Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

CBR, aia mica. E reparabila, dar la cate are s-ar putea sa mi-o dea dauna totala.

 

aaaa...new bike?

Share this post


Link to post

Sper sa o fac pe asta ca imi place :)

Share this post


Link to post

Pentru cei din Bucuresti, nu stiu daca s-a observat, dar sau inmultit carutele prin oras (alea adevarate, cu cai :) ), majoritatea conduse de nationalitati conlocuitoare! Ce se intimpla? Au prins tupeu sau ce?

 

Astazi mi-au sarit 'doi cai uriti' in fata, bine ca masina frineaza ok.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

N-am observat insa am observat altceva. In ultimul timp nu prea mai e politie in oras.

Share this post


Link to post

Pai, probabil inmultirea carutelor in capitala europeana Bucuresti este o consecinta a lipsei politiei de pe strazi.

Share this post


Link to post

:o fftopic: De obicei, in timpul verii, multi dintre politisti sint relocati pe traseele care duc spre mare

Share this post


Link to post

Duminica am mers dupa un astfel de atelaj condus de rromi in zona stadionului Ghencea (cum banda 2 era ocupata de cei ce mergeau inainte si aveau rosu, coloana de pe banda 1 mergea dupa caruta).....

Faza cea mai tare: in capat, la semafor s-au oprit deoarece mergeau inainte si aveau rosu (si este neplacut sa te intalnesti cu 41 atunci cand el are prioritate).... :lavolan:

Share this post


Link to post

Azi dimineta pe dn1, la iesirea din Bucuresti, chiar la coborarea de pe podul peste Soseaua de centura, accident urat, pieton mort...naspa rau...ora 6:45.

Soferul cred ca era nevinovat, pietonul traversase pe unde nu trebuie...oricum Dumnezeu sa-l odihneasca...

Mi-e mila si de sofer, saracu, asa ceva te marcheaza pe viata.

Oricum dupa urmele de franare...maxim 10 m era clar ca nu gonea saracu...

Edited by DarkAngeL

Share this post


Link to post

Sper sa nu-l gaseasca vinovat cu nimic, pentru un somnambul care nu stie a treversa strada.

Share this post


Link to post

Azi un dobitoc cu o duba a lovit o fata pe trecerea de pietoni, de pe linia de autobuz. la 5m langa mine. Ziua in amiaza mare, pe asfalt perfect uscat. Fata trecea pe trecere, dinspre stanga, masina din fata mea a oprit ca sa o lase sa treaca (oricum traficul era blocat), iar animalul cu duba a incercat sa depaseasca coloana pe linia de autobuz de pe dreapta si a lovit-o (a vazut-o prea tarziu, era mascata de celelalte masini) . Sper sa nu fi fost f grav.

 

Era intr-un cartier destul de popular si de colorat, si imediat s-au adunat niste baieti de baieti care au inceput sa vocifereze. Sper sa-l fi caftit cu simt de raspundere pe animalul ala. Si mai sper ca animalul sa nu mai vada in viata lui carnet. Merita batut si pentru simplul fapt ca depasea coloana pe linia de autobuz, pt accident merita bagat in spital din partea mea, cel putin pe aceeasi perioada ca fata lovita.

Share this post


Link to post

Aoleu ca rai mai suntem...din cele descrise de tine, nu contesta nimeni ca nu ar fi vinovat, dar de aici si pana ai dori atat de multe lucruri este cale lunga; este adevarat, pentru nesimitire as propune anularea permisului pe viata...ce multi s-ar mai ''linisti'', dar sa nu uitam un lucru: unii soferi sunt platiti la cate curse fac pe zi; si daca nu credeti, va invit sa dialogati cu soferii de microbuze. Ca de obicei adevaratii vinovati sunt in spatele celor care comit aceste greseli; poate ca si acest nenorocit al sortii se incadreaza in categoria celor constransi de imprejurari.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Si eu sunt platit mai mult daca ajung mai devreme la munca. Asta inseamna ca sunt scuzat de la o asemenea fapta si vina e a sefului meu?

Dar daca e firma mea? Atunci sunt singurul din firma culpabil?

Dar daca era mama, sora sau fata ta, ce parere ai?

Share this post


Link to post
Si eu sunt platit mai mult daca ajung mai devreme la munca. Asta inseamna ca sunt scuzat de la o asemenea fapta si vina e a sefului meu?

Dar daca e firma mea? Atunci sunt singurul din firma culpabil?

Dar daca era mama, sora sau fata ta, ce parere ai?

 

 

Mi se pare mie, sau nu am fost inteles: nu am spus ca este scuzat in vreun fel fel, ci doar ca, POATE sub presiunea timpului a ignorat regulile elementare de conduita preventiva. Sigur ca nu mi-ar cadea bine sa fie mama, sotia, sau fica-mea (sora nu am), dar daca ai fi tu in locul lui, din pura intamplare (sigur nici dusmanilor mei, nu stiu sa am, nu le-as dori asa ceva) ce parere ai avea?. Si am sa iti povestesc si un eveniment la care am asistat si pe care am refuzat sa il cred posibil decat vazandu-l cu ochii mei. Sunt convins ca nu o sa ma crezi dar uite: imi zice un coleg de serviciu ca in oras exista o persoana (femeie si tiganca pe deasupra) care se arunca in fata masinilor care au o viteza relativ mica, tocmai pentru a fi doborata si pentru a cere bani pentru despagubire. El a patit-o fara sa stie, a crezut ca este doar o intamplare, dar ulterior a aflat ca defapt aceasta este o practica. Mi-a spus: daca ai curaj..incercam. L-am refuzat evident dar dupa acelas scenariu si prin aceeasi zona, era cat pe aci sa lovesc o femeie...am inghetat...Mi-am amintit de ce anume imi spusese colegul meu, l-am sunat si i-am dat semnalmentele si sa constat ca era vorba de una si aceeasi persoana. Si un alt eveniment prin care a trecut nevasta-mea: o intamplare similara cu cea la care ai asistat: trecere de pietoni, nevasta-mea era la volan, opreste la trecerea de pietoni, ii face semn sa traverseze unei fetite aflata pe trotuar, fata incepe sa traverseze, iar cand a vazut ca din sens invers venea un autobuz cu o viteza considerabila, a inlemnit. A si vazut-o sub roti. Dumnezeu a facut ca cel cu autobuzul sa o observe in ultimul moment si sa franeze, fata a pucat sa treaca si nu s-a intamplat nimic, dar evenimentul a marcat-o in ziua respectiva.

Sigur nu este vorba de asa ceva in cazul in speta, dar, vreau sa spun ca poti fi pus in fata unui fapt implinit si o fractiune de secunda iti este suficienta sa nu realizezi ce ti se intampla.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Rog a se considera avertisment public : pastrati tematica topicului. Urmatoarea "iesire" va fi rasplatita cu avertisment, indiferent din partea cui vine !

Share this post


Link to post
Mi se pare mie, sau nu am fost inteles: nu am spus ca este scuzat in vreun fel fel, ci doar ca, POATE sub presiunea timpului a ignorat regulile elementare de conduita preventiva.

 

Asta nu este nico o scuza in fata legii.

In fata multimii nervoase... depinde. Daca faci ca ala care a dat peste Vaxxi si te apuci sa te amuzi pe seama a ceea ce ai facut, iti scazi sansele de a fi iertat.

Share this post


Link to post
Asta nu este nico o scuza in fata legii.

In fata multimii nervoase... depinde. Daca faci ca ala care a dat peste Vaxxi si te apuci sa te amuzi pe seama a ceea ce ai facut, iti scazi sansele de a fi iertat.

 

 

Perfect de acord.

 

Ma consider un om supus greselii, cu toate ca unii nu recunosc, desi nimeni nu este perfect. Ca atare am invatat un lucru: in viata esential este sa ai puterea de a recunoaste ca ai gresit si mai mult decat atat, ca iti pare rau pentru ce ai facut. Ti se acorda circumstante atenuante in cea mai mare parte a situatiilor. Invers, cu siguranta vei intarata si mai mult spiritele.

Share this post


Link to post

Accident in seara asta spre Ploiesti, pe DN1 in Barcanesti. Pieton traversat aiurea, cu pasarela la 200 de metri de el, luat in plin de o masina rosie pe capota. Circulatie deviata, politie, etc. De ce si-or risca viata pentru 200 de metri si 2 randuri de scari, in conditiile in care pe-acolo 100 km/h e o viteza destul de intalnita, habar n-am.

Share this post


Link to post

Azi, la 30 km/h, au vrut sa-mi treaca prin fata, in fuga, 3 pietoni, din dreapta un baietel cu o bicileta pe langa el si in acelasi loc, in acelasi timp, un parinte cu un copil de mana, din stanga. Toti se uitau in sens opus, nu m-au vazut si au dat sa plece din block-start. Am trecut printre ei, la un lat de palma, sa-i ating cu oglinzile. Daca intra unul in mine, in masina mea, ce trebuia sa fac ? Banuiesc ca trebuia sa fug.

Share this post


Link to post

Sunt atatia care au riscat si au pierdut si pentru cativa metri si fara scari.. Oamenii in mare parte nu vor sa gandeasca, se antreneaza zilnic sa doarma negresit pe ei insisi. Nu degeaba scrie la biblie "nu pacatui lenevindu-te!". Cel mai mare pacat e prostia.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze, am scris destul de "la cald".

 

Pe de alta parte, duba nu avea ce cauta acolo, cu atat mai putin sa accidenteze pe cineva. Urmatorul pas ar fi fost sa calce pe cineva pe trotuar, dupa ce ar fi urcat acolo cu buna stiinta. Unele accidentete sunt inevitabile, pt altele trebuie sa fii un Schumacher ca sa le eviti. Accidentul asta ar fi putut fi evitat doar respectand regulile de circulatie si pe cele ale bunului simt, care intamplator in cazul acesta coincideau. Pentru incalcarea regulilor de circulatie, se aplica legea. Pt incalcarea regulilor de bunul simt, nu se aplica de cele mai multe ori nimic.

 

Animalul (tot animal e si la rece) le-a incalcat pe ambele deliberat, nu doar "a gresit", nu a fost doar neatentie, oboseala, ghinion, etc. Regula nu a fost incalcata din prostie sau din neatentie, ci din nesimtire. Neatentia s-a adaugat ulterior la incalcarea deliberata a regulilor. Ala nu era pe linia de autobuz "din greseala", ci datorita faptului ca timpul lui era mai important decat al celorlalti. Faptul asta in sine ar fi putut fi fara urmari... insa ghinion, de data asta a avut urmari, si din nefericire, urmarile cele mai grave fiind suportate de cineva fara nici o vina.

 

 

@Mihai, offtopic

Si eu mergeam tot la servici.

Edited by mr_

Share this post


Link to post
Accident in seara asta spre Ploiesti, pe DN1 in Barcanesti. Pieton traversat aiurea, cu pasarela la 200 de metri de el, luat in plin de o masina rosie pe capota. Circulatie deviata, politie, etc. De ce si-or risca viata pentru 200 de metri si 2 randuri de scari, in conditiile in care pe-acolo 100 km/h e o viteza destul de intalnita, habar n-am.

 

Pentru ca sunt niste idioti iresponsabili, care considera soseaua tarlaua lor. Pentru ca sunt beti. Pentru ca asa fac de cand se stiu. Mai zic?

Share this post


Link to post
Azi, la 30 km/h, au vrut sa-mi treaca prin fata, in fuga, 3 pietoni, din dreapta un baietel cu o bicileta pe langa el si in acelasi loc, in acelasi timp, un parinte cu un copil de mana, din stanga. Toti se uitau in sens opus, nu m-au vazut si au dat sa plece din block-start. Am trecut printre ei, la un lat de palma, sa-i ating cu oglinzile. Daca intra unul in mine, in masina mea, ce trebuia sa fac ? Banuiesc ca trebuia sa fug.

 

Ceva de genul mi s-a intamplat si mie saptamana trecuta. Coloana pe banda 2 (pentru ca romanul nu stie ca benzile se ocupa de la 1 la 2 cand se poate) banda 1 libera, ma bag, il vad pe cel din fata mea (un logan mcv) ca franeaza, evit usor si in momentul urmator sar 2 bezmetici din fata lui in fata mea in fuga.

 

Frana din scurt, reusesc sa evit, in mare pare din cauza cauciucurilor care desi s-au dus taras parca au sapat in asfalt. Cel din dreapta dintre pietoni se sperie atat de rau incat a facut o saritura din instinct. Probabil nu vor mai traversa pe acolo vreodata.

 

Legal, nu aveam nici o vina, nici macar viteza peste limita, dimpotriva. Totul s-a intamplat la urcarea pe podul de pe sos. Fundeni, cum vii dinspre Colentina spre autosoft pentru cine stie. Este un capat de autobuz si toata lumea pe acolo traverseaza, asta am aflat ulterior, fiindca trecerea de pietoni e la 50m.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Ceva de genul mi s-a intamplat si mie saptamana trecuta.

Legal, nu aveam nici o vina, nici macar viteza peste limita, dimpotriva. Totul s-a intamplat la urcarea pe podul de pe sos. Fundeni, cum vii dinspre Colentina spre autosoft pentru cine stie. Este un capat de autobuz si toata lumea pe acolo traverseaza, asta am aflat ulterior, fiindca trecerea de pietoni e la 50m.

Daca era trecere de pietoni, puteai sa ai SUB viteza limita- acolo trebuie mers cu o viteza redusa pana la limita evitarii oricarui pericol (sau ceva de genul). Atat la trecerea efectiva, cat si in imediata apropiere.

La o trecere de pietoni am tatit si eu acum cativa ani (in 2000) o chestie asemanatoare, banda 2 ocupata de cineva, dau sa trec- apare o baba- am tras un picior in frana (permis de 1 an) si am oprit aproape de trecere. Si-o scuipat in san baba, tras trei bucati cruci rapide cu mana si trecut. Io eram cu ochii cat cepele. Ma grabeam, n-aveam viteza mare, dar nu am scuza.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Eu am, fiindca trecusem de trecere si eram exact la urcare pe pod unde teoretic nu trec pietoni. Lectia am invatat-o insa adevarul e undeva la mijloc. Cand te grabesti, faci greseli, acum depinde cat de grave sunt, daca riscul merita asumat sau nu. In traficul din Bucuresti si faptul ca stai la 1m de cel din fata este un risc asumat. Prefer asa decat sa se bage alti berbeci fiindca vad loc.

 

Situatiile nu se aseamana, probabil ala de pe banda 2 era oprit si era trecere.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...