Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Acolo (pe margine) e linie continua, se vede clar, intentia lui era sa parcheze in afara partii carosabile. 100% vinovat.

Share this post


Link to post

Bzn perfect de acoed, intentia nu era shimbarea de banda ca venea mult prea incet si nici nu avea motiv sa o faca decat daca vroia sa traga pe stanga in lc de dreapta deci u idiot care nici macar nu s-a uita in oglinda, indiferent cat de repede venea cel de pe banda cealalta cu o privire in oglinda l-ar fi putut vedea.

 

 

Enviado desde iPad usando Tapatalk

Saludos

Share this post


Link to post

Da, deci de bine ce am scapat de problema sabotilor lipiti in seara asta mi-am gasit masina lovita in parcare.

Avarii: aripa dreapta fata, usa dreapta fata si cred ca si pragul din dreapta e un pic afectat :( . Usa din dreapta se mai deschide doar foarte putin.

Cum autorul nu s-a semnat si n-am vazut nici vreo masina lovita prin parcarea de la bloc intrebarea ramane: ce ar trebui sa fac eu in situatia data? Trebuie sa merg sa declar accidentul si sa cer dovada? E ok daca merg maine abia? Sperante de recuperare a pagubei nu prea mai am

Share this post


Link to post

Da, mergi la politie si declari pe proprie raspundere ca ai gasit masina lovita in parcare, iei dovada, cu ea vei putea repara masina.

Share this post


Link to post

Am rezolvat azi dupa un drum la politie si o declaratie. Din fericire nu am stat deloc la coada pentru ca nu era absolut nimeni pe acolo (sa fie meritul constatarii amiabile?). Ce m-a surprins insa a fost faptul ca mi s-a spus ca acum chiar daca gasesc vinovatul si are urme evidente de la vopseaua masinii mele pe masina lui, daca nu recunoaste nu au ce sa ii faca. Practic, neexistand martori "nu se pune". Asa sa fie, sau asa se scapa de cazuri problematice?

Share this post


Link to post

Chiar crezi ca s-ar deranja cineva sa stea la analize amanuntite pentru o chestie de-asta, cand altele mult mai clare si grave scapa bine mersi ? :)

 

In alta ordine de idei, la topic: oricat de preventiv ai fi, uneori chiar nu mai ai ce face.

 

Share this post


Link to post

Pai nu a vazut ca ala din fata a franat si a tras dreapta? Mie imi pare ca nu i-a dat nimic de gandit manevra celui din fata.

Share this post


Link to post

S-a intamplat totul mult prea rapid. Mai ales ca, si asta care a primit socul era prea grabit...

Share this post


Link to post

Pai nu a vazut ca ala din fata a franat si a tras dreapta? Mie imi pare ca nu i-a dat nimic de gandit manevra celui din fata.

Manevra celui din fata a fost prea ezitanta iar masina din care se filma nu a pastrat nici ea distanta optima.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Ce inseamna "prea ezitanta" :o ? Trebuie sa conduca cel din fata pentru noi ? Omul a facut ce a facut si a evitat incidentul, deci si-a facut treaba. Asta din spate nu mi-a facut impresia ca ar fi frinat vreun pic. Mie-mi miroase a atitudine gen post 5636, impresia ala din fata s-a ferit ca sa treaca Vijelie. Oricum, marcajele rutiere au fost si ele de mare ajutor.

Share this post


Link to post

Ala din fata a franat si tras dreapta in 2 etape. Cel din spate cred ca in momentul ala a vrut sa depaseasca. Oricum, cred ca 90% dintre noi in situatia respectiva ar fi incercat sa treaca de cel care frana si tragea dreapta, nu sa se replieze in spatele lui...

Share this post


Link to post

In alta ordine de idei, la topic: oricat de preventiv ai fi, uneori chiar nu mai ai ce face.

 

De acord, in principiu, doar ca exemplul nu e bine ales... pe ala cu camera video il poti "acuza" de orice, numai de conducere preventiva nu.

Si toti trei se fac vinovati de posesie inutila de creier si de ochi.

Daca ar fi voia la mine i-as pica pe toti trei la psihologic, inclusiv pe ala care a tras dreapta.

Cea mai apropiata masina in fata sa, pe acelasi sens, era suficient de departe ca sa poata face evitarea spre dreapta mentinand viteza, deci mai eficient, franand abia apoi si doar daca frana si ala din fata lui.

Eficienta manevrei de evitare creste proportional cu viteza de deplasare, desigur doar pana la viteza la care autovehiculul respectiv pica testul elanului.

Din punct de vedere legal, vinovat e cel care circula pe contrasens, asa cum arata ramasitele de marcaj de pe vremea hunilor.

Mai mult, traficul de pe sensul sau i-ar fi permis sa se replieze fara vreun efort deosebit, dar nu a facut-o.

Daca in tara respectiva este imputabila lipsa conduitei preventive sunt vinovati si ceilalti doi.

Share this post


Link to post

Cind a pus frina a mai cistigat timp ...vitezele se aduna domnu'...

Ala din spate cam greu sa-si dea seama ca vine un nebun pe contrasens...

Vorba lui Mircea instinctiv te gindesti sa-l depasesti crezind ca ala din fata si-a adus aminte in ultima clipa ca tre' sa traga dreapta sa xxxxxx...

Adevarul e ca tipul conducea relativ agresiv...in stilul distribuitorilor de marfa...

Share this post


Link to post

Vitezele se aduna la impact, insa la evitare laterala o parte din viteza care era orientata spre inainte se transfera la 90 de grade facand manevra de evitare mai eficienta... oricum in cazul de fata nu discutam de viteze care sa rastoarne masina... mai mult, franarea inaintea sau/si in timpul manevrei de evitare mareste instabilitatea si riscul de rasturnare... mai adauga in ecuatie niste amortizoare duse si ai pierdut controlul.

Share this post


Link to post

Intradevar scazind viteza ai sa parcurgi 1-2 m in laterala mai greu dar si cei x zeci sau sute de m fata de cel de pe contrasens ai sai parcurgi mai greu...ai sa reusesti sa parcurgi mai mult in laterala in timpul cistigat daca pui frina chiar daca viteza e mai mica...

Share this post


Link to post

Reformuleaza te rog, eu n-am inteles ce vrei sa zici. :shock:

Share this post


Link to post

Vezi problemele de clasa 5...incearca metoda grafica...

Share this post


Link to post

Accident de... lama. Parea noua, intr-adevar, poza nu e prea stralucita.post-18181-0-28406400-1329315140_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:| L-a spulberat, efectiv, ca pe o cutie din plastic. Cum e posibil asa ceva? :|

Edited by Axel7

Share this post


Link to post

Viteza mare a TIRului si lovitura din laterala, partea cea mai sensibila a masinii. Oricum, chiar ca incredibil cum l-a pulverizat :shocking:

Share this post


Link to post

Eu am remarcat "fofilarea" autoturismului care rula in spatele TIR-ului. Mare bafta/prezenta de spirit a avut!

Share this post


Link to post

Darkule, o sa razi, da' are sasiu:

 

1286799062965038525.jpg

 

Da' nu te ajuta cu nimic asta, caroseria e o cutie care sta pe sasiu si atat, normal ca s-a imprastiat intr-o mie de bucati (la asa impact, nici mama rollcage-ului nu te salva). Oricum, ar fi bun de film educational pentru vitejii care cred ca daca au SUV scapa din orice...

Share this post


Link to post

Ce se vede dezintegrat e exact plasticul din care este facut porbagajul din spate. Din cate se vede e modelul cu bena. Masina ramane undeva in fata tirului, in aer, pana dispare din cadru.

Exploziv!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...