Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Optimism? Daewoo Auto Romania incotro?

Recommended Posts

Facem pariu pe orice vreti voi ca, din pacate, uzina de la Craiova va fi preluata pana la urma de Renault ?

Share this post


Link to post

Din Gandul

Conducerea Ford consideră preluarea Daewoo Craiova „o oportunitate reală”

 

Ford nu a luat încă o decizie privind lansarea unei oferte de preluare a pachetului majoritar de acţiuni la Daewoo Craiova, a declarat pentru Reuters directorul diviziei europene a Ford Motor, John Fleming.

 

Fleming a afirmat că eventuala achiziţie a uzinei de la Craiova ar oferi constructorului american posibilitatea să-şi majoreze vânzările din Europa, în special în statele mai puţin dezvoltate, cu condiţia să producă modele potrivite pentru aceste pieţe. „Nu am spus că vom acţiona în acest sens, dar consider că avem o oportunitate reală de a continua creşterea volumelor vândute în Europa”, a precizat oficialul Ford, referindu-se la o eventuală ofertă pentru constructorul din Craiova.

 

Doi oficiali guvernamentali au declarat pentru Reuters că grupurile auto interesate de preluarea Daewoo Craiova sunt Ford, General Motors, Renault-Nissan şi Chery Automobile, din China. (Mediafax)

 

www.gandul.info

Share this post


Link to post

Daca uzina de la Craiova va fii cumparata de francezi(nu mertia F)se va ajunge la monopol si ne vom intoarce inapoi inainte de'89 cand toata lumea stia ce inseamna sa prinzi la vanzare o Dacie de "export"...refuzata de columbieni sau bosimanii australieni.

Share this post


Link to post

Ford totusi nu suna rau... in conditiile actuale.

Share this post


Link to post

Cel mai tare ar fi s-o ia Cherry... Am vazut niste poze cu auto produse acolo :D

Share this post


Link to post

Sa ne rugam totusi pentru batranul Ford :)

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce, dar si eu mizez pe chinezi... Am vazut cateva exemple si sunt o gramada care sustin ca-si vor lua masina noua chinezeasca in cazul asta. Astia nu dorm, zvonurile astea e imposibil sa nu ajunga si la ei...

 

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

Fara suparare, dar Cherry face niste masini de kko. le-am vazut in shanghai (am pus chiar niste poze pe la un subiect mai vechi, "china pirates") si sunt nashpa. poate sa-mi zica oricine, ce vrea dar masinile alea sunt proaste.

de credeti ca tot orasul ala are o flota intreaga de taxiuri VW santana??? pt ca sunt fff fiabile... iar chinezii nici macar nu se uita dupa cherry, am vb cu cativa si ziceau ca-s proaste comparativ cu japonezele sau cele europene. (nu am discutat cu multi, numai cu cei care am avut cat de cat contact... si astia sunt fff putini raportat la ce populatie e acolo... :D )

si inca o chestie legata de Cherry, are trei clase de masini:

1 - clasa mica copie dupa Matiz

2 - clasa B (medie, sau cum vreti voi) copie dupa VW Santana (nu ala vechi, ci modelul Santana 2000 sau 3000, care se face la ei, cu DVD in tetiera pasagerului... )

3 - clasa lux, copie dupa Volvo S80.

 

Parerea mea: decat chinezii, mai bine orice constructor din Eu/State.

V-am salutat. :) >-

Share this post


Link to post

Decat inca un Logan mai bine sa vina chinezii :osanale: .

Share this post


Link to post

Intr-un articol de pe forbes.com ... saptamana trecuta ... se spunea ca GM ar fi in tratative "neoficiale" cu cei de la Toyota!! Din pacate nu am pastrat mail-ul ... si nu pot pune legatura :(

Asa ca ... poate facem Toyota la Craiova ... si scapam de electrocasnice si dricuri :banana:

Share this post


Link to post

Toyota are suficiente unitati in Eu. Nu cred ca vor calca pe la noi.

Share this post


Link to post

Toyota va merge in Rusia. La fel VAG. La noi ori Logan, ori chinezii... sper chinezii in cazul asta.

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

Nttt.. GM sau Ford :D

Share this post


Link to post

GM vrea sa cumpere fabrica detinuta de Daewoo la Craiova

 

Oficialii GM au declarat ca doresc sa cumpere fabrica din Craiova detinuta de Daewoo Romania. Afacerea se va incheia cand uzina va intra in posesia Guvernului Roman care negociaza in prezent cu creditorii koreeni cumpararea facilitatii. GM se asteapta ca dealul intre Guvernul Romaniei si coreeni sa se incheie in cateva saptamani.

 

Eric Stevens, seful GM Europa a declarat ca: „Fabrica de la Craiova este foarte importanta pentru noi din perspectiva cresterii productiei pe brandul Chevrolet”.

 

Dupa achizitionarea fabricii de la Craiova GM Europa ar putea produce aici 200 de mii de unitati anual - reprezentand o crestere a capacitatii de productie de 80 de mii de unitati. Surse din interiorul companiei sustin ca GM si-a propus sa produca in Europa Centrala si de Est aproximativ 500 de mii de unitati anual.

 

De fabrica din Craiova s-au mai aratat interesati si alti producator mondiali precum Ford, Renault Romanian si chinzii de la Chery care vor sa se extinda in Europa.

 

 

 

 

Cristina Nechita, purtator de cuvant la Ministerul Industriilor si Comertului a declarat ca: „Toate companiile interesate de fabrica din Craiova au anuntat ca doresc sa inceapa negocierile pentru tranzactionarea fabricii, abia dupa ce va fi preluata de la creditorii coreeni”.

 

Sursa: Hotnews.ro

Share this post


Link to post

Se ascute lupta pentru Daewoo Craiova:

General Motors vrea să producă în România maşini Chevrolet

de Irina Bolboaca

 

Iminenta lansare la privatizare a fabricii Daewoo Craiova a început deja să trezească reacţii din partea potenţialilor investitori interesaţi de achiziţionarea pachetului majoritar. Beneficiind de o poziţie-cheie care va permite, indiferent de proprietar, o dezvoltare semnificativă a construcţiilor de maşini destinate zonei est şi central-europene, Daewoo Craiova devine astfel un punct strategic pe care au pus ochii mai-marii industriei din domeniu, respectiv General Motors, Ford, Renault –Nissan şi Chery Automobile, din China.

General Motors este singura companie care va intra în mod sigur în cursa pentru uzina craioveană, anunţul fiind făcut săptămâna trecută, în cadrul unui târg de profil, în timp ce Ford nu a luat încă o decizie definitivă în acest sens. "Interesul GM în uzina de la Craiova rezidă în posibilitatea de a creşte capacitatea de producţie a modelului Chevrolet, pentru care cererea depăşeşte oferta", au declarat surse din cadrul companiei, citate de site-ul www.autonews.com. Potrivit reprezentantului GM, Eric Stevens, compania are nevoie de noi unităţi de producţie ale brandului Chevrolet. Cumpărarea uzinei craiovene ar însemna majorarea producţiei anuale cu 200.000 de unităţi, ţinta fiind aceea de a atinge un număr de 500.000 de unităţi, în centrul şi estul Europei. În prezent, capacitatea anuală de producţie a GM pentru marca Chevrolet este de 125.000 de unităţi, divizia europeană a grupului american importând necesarul de maşini de la GM Daewoo din Coreea.

De cealaltă parte, directorul diviziei europene a Ford Motor, John Fleming, a anunţat că nu s-a luat încă o decizie privind lansarea unei oferte de preluare a pachetului majoritar de acţiuni de la Daewoo Craiova. O eventuală achiziţie a fabricii româneşti ar oferi constructorului american posibilitatea de majorare a vânzărilor în Europa, în special în statele mai puţin dezvoltate, cu condiţia să producă modelele potrivite pentru aceste pieţe. "Nu am spus că vom acţiona în acest sens, dar consider că avem o oportunitate reală de a continua creşterea volumelor vândute în Europa", a precizat oficialul Ford.

 

Statul român trenează preluarea acţiunilor de la coreeni

Pachetul ce va fi scos la vânzare, reprezentând 51% din acţiuni, este deţinut în prezent de compania sud-coreeană Daewoo Motor, în timp ce diferenţa de 49% din capitalul social aparţine societăţii Automobile Craiova, la care statul controlează 72,4% din acţiuni. Statul român a ajuns la un acord cu partea coreeană, urmând ca, în cel mai scurt timp, să fie parafat contractul de preluare a celor 51% din acţiuni. Daewoo Motor Company ar urma să îşi asume datoriile de peste 500 milioane de euro, pe care fabrica de la Craiova le are faţă de aceasta, dar nu şi alte datorii faţă de afiliaţii companiei.

 

Atuurile fabricii de la Craiova

* Deţine o poziţie-cheie pentru majorarea volumului de vânzări destinate pieţei central şi est-europene

* Posedă un sistem de producţie integrat, ceea ce va determina reducerea fluxului investiţional

* Eventualii proprietari vor beneficia de forţa de muncă ieftină, existentă în piaţa românească

* În 2005, societatea a construit circa 28.000 de autoturisme, iar anul acesta a semnat un contract cu o uzină din Ucraina pentru fabricarea a 20.000 de motoare şi cutii de viteze, valoarea contractului nefiind făcută publică.

 

 

Pe viitor foloseste functia si nu mai deschide subiecte existente!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Stati linistiti. Probabilitatea ca DWAR sa fie preluata de un producator american (GM/Ford) este de 95%. Este posibil sa avem un anunt oficial la intoarcerea lui Base din SUA.

Share this post


Link to post

Pai eu am inteles ca e clar ca GM e pe cai !!Abia astept sa-mi iau un motor de 1 litru pe Maty !!!!

Share this post


Link to post

Zeule, cu adanca durere te anunt ca daca GM este pe cai, haturile sunt la Ford. Ma rog, nu este nimic batut in cuie si se mai poate spera intr-un happy end pentru noi si GM.

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Vrem Kalos de Craiova! We really do...

Share this post


Link to post

Eu vreau Ford de la Craiova...

Share this post


Link to post

Ford de la Craiova ce este, un manelist, ceva ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...