Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

In cazul deplasarii pe banda 2 cu semnalizarea stanga in functiune, cu siguranta vei fi depasita pe banda 1.

Lipsa semnalizarii nu lasa decat impresia unui "stapan al soselelor", aflat in plop cu notiunea de bun simt in trafic; in Brasov, pe bulevardul Saturn, circul numai pe banda 1, banda 2 fiind loc de promenada pentru unii ce nici macar nu merita osteneala de a-i atentiona. Asta se intampla atat ziua, la ore de varf, cat si la 2 noaptea, cand traficul mult mai lejer.

Nu are rost sa mai aduc in discutie traficul din Piatra Neamt, unde toate masinile sunt stranse ca la urs pe banda 2, banda 1 fiind banda de sprint.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post
Deci daca depasesti viteza maxim admisa o faci pe barba ta.

 

Asta e o notiune greu de inteles in Romania. Pe autostrazile din Austria, mergeam cu viteza maxima, 130km/h. Uneori, zaboveam mai mult pe banda 2, special ca sa vad reactia celor care veneau mai tare din spate. Am primit doar un singur flash, de la cine credeti? De la un Logan de Romania :D Austriecii, nemtii si ce natii or mai fi fost, stateau frumos in spate, si nici nu injurau sau gesticulau, nici pe fata lor nu se vedea vreo reactie.

Edited by guru

Share this post


Link to post

Vorbim de romania. Si ca sa completez, cand nu tine nici cu semnalizare stanga, nici cu flash, nici nu se elibereaza pe contrasens, dau si cu claxon. :D (vorbim doar de afara unde sunt doua benzi)

Share this post


Link to post

Oare, Juliaen? unde ai vazut regula asta?

Cum ti se pare ca ai fi privit ca un stapan al soselelor cand circuli cu 50 km/h, crezi ca toti ar trebui sa circule numai pe banda 1 si doar cu 10 m inainte sa faca stanga sa treaca pe banda 2?

Share this post


Link to post

Iulia, daca citesti cu atentie ce am scris mai sus, faceam referire la cazurile in care se circula pe banda 2, fara a semnaliza intentia de a vira la stanga.

Si mie mi se intampla sa ma aflu in situatii de genul acesta, sa ma aflu la mai putin de ~150 de metri de strada pe care virez stanga, caz in care semnalizez din timp, nu doar pe ultimii 50 de metri, atunci cei ce vin din spate depasesc prin dreapta. De bun simt, nu? Deja daca vorbim de distante mai mari de 150-200 de metri, in cazul unei deplasari cu 50km/h pe prima banda, e suficient spatiu si timp pentru a te incadra pe banda 2 pentru a efectua virajul.

Conform reglementarilor rutiere, deplasarea se face pe prima banda, in cazul in care aceasta este libera. Aici intervine o conceptie ciudata la multi, anume ca daca respectivul circula cu viteza maxima admisa pe sectorul respectiv de drum, ceilalti nu au cum/de ce sa il depaseasca. Exemple vedem zi de zi.

Share this post


Link to post

Ok, imagineaza-ti urmatoarea situatie. Ora tarzie, circulatie moderata spre slaba. Treci din timp pe banda a doua pentru ca stii ca faci stanga si nu te grabesti. Mai ai vreo 300m pana la intersectie, nu 150, nici 100 - inca n-ai inceput sa semnalizezi. In spate, nimeni.

Deoadat apare unul gonind cu 90km/h (fata de tine care ai 50), flashuri, nebunii. Normal ca atunci ii arati berbecului ca faci la stanga, dar el e GRABIT si vrea sa accelerezi. Acum explica rationamentul.

Share this post


Link to post

@guru. Acolo probabil ca nu au din astia care dorm pe banda 2 si se respecta pozitiile pe benzi in timpul mersului. :) .

@iulia. Din pacate si tu ai dreptate, mai sunt si de-astia. Sunt atatea cazuri de prostie la volan incat vom mai scrie probabil inca 40 pagini si o sa depasim topicul cu dacia X90 :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am uitat sa precizez - in multe locuri in Bucuresti, banda 1 este de fapt jumatate de banda 1, din cauza numarului crescut de masini care nu au unde sa parcheze. In aceste cazuri, aratati-mi-l mie pe ala ce se chinuie pe jumatate de banda 1 cand 2 e libera.

 

 

 

:o fftopic: Asta a fost postul 666 pentru mine > :) :o

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Moama ce viteji sunteti si cit de grabiti. Asa grabiti am mai vazut eu si la fel de agresivi DAR cind pe banda 1 rula un Lambo Murcielago cu 70km/h toti au pus frana si au scos aparatele foto pe geam . Asa ca in tara asta este periculos sa mergi cu 140+ km/h dar si cu 70- km/h .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Am o observatie: parerile tuturor difera in functie de numarul de kilometri parcursi. Daca iesi mai rar (in weekend, sau chiar si mai rar) la drum lung, poate e suportabil, dar daca bati DN-uri zi de zi (navetist, de exemplu) cred ca orice fiinta umana cedeaza la un punct anume din cauza prostiei si rau-vointei unor soferi.

 

Mai bine depasesti pe 1(daca se poate) si te tot duci...

 

Asta faceam si eu, atunci cand intalneam un bizon care nu se dadea convins sub nici o forma. Am incetat sa fac asta in momentul in care era sa ma fac praf in spatele masinii care-a iesit din drumul lateral fara sa se asigure, eu venind pe banda 1 cu viteza de depasire a bizonului de pe banda 2. Am mai facut o data asta (desi zisesem ca nu mai fac), si mi s-a intamplat aceeasi chestie. Pe langa astia care ieseau din drum lateral, mai te poti trezi si cu bizonul de pe banda 2 ca il apuca cheful de repliat, si trage dreapta de volan peste tine, fara sa se asigure evident -- am patit asta cu o cucoana care vorbea la telefon, si era atat de rupta de realitate incat nu mi-a vazut masina, nu a auzit claxonul, singura salvare ca sa nu ma loveasca in lateral a fost sa franez puternic. Dupa aia, am depasit-o pe stanga, i-am facut semn ca nu e zdravana cu capul (da, bine, am incalcat legea) si ... tot vorbea la telefon, fara sa fi inteles macar ce se intamplase! Din experienta personala, depasirea pe dreapta este una din cele mai riscante manevre, poate chiar mai riscanta decat depasirea pe un drum cu o singura banda pe sens.

 

Austriecii, nemtii si ce natii or mai fi fost, stateau frumos in spate, si nici nu injurau sau gesticulau, nici pe fata lor nu se vedea vreo reactie.

 

Pentru ca la ei:

 

- codul rutier se respecta, si se presupune ca daca intarzii pe banda aia, o faci cu un motiv anume, dupa care te vei replia

- nu e treaba lor sa se asigure de respectarea legii, de asta se ocupa "polizei"

- sunt niste oameni mult mai relaxati in general :D

 

apare unul gonind cu 90km/h (fata de tine care ai 50), flashuri, nebunii. Normal ca atunci ii arati berbecului ca faci la stanga, dar el e GRABIT si vrea sa accelerezi. Acum explica rationamentul.

 

Daca eu sunt berbecul, cum a pus semnal am inteles intentia, si ma dau pe banda din dreapta (banda 1) si ma duc. Dar daca sta pe banda aia, si nu semnalizeaza, nu atinge frana, eu sa-i ghicesc gandurile nu pot. Atentie mare la astia care merg suspect de incet pe banda 2, de obicei sunt locuitori de prin sate care vor sa faca stanga peste banda dubla, si merg "la croaziera" pentru ca pandesc momentul sa franeze si sa traga brusc de volan.

 

Acum ca veni vorba de metoda fiecaruia, iata si cum fac eu:

 

- metoda cu semnalizarea am incercat-o o perioada, nu mi s-a parut a avea vreun efect

- venit la o distanta de cativa metri in spate; are loc in dreapta, sa se retraga ? atunci un flash scurt. Nu are, mai asteptam. Si mie mi se pare stupid sa dai flashuri cand ala din fata nu are unde sa se duca.

- daca nu reactioneaza, un pic de slalom pe banda (stanga/dreapta) si cateva flashuri, in ideea ca poate-i va straluci vreo oglinda in ochi

- daca TOT nu reactioneaza, 2 degete pe flashuri 2 degete pe claxon, pana se trezeste din somn. Poate zice cine-o vrea, ce vrea, dar codul rutier prevede ca banda de mijloc este pentru depasire, si nu se circula pe ea, PUNCT, iar aia care circula in dorul lelii uitati de lume si vorbind la telefon dau o maxima dovada de nepasare si lipsa de respect fata de timpul altora.

Share this post


Link to post
In cazul in care ai doua lampi de ceata. :)

Am si am avut la toate masinile 2 lampi de ceata

 

Asta e o notiune greu de inteles in Romania. Pe autostrazile din Austria, mergeam cu viteza maxima, 130km/h. Uneori, zaboveam mai mult pe banda 2, special ca sa vad reactia celor care veneau mai tare din spate. Am primit doar un singur flash, de la cine credeti? De la un Logan de Romania :D Austriecii, nemtii si ce natii or mai fi fost, stateau frumos in spate, si nici nu injurau sau gesticulau, nici pe fata lor nu se vedea vreo reactie.

Pe autoband in Germania flash-urile sunt interzise. In plus, pe ei nu-i grabeste nimeni, daca au 400 km de facut dintr-un capat in altul al tarii ii fac in 4 ore mergand legal. La noi iti trebuie minim dublu! de aici si reactia soferilor care au sute de km de parcurs intr-o zi si dau de un taraie-poale cu 80 la ora care nu vrea sa circule in banda 1 ca l-a facut ma-sa in banda 2!

 

- venit la o distanta de cativa metri in spate; are loc in dreapta, sa se retraga ? atunci un flash scurt. Nu are, mai asteptam. Si mie mi se pare stupid sa dai flashuri cand ala din fata nu are unde sa se duca.

- daca nu reactioneaza, un pic de slalom pe banda (stanga/dreapta) si cateva flashuri, in ideea ca poate-i va straluci vreo oglinda in ochi

- daca TOT nu reactioneaza, 2 degete pe flashuri 2 degete pe claxon, pana se trezeste din somn. Poate zice cine-o vrea, ce vrea, dar codul rutier prevede ca banda de mijloc este pentru depasire, si nu se circula pe ea, PUNCT, iar aia care circula in dorul lelii uitati de lume si vorbind la telefon dau o maxima dovada de nepasare si lipsa de respect fata de timpul altora.

Aferim! Am patit-o si eu, ma feresc la maxim sa depasesc pe dreapta, idiotii schimba banda in ultimul moment, fie din prostie, fie intentionat. Am patit-o o data atat de rau incat am imprastiat un morman de nisip de pe banda de refugiu la peste 130 la ora. Noroc ca nu am facut absolut nimic altceva, am vazut ca boul intra peste mine, am iesit in banda de refugiu cu riscul de a rupe masina. Daca opream dupa, cat sunt eu de non-violent, ii crapam capul idiotului, pentru ca o facuse intentionat. Numar de GR, masina o Dacie 1310 rupta-n doua tunata cu abtipilduri...

Share this post


Link to post

Mama ce agresivi suntem astia care mergem mult. :P

 

Mai sincer cand arde si te grabesti rau dupa ce ai tras juma de ora sau o ora cu 160-170-180 si dai de cate un mormoloc cu mintea odihnita care a iesit pe strasse cu 90 ca poate are de parcurs 10 km, normal ca n-ai rabdare cu el. Tu poate mai ai de alergat inca 200-300 de km si nu poti pierde timpul cu un frustrat. Il flashuiesti/claxonezi si il lasi in lumea lui. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Dar-ar al de sus sa te gasesti cu ala din nou si sa isi verse frustrarea creata de tine asupra ta.

Share this post


Link to post

Nu prea. Vezi tu, daca toti ar circula corect, nici noi n-am da flashuri si claxoane, nici ei n-ar mai fi frustrati si s-ar merge calm si liniar.

Share this post


Link to post

Nu prea. Vezi tu, is satul de cei care asteapta de la altii. Si asta spune teoria ta.

E ceva de genul "Sunt doar o veriga intr-un lant, uuuu... blablabla, nu e vina mea, Romania e de vina, altii sunt de vina, mama natura e de vina, blablabla....". Rupe lantul daca vrei sa faci ceva. Daca nu, macar nu te mai plange de restul, macar pentru simplul fapt ca pentru cei pe care tu te razbuni, tu esti "restul".

Share this post


Link to post

Bre, ai inceput sa sari posturi? Am spus mai devreme ca nu astept de la altii decat un comportament egal cu al meu. Eu ma dau la o parte de pe banda 2 cand n-am ce face acolo, nu dau flash cand in fata mea se depaseste etc...

Share this post


Link to post

Stai, bre, calm, nu vorbeam de tine, vorbeam la modul general.

De tine imi e frica, poate mi-o iau cand ma vezi pe motor :D

Share this post


Link to post

Ok, explica-mi tu cum si ce faci atunci cand nea' Gigi iese agale si calm de pe banda 1 pe banda 2 la 50 de metri in fata ta, ca sa depaseasca un harb de ROMAN, fara sa se deranjeze sa se asigure (sau fara sa te vada, la propriu), atunci cand tu vii din spate cu 100 km/h.

 

Il opresc ca-n Mad Max, sa-l iau frumos de mana si sa-i explic eu cum sta treaba cu asigurarea temeinica inainte de efectuarea manevrei ? sau ii fac eu examenul oftalmologic, sa aflu daca intr-adevar nea' Gigi de 60 de ani nu sufera de miopie ? Nu nene, de asta se ocupa (sau ar trebui sa se ocupe, TEMEINIC):

 

- ala care i-a dat carnetul (motiv pentru care ar trebui reexaminari periodice)

- ala care-i pune viza medicala la reinnoirea permisului

 

 

P-ala care circula cu 80 km/h pe banda 2 in afara localitatii, vorbind la mobil fara handsfree (deci deja 2 reguli incalcate) si formand in spatele lui coloana de 10-15 masini (faza vazuta pe viu), nepasator la flashuri, la nimic ... trebuie sa-l amendez EU sau POLITIA ? Pai cred ca politia nene, nu eu.

 

 

Nu trebuie sa fac EU ceva ca sa se schimbe ceva in bine in tara asta. Trebuie doar ca toata lumea sa-si faca BINE meseria, atat. Soferul care iese cu masina pe autostrada sa conduca dupa reguli, politaiul care e platit sa fluidizeze circulatia si sa-i amendeze p-aia care incalca regulile, s-o faca. Camionul care iese cu rotile pline de pamant in DN, sa le spele inainte de a iesi sa circule pe asfalt. Ala cu turma de oi sa nu traverseze autostrada cu ele. Si asa mai departe. Eu imi fac datoria, respect reguli de circulatie, nu arunc gunoi pe jos, etc ... dar la ce bun, atunci cand 99 de insi din jurul meu fac total anapoda, vad ca nu li se intampla nimic, si atunci alti inca 100 de pitecantropi le urmeaza exemplul, avand ca unica regula: "daca ala a trecut pe rosu/a aruncat sticla cu apa din masina/a taiat linia dubla, eu de sa n-o fac ?"

Share this post


Link to post

Cu ce viteza mergeai tu prin Otopeni cand ai trecut pe langa Brainiac?

Ce or fi zis aia pe langa care ai trecut?

Eu macar nu mai indraznesc sa ma plang... la cate prostii fac, ar fi culmea.

Share this post


Link to post

130, dar era vreo 2 noaptea, pe-o sosea cu 3 benzi, libera (ca sa nu zici ca m-ascund de ceva), dar este irelevant pentru discutia asta. Si chiar daca era trafic, asta nu inseamna ca nu esti obligat sa te asiguri cand iesi in depasire.

 

Faza cu Dacia iesita in fata mi s-a intamplat ziua in amiaza mare, in afara localitatii, mergand asa cum am zis si mai sus cu 100-110 km/h. Nu veneam cu 200-250 asa cum sunt accidentele alea de pe motociclism :)

Share this post


Link to post
Mama ce agresivi suntem astia care mergem mult. :P

...

Mai sincer cand arde si te grabesti rau dupa ce ai tras juma de ora sau o ora cu 160-170-180 si dai de cate un mormoloc cu mintea odihnita care a iesit pe strasse cu 90 ca poate are de parcurs 10 km, normal ca n-ai rabdare cu el.

 

Ca sa te parafrazez "Mama ce important e timpul pentru unii". Oare s-a schimbat regulamentul de ultima data cind l-am citit ? 160-180km/h ??? In Romania ??? Legal ??? Ma scuzi ca nu pot fi de acord cu tine si inclin sa ii dau dreptate celui care merge cu 90km/h, probabil pe un drum national ... Si inca ceva, in ultima vreme drumurile au fost rezervate doar pentru cei care merg mult sau au drumuri lungi de facut ??? S-a acordat acestora o prioritate de trecere ? S-au abolit pentru ei anumite prevederi ale regulamentului ??? Haideti, zau, fiti seriosi. Sint siguri ca masinile voastre trag bine si ca sinteti soferi buni, insa deocamdata asta nu a devenit un criteriu de incalcare a regulamentului sau de a dispretui pe ceilalti participanti la trafic. Ma bucur ca sinteti destul de multi de acord cu ce am spus azi mai devreme legat de rolul soferilor si rolul Politiei sau medicilor. Am trecut si eu prin faze de genul celei descrise de guru fiind flashuit doar de o masina de RO pe parcursul unei excursii de peste 5000 km prin Europa Centrala + Germania. De ce se pune mereu problema "Afara e altceva, in Germania e altfel, austriecii sint si ei un fel de nemti", etc ... Sint perfect de acord cu Satori de noi depinde in cea mai mare masura schimbarea. Si schimbarea asta nu trebuie sa dureze exagerat de mult, asta daca imprumutam ce e bun (si ceea ce poate multora ne-a placut ) din afara. Realitatea insa ne arata ca sintem inclinati sa luam chestiile mai putin bune. Multi dintre cunoscutii mei care au mers in Turcia stiti ce au admirat si ce mi-au spus ... citez : "mama cum se merge in Istanbul ... nu semnalizeaza nimeni ... iti taie calea ... trec peste 2-3 benzi dintr-odata ... nu opresc la semafor ... etc". Prea putini mi-au relatat admirativ cum se merge in Germania sau Austria sau in alte tari ceva mai civilizate. Citi ati mers in Austria cu 180km/h ??? Citi ati dat flashuri in Austria sau Germania sau chiar Ungaria ???? Citi ati depasit pe banda continua ???? Si exemplele ar putea continua la infinit, dar sper ca am reusit sa transmit ceea ce vroiam.

Share this post


Link to post

Io, cu 190 chiar. N-am dat flashuri decat in Ungaria, mai departe de Ungaria nu s-a mai pus problema de asa ceva, pentru ca nu mergea nimeni pe banda de interior.

 

Si in plus:

 

- cand se iesea in depasire, apoi toti depaseau nene, accelerau masina ca lumea, nu precum un Logan de l-am vazut recent pe DN1, caruia i-a luat 2 minute (fara exagerare, 2 minute pe ceas) pentru a depasi una bucata TIR !

- nu vedeai TIR care depasea TIR pe banda 2, desi diferenta intre vitezele lor era de maxim 5 km/h, si se forma in spatele aluia coloana cat China atata timp cat depasea

- cand am iesit prima oara cu masina, asta a fost sfatul de oameni mai umblati: "intotdeauna pe autostrada te asiguri bine bine, chiar daca vezi un mic punct luminos aprins stai linistit si nu iesi in depasire ca ala poate sa fie o motocicleta sau cine stie ce Porsche, si va faceti praf"

 

Eu n-am pretentia sa se dea lumea din fata mea ca merg mai repede. Cand vine o masina din spate ce merge mai repede decat mine, ma repliez imediat ce pot face asta in siguranta, deoarece nu e treaba mea de ce ala merge cu viteza aia: poate e o urgenta, poate ii naste nevasta, poate e pastilat sau beat ... asta e treaba politiei. Dar am pretentia sa respecte regulile de circulatie, sa circule pe banda de la marginea drumului cand aceasta este libera si nu depaseste nimic (asa cum scrie in codul rutier), sa se asigure atunci cand ies in depasire, si ca toate incalcarile sa fie amendate corespunzator. Deunazi, pe o strada cu 2 benzi prin Bucuresti, 2 masini pline de pustani se oprisera la semafor sa se converseze prin geamurile deschise, blocand strada. Ce-ar fi trebuit sa fac, sa-i astept ?

Share this post


Link to post

Romani sau austrieci?

 

Treceau austriectii pe langa noi de nu apucai sa le vezi numarul pe banda 3. Noi, 4 masini de .ro am mers intre 130 si 160. Nu mai da exemple din auzite, please.

 

Flashuri? La austrieci recunosc, putine, la unguri in schimb nu ca la noi dar oricum, se dadeau.

 

revenind la .ro.

 

Sa inteleg ca tie ti se pare normal sa se mearga cu 90 pe banda 2 pe autostrada?

Pai de ce nu mergi frate pe drumul vechi Pitesti Bucuresti daca nu poti rula nici macar cu vitela legala?

Eu daca merg tare, poate chiar am un motiv mai mult sau mai putin intemeiat.

 

Crede-ma ca nu-mi face placere sa scot sub 2 ore de fiecare data pe ruta Craiova-Bucuresti dar asta e tara de kkt in care traim.

Daca as avea posibilitatea sa depun on-line anumite declaratii fiscale, poate nici n-as face drumul respectiv. In tarile cu apa calda nu stai 5 ore sa depui o declaratie fiscala, o trimiti on-line, dar cand pierd 5 ore la financiar in Craiova (de la 8 dimineata la ora 13) si la 4 trebuie sa fiu la birou in Bucuresti, da frate alerg.

 

Si am pretentia ca mormolocii sa mearga pe banda 1. Sunt agresiv la volan cand ma grabesc, oneori mai calc si frana la cate un frustrat care accelereaza in depasire, si flashuiesc tot ce prind imediat ce a terminat de depasit. Sunt politicos doar cu cei politicosi in trafic.

 

Eu am o vorba: Respecta-ma sa te respect !

 

Cand nu ma grabesc (50% din timp) crede-ma ca sunt cel mai politicos sofer si incerc sa nu incomodez pe nimeni. ;)

 

Pe de alta parte daca tot dam exemple cu austrieci si nemti...

 

Aia cand pleaca de la semafor, pleaca de zici ca le sar pistoanele din motoare indiferent de masina nu se tarasc ca la noi. Cand se baga in depasire, dupa cum zicea si Vaxxi, pai se baga nene. :)

 

P.S. Du-te mai spre granita cu germanica daca vrei sa vezi cum alearga baietii. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Ar fi interesant de stiut cum au ajuns ei la nivelul acesta de respect in trafic. Ma refer la austrieci ,germani etc.

Oare un frustrat din traficul nostru ,se va transforma intr-un sofer model daca eu ii voi accepta nesimtirea?

Si oare cum ar circula un specimen de genul asta pe o autostrada din Germania? Pe banda 4 sau 5 cu 90? Cu bmw-urile cuminti in coloana dupa el?

Share this post


Link to post

Din pacate, plecarea de la semafor e aiurea rau de tot.

 

Ieri, in Constanta, la unul dintre muuuultele semafoare la care am stat, am fost prima masina. Am plecat imediat dupa ce s-a schimbat ... dupa cca 50 m am trecut pe langa unul care iesea cu spatele din parcare ... iar cand m-am uitat in oglinda :o in spate era ala care iesea din parcare ... ceilalti de la semafor erau departe rau de tot. Cand sunt semafoare fara cronometru ... nici eu nu plec intotdeauna ca din pusca la prima sclipire de verde ... da' asta era semafor cu cronometru.

 

De multe ori, din cauza unui obosit care s-a nimerit primul la semafor, in 20-25 sec apuca sa treaca numai 2-3 masini :( ... si nu ma refer la situatiile cand intersectiile sunt blocate de alte masini ... vorbesc de intersectii "aerisite".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...