Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Mai din ce am vazut din animatia de la stirile protv (drsi contrasteaza cu relatarea reporterului) altul i-a taiat fata, asta avand viteza nu a mai putut evita si din impact a fost proiectat in statia de taxi.

Chestia asta ma face sa ma intreb, cat la suta din stirile vehiculate prin presa e adevarat? Deja din relatari, fugea de politie, a omorat 2 oameni, gata l-am stigmatizat, la puscarie dar nu pot sa nu ma intreb, oare chiar asa s-a intamplat defapt?

 

Ce s-a intamplat cu adevarat nu stiu decat cei de la fata locului asa ca nu poate nimeni de aici face polemici despre aceasta eliberare atata timp cat nu avem decat detaliile (posibil manipulate) din presa.

 

PS Vorbesc la modul general, in acest caz particular dupa mine singura vina pentru care merita sa fie pedepsit este ca s-a urcat baut la volan (asta e sigur) si posibil a alergat de politie. Daca ar fi dupa mine as inaspri legea pentru cei bauti la volan care comit accident din vina lor si as usura-o pentru cei care sunt loviti de alti berbeci si cad ei fiindca au baut o bere.

Share this post


Link to post
offtopic.gif Dar tigancile de au furat niscai vreascuri din padure si au primit 7 ani inchisoare...cum e?

Share this post


Link to post

E normal sa fie judecat in stare de libertate. Dar repede. Apoi inchis.

1. Era mort de beat. I-au recoltat cred probele la IML.

2. Fugea de politie

3. Viteza cu peste 50km/h peste cea legala( va stabili exact expertiza).

 

Fara permis(ma rog, daca nu e la volan), individul nu este pericol public. De ce sa stea acum in puscarie, pana se termina expertiza legala?

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Dj-ul zice ceva bine acolo. Pt ca imi amintesc f clar si in cazul Cocoana.. nu s-a mentionat niciunde ca a lovit si un taxi care a schimbat banda de mers .. Desii masina avea clar urme de galben de la taxi pe ea. Am poze facute personal de la accident, in presa nu-mi mai amintesc daca au zis ca taxiul a schimbat banda fara sa se uite..cum fac f multi dintre ei si putini stiu ca la mijloc e un om important din Tm care l-a vrut dupa gratii pe Cocoana.. E vorba de patronul firmei respective de taxi..care a dat muuulti bani. Si nu vorbesc din auzite. Taxiul de la firma lui a scapat basma curata. Vina lui Cocooana a fost, ca a aut viteza si baut probabil.. Dar nu ti-e bine cand se strang cateva zeci de taximetristii. Nu trebuia sa fuga, sau trebuia sa fuga direct la politia rutiera ca nu era departe. Asa si in cazul de fata. Nu se stie exact carre au fost toti factorii..Si presa... mereu manipuleaza si..deformeaza stirile.

Share this post


Link to post

Da, dar ca si in celelalte cazuri mai apare si elementul alcool...

Share this post


Link to post

Din ce-am mai aflat si eu intre timp, fiind implicat ... n-o sa va vina sa credeti ce puerilitati se invoca pentru a-i face pe unii scapati.

 

In alta ordine de idei si la subiect, azi pe pod la Otopeni 4 gigei (de-aia care o ardeau cu 150 pe lapovita) lipiti unu'n altu' pe pod in trenulet (pe principiul "iarna nu-i ca vara").

Share this post


Link to post

Erau, din aceeasi speta, 3 si pe Grivitei, in seara asta.

Share this post


Link to post

Eroarea de sofat este flagranta (nu ma refer la TIR) insa imaginile sint ... brrr !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nu trebuia sa intre in depasire!

Share this post


Link to post

Peugeot-ul 308 parcat este al unui coleg de munca, a avut noroc cat Casa Poporului. :)

Share this post


Link to post

Ca nu era inauntru sau ca are CASCO ?

Sigur H2-ul are asigurare la Carpatica sau e inmatriculat pe Bulgaria :) )

Share this post


Link to post

Azi dimineata pe Calea Vacaresti.post-18181-0-18987600-1327591879_thumb.jpg

Edited by BZN

Share this post


Link to post

Oare trebue experienta sa cunosti un stilp?

Share this post


Link to post

Tu razi, dar azi am prins intre roti o dara de gheatza(restu era asfalt) lata cat ecartamentul masinii,inalta de cativa cm...mama ce-am strans din booci cand a inceput motanila sa oscileze...

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Mama lor de drumari ...

Share this post


Link to post

Aseara pe centura intre mogosoaia si otopeni se formase ceea ce americanii numesc "black ice" :)

La prima vedere parea asfalt curat insa mi-am dat seama la prima frana de control ca nu era deloc asa, efectiv nu se simtea nmic intre frana si normal, doar se auzea abs-ul troznind :) .

Share this post


Link to post

Cum era aia cu asigurare la efectuarea manevrei ?

 

Share this post


Link to post

Sa-mi dau si eu cu parerea: e rau accidentul. In acest caz e de vina cel care filma ca nu a semnalizat (nu s-a auzit). Dar si celalalt mergea prea repede ca sa poata reactiona. Chiar daca semnaliza nu cred ca avea timp celalalt sa se opreasca in spatele lui. Cred ca soferul s-a asigurat cu 1-2 secunde inainte dar cel din spate l-a ajuns prea repede.

 

Am patit o faza de genul in oras. Stateam in spatele mai multor masini la semafor, si semnalizam sa schimb banda. Cand s-a eliberat banda de langa am inceput manevra, iar din spate (de pe banda pe care eram) a venit unul cu un espero si a trecut in viteza pe langa mine (fara sa semnalizeze). Noroc ca in timp ce faceam manevra ma uitam in oglinda, am franat si am evitat un accident.

(Dup-aia l-am claxonat, i-am facut semne -neobscene si a inceput sa ma sicaneze, chiar a oprit in fata mea si s-a dat jos cica sa-mi traga vre-o doua..dar am evitat situatia; avea si copil de 12ani in masina).

 

In Constanta nu se semnalizeaza.

Dar daca va invatati sa semnalizati regulamentar, sunt foarte rare situatiile cand sunteti de vina.

 

Atunci cand semnalizezi ai si timp sa te asiguri (te uiti din instinct in oglinda); daca nu te-ai asigurat bine are timp cel de langa tine sa se fereasca; iar daca semnalizezi regulamentar si intra unul in tine cum a fost cel de mai sus, el este de vina.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...