Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Optimism? Daewoo Auto Romania incotro?

Recommended Posts

Poate Cel De Sus tine cu noi si fabrica de la Craiova este si ea pe lista de extindere europeana a GM...

Share this post


Link to post

nu stiu unde citeam ca primul trimestru al anului au scos ceva profit cei de la GM..

pe mine ma supara ca termenul de "intr-o luna maxim" se tot cumpara de la coreeni fabrica aia ca deja m-am plictisit sa mai si cred asta..

parca acum 2-3 ultimatumuri se spunea ca maxim 2 saptamani altfel nu o mai cumpara statul roman..

ce se mai aude cu fabrica?

Share this post


Link to post

Fost azi in service, in Iasi si vorbit cu inginerul sef care se plangea ca este o aglomeratie de nedescris... Mi-a spus ca se fac ore suplimentare la greu pentru ca se vand un numar f mare de masini si nu mai fac fata, atat in service cat si la vanzari.

 

PS: Pentru ieseni acum exista Nubira II pentru drive-test la Comat.

Share this post


Link to post

Ce incredere ai in astia? Ia cititi cu atentie domnilor:

 

"Cota de piata a constructorului de la Ploiesti s-a diminuat cu peste 7%, pina la 41,7%, din cauza renuntarii fabricarii modelului Solenza si a nereluarii programului guvernamental privind programul de innoire a parcului auto. Cererea pentru modelele Daewoo s-a redus cu 47,4%, pina la 5.918 unitati, in timp ce cota de piata a scazut cu 2,5 puncte, ajungind la 10,4%."

:) )

Share this post


Link to post

Eh, le-a scapat si lor...dar realitatea e ca vanzarile auto sunt ceva mai slabe decat anul trecut.

Share this post


Link to post

Asa este. Cred ca deja este un procent oarecare din populatie care si-a amanat achizitonarea masinii pentru 2007, daca intram in ue...

Share this post


Link to post

Nu cred. Eu cred ca lumea a inceput sa mai gandeasca putin, sa realizeze ca o masina este o sursa de cheltuieli nu o investitie.

Share this post


Link to post

Masina oricum este cea mai proasta investitie, manaca mai mult decat produce asta in cazul in care e masina personala si nu de serviciu

Share this post


Link to post

Dragii mei, nu va ganditi la masina ca la o investitie, ci ca la o amanta. Bagi bani in kurul ei si te poate lasa oricand. :D

PS Cred ca la o scara mai mica este valabil si la computerul de acasa. Ala de net. Mancator de bani, si se devalorizeaza mai repede ca masina. :(

Share this post


Link to post

si eu zic ca si Alx. a fost nebunia sa cumpere toata lumea masini, si s-a ajuns la saturarea pietei! plus a inceput lumea sa gandeasca mai "european". apropop, stiati ca bucurestiul are mai multe masini inscrise decat parisul?

Share this post


Link to post
apropop, stiati ca bucurestiul are mai multe masini inscrise decat parisul?

Poate figureaza si cele in leasing care sunt imprastiate in toata tara.

Share this post


Link to post

Minunat, desi ma indoiesc ... dar sa revenim la topic.

Share this post


Link to post

Acu n-as vrea sa deranjez pe nimeni, dar vad ca se discuta numai pe langa subiect. De fiecare cand vad post nou, intru cu nerabdare ca zic ca poate este ceva interesant si raman dezamagit.

 

Ok, am vorbit asta-seara vreo ora cu seful de la "Calitate" si tipul era 100% convins ca fabrica va fi achizitionata pana la urma de GM pentru a produce Kalos si Spark, dar de asemenea si ca preluarea nu se va face in nici un caz prea curand.

 

Mi-a mai zis inca niste chestii despre linia de asamblare si anume ca pentru caroserii dureaza maxim o ora sa le seteze pentru a asambla Kalos, iar pentru motoare nici atat. A mai spus si ca pentru motoare si cutii au comenzi si contracte ferme din partea GM.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nu vad cu ce ar influenta asta viitorul D.A.R.

Share this post


Link to post

Pai nu influenteaza cu nimic DAR ,era doar o stire si nimic mai mult .

Share this post


Link to post
Fondatorul Daewoo, la inchisoare

 

Daca vreti sa fecem cheta ca sa tocmim un avocat eu nu ma bag... > :)

Share this post


Link to post

Am aflat azi, ca D.A.R. va fi preluata de GM( desi nu e nimic oficial, si nu pot dovedi...mi-a zis un prieten care are ceva cunostinte pe la fabrica). GM inca nu au preluat-o deoarece inca nu le-a expirat licienta, si vor sa mai scoata bani de pe urama Nubirei,Cielo-ului si Matizului. Nu pot sa dau o data (cuy certitudine) cand va fi preluata, dar va fi preluata.

EDIT : Minte el, mint si eu, dar sunt convins ca nu m-a mintit. Sa lasam timpul sa decida. :) >-

Edited by zack

Share this post


Link to post

Pai cum sa o preia ? Direct de la coreeni ? :D

Share this post


Link to post

baieti , intrati pe www.daewoo.ro , si faceti click pe Fluxul de Productie , jos in dreptul paginii , uitati-va la video , la un moment dat o sa apara un matiz 2 in filmulet ! oare ne pregatesc ceva surprize cei de la daewoo ?

post-285-1150906631_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cine stie poate poate o sa se faca si la noi Matizul 2. Sau poate e pus asa de ochii lumi. Om trai so om vedea!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...