Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Dacia Duster

Recommended Posts

Motorul de 1.5 reno orice numai fiabil nu e (ask laurentiu). Singurele lui calitati sunt consumul redus si elsticitatea relativ buna, nu e nici ultimul racnet iar fiabilitatea e sub nivelul marii. Iar pe logan e mega ultra super inegalabil de galagios (multumita insonorizarii cu tabla, f eficienta dealtfel!).

  • Like 1

Share this post


Link to post

Motoarele 1.5 dCI nu au nici pe dracu daca le bagi motorina buna, este valabil la orice motor common rail.

 

Oricum Duster o sa fie un real succes, tot romanu o sa viseze la gipu dacia, iar de banii de Duster poti lua juma de QASHQAI sau Koleos .

Daca in teren o sa se descurce ca varu Koleos atunci succesul e garantat iar 110CP la 1.3T este ultra suficient, oricum romanu se gandeste la toate asa ca prima vizita dupa achizitie va fii la tunerii de bordura care vor scoate 150CP din motorul dCI, moment in care posesorul de gip de miovenii se va uita de sus (fiind parcat pe trotuar) la posesorii de Tucsoane (alt gip de mare exceptie si devotament )

 

Ce sa mai, o sa aiva succesuri maxime gipu` de Mioveni .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ask Laurentiu !!! :) ) Andrei nu se pune ,lui Laurentiu oricum nu-i rezista nimic ! :) )

Share this post


Link to post

Aveti unii o boala sa aruncati cu cuvânt_urât in orice e Dacia desi vorbiti doar din poze. Devine penibila treaba asta anti Dacia.

 

Sper ca nu ma acuzati ca sunt fan Dacia sau ceva :)

Share this post


Link to post

Motorul de 1.5 reno orice numai fiabil nu e (ask laurentiu). Singurele lui calitati sunt consumul redus si elsticitatea relativ buna, nu e nici ultimul racnet iar fiabilitatea e sub nivelul marii. Iar pe logan e mega ultra super inegalabil de galagios (multumita insonorizarii cu tabla, f eficienta dealtfel!).

 

Daca asta e galagios ce sa mai zic de 1.9 tdi de la vag? Vorbim strict de motoare, lasa insonorizarea.

 

In ceea ce priveste fiabilitatea, este paradiscutata probabil pe alte forumuri nu m-am uitat inca.

Share this post


Link to post

Am zis "pachet full piele" in sensul ca pachetul respectiv, optional, presupune piele volan + scaune. Este totusi o premiera, un optional neasteptat pentru o Dacie.

 

Nu stiu ce face bisnitarul roman, o dam iar in povesti vanatoresti. O simpla vizita pe site-ul "miovenesc" lamureste multe framantari serioase, probleme grave cum ar fi covorasele sau pachetul piele explicat pe larg. Nu mai pot eu de covorase. Important este sa fie masina OK, iar Duster pare sa fie.

 

Nu sunt fan Dacia, sa o cumpere cine vrea, oricum... cine isi va dori un Duster nu cred ca va fi dezamagit de el.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Daca asta e galagios ce sa mai zic de 1.9 tdi de la vag? Vorbim strict de motoare, lasa insonorizarea.

Am precizat destul de clar: e zgomotos pentru ca masina e neantifonata. DELOC. Il percep zgomotos cand sunt in habitaclu, pentru ca acolo imi petrec timpul, nu cu urechea sub capota...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Motorul de 1.5 reno ... pe logan e mega ultra super inegalabil de galagios (multumita insonorizarii cu tabla, f eficienta dealtfel!).

Pai ... asta, asa cum ai zis si tu, e problema de insonorizare, nu prea poate fi pusa in circa motorului. Eu il stiu de pe Megane II, masina la care chiar am fost placut impresionat de silentiozitatea motorului (varianta de 85CP).

Share this post


Link to post

Nici chiar din habitaclu de Logan si nu mi s-a parut galagios deloc. Poate nu sunt eu asa pretentios, desi de fel sunt obisnuit cu motoare benzina.

Share this post


Link to post

Din pmdv, dacia a scos in sfarsit un model atractiv. Nu mi-as lua, nu e pe gustul meu genul asta de masina, insa trebuie sa recunosc faptul ca e un urias pas inainte. Nu am vazut interiorul, insa exteriorul e in sfarsit cat de cat placut. Bravo, dacia.

  • Like 1

Share this post


Link to post

:mrgreen: Îmi place cum conduce cel din videoclipul 2, "superman style" (ui' ce se înfige pe 4x4).

Share this post


Link to post

Sper ca nu vorbesti serios :)

Share this post


Link to post

Glumesc, desigur.

Oricum, foarte tari ultimele 2 poze. Bord căcăniu-lucios, comenzile geamurilor (şi restul) la fel de inspirat poziţionate, varianta fără geamuri electrice văd că n-are nici AC ... :)

Share this post


Link to post

Iar "botoanele" de la aer parca sint de aragaz de Tehnoton greenguy.gif

Share this post


Link to post

Luati-o drept simpla informatie. Nu vreau sa spun nici ca e laie nici ca e balaie ... Se poate intimpla si la alte case ;)

Share this post


Link to post

Mda, e din nou de vina Gigel Sudoru' :) )

Asa-i, se poate intampla si la case mai mari, insa sa nu sesizezi un lot intreg cu probleme la franare e putin dubios sau hai sa spunem ciudat. Cand lansezi pe piata o masina noua si ieftina, multi nu-ti vor binele, motiv pentru care esti de 20.000 de ori mai atent. Imi amintesc ca loganul era sub paza militarizata inainte de lansare, unde erau parcate masinile nu intra nimeni.

Si stai, ca asta e inceputul, stai sa vezi teste ale elanului, ale ADAC, crash teste paralele si asa mai departe... La concurenta si praful care este pe piata din domeniu, mai sunt de asteptat din astea..

Share this post


Link to post

Pe langa frane au probleme si cu site-ul. :D

duster.jpg

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Siteul asta numai dacia nu este :D

Iar in legatura cu nemtii si ADACul trebuie sa ne amintim ca la aparitia loganului nemtii au fost cei mai vehementi dupa care au schimbat macazul si au cumparat Logan in dusmanie, deci acu 5 ani era prost si acum e bun sau cum ?

Share this post


Link to post

Eu unul am o singura nemultumire la Duster: nu are aproape nimic original, totul este copiat mai mult sau mai putin de la alte masini ale grupului Nissan Renault, asta in conditiile in care Loganul, cat o fi el de nasol, a venit cu un design cat de cat original. Sincer, sper ca pe viitor design-ul masinilor Dacia sa graviteze in jurul propriei imagini de brand (atat cat o permite firma mama Renault) pentru ca si acesta este un factor important.

Share this post


Link to post

Pe langa frane au probleme si cu site-ul. 40000000.gif

 

 

Gata mosule s-a rezolvat au comenzi pe Duster, nu mai vind Skoda 24000000.gif

 

Cine vrea e si site-ul scos la vinzare... vind tot astia...

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Da chiar, nu l-a testat nimeni de pe forum?

Share this post


Link to post

Pai abia ce s-a dat drumul la drive teste...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...