Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Aici depasisem ceva(asta pentru carcotasi :P ): post-5484-1206016289_thumb.jpg.

Spune-i asta lu Garcea sau aparatului foto cand iti face poza si ti-o trimite prin posta !

NU inteleg ( nu vrea sa te superi pe mine ) pe cei care depasesc in "sate" astfel ajungand la o viteza majora pt ipostaza in care iti iese o vaca / copil in fata.

Pana la urma ce faci, depasesti ca sa franezi pana iesi din sat ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
... Platim "n" taxe plimbe astia cu sau fara autorizatii(pe care nu le dam noi)

De ce nu-l reclami unde trebuie (exista un numar telverde), crezi ca lucrurile se vor rezolva de la sine ?

Share this post


Link to post
Spune-i asta lu Garcea sau aparatului foto cand iti face poza si ti-o trimite prin posta !

NU inteleg ( nu vrea sa te superi pe mine ) pe cei care depasesc in "sate" astfel ajungand la o viteza majora pt ipostaza in care iti iese o vaca / copil in fata.

Pana la urma ce faci, depasesti ca sa franezi pana iesi din sat ?

 

 

 

...Sunt putin sucarit acum ca tocmai am venit dintr-o fuga ( am fost la farmacie sa iau ceva pt fi-mea ca e bolnava ) si era sa intru cu 130 km/ora pe iuliu maniu intr-un cretinoid uman cu o dacie care punea frana fra sa se aprinda nici un bec. Daca nu eram pe graba il desfiguram cu bataia. Si Doamen fereste sa se dea el la o parte cand vine unu cu faza lunga, avarii + claxon permanenet cu 130 km prin oras spre el.

Share this post


Link to post

Am mai explicat.

In cazul meu, nu conta daca pierdeam talonul in acel moment data fiind importanta ajungerii la minut ( fi-mea avea febra 39,5 ) . Nici macar nu as fi oprit daca mi-ar fi facut cineva semn.

+ ca Iuliu Maniu are 3( uneori 4 ) benzi ( uneori 2 ) , dar in sate in 90% din cazuri ai 1 banda.

Odata ajuns intre blocuri am redus semnificativ viteza pana la 30/ora din cauza posibililor copii ce pot oricand sa iti sara in fata dintre masini.

A nu se intelege ca ma dau Dl Perfect dar atunci cand nu sunt eu cel care o comite in trafic evident ca critic pe altii. DIn ciclul " do as i say don't do as i do "

Nu asa facem cu totii ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
DIn ciclul " do as i say don't do as i do "

 

Din ciclul "Daca taceai, filozof ramaneai".....macar data viitoare nu mai spune lumii daca o comiti. Sincer...

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

@Cumnatu:

1. Satul se termina. Se vede iesirea si eram in accelerare. Scrisesem ca depasisem ceva pentru ca eram langa axul drumului.

2. La un drum de 400km crede-ma ca nu am rabdare sa merg prin toate satele cu 50km/h si nici nu vreau sa stau 10 ani pe drum. Sunt zeci si zeci de sate intinse pe drumul asta. Viteza mea prin sate este la fel ca pe DN, 70-80km/h. Daca as merge in limita legala, as face 7 ore pe 400km. Prefer sa iau o amenda decat sa acumulez prea multa oboseala si sa fac o prostie.

Share this post


Link to post

Azi dimineata mergeam linistit pe straduta de la mine de la bloc si pe dreapta era parcata o skoda superb. Cum am ajuns aproape in dreptul ei a tasnit pur si simplu in fata mea fara semnal fara nimic. Eu am franat violent si l-am evitat la limita .

Nu am terminat eu de zis urarile si injuraturile ca berbecul a trecut printr-o intersectie unde avea cedeaza fara sa se uite si l-a luat un matiz ce circula regulamentar in plin. Cel cu matizul s-a ales cu capota indoita si ce o mai fi avut pe acolo iar boul cu skoda cu usa spate infundata.

Share this post


Link to post

Lasa, ca merita...

Share this post


Link to post

Pacat de cel cu Matizul.

Si pacat ca cel cu skoda a scapat iefin.

Share this post


Link to post

La semafor... eram pe banda 2 (pt inainte), banda 3 (pt la stanga libera). In timp ce ma apropiam de semafor -il prinsesem deja rosu de 2x, se inainta foarte lent- un Logan taxi cu un "bronzat" la volan mergea paralel si foarte aproape de mine, fortand cu nesimtire sa se bage in fata mea. Vede ca nu reuseste - de fapt se sperie de cat de aproape ajunsese, franeaza si incepe sa claxoneze. Ma uit la el, gesticula nervos ca nu-l las sa se bage in fata. Ii comunic exact unde sa se bage :D neintelegand de ce nu sta pe banda aia de pe care, fiind libera, oricum putea sa tina drept. Intre timp se face verde (evident ca primii la semafor dormeau), si Loganu demareaza (lasand un nor de fum in spate) si taie cele 2 benzi cu maxim tupeu facand dreapta. Noroc cu aia ca de-abia apucasera sa se puna in miscare.

Daca stiam ce are de gand cretinu' il lasam sa se bage :) )

Share this post


Link to post

Ieri dimineatza era' sa-mi trag garaj VW Jetta.

 

Veneam eu linistit cu cca 50 km/h, prin oras, cu luminile aprinse ... ma intorceam de la Galati ... si ma apropii de o intersectie. Cand eram la vreo 50-60m vad un bot de masina, cu o gagica la volan (am vazut mai tarziu ca era gagica :D ), ca se baga pe banda 1 de pe contrasens si aspteapta. Asteapta linistita sa treaca unu' pe banda 2 de pe sensul ei ... baga picioru' in acceleratie si-mi taie fata. Noroc ca am avut o presimtire si am ridicat piciorul de pe acceleratie ... chiar daca n-am franat, macar am incetinit.

 

Nici macar n-a avut bunul simt sa intre pe prima banda, s-a pus EXACT in fata mea. Am franat la fix cat sa nu o lovesc. Nici macar dupa asta nu a trecut pe prima banda, desi mergea cu max. 40 km/h si nu era nici o masina parcata in zona.

 

Am depasit-o pe prima banda si m-am dus ... da' nu prea mult ... pentru ca am auzit o frana ca-n filme in spatele meu ... idioata a taiat calea altuia, cand a facut din nou stanga sa iasa de pe strada pe care mergeam. Din pacate, si ala a reusit sa o evite, intrand pe constrasens. Aia chiar nu merita sa aiba carnet.

Edited by george03

Share this post


Link to post

Ati vazut sofer de Bacriz care cand iese din statie sa te bage pe contrasens? Eu da :D

Mergeam pe Brestei, dinspre Agronomie spre MOL sau OMV, nu stiu ce e acolo, unde s-a semaforizat de curand intersectia. Pe la jumatatea drumului e o statie de autobuz. Se circula bara la bara din ambele sensuri, idiotul iese fara semnal stanga si fara avertisment. Dau claxon scurt ca nu mai am unde sa ma duc, dar el nimic, Batman, Batman :D continua sa ma impinga din ce in ce mai mult pe contrasens! Am franat si mi-am bagat tot ce aveam la indemana in gura lui, daca nu se trageau aia de pe contrasens mai spre dreapta degeaba mai franam, ca tot in mine se opreau.

Share this post


Link to post
...mi-am bagat tot ce aveam la indemana in gura lui...

Tu pe unde iti tii mainile? :D

Share this post


Link to post

O chestie care ma enerveaza: nu suport sa fiu claxonat. Sunt FOARTE atent in trafic la absolut tot si toti, iau curbele cum trebuie. Nu zic 'conduc perfect', ba chiar invers, de multe ori cand ma grabesc, schimb benzile fara sa semnalizez, merg peste 60-70 la ora si multe alte prostii DAR nu incomodez pe nimeni => nu m-a claxonat nimeni niciodata. In schimb, cum merg incet, relaxat si semnalizez (chiar fara sa ma bag in fata vre-unuia) imi iau claxoane.

 

Ieri de exemplu stateam in coloana la semafor, un tip de pe banda din dreapta voia sa treaca in fata mea, iar eu voiam sa trec in locul lui. Am semnalizat, logic ca nu m-a lasat sa ma bag ala din spatele lui (ca daca ma bagam rapid si ii dadeam frana in nas cred ca intarzia mai mult de 10 de secunde la semafor).

Bun.. am ramas pe banda mea cand un mos intr-o dacie galbena din 80+ claxoneaza insistent si gesticuleaza ca ce schimb benzile, cu toate ca nu schimbasem nimic. I lost it. I-am gesticulat si eu vreo doua-trei, si era cat p-aci sa ma dau jos la el.

Si cred ca mai am vreo saptamana pana sa cedez daca ma mai claxoneaza vre-unu pentru ceva ce nu fac, si ma opresc in loc, blochez usile si pun avariile fix in fata idiotului care mai claxoneaza fara motiv. :twisted: Eventual o tzigara scurta dupa.

Share this post


Link to post

Claxonul este de obicei motivul din care cei mai multi oameni cedeaza nervos. Rezista, tin in ei, nu se manifesta, acumuleaza si, cand aud claxonul, rabufnesc. M-a recunosc si eu in chestia asta.

Share this post


Link to post

Sunt in aceeasi situatie si eu. Nu claxonez deloc decat daca se baga vreun milog prin dreapta si se posteaza in fata coloanei, unde vorbeste la telefon si isi sterge sigla cu Audi de pe volan, uitandu-l Dumnezeu acolo. Atunci da, dau un claxon scurt. In rest nu suport nici eu sa fiu claxonat pentru ca zic eu ca nu gresesc cu nimic. In schimb prietena daca aude claxon in spate, chiar daca sta in dreapta, il face pe nefericit ca la usa cortului :D

Share this post


Link to post

Era ieri sa i-o pun unui dobitoc, politistul din intersecte face semne sa accelereze coloana, cel din fata mea accelereaza si brusc franeaza fara motiv, l-am evitat la cativa centimetri cred.

 

Tot mai mult ma enerveaza cei care pleaca greu la stop, uneori mai dau flashuri, rareori cate un claxon scurt.. dar si cand ma scot din sarite recunosc ca ma infig in claxon.

 

 

 

.. In rest nu suport nici eu sa fiu claxonat pentru ca zic eu ca nu gresesc cu nimic. ..

 

Sfantule :)

Share this post


Link to post

Eu era sa dau peste politist.

N-am nimic cu provincia - la naiba, de acolo sunt - dar politaii astia tip "nato" inca nu si-au dat seama ca Stefan cel Mare nu-i ulita lor din sat.

Share this post


Link to post

Pai daca cererea a fost sa arate bine, nu sa fie pregatiti.. ce sa faci? :)

Timisoara nu a putut da decat 23 de agenti aratosi :D =))

Multi dintre ei stau sfiosi pe trotuar.. cred ca sunt si coplesiti :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Asta a confundat trotuarul cu centrul intersectiei. Si nu facea nimic pentru a dirija circulatia sau alte asemenea, doar se ferea de masinile ce plecau la verde - circulatie normala. Dar probabil a obosit si cand s-a facut verde pentru mine, nu a fugit suficient de repede.

Share this post


Link to post

@Venom: Nuuu ... daca opresti, poate sa te ocoleasca usor. E mai placut sa mergi cu 10-15 km/h :D eventual incalecand pe 2 benzi, sa vada ce bine ii era inainte sa claxoneze. Din pacate cei din spatele nevricosului nu au nici o vina asa ca nu poti merge prea mult in regimul asta.

 

Pe mine m-a claxonat unu' , in Galati, de ziceai ca-i moare samanta daca nu-i tai calea tramvaiului ... Si nu i-am taiat-o. Dupa ce a trecut, am facut stanga ... si l-am tinut in spatele meu la 10 km/h cca. 2-300 m. Facea spume, turba, ziceai ca naiba stie ce graba avea. Sa nu-mi spuneti acum ca poate avea vreo urgenta pentru ca nu va cred ... cu cca 1 km mai inainte, pe faleza, ii dadusem niste flashuri ... daca tot merge cu 40 km/h ... putea sa o faca si pe banda 1 ... da' nu, cazangiu' mergea cu dunga intre roti ... nu se putea trece de maria sa. Dupa ce am accelerat la 50-55 ... idiotu' a ramas in urma, nu a trecut de 40. Probabil nu-i mergea cutia decat intr-a doua si-si f...tea ambreiaju' mergand incet

Share this post


Link to post
Tot mai mult ma enerveaza cei care pleaca greu la stop, uneori mai dau flashuri, rareori cate un claxon scurt.. dar si cand ma scot din sarite recunosc ca ma infig in claxon.

 

Rareori sunt soferi care reactioneaza la flashuri sau claxoane scurte in aceste situatii. :(

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Dar la ce reactioneaza ? Uita-te la orice stop, in primele 7 sec. daca au plecat primele 2 masini. Si la ce viteza se duc, la 25-30 km/h ? Dupa care vin aici si se plang ca li s-a aprins MIL-ul. Azi, un Aveo sedan a tinut pret de 500m la 25km/h o intreaga banda a I-a, ce nu avea stop in fata pentru ca avea acces la o bretea de dreapta ! Ce poate fi in mintea unui sofer, leader de coloana pe un drum prioritar, fara stopuri, fara treceri, care circula la ore de varf cu 25 km/h ?

Share this post


Link to post
Eu era sa dau peste politist.

Si eu. Numa' ca la mine cretinul a sarit de pe trotuar fix in fata masinii (noroc ca luasem curba si n-aveam nici 30kmh) sa-mi arate ca pe strada aia n'am voie sa o iau, ca e deviata circulatia. In loc sa stea sa devieze circulatia, el statea la umbra si s-a gandit sa sara in fata masinii :rambo: . Ma intreb ce se intampla daca luam curba (e o curba usoara la dreapta) cu 45-50km/h cum fac de obicei :| . Si asa, la viteza aia mica, de'abia-de'abia am tras stanga si am franat si m-am oprit chiar langa el.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...