Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Clar doveditor ca buturuga mica rastoarna carul mare !

Share this post


Link to post

Tare bune jucariile astea, camerele. Dovada e dovada !

 

Situatie similara intinlita cu putin timp in urma, pe autostrada. Timp urit, lapovita si ninsoare, vizibilitate redusa insa ... "noi" mergem ca de obicei (ca vara). Un microbuz iese in depasirea unui tir, regulamentar in legea lui dar totusi, nu mi-a apreciat (sau nu la interesat) in de-ajuns de bine viteza mea de deplasare. In scurt timp l-am ajuns si ... stateam la rind sa o mosoleasca el acolo, deh, are tot dreptul sa circule sub limita. Ce-i drept, tineam destul de aproape (ca de obicei) dar fara sa-i dau flash-uri sau un semnal stinga mai prietenesc si la moda fiind. La un moment dat a inceput dansul stinga-dreapta ... nici nu am zis ca nu se lipeste de camion, la mm a fost, calda situatie ... banui ca l-au trecut toate apele si a scapat cu atit.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

^ Se putea evita accidentul dar din pacate asta a apasat mai tare pe claxon decat a apasat pe frana. Frana, viraj putin stanga si iar frana si se evita..

Share this post


Link to post

^ Se putea evita accidentul dar din pacate asta a apasat mai tare pe claxon decat a apasat pe frana. Frana, viraj putin stanga si iar frana si se evita..

 

DA se putea evita dar ,,tupeisti la intimidare,, merita buba la machineta (parere personala)

o zi buna

Share this post


Link to post

Merita, da ce te faci cu buba de la machineta personala, ca noua nu iese aproape niciodata si nici nervii si timpul pierdut pe la asiguratori si service-uri nu ti-l plateste nimeni. Pe asta se bazeaza probabil si multi taximetristi care fac manevre asemanatoare, masina nu este a lor, asigurare are, cum arata dupa reparatie nu prea conteaza asa ca...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu as inchide site-ul ala

Este plin de pusti teribilisti care ar provoca un accident numai sa apara pe "firmament"

Mai este unul cu "state vechi "pe site-ul cu pricina care a schimbat banda fara sa se asigure si a fost acrosat de un "provincial"care saracul a fost "imbrobodit " de "marele meserias" ca el este vinovat(provincialul)si nu au mai mers la politie s-au inteles amiabil

Deci ,daca un pieton trece strada prin loc nemarcat hai sa il omoram ,ar fi o solutie insa nu pentru oameni normali la cap

  • Like 1

Share this post


Link to post

DA se putea evita dar ,,tupeisti la intimidare,, merita buba la machineta (parere personala)

Explicatie foarte buna pentru statisticile in care Romania este pe un loc fruntas in ceea ce priveste accidentele auto (fara si, mai ales, cu victime) ... Machineta aia merge singura, instinctul de conservare mai misca vreun pic ?

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Share this post


Link to post

:) Asta comentam si noi p-aci prin birou. Deci, s-au atins sau nu ca nu inteleg?

 

Daca nu s-au atins, reactia lu ala cu loganul e de...blamat, oricum ala cu tuaregul merita batut cu funia uda dar totusi, sa tragi asa de volan, pana mea, nu e in regula.

Share this post


Link to post

Ala cu loganul a tras dreapta si a dat in frana la blana. Fatal in cazul loganului, rasucire garantata.

Oricum, atins sau nu, vinovat e ala cu Touaregul. Iar impresia mea este ca afacut-o intentionat, se vede pe filmare cum il presa pe cel cu loganul, iar cand ala s-a retras a vrut sa-i "arate" el si sa-i taie fata. Nu avea de ce sa faca manevra respectiva, avand in vedere ca avea banda 3 libera in fata.

Share this post


Link to post

Mie din filmulet mi se pare ca s-au atins. Daca te uiti cu foarte mare atentie, fix in locul "impactului" apar si urme de pneu pe strada, parerea mea e acolo loganul a schimbat directia "nenatural" si si-a lasat pneurile din fata, nu pe cele din spate pe asfalt.

 

Daca a facut-o intentionat asta e tentativa de omor, in puii mei, nu mai e doar contraventie rutiera. Touaregul accelereaza, apoi franeaza inainte sa intre pe banda a doua, mie imi miroase a figura intentionata.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Si eu zic c-a facut-o intentionat, se vad 2 momente in care Touaregu' pune frana (ca sa intre "la fix" pe ala ? naiba stie). De impact nu-mi dau seama oricat ma uit, dar Loganul nu pare sa franeze din captura (nu mi se par stopurile aprinse) ... si parca-i cam brusca situatia. Iarasi, cand intra pe banda 2 Touaregu' (la cat de mare-i masina), fundul lui mi se pare cam in dreptul botului Loganului. Oricum, lovit-nelovit ... tot de cuvânt_urât e ce-a facut ala si merita incadrat la tentativa de omor.

 

c1.png

c2.png

 

Hm, desi parca se vede ca da semnal inainte sa-l loveasca ... sa fi vrut sa intre la benzinarie ? chiar in halu' asta, de pe 3 la benzinarie in 200 de metri ?

Share this post


Link to post

Semnalul e dat cand deja l-a atins/fortat pe ala cu loganul sa vireze, in niciun caz inainte. Oricum e fix pix pentru ca nu avea cum sa fie vazut de ala cu loganul. Parerea mea este ca 100% a facut-o intentionat, iar ala cu loganul nu s- asteptat si a reactionat haotic - viraj, frana, cand a simtit ca se rasuceste a luat piciorul de pe frana si n-a mai franat decat sus pe deal... Loganul a atins si golful alb daca va uitati bine.

Share this post


Link to post

De intentionat, este destul de evident ca a fost, si nu e prima data cand se intampla de-astea in trafic hai sa fim seriosi, cate accidente nu s-au intamplat asa, doar ca nu au fost filmate.

Eu subliniam reflexele astea proaste pe care le vad din ce in ce mai des la soferi prin trafic, repet, daca miscarea nu a fost cauzata de contactul cu tuaregul (ceea ce eu nu cred). Cum naiba sa tragi brusc de volan fara nici un pic de frana? Eu nu am vazut nici un stop de frana aprins la logan in nici un moment.

Aparent n-a auzit de bancul ala cu "pe strada merg o batranica si o copila, ce calci mai intai?"

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

O fi vazut promotia de 5 bani/l la dizal!

Share this post


Link to post

Eu subliniam reflexele astea proaste pe care le vad din ce in ce mai des la soferi prin trafic, repet, daca miscarea nu a fost cauzata de contactul cu tuaregul (ceea ce eu nu cred). Cum naiba sa tragi brusc de volan fara nici un pic de frana? Eu nu am vazut nici un stop de frana aprins la logan in nici un moment.

 

Eu zic ca n-a franat pentru c-a fost lovit; daca te uiti la botul Loganului in slo-mo, la un moment dat se vede o "zvacnire" care-i parca prea brusca, daca ar fi tras de volan trebuia sa fie miscarea mai fluida.

Share this post


Link to post

Am vazut destule situatii cand astia cu masini "smechere"se baga aiurea parca te invita sa ii lovesti

Chiar ma uit si ma mir ,nu le-o fi mila de zeci de mii de euro pe care i-au dat....cand nu ai muncit pe banii aia se pare ca nu te doare

Loganul a fost lovit indiscutabil

DARRRRR de cucoana care a vazut moartea cu ochii de pe trotuar nu ziceti nimic,rusine :mrgreen:

Daca privim cu atentie Loganul a cedat banda 3 Tuareg la iesirea din giratoriu deci a fost bine intentionat

Ala cu Loganul (zic eu)nu a franat nu a virat ,impactul la trimis la "loc cu verdeata"

 

Felul cum se comporta o masina lovita lateral spate se studiaza (se invata )in politia SUA si nu numai,in scopul "anihilarii"infractorilor pe patru roti sunt diverse documentare pe net

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Amicul soferului de Logan povesteste (cica):

  • Like 1

Share this post


Link to post

Evident ca a fost impact. Dupa cum se vede clar, rotile din fata ale loganului nu s-au intors spre dreapta niciun moment, au continuat sa fie spre inainte mereu.

Nici nu a apucat sa franeze. Primele licariri de stop de frana se vad dupa ce deja isi schimbase traiectoria, dupa secunda 18, cand era deja pe deal.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

A fost sfatuit sa dea explicatii pentru a preveni un viitor scandal media in cazul unui proces civil. Mai degrabă cred ce povestea prietenul soferului loganului la radio decat ce spune el acolo. Cel mai probabil i-a dat niste bani sa taca din gura pentru ca nu știa de existenta filmuletului

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...