Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Pai nu o sa te despagubeasca in niciun mod, esti utilizator nu proprietar. Din banii pe care i-ai dat se va scadea o cota privind utilizarea masinii. Prietena ta a fost declarata ca si conducator pe acest vehicul la obtinerea aprobarii de parasire a tarii cu auto in leasing (comodat) ?

 

Nu am parasit tara ca sa obtin aprobare sa conduca masina.

Sa speram atunci ca nu e dauna totala si se poate repara.

Share this post


Link to post

In urma cu cca. 3 ore am vazut 2 accidente pe A1, ambele pe sensul Pitesti-Bucuresti. Primul, la km. 37,5, un Logan MCV alb sarit in padure. Destul de norocos, nu a nimerit nici un copac, toata lumea a scapat cu bine.

 

Al doilea accident, destul de asemanator, l-am reperat la km. 19,5. Aici nu am apucat sa vedem masina, erau "parcati" in niste boscheti. Am vazut totusi 2 pasageri prezumptivi ai masinii asezati in iarba. Iarasi cred ca au scapat fara mari probleme.

 

La ambele locuri erau prezente echipaje ale Politiei Rutiere si ale ambulantei.

Share this post


Link to post

@ulmuro - firma de leasing va incasa integral suma de 7611 euro de la Allianz. Dupa care va calcula cat mai ai tu de platit (ratele + o parte din dobanda, nu toata) si va ramane o suma de x euro, pe care ar trebui sa o primesti tu. Si aici intervine problema epavei: daca epava ramane la tine, vor opri un procent (20%, de obicei) din valoarea asigurata (adica 7611). In acest caz tu o sa te cam alegi cu praful de pe toba, pentru ca in prima parte a contractului de leasing tu platesti foarte multa dobanda si foarte putin din masina in sine. Altfel, daca epava ramane la ei, vei lua integral "x"-ul pomenit mai sus.

Bine macar ca ati scapat cu totii, ai grija de prietena ta si nu insista prea mult pe aspectul financiar al povestii, pentru ca in mod cert vei pierde niste bani. Dar presupun ca ea se simte si-asa destul de nasol incat sa nu mai aiba nevoie si de un surplus de stres.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca (cel putin asa este la mine) nu se mai plateste dobanda in cazuri din astea. Doar cat mai ai de returnat din banii imprumutati.

Share this post


Link to post

Neatentie la trecerea de cale ferata, in camp deschis ? Asta-i o gluma cand soferul trecea de 8x pe zi prin locul acela.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Neatentie, inconstienta, teribilism????, dar ca un facut, in asemenea situatii soferul scapa cu viata, desi in acest caz din cate am citit, este grav ranit, dar daca isi revine il asteapta puscaria; pacat de omenii aia nevinovati.

Share this post


Link to post

Nu exista pedeapsa pentru o victima, dar pentru 13 morti si 3 grav-raniti cu pronosticuri rezervate. E o tragedie.

Share this post


Link to post

Inconstient e putin spus. Mare tragedie- cand am dat drumul la tv- fix stirea asta era. Pacat de oamenii aia...

Share this post


Link to post

Fa o socoteala cati mai sufera pe langa victime, statistic, cel putin 3 la 1. Cand auzi ca un tren la 100km/h poate sa opreasca in 400m, doar un sinucigas nu opreste la o trecere peste calea ferata, mai ales cand trecerea este semnalizata cu semnale vizuale si acustice.

Share this post


Link to post

Nu stiu cat este mit si cat este realitate: se spune ca pe trecerea de calea ferata nu trebuie sa schimbi vitezele pentru ca apare inevitabilul: te panichezi si ramai blocat pe sine...

Share this post


Link to post

Unora li se opreste motorul. E clar ca subconstientul este la datorie si lucreaza, doar in-constientul ignonara ratiunea.

Share this post


Link to post

Imi doresc enorm adoptarea in totalitate in Romania a legislatiei Republicii Chineze. Acolo, in acea legislatie, pentru anumite fapte cu urmari foarte grave, se prevede pedeapsa cu moartea. Impuscat in cap si gata. Glontele il va plati familia. Asa a fost in cazul directorului aeroportului din Beijing, acuzat si dovedit de coruptie, care la 2 saptamani dupa ce sentinta a ramas definitiva a fost executat. Asa se intampla cu cazurile foarte grave de evaziune fiscala, trafic de droguri, trafic de persoane... asa ar trebui sa se intample si cu acest sofer dupa ce este externat din spital. Pasagerii supravetuitori spun ca oprise pe sina de tren sa incaseze banii calatorilor... neglijenta foarte grava cu urmari foarte grave... in China ar fi executat. Scurt.

 

p.s.

Sunt si pentru modificarea codului rutier in sensul ca la depasirea vitezei legale pe sectorul de drum cu peste 80 km/h sa fie confiscata masina. Scurt si la obiect.

 

Cu respect.

Share this post


Link to post

Pedeapsa cu moartea este o barbarie, o crima. Cine si-o doreste, sa mearga sa traiasca in China, Iran, USA ... Nu stiu ce respecti tu, din ce spui se pare ca respecti moartea, nu viata.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Problema cu confiscarea masinii sa nu ne-o dorim: o sa se aplice tot oamenilor de rand daca va fi introdusa vreodata, pentru ca unii dau dovada de o nesimtire intinsa la extrem si asta cu concursul autoritatilor;

exemplu elocvent: http://www.realitatea.net/la-o-zi-dupa-ce-...ini_589362.html

si asta in conditiile in care, in timp ce fusese surprins de radar cu 205km/h avea deja permisul suspendat, iar dupa acest eveniment i s-a intocmit si dosar penal; dar de, suntem vip-uri domne...

 

Pedeapsa cu moartea este o barbarie, o crima. Cine si-o doreste, sa mearga sa traiasca in China, Iran, USA ... Nu stiu ce respecti tu, din ce spui se pare ca respecti moartea, nu viata.

 

 

Nu este barbarie deloc; ti se pare normal ca la o crima cu premeditare sa il mai lasi pe ala sa traiasca; statul consuma bani pe el ca sa il tina inchis si sa nu uitam ca banii sunt ai contribuabilului cinstit; la un viol cu minori ti se pare normal sa il mai eliberezi pe nenorocitul ala vreodata?; in multe cazuri se intampla sa recidiveze; nu vreau sa fiu catalogat in nici un fel, doar ca avand la cunostinta ce pedepse se aplica in asemenea situatii, potentialii infractori ar gandi de doua ori inainte de a comite vreo infractiune; au fost cazuri in care persoane devenite recidive au continuat sa comita infractiuni, pentru a putea fi rearestate si retrimise dupa gratii stiind ca acolo au mancarica si cazarea asigurata, iar afara le este lene sa munceasca. In asemenea cazuri se impune inchisoarea pe viata cumulata cu munca silnica; cred ca prea putini ar mai fi tentati sa mai incerce a doua oara...

Share this post


Link to post

In preajma fiecaruia se invart zilnic potentiali criminali, cu cat sunt mai apropiati, cu atat este probabilitatea mai mare. Granita dintre normal si anormal este mai subtire decat foita de tigara. Ce facem, ii lichidam pe toti, preventiv, sa reducem costurile si sa eliminam probabilitatile ? Ce facem cu voi, aveti vreun atestat pe viata ca nu sunteti un pericol public sau sunteti primii suspecti ?

Share this post


Link to post
In preajma fiecaruia se invart zilnic potentiali criminali, cu cat sunt mai apropiati, cu atat este probabilitatea mai mare. Granita dintre normal si anormal este mai subtire decat foita de tigara. Ce facem, ii lichidam pe toti, preventiv, sa reducem costurile si sa eliminam probabilitatile ? Ce facem cu voi, aveti vreun atestat pe viata ca nu sunteti un pericol public sau sunteti primii suspecti ?

 

 

Nu cred ca am fost inteles: nu am spus sa ii lichidam preventiv si sa eliminam costurile; m-am referit la cei care o fac cu buna stiinta constienti fiind ca legea este permisiva sa stie ce ii asteapta.

In alta ordine de idei: un mai vechi proverb romanesc spune ca frica pazeste via.

Share this post


Link to post

N-ai spus, dar era urmarea fireasca si rapida, mai ales in vremurile in care guvernantii nu stiu de unde sa mai reduca costurile. Da, este o propunere interesanta, guvernul va fi fericit cu aceasta solutie de taiere a costurilor "inutile". Asa vom ramane doar noi, astia normali, care nu pre-meditam cand ne numaram incasarile la trecerea caii ferate cu semnalul pus pe rosu.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

"Dac-as fi pentru o zi presedinte..." :D

Share this post


Link to post

Sunt unul dintre cei care au vazut scena. Cu toate criticile care mi le asum: asa ceva se numeste inconstienta la adresa lor si NESIMTIRE fata de colegii de trafic. Politia ar fi trebuit sa se autosesize iar cei depistati sa fie sanctionati cu anularea permisului pe...viata. Din multitudinea de lucruri care ma deranjeaza la natia asta a noastra, pe primul loc este NESIMTIREA unora; ne supraevaluam potentialul fata de semenii nostrii tratandu-i cu o indiferenta totala.

Nu sunt nostalgic al vremurilor inainte de dinainte de '89, dar multi dintre noi care suntem acum mari "valori" eram inainte niste parliti, care nu ne permiteam nici macar o Dacie amarata. Nu mai vorbim de studii; alea nu mai conteaza.

Share this post


Link to post

Unul ca Claudiu Raducanu valoreaza acum cat valoara si atunci (inainte). El este ca metrul din platina de la Paris, un etalon.

Share this post


Link to post
Unul ca Claudiu Raducanu valoreaza acum cat valoara si atunci (inainte). El este ca metrul din platina de la Paris, un etalon.

 

Poate un etalon nedemn de urmat; nu stiu...asa ma gandesc. Nu ca m-as considera vreun "destept" si nici vreun trecut prin viata, dar ma intreb cati dintre generatiile tinere au citit macar odata Codul Bunelor Maniere.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Trend-ul este catre write-only, forumul acesta sunt cea mai buna dovada.

Share this post


Link to post
Imi doresc enorm adoptarea in totalitate in Romania a legislatiei Republicii Chineze.

Aha, deci asta e strainatatea in care dadeai tu sfaturi mai ieri sa se mute lumea. Ca sa ia eventual pedeapsa cu moartea pe care o doresti.

 

Sunt si pentru modificarea codului rutier in sensul ca la depasirea vitezei legale pe sectorul de drum cu peste 80 km/h sa fie confiscata masina. Scurt si la obiect.

Inteleg.. 50+80=130.. atat prinde matizul tau? Ca altfel nu stiu de unde scoti 80-ul ala.

 

Daca legile astea ar fi facute asa .. scurt si la obiect dupa cum fulgera unuia sau altuia prin cap, fix acolo am ajunge..in tara in care iti place tie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...