Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Dacia Duster

Recommended Posts

Pe spate are diferential cu alunecare limitata.

 

Ai dreptate insa din ce se vede in filmulet cutia nu transfera suficient pe spate, asa ca LSD-ul e degeaba. Poate daca ii dadea cu o treapta mai mare de viteza iesea.

Oricum, nici soferul nu era mare smecherie sau nu a vrut sa "omoare" masina. Eu incercam cu a treia chiar daca patina fata in draci, poate se ducea suficienta forta si pe spate.

Trebuia o filmare si din partea dreapta ca sa ne dam seama exact de situatie.

 

Pacat ca nu i-au pus diferentiale blocante si pe fata si pe spate, macar in optiuni, nu cred ca era o avere. Pentru mine un offroader adevarat asta trebuie sa aiba obligatoriu.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Teoretic - pe "lock" ar trebui sa dea 50-50 fata-spate - sa fi fost soferul atat de ... incat sa fi lasat pe auto?

 

Asta nu e offroader. Nici pe departe. D-aia n-are diferentiale blocabile. E un fel de break 4x4...

Share this post


Link to post

Ori asa (era pe AUTO) ori ca mine. Pare intr-adevar pe auto, spatele impinge dupa ce patineaza fata.

Daca pe lock imi da intr-adevar 50% pe spate ma multumesc cu LSD-ul ala fara blocaj. Si daca nu era suspendat trebuia sa iasa pe Lock de acolo. Mai conteaza si cauciucurile. Nu intri in noroaiele alea cu vara sau allseazon.

 

Eu imi sustin parerea buna despre ea. Pentru cineva fara pretentii de confort si sportivitate (mai de la tara adica) :D isi face treaba bine. Din pacate pretul la modelul dorit de mine e aproape 15.000 asa ca mai astept, si peste un an poate gasesc ceva SH la un pret decent.

Intre timp vedem si cum sta la capitolul fiabilitate. :)

 

Intr-adevar, nu e offroader, insa cu putina imaginatie il poti transforma in Lada NIVA, care se descurca bine :)

 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Aia nu e o niva obisnuita si oricum, nimic din ceea ce poate produce grupul Renault Nissan nu putea trece pe acolo :) ) . Oricum deja prin extrapolare vad topicul asta ajungand ca altele... stiti voi :wallbanger: . Daca Dacia a reusit sa scoata un "SUV" fie el si cu ghilimele, asta e bine. Se vinde deci are piata de desfacere, nu trebuie sa il cumparam noi, sunt altii care o sa o faca. Sa va reamintesc de scandalul cu testul elanului de la Logan de acum cativa ani? De atunci cate unitati s-au vandut? Hai mai fratilor ca sarim calul aici.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Aia nu e o niva obisnuita si oricum, nimic din ceea ce poate produce grupul Renault Nissan nu putea trece pe acolo :) ) .

 

Eu nu as fi asa sigur. Nissan e cuvantul cheie aici, crezi ca au cumparat doar cladiri goale? :)

Share this post


Link to post

Pt persoanele care pina acum mergeau cu Loganul pe drum de tara Dusterul e o varianta.

Daca ai o casa de vacanta, casa la tara, sau intr-o zona "rezidentiala" fara asfalt iar este o optiune ieftina, relativ ieftin de intretinut, consum relativ mic.

Nu se adreseaza pasionatilor de offroad.

 

Bine zicea asta aici :

greenguy.gif

O sa aiba acelasi succes ca si Loganul oare?

Share this post


Link to post

Nope. Deja logan nu mai are succes in romania, sandero nici nu a avut. Logan s-a vandut in principal celor ce aveau o rabla de ani si ani de zile, in multe cazuri in rate de 7-8 ani in mare parte unora care la fel intentioneaza sa tina si loganul. Magaoaia e dubla la pret si cine poate da 16 mii pe o masina alege altceva, de altfel in vremuri in care vanzarile de masini sunt extrem de scazute. Pe linga ofertele de masini noi bazarul e plin de 320-uri din 2007 ce stau cu 12.500 negociabil la vanzare si nu intreaba nimeni de ele.

Share this post


Link to post

Cladiri goale nu, oameni nepregatiti nu, tehnica de varf nu. Insa din pacate nici Nissan nu mai este ce era odata. Eh, asta e, sa ne intoarcem la Duster, deci, ce ziceati? Diferentiale, 4x4, suv, cred ca cel mai bine se potriveste bancul cu romanii care ar face orice doar sa nu isi asfalteze strazile.

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=47&view=findpost&p=467331

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Tommy eu ziceam de succesul in Vest nu la noi...

La noi vad ca prinde Opel&VW SH 1995-2004, Bor , Golf, Astra, Corsa si pt cei familisti Passat.

Si la astea vad ca sta piata pe loc...

Share this post


Link to post

 

Daca ai o casa de vacanta, casa la tara, sau intr-o zona "rezidentiala" fara asfalt iar este o optiune ieftina, relativ ieftin de intretinut, consum relativ mic.

Nu se adreseaza pasionatilor de offroad.

 

Bine zicea asta aici :

greenguy.gif

O sa aiba acelasi succes ca si Loganul oare?

 

Cine are casa de vacanta nu se cara cu masini de 7000 euro.

Share this post


Link to post

A zis casa de vacanta, nu vila de vacanta. Eu am casa de vacanta si ma duc cu masina de 3k, sau cat o mai face o Leganza buna in zilele asta. Si in plus, de ce sa nu se plimbe ? Stiu persoana care face 40k euro pe luna (din afaceri legale) si masina lui este un Cielo si sta intr-un apartament cu 2 camere, etaj 4/4. Si exemple de persoane care castiga multi bani, dar nu se reped din prima la masini scumpe stiu o gramada. Mi se pare o generalizare izvorata din invidie (cred!) aceea conform careia oricine are masina smchera e deja ori manelist, ori ditamai fitzosul, ori cocalar ... Ajungi naibii cateodata sa nu mai spui ca pur si simplu iti place o anumita masina (cazul meu, seria 5 al vechi, E60-ul).

 

Ontopic: Cred ca nici Renault/Dacia nu si-au pus mari sperante ca vor vinde Duster la greu catre persoane fizice din Romania. Cumparatorii Duster vor fi firmele mari din Romania si persoanele fizice din Vest. In tara Dacia vinde intr-o luna cam cat produce in vreo 2 zile, asa ca ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Eu nu am generalizat nimic si nici nu m-am grabit la a ma arunca la impartirea in categorii a oamenilor in functie de venit/dimensiunea casei/valoarea masinii.

Doar sustin parerea lui Tommy, cine are 15-16.000 euro sa-si ia o masina, nu-si va lua o dacie. Iar cei ce locuiesc la tara si merg pe drumuri foarte proaste vor merge pe acolo tot cu lada 1500 sau cu dacia 1300 de acum 25 de ani.

Din punctul meu de vedere, al unui potential cumparator care si-ar permite o masina de pana in 20.000 euro fara sacrificii, problema se pune asa:

 

1. am ce face cu ea?(merg in zone cu drumuri foarte proaste, de pamant, pietris, iesiri la peste, etc)? - NU - >cand merg, daca merg, merg incet si cu atentie si ma descurc aproape cu orice masina, fara s-o stric;

2. la banii pe care ii dau pe ea primesc confort asemanator unei compacte de aceeasi valoare? NU;

3. de banii pe care ii dau pe ea primesc performante asemanatoare unei compacte de aceeasi valoare? NU;

4. de banii pe care ii dau pe ea primesc dotari asemanatoare unei compacte de aceeasi valoare? NU;

 

Vreau sa cred ca nu sunt singurul care gandeste asa. In acest caz, care este scopul acestei masini?Nu se adreseaza nici celor pasionati de off-road, pentru ca nu are capacitati pe care acestia le cauta, nu se adreseaza nici celor ce vor o masina sigura, nu se adreseaza nici celor ce vor confort, nu se adreseaza nici celor ce vor imagine, nu se adreseaza nici celor ce vor o masina incapatoare, nu se adreseaza nici celor ce vor o masina ieftina si rezistenta(ca n-au bani de una mai scumpa), nu se adreseaza nici celor ce vor o masina de.."povara". Well, cui i se adreseaza?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Doar sustin parerea lui Tommy, cine are 15-16.000 euro sa-si ia o masina, nu-si va lua o dacie.

 

Uiti o chestie: in Romania, Dacia are niste facilitati speciale la banci (durata mai lunga la credit, dobanzi mai mici) fata de alte marci.

 

 

 

Share this post


Link to post

Corect Vaxxi, uitasem chestia asta. Insa tot nu ar trebui sa fie un argument decisiv asta pentru cineva care isi permite sa dea 16.000 euro pe o masina. Totusi, nu vorbim de o masina de 8000 euro, mult mai accesibila celor care pana atunci trageau de o dacie de 25 de ani, chiar si in conditiile unui credit pe 10 ani.

Share this post


Link to post

E greu sa-ti controlezi impulsul de a cumpara DOAR ce ai nevoie, si sa-ti iei masina pe care o permiti; daca exista clientul care putea sa isi cumpere Logan de 10 mii euro "cu de toate" in credit pe 3-5 ani, acum i se va oferi posibilitatea sa cumpere Duster cu de toate in credit pe 5-7 ani.

 

Si cand o vede asa mare si frumoasa, n-o sa-i ia mult pana ia decizia in favoarea Dusterului. Recunosc, si eu mi-am facut niste calcule pentru un Duster, dar m-am potolit.

Share this post


Link to post

Si eu, la ce vreau iese rata pe 10 ani de 900 RON si nu-mi permit momentan, insa peste un an sau 2, se schimba treaba.

 

:o fftopic:

 

Am trecut prin Vitan sambata si m-am minunat cat au ajuns Loganele de ieftine, mai au putin si prind cielo :) .

 

Exemplu: 1.4 mpi probabil chel din 2005 3500 E.

 

Sa vedem duster-ul cat va fi peste ceva timp...

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Sa iei pe 10 ani o masina mi se pare o idee foarte paguboasa, platesti dobanda la bani imprumutati pentru ceva ce-si pierde valoarea drastic in perioada asta de timp :)

Share this post


Link to post

Preturile pe site sint de la 10k la vreo 14k Laureate 1.6 4x4.

La preturile astea nu prea ai ce lua la nivelul de masina pt gropi/santuri; nu zic off-road ca nu are treaba...

La banii astia nici un Opel dotat berlina/break nu iei...Un Lacetti SW SX poate...

 

P.S. Am zis "casa de vacanta" ca denumire generica ce include case/casute noi (nu vile/viloaie la 300-400mp util), case traditionale cumparate in loc de casa de vacanta, mosteniri de diverse chestii cu 4 pereti unde te duci sa iei o gura de aer curat/gratar etc...

Oricum categoriile de clienti offroad si cocalari cu Audi/BMW/Porche/Mertz 4x4 se exclud...

Mai ramine patura peste medie cu Tucsoane,SantaFe si alte...peste care a dat criza...

Avantajul consumului ceva mai mic, impozit si RCA mai mic trage in balanta...

 

Ragalia asta de masina are avantajul garzii mai ridicate si alura de 4x4 ce iti permite sa intri linistit pe un drum desfundat, gropi unde altadata ai lasat un spoiler de Cielo etc...

Oricum vinzarile Dacia in Romania sint mici comparativ cu cele din Vestul...

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ieri am ramas mut la reclama de la duster cu motto: ,,la valoarea noastra". :shock:

Daca cineva avea vreun dubiu privind targetul.

Share this post


Link to post

Reclama este foarte bine "tintita"- ca majoritatea reclamelor de la reno... Nu se poate spune ca baietii nu stiu sa vanda. Numai prostiile alea cu paintball urban de la cashcai sunt anapoda.

 

Casa de vacanta avem si noi - de vreo 200mp si de lemn, si cu hidrofor :) Si merg la ea cu masina de 2000e ... Si care e buba? Daca ai banii sa ii dai pe o masina, nu e musai sa o si faci.

 

Ca sa revenim - probabil se va vinde, nu la fel de bine ca si Loganul la inceput, da mai bine ca sandero. La sandero "reteta insuccesului" e urmatoarea: Ai o masina, care costa cat loganul, aceleasi motoare, aceleasi dotari, dar e mai mica, n-are portbagaj ... de ce ai alege-o in defavoarea loganului? (mentalitatea romanului). In plus - it's so fu*kin'ugly.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

La sandero, cea mai mare greseala a fost ca nu exista diesel in oferta. :)

Share this post


Link to post

Adica pe fata masina aia se adreseaza cocalaro-manelistilor-pitziponci cu valoare ridicata?

Share this post


Link to post

@DJ Dark, exista 2 motorizari diesel pt Sandero, una de 70CP si una de 85CP .

@madkat, Sandero nu se adreseaza romanilor, ei nu stiu decat de berlina, hatchback-ul si break-ul sunt notiuni necunoscute pt roman, orice berlina este considerata limuzina pt acesta .

 

@Andrei, vezi tu iar ai inteles gresit, poate din cauza dublajului prost al reclamei iti recomand originalul http://www.youtube.com/watch?v=BvN2bpdQ-uQ&feature=related

  • Like 1

Share this post


Link to post

@Andrei - hmmm... alea fulopshion lu plastic maro pe bord, da...

 

@Dj - exact cum zice Bogdan, dar el a fost mai rapid

@Bogdan - asta voiam sa zic si eu - hatch-ul este sub "conditia" romanului de rand.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Break-ul e la moda si la noi dar fortati de SH-urile nemtesti aduse...Hatch-urile la fel...

Ce sa zic si eu sint fan berlina...parca e mai mica decit break-ul, poti cara muraturi fara sa te intoxici greenguy.gif , iar hatch-ul e bun pt cine isi permite 2 masini de oras si concediu...

Reclama e destul de reusita...prea ieftina sa fie de calitate...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...