Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Dacia Duster

Recommended Posts

Din 2012 Dacia lanseaza un nou model.Dacia Logan Van bazat pe platforma MCV.

Share this post


Link to post

Nu cumva un monovolum ?

Share this post


Link to post

Da, da! Arata frumusel! Acum sa vedem ce v-a iesi pana la urma. Totusi se misca .Fordul a incremenit!

Share this post


Link to post

Continuand traditia de a electriza Dacii (dupa parerea mea, cam inutila... provocarea nu e de a monta un motor electric si tone de acumulatori pe o masina obisnuita):

 

Dacia Hamster

 

Duster cu motor electric pentru spate.

Share this post


Link to post

E cam sandero stepway cu electric spate ;)

Share this post


Link to post

Din 2012 Dacia lanseaza un nou model.Dacia Logan Van bazat pe platforma MCV.

 

Putin eronat.Eu conduc o Dacia Logan Van bazata pe platforma MCV si e fabricata in 2007.Fata de MCV difera doar prin faptul ca are doar 2 locuri si nu are geamuri in spate.Punte spate e mai groasa si suspensile spate mai rigide.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

A gresit DGT. Stirea reala era ca Dacia va lansa un monovolum bazat pe MCV.

Share this post


Link to post

Da, da, mersi smail. Asa este ma refeream la un monovolum.

Share this post


Link to post

Reclama la Dusterul "respectuos cu mediul", interzisă în Franţa

Dusterul, maşina 4x4 de la Renault, ca majoritatea suv-urilor în circulaţie nu respectă nici mediul, nici clima şi nici sănătatea cetăţenilor", apreciază asociaţia.

 

Emisiile medii ale Duster sunt 159 g CO2/km, în timp ce media maşinilor vândute în Franta este 133 g. Emisiile CO2 ale Duster sunt mai mari în versiunile pe benzină : 177 gCo2/km pentru varianta 4X2 şi 185 g pentru versiunea 4X4, în timp ce la diesel-uri emisiile sunt mai mici - de la 135 g.

 

În versiunea diesel, trei dintre cele nouă modele diesel ale Duster-ului nu respectă norma Euro 4, iar din această cauză, comercializarea lor va fi interzisă de la 1 ianuarie 2011.

Share this post


Link to post

Pilotul ataca intentionat foarte tarziu curbele mai ales la varianat 4*2, iar pe final cred ca vrut de-a dreptul s-o rastoarne :) Lectie de condus "Asa NU!" :)

Dar si reclama negativa e reclama.

Reactia dacia: http://www.zf.ro/auto/update-reactia-dacia-la-testul-elanului-testul-nu-respecta-normele-agreate-de-constructorii-auto-6795849

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

E foarte corect facut testul, probabil si din cauza ca are niste frane salbe s-a ajuns la rezultatul respectiv.

 

Sa nu uitam de testul facut de ADAC acum ceva ani, Loganul cu jante de aliaj s-a dovedit problematic.

 

Si inca nu s-au facut testele NCAP, atunci sa vezi rasu' plansu.

 

 

Nu stiu ce ar fi facut la conditiile de carosabil si viteza de mai jos.

 

http://www.youtube.com/watch?v=QtWQPf59iJ4

Share this post


Link to post

Pai asta pusa de tine e reclama, aia era anti-reclama. Eu nu mi-as lua vreodata duster, nici cado nu l-as primi. Dar sa spui ca un test e corect atat timp cat nici nu sunt dati macar parametrii lui, mi se pare o hazardare. Dar cine mai cauta absolutul. Majoritatea suv-urilor ieftine sunt foarte usor de rasturnat.

Share this post


Link to post

Nu se face tam tam decat pe rateuri, altfel n-ar intersa pe nimeni.

 

Sunt sigur ca suedezii de la revista respectiva au respectat datele cerute pentru test.

 

Desigur mai sunt si reclamele, care sunt facute de cei care au ce sa "arate".

 

Per total, imaginile fac cat 1000 de cuvinte, binenteles nu cred ca e vorba de "pixelu' albastru".

 

Cauta pe youtube "Elk / Elch / Moose-test" sa vezi care sunt "vedetele".

 

 

 

Uite chinezaria... ALO Romania !!

 

http://www.youtube.com/watch?v=ozTSj1W9kec

Share this post


Link to post

Aviz amatorilor, urmariti cu atentie maxima miscarile din volan ale pilotului: cat trage stanga, cand incepe sa traga dreapta, in ce moment incepe sa redreseze stanga si ce amplitudine (mica) are miscarea. Din toate aceste miscari anticipate puteti realiza inertia autovechicului la schimbarea directiei, fiecare miscare se face pentru pozitia viitoare a masinii. Reusita de mai sus apartine mai mult pilotului decat masinii sau electronicii.

Share this post


Link to post

Asa, si spre comparatie cum e draivuit prafuitorul in filmul olandezilor.

Sunt sigur ca suedezii de la revista respectiva au respectat datele cerute pentru test.

Ce dovezi au prezentat unii sau altii pusi de tine? Multi sunt siguri ca Isus a mers pe apa.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu spunea Titi Aur ca orice pilot daca isi pune in cap rastoarna orice masina?

D`aia nu se exista karturi rasturnate : daca centrul de greutate al unei masini este deasupra capului soferului, nici nu trebuie sa fii mare pilot ca s-o dai de-a berbeleacu`.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Ce dovezi au prezentat unii sau altii pusi de tine? Multi sunt siguri ca Isus a mers pe apa.

 

Un filmulet de youtube nu poate face fata "teoriei conspiratiei" oricat de explicit ar fi.

 

Nu au interes olandezii sa demonteze Duster.

 

de ce ar fi sa-i credem pe dacioti au facut-o pentru ca se simt amenintati de "masina momentului".

 

Nici Duster si nici Logan nu fac valuri la vanzari in vest, Sandero e masina din top-uri.

Edited by Hassel
  • Like 1

Share this post


Link to post

@Tommy, sigur că tot reclamă se numeşte. Oricum, pe mine m-a surprins plăcut comportamentul Dusterului din filmuleţ şi "răspunsul" lui la "stilul de pilotaj".

Loganul cu jante de aliaj s-a dovedit problematic.

Mie mi-au zis 2 vecini că doar 3 jante ar fi fost "de aliaj", a 4a ar fi fost dintr-un material diferit :mrgreen:

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Una peste alta, cat de mult sa te intinzi cu un sasiu de Clio ?

 

Incep sa apara "fisurile"

 

Cica ar avea cele mai lungi distante la franare din segment.

 

Desigur, pretul e foarte atractiv... dar pana la urma depinde de fiecare pana unde vrea sa mute granita compromisului.

  • Like 1

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Eu sunt convins ca toate caravanele si rulotele olandezilor trec fara probleme testul elanului.

 

Si alte nume mari mai pica testul elanului, unele care nu sunt deloc ieftine

http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI

 

Sunt corecte? N-as baga mana in foc. Da' cine baga mana in foc ca ala cu Dusterul e corect?

 

Sper ca asta n-avea Michelin Energy...

http://www.youtube.com/watch?v=I1b_NpykYv0

Share this post


Link to post

Ala cu landroverul e CGI.

Share this post


Link to post

Atata timp cat nu exista o standardizare riguroasa (pneuri, asfalt, si mai ales "mana" soferului), o repetabilitate verificabila si eventual o autoritate independenta care sa faca testul asta, toate sunt clipurile raman pline de pixeli albastri.

 

@hassel

Frate-su Reno Koleos franeaza si mai prost... Are cineva idee cu ce pneuri vin de serie, sau cu ce pneuri au fost testate?

 

Si Duster se vinde bine deja, e al treilea SUV in Franta in vanzari, desi abia a fost lansat.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Da, pentru sceptici va apare un OUG...etc :) )

 

N-au dormit aia nopatea pana n-au ridicat cracii in sus la prafuitor.

 

Iar pe noi romanii toti vor sa ne traga in piept.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...