Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Dar la ce reactioneaza ? Uita-te la orice stop, in primele 7 sec. daca au plecat primele 2 masini. Si la ce viteza se duc, la 25-30 km/h ? Dupa care vin aici si se plang ca li s-a aprins MIL-ul.

Habar n-am la ce reactioneaza. Si eu dau flashuri cand mai am un idiot de asta in fata. Crezi ca accelereaza? Poate ma injura. Sa-i ia naiba! Si pe mine ma enerveaza la fel. Poate una dupa ceafa i-ar mai trezi la realitate

 

Azi, un Aveo sedan a tinut pret de 500m la 25km/h o intreaga banda a I-a, ce nu avea stop in fata pentru ca avea acces la o bretea de dreapta ! Ce poate fi in mintea unui sofer, leader de coloana pe un drum prioritar, fara stopuri, fara treceri, care circula la ore de varf cu 25 km/h ?

Ieri o doamna sau domn cu un Mitsu Outlander mergea ca la inmormantare cu toate ca cel dinaintea lui era la 50-60 m inaintea lui. Ce-o fi in capul lor?...probabil un MARE GOL.

Share this post


Link to post

george03: Nuuu ... daca opresti, poate sa te ocoleasca usor. E mai placut sa mergi cu 10-15 km/h :D eventual incalecand pe 2 benzi, sa vada ce bine ii era inainte sa claxoneze. Din pacate cei din spatele nevricosului nu au nici o vina asa ca nu poti merge prea mult in regimul asta.

 

Neah... macar blochez o singura coloana putin pana incearca el sa schimbe banda (ce nu va reusi ca nu prea se lasa aici, fiecare pe banda lui moare in 90% din cazuri) dar se va baga pana la urma cu nesimtire cu botul pe sensul celalalt, iar eu o sa plec zambind, el fiind intre benzi. SPER.

 

De obicei nu ma gandesc la ce face cel din fata coloanei de masini ca ma enervez degeaba. Pur si simplu se circula execrabil, si trebuie sa te astepti ca din 20 de oameni, unul/una sa doarma pe el/ea. E suficient unul si face varza toata miscarea coloanei. Noroc ca am program flexibil la lucru, si pot sa vin la ce ora am chef (a se citi - cand ajung din cauza traficului ). A, si multe cd-uri cu muzica sa am ce face in timp ce stau in fund si fumez. Pardon, conduc.

Edited by Venom

Share this post


Link to post
Azi, un Aveo sedan a tinut pret de 500m la 25km/h o intreaga banda a I-a

Am presimtirea ca era si in viteza a 4-a...El apasa pedala, si nu stia de ce nu accelereaza...saracu'... X(

Share this post


Link to post

Nu ar fi prea mult de povestit... dar pozele mi s-au parut interesante

 

Locatie: Intrarea in satul Nanesti, jud Vn

post-4881-1206691079_thumb.jpg

post-4881-1206691089_thumb.jpg

post-4881-1206691098_thumb.jpg

post-4881-1206691110_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu e de la noi (culmea):

 

The Location is Novi Sad (Južna Bačca).

There were truck checks at some point ahead and they were arresting drivers bringing in goods without proper paper work. Other trucks sent a radio message to all these truckers, and i guess that guy in the yellow truck stopped the other one to warn him too.

 

Share this post


Link to post

Astia chiar ca nu erau intregi :) ) .

@uskt, ce se intamplase acolo? Fusese accident sau erau un incendiu pe marginea drumului?

Share this post


Link to post
era un incendiu pe marginea drumului?

 

Dar, din cauza vantului se putea extinde si astfel implicit mai mult fum...care stim prea bine ce s-ar fi putut intampla daca ajungea acel fum pe sosea

Share this post


Link to post

Azi politistul din intersectia Eminescu cu Mosilor dirija masinile ce mergeau spre Bucur pe linia de tramvai, ciruclandu-se astfel pe Mosilor pe trei benzi. Asta in timp ce in intersectia la Obor se circula pe o singura banda din cauza de lucrari (pe banda din margine circulau pietonii care traversau pe deasupra pasajului auto.

 

Minti crete! Lua-v-as... Da-v-as...!

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Bulevard despartit de scuar pe toata lungimea, pe unul din sensuri se asfalta ( :shocking: minuuune), astfel circulatia era deviata celalalt sens. In stanga celor 2 benzi ale fiecarui sens- si in partea dreapta a scuarului pe ambele sensuri- linie de tramvai. Un adevarat show, mai ales ca pe sensul pe care era deviata circulatia asfaltul era decopertat pe toata lungimea ~1km si ceva, si astfel toata lumea facea slalom (printre gropi si nu numai). Unii si mai smecheri depaseau coloana pe linia de tramvai, pana cand se intalneau cu urmatorul tramvai (ce le venea din fata) moment in care se rupea filmul si erau nevoiti sa ia fata celor ce mergeau (impropriu spus, d'abia inainta coloana) regulamentar. Mai erau si cate unii ce se bagau pe linia de tramvai din sens invers (sensul normal -intr-o zi normala- de deplasare al coloanei, sens pe care eram redirectionati) si se intalneau cu "primii" smecheri si tot asa. Am avut norocul sa ma intalnesc si cu o tipa ce pe la mijlocul bulevardului inca nu se prinsese ca e circulatia blocata, si voia sa faca stanga (peste o banda si linia de tramvai) pe o strada inchisa de cei de la firma de asfaltare. Se pare ca a ramas tot nelamurita ce dracu cautam toti pe banda aia...

Share this post


Link to post
erau nevoiti sa ia fata celor ce mergeau (impropriu spus, d'abia inainta coloana) regulamentar.

 

Greseala cui i-a lasat sa intre inapoi in coloana.

Share this post


Link to post

Eu am renuntat sa ma mai enervez pe astfel de specimene, si sa ma cobor la mintea lor, in cazul de fata - sa nu-i las sa se bage. Totusi asa ar fi fost misto (mai ales ca nu erau multi) sa dea cu spatele 700m pana in intersectie :) )

Share this post


Link to post

2 ore jumate de langa Dibas pana in Plevnei.

Maine imi iau si un sandvis pentru drum.

Share this post


Link to post

Astazi am testat straduterele si trotuarele din Dr. taberei la greu. Am iesit din cartier in 20 de minute pe la 8 jumate dimineata. Traiasca buburuza. :P :D

Share this post


Link to post

O fotografie face mai mult decât o mie de cuvinte.

Priviţi semaforul de mai jos. Ieri, la Eroii Revoluţiei...

post-3777-1207925614_thumb.jpg

Şi, tot din trafic, pentru descreţit... frunţile:

post-3777-1207925653_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa stie lumea pe unde vine :P

post-3313-1207928230_thumb.jpg

Share this post


Link to post

care-i faza?

Share this post


Link to post

Cea verde.

De 2 ori.

 

Faza cu fetiţele era aşa... de amuzament.

Da' ceee, stai pe strada asta, sau ce? :)

Share this post


Link to post

Nu e corecta, aia e prin matasari :D

Share this post


Link to post

Pe harta e corecta.

Acum, in realitate nu stiu.. nu am frecventat, aveam indeajuns de multe vecine.

Share this post


Link to post
Am luat legătura cu ei şi, dacă timpul îmi va permite, spre ca mâine să fiu autocolantat!

Eu mi-s gata colantat...m-am vazut azi cu omu'...foarte ok...am constatat ca ne stiam de la niste filmari...

Mi-am pus si eu unu' portocaliu...ultimul care-l mai avea atunci...

Am mai luat cateva pentru niste colegi...luni pun si la ei...

Poze cred ca duminica sau luni...dupa ce fac masina frumusica...

 

L.E. nu am mai avut rabdate...

post-5518-1207943297_thumb.jpg

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Eu n-am apucat, am mai păţit şi o bucurie cu o jantă modelată într-un gropan pe Văcăreşti, dar sper ca azi să rezov janta şi mâine la prânz să ajung la ProTV.

Share this post


Link to post

Apropo de eu nu blochez intersectia si de cum se circula prin Craiova... Ieri seara un nene bronzat ce conducea de pe bancheta din spate un A8 cu nr. de VL se baga pe linia de tramvai (ce era despartita de cele 3 benzi ale bulevardului de refugiul pietonilor/statia de tramvai) cu intentia de a merge tot inainte. Numa' ca cei de pe banda 3 voiau si nu numai ca voiau ci chiar faceau stanga. Cum n-a fost pe faza (deh vorbea la telefon... imi place faza asta- ai masina de "n"shpe mii de euro da' n-ai bani de un amarat de handsfree) a pierdut cateva secunde de verde, secunde suficiente pentru cei de pe banda 3 sa faca stanga prin fata lui. A tot incercat sa se bage, evident ca n-avea cum, din sens opus la un moment dat venea si tramvaiul (se hotarase sa faca stanga daca tot era incadrat prost), la fel si in spatele lui era tramvai. Cu toate ca se ajunsese in punctul in care toti ii faceau loc si semn sa se bage, era asa de " @-) :shock: " incat nu stia cum sa reactioneze. Pana la urma a reusit sa mearga tot inainte, bineinteles dupa ce a blocat complet atat tramvaiul, banda 3 de pe sensul meu/lui de mers cat si pe cei de pe strazile adiacente bulevardului, care intre timp normal ca au patruns in intersectie, ca doar ce daca era aproape blocata, doar ei aveau verde. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Din ciclul Romania pitoreasca, episodul : "Au venit tarani la mare". F..k them all!!! :spumelagura:

post-2099-1208097662_thumb.jpg

post-2099-1208097783_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sper ca ei să fi fost cei care au trecut pe aici în drum spre mare (B. Văcărescu):

post-3777-1208099311_thumb.jpg

Faza cea mai tare e că roşul încă funcţionează (n-am fost eu suficient de rapid să-l prind, am făcut poza pe "verde").

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...