Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Faptul ca esti pe trecerea de pietoni,asta nu inseamna ca esti protejat.Sincer va spun,tot timpul ii explic lui fica-mea: ori de cite ori traversezi strada (asta inca nu a facuto de una singura,dar va veni timpul),fie pe trecerea de pietoni sau nu,asigurate 100% ca traversezi in siguranta si nu dormi in traversare.

Valabil si pentru adulti!

Share this post


Link to post

Filmarile astea sunt cretine pentru ca deformeaza distantele. Nu avea de ce sa se uite, masina era departe cand a inceput ea traversarea.

Share this post


Link to post

Da, corect. nu trebuia sa se uite daca masina era departe (cam 4-5 metri). Jedi powers FTW!

Share this post


Link to post

Hai mai, cum sa nu aibe de ce sa se uite? Macar cat sa vada daca boul de la volan o vede sau e cu ochii dupa fufe. Mie asta mi se pare ca s-a intamplat... tipul a vazut-o tarziu, nu ca masina era departe! Mi se pare ca franeaza abia in momentul cand femeia e pe la jumatea botului masinii.

Share this post


Link to post

Eu vad ce se uita, sincer sa fiu, incepe traversarea cu capul intr-o parte. Mai mult, cand vede ca masina nu opreste, o arde la fuga (in fine, cat poate la varsta ei).

Masina este la inceputul umbrei cand incepe pietonul traversarea si la partea cu interviul se vede ca umbra este cam la 10m daca nu chiar mai mult de trecere. Gagiul ala nu a avut nici o treaba, nu s-a uitat deloc, a trecut cel din fata a crezut ca poate sa treaca si el.

Share this post


Link to post

Vezi ca la un moment dat in reportaj dau zoom. O sa te dumiresti mai bine daca s-a uitat sau nu.

Share this post


Link to post

Nu pare sa se uite la inceput de traversare, asa-i. Dar nici pe urma, ceea ce e ciudat, sigur a vazut masina in ultimele momente caci a luat-o la fuga.

Share this post


Link to post

Cei ca ala nu ar trebui sa conduca, parerea mea. Pietonul e pieton, trebuie sa treaca strada in definitiv si responsabilitatea lui e mult mai mica. Despre instinctul de conservare .. e alta discutie, evident care are si ea sens.

Share this post


Link to post

Era pe trecere de pietoni trenbuie sa acorde prioritate pietonilor.Doamna nu are nici o vina,toata vina e a soferului.Sa il lase fara permis.Apropo sant foarte multi bizoni dastia care circula linistiti,in special taximetristi cu mult tupeu nesimtit.Sa-i mai rareasca. :mda:

Share this post


Link to post

Art. 207. - Se interzice pietonilor:

 

a) sa circule pe autostrazi;

 

b) sa circule pe partea carosabila a drumului public daca exista amenajari rutiere destinate circulatiei acestora;

c) sa traverseze drumul public prin alte locuri decât cele permise ori prin locurile permise, în fuga si/sau fara sa se asigure;

 

d) sa prelungeasca timpul de traversare a drumului public, sa întârzie ori sa se opreasca fara motiv;

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da. Partea rea este ca pietonii nu sunt obligati sa cunoasca aceste reguli.

Share this post


Link to post

Da. Asta a pus punctul pe i. Si de obicei martorii sunt tot pietoni "l-a lovit pe trecere dom'le" si e mai simplu asa.

 

Credeti ca toata lumea care a lovit pe cineva pe trecere e clar vinovata? Poti sa te nenorocesti si la viteza legala daca gasesti vre-un zabauc de-asta, cu tot condusul preventiv care sincer, in Bucuresti nu il poti aplica in permanenta. Chiar si la 40 la ora iti trebuie cativa metri sa opresti.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Acum exista inregistrare si, cel mai important, este pe o camera omologata.

Share this post


Link to post

Nu cred ca voua (unora),nu vi sa intimplat macar o data ca, la o trecere de pietoni, unde,pietonul angajat deja in traversarea strazii,ati oprit in ultimul moment (daca ati oprit)+iati mai umplut si frigiderul :P

Mosulica ala din film (scriind mesaje sub bord =)) ),cu siguranta a observat-o tirziu pe doamna.

Share this post


Link to post

Pui problema gresit. In trafic, ca si in viata, trebuie sa ai instinct de conservare. Instinctul meu de conservare la volan, imi spune sa fac sau sa nu fac anumite chestii, gen: mers tare, mers incet, franat, pastrat distanta, depasit, accelerat ca sa pastrez distanta fata de cel din spate etc. Ca pieton, instinctul meu de conservare imi spune sa ma asigur, indiferent daca sunt pe zebra sau nu, daca trec pe verde, daca am prioritate etc. Ma asigur! Pentru ca e pielea mea in joc. Unde mai pui, ca si legea ma obliga sa fac asta. Asa cum il obliga si pe sofer sa-mi dea prioritate daca sunt angajat in traversare. Daca vin masini, e zebra, sau nu, eu, ca pieton, nu am prioritate! Asta e o chestie pe care 99% din pietoni nu o cunosc. Ei cred ca daca au zebra au automat si prioritate! Nimic mai fals! Au prioritate daca sunt angajati in traversare!

Share this post


Link to post

Aici e o linie subtire, cu prioritatea pe trecere. Ai dreptate dar crezi ca organul si ceilalti martori vor tine cu tine? Si ei sunt tot pietoni, aia cu masinile care au vazut si ei nu opresc de obicei.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Asta cu trecerile de pietoni e cea mai mare prostie! eu le-as desfiinta pe toate! Sau macar sa fie pastrate numai cele semanforizate! Sa vezi atunci cum s-ar asigura toti inainte de a pune piciorul pe strada!

Share this post


Link to post

Bravo ! Crezi ca daca pui un semafor la trecerea de pietoni se rezolva problemele ? Eu ma tem ca nu, zilnic vad nu un pieton razlet ci ... turme de pietoni care traverseaza cu nonsalanta pe culoarea rosie chiar sub nasul politistului. Nici macar anunturile suplimentare de genul "Nu traversati pe culoarea rosie ... pericol de accidente" nu au vreun efect. Degeaba pui semafoare si anunturi daca nu stai cu bita sau cu carnetelul de amenzi ...

 

Ceva curios am notat azi-dimineata la Stiri. Conform ultimului comunicat al Politiei Rutiere, in Bucuresti cauzele accidentelor grave nu mai au pe locul I, cu 50% din cazuri, pietonii indisciplinati. Pietonii au cazut pe locul III, dupa neacordare de prioritate/neasigurare si viteza excesiva.

Share this post


Link to post

Pai, merci, in Bucuresti majoritatea accidentele au cauza "neacordarea vitezei la conditiile de trafic", adica " intrat in ala fata" sau schimbat banda aiurea. Chiar daca iti sare in fata un pieton si tu franezi si te loveste ala din spate, tot viteza e de vina pentru politist. Crezi ca sta el sa caute alti vinovati?

Share this post


Link to post
Aici e o linie subtire, cu prioritatea pe trecere. Ai dreptate dar crezi ca organul si ceilalti martori vor tine cu tine? Si ei sunt tot pietoni, aia cu masinile care au vazut si ei nu opresc de obicei.

Normal e asa: pietonul se asigura. Daca nu sunt masini pe primul sens, coboara de pe trotuar si incepe traversarea. In acest moment, orice masina care vine pe celelalte benzi are obligatia de a frana sau a opri pentru a permite traversarea. Daca aceasta normalitate ai mai adauga si pietonul responsabil, cu instinct de conservare, care estimeaza daca masina are loc sa opreasca, care se asigura, asteapta sa mai apara 1-2 pietoni cu care sa traverseze in grup, face traversarea in pas vioi etc, numarul accidentelor s-ar injumatati.

Share this post


Link to post
sa fie pastrate numai cele semanforizate! Sa vezi atunci cum s-ar asigura toti inainte de a pune piciorul pe strada!

Daaaa, sigur! Văd zilnic nşpe aiuriţi care în afară de culoarea semaforului nu văd nimic în jur. S-a făcut verde, sar pe trecere, nici urmă de-a întoarce capul să se asigure. Dacă s-a făcut verde e imposibil, pentru ei, să treacă vreun şofer pe roşu...

Daca aceasta normalitate ai mai adauga si pietonul responsabil [...] care [...] asteapta sa mai apara 1-2 pietoni cu care sa traverseze in grup

Nu contează că e verde/roşu. Pietonu' dacă a ajuns la "sfârşitul trotuarului" traversează. De unde atâta civilizaţie, să traversezi pe verde, să aştepţi alţi pietoni să traversaţi grupaţi (acolo unde nu sunt semafoare)... neaaaah.

Share this post


Link to post

2 accidente urâte de tot, văzute acum o oră, o oră jumătate, ambele pe direcţia de mers Craiova - Piteşti.

Primul la 3-4 km de la ieşirea din Slatina spre Scorniceşti, un Cielo lovit în faţă şi un Logan făcut praf :| , iar al 2-lea între Balş şi Craiova, o Novă şi un Logan, ambele avariate destul de rău, în special Nova pe partea şoferului. La ambele SMURD-ul/descarcerarea prezente şi lucrând din greu... Urât, nu era de ajuns vremea asta nenorocită :(

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Pai tocmai vremea asta umeda e cauza, plus cretinatatea alora care cred ca pe udatura franeaza la fel de bine ca pe uscat

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...