și pe a doua banda. Atunci când autoturismul Logan s-a încadrat pe a doua banda am considerat ca este posibil sa ma încadrez pentru a efectua virajul la dreapta. Din nefericire am greșit. Am avut mare noroc ca prostia mea nu a cauzat o tragedie. Referitor la comentariile acelor oameni care nu greșesc niciodată, și sunt întotdeauna impecabili atunci când conduc un autovehicul, și care conduc întotdeauna 100% legal și nu deranjează pe nimeni în trafic, acuzația dumneavoastră că aș fi dorit sa produc acest accident, este stupidă. Nici o ființă umana nu ar dori sa facă acest lucru, presupunând ca este normal, și integritatea sa mentală este asa cum ar trebui să fie. De asemenea, în mașină cu mine era și fiica mea, asa ca pot sa va spun cu mâna pe inimă ca nu am dorit sa produc acest accident, un accident care putea sa aibă urmări grave . Pot sa va urez tuturor sa nu treceți prin astfel de momente, în care realizezi ca prostia personala era sa cauzeze o tragedie și mașina cu care ai fost implicat într-un accident trece la 3m de un pieton. Momentul respectiv a fost înfiorător și nu doresc nimănui sa experimenteze asa ceva

Un dobitoc cu un Touareg

 

Share this post


Link to post

Dobitoc nedobitoc tot l-as fi casapit asa putin chiar daca era cu fisa in masina.

Share this post


Link to post

Foarte tare """tura de noapte"""zice touregistul

Ala este Touareg ultimul model... tura de noapte face in general "talpa tarii"daca talpa tarii isi permite TOUAREG ULTIMUL MODEL,inseamna ca nu suntem in Romania sau eu nu sunt la curent cu ce se mai intampla pe la noi :aplauze:

Share this post


Link to post

In interviul de la radio zu spune prietenul loganistului ca lucreaza atat "victima" cat si "agresorul" in domeniul aviației. Nu mi se pare ca esti talpa tarii daca esti controlor de zbor, unde se fac multe ture de noapte

Share this post


Link to post

Am prieteni care lucreaza remote pentru companii din US si au program total anapoda, incep la 6 seara si termina la 4-5 dimineata asa ca...

Share this post


Link to post

Or fi piloti de drone prin satelit in Afghanistan, si de aia si conduc in halul asta, nu mai fac diferenta dintre un parbriz si un monitor :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

In interviul de la radio zu spune prietenul loganistului ca lucreaza atat "victima" cat si "agresorul" in domeniul aviației. Nu mi se pare ca esti talpa tarii daca esti controlor de zbor, unde se fac multe ture de noapte

SCELERATUL ala controlor de zbor????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

Share this post


Link to post

Am suferit si eu un accident cu maty al meu alaltaieri.eram oprit pentru acordarea de prioritate si a oprit o astra in spatele meu.un golf a venit si a lovit astra din spate care a venit pana in mine.mi-a buşit bara spate cu numar si aparatori de noroi mai tare pe dreapta.in urma impactului haionul se deschide mai greu si se inchide mai usor.cred ca s-a deformat ceva sub bara ca la tablarie nu am lovituri.

Share this post


Link to post

Pe mine m-a busit un gabor in spate la cielo. De cand ma busit gaboru' ala retardat pe care am vrut sa-l bat la ce figuri dadeau din el.. momentan imi cam ploua in portbagaj...

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

post-2606-0-75594000-1447587860_thumb.jpg

 

Hai ca traiesc si eu "visul" oricarui sofer-weekend incheiat pe rampa, dupa o intalnire cu un "bulgar".

 

Pe scurt:doua benzi pe sens ,eu in proces de devansare,el neasigurare la schimbarea directiei,frana,bum.

Din fericire toata lumea purta centura.

 

Evident, mers la politie.

Acum sper doar sa nu fie probleme cu rca -ul bulgaresc. (existent si valabil)

Share this post


Link to post

Bine ca nu s-a încheiat cu victime. Mi se pare mie sau aripa lipseste aproape complet? Mult succes cu asiguratorul lui, sper sa se rezolve repede toata treaba

Share this post


Link to post

Sa fie,multumesc!

Desi nu sunt prea optimist in momentul asta.

 

Aripa da,s-a dezintegrat.

La o prima vedere, compartimentul motor e ok,cu exceptia amortizoarelor de la capota.

Problema e si ce s-o fi intamplat pe dedesubt..

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Daca nu iti indreapta bine sigur o sa ai probleme la directie la ce vad aici. Cauta bine service-ul care o sa ti-o repare, nu te grabi

Share this post


Link to post

Sa fie,multumesc!

Desi nu sunt prea optimist in momentul asta.

 

Aripa da,s-a dezintegrat.

La o prima vedere, compartimentul motor e ok,cu exceptia amortizoarelor de la capota.

Problema e si ce s-o fi intamplat pe dedesubt..

Cum a decurs reparatia?

Share this post


Link to post

Blocata.. in asteptarea ok-ului din partea asiguratorului bulgar.(dureaza cam 4 saptamani din ziua constatarii si trimiterii dosarului in Bg, din partea corespondentului firmei in Romania).

.

Pe partea mecanica trebuie schimbate amortizor(flansa-rulment),arc si o bieleta directie,in rest se pare ca e ok, insa testul final va fi la geometrie.

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Poate de aia ar trebui si la noi sa se constientizeze faptul ca o camera auto DVR este mai mult decat utila in trafic.
Nu comercializez asa ceva , nu fac reclama niciunui comerciant sau unei marci anume , doar ca fiecare dupa disponibilitatea buzunarului, ar trebui sa achizitioneze asa ceva .
Si chiar sa o foloseasca. P

Pe mine m-a scos din bucluc , si in opinia mea isi merita banii . Poate nu este utila in perioada imediat urmatoare achizitionarii dar este suficient un singur eveniment sa isi justifice banii dati.

 

Share this post


Link to post

Acum aproximativ o ora ma intorceam de la prietena mea acasa. Pe Calea Dudesti, dupa Mall Vitan urma sa ajung la Posta Vitan dar am oprit sa vad acest accident. Am inteles ca acest Clio Symbol a circulat si el inaintea mea si s-a ambitionat sa depaseasca un Matiz, insa cred ca la revenirea pe sensul de mers a derapat pe linia de tramvai facand o pirueta de 180 de grade in sensul acelor de ceasornic. A rupt un copacel insa stalpul de beton s-a ambitionat sa ramana in picioare. Cica erau beti.

Vinovat: stalpul, ca era acolo :roll:

 

post-498-0-44645600-1455410962_thumb.jpg

post-498-0-03639900-1455410976_thumb.jpg

post-498-0-35157600-1455410991_thumb.jpg

post-498-0-10099200-1455411007_thumb.jpg

post-498-0-73706500-1455411023_thumb.jpg

post-498-0-55887400-1455411056_thumb.jpg

post-498-0-96043400-1455411076_thumb.jpg

post-498-0-25426300-1455411109_thumb.jpg

post-498-0-73035500-1455411129_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Poate era ruda cu protagonistul din filmuletul asta

Edited by tunning4life

Share this post


Link to post

Poate era ruda cu protagonistul din filmuletul asta

 

:lollol: BAI TU ESTI NEBUN?! Cat de beat poate fi un om sa spuna ca stalpul alerga mai repede ca el?! si sa dea vina pe stalp ca s-a oprit brusc?!

:shock: astuia i-as anula permisul de conducere definitiv pentru tot restul vietii! n-are nevoie sa conduca,sa alerge cu stalpii...

Acum aproximativ o ora ma intorceam de la prietena mea acasa. Pe Calea Dudesti, dupa Mall Vitan urma sa ajung la Posta Vitan dar am oprit sa vad acest accident. Am inteles ca acest Clio Symbol a circulat si el inaintea mea si s-a ambitionat sa depaseasca un Matiz, insa cred ca la revenirea pe sensul de mers a derapat pe linia de tramvai facand o pirueta de 180 de grade in sensul acelor de ceasornic. A rupt un copacel insa stalpul de beton s-a ambitionat sa ramana in picioare. Cica erau beti.

Vinovat: stalpul, ca era acolo :roll:

 

 

:mrgreen: ah da, "Faimoasele" sine de tramvai si de parca n-ar fi fost ele de ajuns SI UMED PE JOS... vecinul si-a taiat cauciucurile cu passat-ul la o intersectie de sine de tramvai... clar trebuie sa fii beat sa faci depasiri noaptea pe asfalt umed si pe sine de tramvai... sau prost rau...

eu eram sa fiu jos cu o yamaha de 1000cc cam in juma' de secunda din cauza experientei mele pe la inceputul "carierei motociclistice"... dar am pus cizma josdin "reflex"... ca m-a durut tot piciorul vreo saptamana n-a mai contat... macar n-am spart frumusetea de yamaha atunci! :banana:

Share this post


Link to post

Probabil aia care spala masina cu jet sub presiune il cara pe barbata-su la rau, cand a cedat ambalajul si s-a imprastiat saracu' in toata masina...

Share this post


Link to post

attachicon.gif12231224_1229900530359411_854920046_n.jpg

 

Hai ca traiesc si eu "visul" oricarui sofer-weekend incheiat pe rampa, dupa o intalnire cu un "bulgar".

 

Pe scurt:doua benzi pe sens ,eu in proces de devansare,el neasigurare la schimbarea directiei,frana,bum.

Din fericire toata lumea purta centura.

 

Evident, mers la politie.

Acum sper doar sa nu fie probleme cu rca -ul bulgaresc. (existent si valabil)

 

15 noiembrie 2015- 26 aprilie 2016 - atat a durat lupta cu asigurarile,atat am stat si eu fara ea (masina)

 

De azi, e acasa.. :)

post-2606-0-80255000-1461693628_thumb.jpg

post-2606-0-55778400-1461693648_thumb.jpg

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Sa fiu sincer m-am gandit ca ramai in paguba

Au incercat chestia cu dauna totala?

Pune si tu niste detalii

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Nesimtitii de bulgari (LEV asigurari), n-au raspuns solicitarilor trimise de firma corespondenta in Ro.(AVUS) (90 de zile e termenul maxim de rezolvare, in acest mod)

 

Se solicita (MACAR!!) verificarea existentei si valabilitatii RCA-ului celui vinovat.

 

Fara acest raspuns, totul era blocat.

 

Dupa 90 de zile de incercari repetate fara raspuns,dosarul a ajuns la Biroul Asiguratorilor Romani. (BAAR).

 

Aici dosarul a intrat in analiza si am primit ok-ul pt despagubire pentru suma din factura de la service. (aprox 6000 lei)

 

Suma mi-a fost virata in cont..

 

A existat si problema de dauna totala,mai ales ca era afectata si puntea fata..in acest caz ,suma era undeva in jurul a 1000 euro,dar..jos palaria pt BAAR.

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...