Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Optimism? Daewoo Auto Romania incotro?

Recommended Posts

Nu va mai bateti capul.

La Craiova vine Ford.

A spus aseara la stiri Basescu.E doar o chestiune de zile.

Share this post


Link to post

Foarte bine. Prefer un Ford Fiesta unui Kalos...

Share this post


Link to post

Ford si Bell Helicopter, in curand, in Romania

 

Compania Ford este, in continuare, interesata de noua privatizare a Fabricii de automobile Craiova. Pentru preluarea intreprinderii Ford ar urma sa intre in competitie cu General Motors, a declarat ministrul Economiei, Codrut Seres, care a facut parte din delegatia oficiala care l-a insotit pe presedintele Basescu in SUA.

 

Codrut Seres a mai spus ca a discutat si cu compania americana din domeniul Apararii, Bell Helicopter, iar o echipa tehnica a acestui grup va sosi saptamana viitoare in Romania. Americanii vor vizita IAR Ghimbav, Romaero Baneasa si fabrica de avioane Craiova.

 

El a ma declarat ca au avut loc discutii si cu mari companii din domeniul petrolier pentru o eventuala participare la realizarea conductei Constanta

 

Sursa:HotNews.ro

Share this post


Link to post
Foarte bine. Prefer un Ford Fiesta unui Kalos...

 

Bun subiect de discutie.

Daca Ford vrea sa vin in Romania, ar fi bine sa arunce un nou model pe piata pentru ca cu Fiesta nu o sa ai ba succes prea mult timp (pana se prinde lumea) iar Focusul e prea scump.

Share this post


Link to post

Probabil o sa faca noul Ford K a, dar cu siguranta si Fiesta, pt. ca e un model de succes in clasa mica (in Europa).

Edited by artanis

Share this post


Link to post

Eu le-as propune sa nu faca un budget car ci o masina normala, chiar scumputa, precum Focusul nou, se vede clar ca romanii vor masini scumpe nu ieftine.

Share this post


Link to post

Nu cred ca Ford se va bate cu byReno, cu armele celei din urma ;) (in eventialitatea ca vor veni). GM? Nu-i exclus. Ar veni in plus, in contrapartida, cu ceva bun gust ;)

Share this post


Link to post

Nu e vorba de pret in sine ci de ceea ce ofera, real, la acel pret. Report pret / calitate * performante * dotari.

 

Fiesta este o masina de oras cu care nu poti sa mergi in oras pentru ca iti ies plombele prin locuri nebatute de soare. Ce sa fac cu masina aia?

Share this post


Link to post

Greu de zis cine ar fi mai bine sa vina, important si stringent e sa vina cineva, o piata echilibrata auto, va echilibra si alte zone din economie. Ca si acum 50 si ceva de ani.. ii asteptam pe americani, de unde or fi ei, nord sau sud :)

Data trecuta au venit altii, sper ca data asta sa vina "aliatii", nu est de estul, sau urmasii Ioanei.

Pacat ca Toyota nu a ales sa faca inca o fabrica in Romania, ci in Rusia.

Daca ar fi fost dupa mine.. BMW trebuia sa vina.. dar BMW made in romania, ar suna ca Chanel made in Basarabia.

Share this post


Link to post

Seres Codrut a mai luat-o odata in freza din negocierile cu coreenii, cand anunta in ianuarie ca sunt ca si incheiate. Si am ajuns aproape in august. Mi-e sa nu ne trezim tot cu vreun chinez sa faca Chery de Craiova.

Share this post


Link to post

Mda, am ratat si noul Corsa... :(

 

Pai cum ce sa mai putea faca, Spark :D

Share this post


Link to post

Spark, Aveo, Nubira 3 (Lacetti) poate chiar si artileria grea (Captiva si Epica).

Parerea mea ca ar fi mult mai bine GMDAT decat Ford. Chevroletii sunt mai prietenosi la pret si pot concura mai bine Loganul (zic eu nu dati cu pietre :D ).

Share this post


Link to post

Prima.

Share this post


Link to post
Prima.

:o fftopic: Nu, bre, ca numar de bârfe :dizzy: !

Share this post


Link to post

Craiova fara Daewoo

 

Automobile Craiova SA, actionarul minoritar al companiei Daewoo Automobile Romania din Craiova, va prelua saptamana viitoare sau cel tarziu peste doua saptamani participatia majoritara la producatorul auto de la firma sud-coreeana Daewoo Motor, potrivit ministrului Economiei, Codrut Seres. "Contractul va fi semnat joia viitoare sau peste doua saptamani", a declarat Seres. El a precizat ca, in urma tranzactiei, Automobile Craiova va detine in proportie de 100% capitalul Daewoo Craiova. Daewoo Motor controleaza 51% din actiunile Daewoo Automobile Romania, iar diferenta de 49% din capitalul social apartine Automobile Craiova SA, la care statul detine 72,4% din actiuni.

 

La 12 iulie, Seres declara ca statul roman va scoate la privatizare compania Daewoo Craiova imediat dupa ce va prelua participatia majoritara de la partea coreeana. General Motors, Ford si Renault-Nissan sunt numele vehiculate pana in prezent pentru posibilii investitori care ar putea prelua Daewoo Automobile Romania. (G.M.)

 

Sursa: Ziua, 16 august 2006

Share this post


Link to post

Si se facu aproape un an de cand ministrul economiei tot foloseste formula "peste doua saptamani..." Daca se va merge tot in ritmul asta, cred ca pot sa-mi vand Matizul peste un an, cand inca se va mai afla in fabricatie... :)

Share this post


Link to post

o sa se intample si cu dwar asa cum sa intamplat cu marea majoritate a uzinelor romanesti...ma refer la ROMAN ARO TRACTORU etc...adica dezafectate si vandute la fiare vechi... pacat...cand aveam si noi cu ce sa ne mandrim cat de cat...e inacceptabil ce se intampla la noi...defapt bine zicea cineva la noi ca la nimenea...pacat

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

E, hai! Aro si Tractorul erau muzee ale tehnicii vechi. Nu poti face o comparatie.

Share this post


Link to post

probabil... nimic de contestat ... era duar un simplu exemplu a bunului mers ... a multor lucruri de pe la noi...

Share this post


Link to post
... cum sa intamplat cu marea majoritate a uzinelor romanesti...ma refer la ROMAN ARO TRACTORU etc...

Da, mari consumatori de resurse si mari poluatori, cu produse la nivelul tehnologic al aniilor '70, de cand dateaza ultima tehnologizare. Nici una dintre aceste uzine n-ar trebui sa aiba aviz de mediu. S-au mentinut din banii tuturor ca factor de presiune a politicii comuniste, vestitele "detasamente ale clasei muncitoare". Datoriile lor sunt mult mai mari decat capitalul social + profitul obtinut, iar constructiile lor se afla pe terenuri luate fara titlu (furate), cu alte cuvinte valoare ZERO, dovada ca nu vrea cineva sa dea vreun ban pe ele.

Share this post


Link to post

Chinezii ar vrea sa puna mana pe Daewoo Craiova

 

 

Mai multi oameni de afaceri chinezi din regiunea Shanghai sunt interesati sa investeasca in fabrica de automobile Daewoo din Craiova. Oamenii de afaceri chinezi si-au exprimat aceasta dorinta, la sfarsitul saptamanii trecute, cand s-au intalnit cu conducerea Consiliului Judetean Dolj.

 

Din grupul de vizitatori care au solicitat aceasta intrevedere cu edilii Doljului au facut parte secretarul I al Ambasadei Republicii populare Chineze in Romania, doamna Xu Baoyi, si vicepresedintele Asociatiei Romane a Constructorilor de Cladiri, Laurentiu Plosceanu.

 

"Mi-au marturisit ca au ajuns la concluzia ca Bucurestiul devine o zona saturata din punctul de vedere al oportunitatilor de investitii, asa ca, afland despre judetul nostru, au dorit sa vina sa studieze posibilitatile de deschidere a unor afaceri. Vreau sa va spun ca este vorba despre firme puternice, nu SRL-uri, si ne asteptam ca in doua saptamani sa fie o a doua vizita, mult mai importanta decat aceasta", a declarat presedintele Consiliului Judetean Dolj, Ion Prioteasa.

 

 

sursa:

 

http://www.bloombiz.ro/articol_64656.html

Share this post


Link to post

tare mi-e teama ca, conform zicalei, copilul cu 2 moase moare cu buricul netaiat

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...