Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Da apare o problema chiar mare, tinand cont de puntea spate a Matizului care oricum topaie. Risti sa te rasucesti in drum la fiecare frana sau curba luata mai tare, pleaca fundul din lipsa de aderenta. Si in plus cand pleaca fata o mai redresezi, dar spatele e mai greu.

 

Nu stiu ce zici tu, insa eu prefer oricand sa-mi plece spatele in loc sa-mi fuga de fata masina.

  • Like 1

Share this post


Link to post

La batrina Scoda se intimpla asta si ii tare neplacut.

Share this post


Link to post

De aia poti sa ai mama cauciucului, musai trebuie sa stii sa conduci in conditii de iarna.

 

Adevarat mestere, sa ai cauciucuri de iarna nu e suficient. Dar pentru mine pana acum experienta cauciucurilor de iarna doar pe fata s-a dovedit destul de paguboasa, in conditii care nu anuntau nimic. M-am rasucit 180 grade la iesire dintr-un giratoriu din Mamaia intr-o situatie care nu anunta absolut nici un pericol, la o viteza de 20-30 km/h maxim. A fugit de spate si nu am mai reusit sa o controlez, desi reactia mea a fost cred una corecta: tras de volan in directia in care fugea spatele si accelerat usor. Nu cred ca ar fi fugit masina asa aiurea daca aveam cauciucuri de iarna si pe spate. Pentru mine a fost lectia invatata "the hard way".

 

Dealtfel daca citesti cu niste pagini in urma cred ca pe aici afirmam ca nu sunt chiar obligatorii anvelopele de iarna, eu fiind din categoria celor care au mers cativa ani fara asa ceva, si fara sa patesc nimic. Ei bine, iarna trecuta am pus anvelope de iarna pe fata pentru ca stiam ca am mai mult de mers, iar rezultatul a fost cel descris mai inainte. Iarna asta pun si pe spate si sper sa fie mai bine.

Share this post


Link to post

Merge, merge chiar foarte bine, inca nu este zapada, dar cred ca din cauza ca am condus masinuta dimineata (la cca. -2 grade) sau noaptea (erau - 5 grade), se simte altfel decat la la cele de vara - preia denivelarile mai bland, parca "se muleaza" mai bine pe drum. Daca spun lucruri comune, sa fiu iertat, dar eu asa simt ca merge masina. Obiectiv, cred ca este din cauza ca materialul din care sunt facute anvelopele este mai putin rigid la temperaturi mici fata de anvelopele de vara.

Share this post


Link to post

(...) Obiectiv, cred ca este din cauza ca materialul din care sunt facute anvelopele este mai putin rigid la temperaturi mici fata de anvelopele de vara.

 

De asta fii sigur. Basca grosimea "carnii" benzii de rulare care este mai mare decat a anvelopelor de vara.

Share this post


Link to post

Salut, aveti idee de ce naiba anvelopele de iarna de Matiz 155/65 R13 sunt la fel de scumpe sau chiar mai mult decat 165/70 R13 ? A ajuns Matizul asa masina de lux ? Mama ei de treaba... M-am uitat la producatori si toti au preturi de referinta in ordinea fireasca a dimensiunilor, insa la vanzator, dimensiunea asta parca e de "lux"... Un cauciuc de vara model comun de 155/65 R13 e 100-120 lei, ala de 165/70 R13 e ceva mai scump, insa la modelu' de iarna e tocmai invers...

Share this post


Link to post

E sezonul de scos bani din buzunarul soferului... mai ales ca e obligat de lege . "Unde-i lege, nu-i tocmeala".

Share this post


Link to post

Numarul si data legii respective te rog.

Edited by argon

Share this post


Link to post

offtopic.gifAtunci nu-ti cumpara cauciucuri, daca nu te obliga macar constiinta si nu te preocupa viitorul tau si al familiei. Si al altora.

Pt. @srulz: cumpara direct de la distribuitor.

 

 

EDIT: http://www.automarket.ro/stiri/proiect-de-lege-anvelopele-de-iarna-obligatorii-din-noiembrie-pana-in-34295.html

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Eu am de 2 saptamani, m-a obligat legea bunului simt, dar ideea ce nu aiinteles-o era ca nu exista nici o lege promulgata in acest sens..proiecte si discutii.

Share this post


Link to post

E sezonul de scos bani din buzunarul soferului... mai ales ca e obligat de lege . "Unde-i lege, nu-i tocmeala".

 

Nu prea cred ca e problema de lege, pentru ca inca nu e lege, e doar o propunere si vizeaza in primul rand transportatorii (de marfa si persoane) si oricum, nu de aia imi iau cauciucuri de iarna... Ce am spus mai sus era doar o constatare... care nu prea are justificare (chiar si cu o astfel de lege)... sau poate are (o fi o dimensiune exotica, rara...).

Share this post


Link to post

Mi-am echipat "supozitorul" cu Debica de iarna. Deoarece omatul :rolleyes: inca nu a cazut va intreb pe cei care au mai folosit pana acum acest tip de anvelope, cum se comporta pe zapada si/sau pe gheata?

Share this post


Link to post

, cum se comporta pe zapada si/sau pe gheata?

Si eu tot gume de astea am si sunt multumit de ele.

Share this post


Link to post

bad post ...

Ontopic: desteptul de cumnatu-miu s-a invartit cu mâtzu' pe zapada batatorita cu tot cu 4 cauciucuri de iarna, pentru ca s-a speriat cand i-a fugit un pic fata si s-a infipt in frana cu amandoua picioarele cred ... a facut pirueta 180 grade si s-a scurs linistit intr-un sant de aproape 1 m adancime (norocul lui si al meu evident, ca n-a cazut cu botul in sant). De aia poti sa ai mama cauciucului, musai trebuie sa stii sa conduci in conditii de iarna.

 

corect ! eu am broscuta de 3,9 ani dar nu mi-a facut nici o data figuri cu cauciucuri de vara,iarna.PT. CA EU CONDUC DE 18 ANI SI AM INVATAT SA-I FERESC PE TOTI PROSTII CARE SI-AU CUMPARAT PERMISE SI SI-AU TRAS MASINI TARI.CU GUME DE IARNA!

  • Like 1

Share this post


Link to post

salut vidax ,

 

modelul acela de NEXEN WINTERGUARD il am eu pe roti de iarna si sunt foarte multumit de ele exact acel model am pus si poza cu el pe pagina 49 sau 50 al acestui thread pret-ul este oke in vitan se vand cu 150 ron, sunt curios daca firma asta este din bucuresti ca daca nu este din bucuresti te mai costa si curieratul si deja ajungi intr-o zona unde gasesti alte marci mai bune

 

bafta

Share this post


Link to post

nu mi-a facut nici o data figuri cu cauciucuri de vara,iarna.PT. CA EU CONDUC DE 18 ANI SI AM INVATAT SA-I FERESC PE TOTI PROSTII CARE SI-AU CUMPARAT PERMISE SI SI-AU TRAS MASINI TARI.CU GUME DE IARNA!

Eu nu conduc de 18 ani, dar în fiecare iarnă de când am permisul am făcut slalom printre cretini/neghiobi şoferi cu experienţă, ce nu pot pleca de la semafor sau nu pot urca o rampă la primii fulgi căzuţi. Pt. că lor nu le sunt necesare cauciucuri adecvate sezonului, în cazul lor talentul suplineşte oricare alte lipsuri...

Share this post


Link to post

... şoferi cu experienţă, ce nu pot pleca de la semafor sau nu pot urca o rampă la primii fulgi căzuţi. Pt. că lor nu le sunt necesare cauciucuri adecvate sezonului, în cazul lor talentul suplineşte oricare alte lipsuri...

 

 

Daca nu pot pleca de la semafor, inseamna ca n-au experienta...daca nu pot urca in rampa, isi pot pune lanturi ... Crezi ca daca ai cauciucuri de iarna, alea fac minuni in rampa? Nu tot timpul. Spun din propria experienta, deoarece in trecut eram fan al cauciucurilor de iarna si umblam si iarna si vara cu ele (aderenta in curbe foarte buna).

 

Sunt de acord ca trebuie cauciucuri de iarna, dar nu sunt de acord cu graba cu care se legifereaza chestia asta. Sunt pus in situatia de a scoate din buzunar aprox. 1200ron in 2-3 luni pt. masina. Daca se trezeau ca e asa de important si nu se poate circula fara cauciucuri de iarna, trebuiau sa se gandeasca asta-vara, sau pt. iarna viitoare.

Edited by cristics

Share this post


Link to post

Spun din propria experienta, deoarece in trecut eram fan al cauciucurilor de iarna si umblam si iarna si vara cu ele (aderenta in curbe foarte buna).

Sublim... :thumbl:

Sunt pus in situatia de a scoate din buzunar aprox. 1200ron in 2-3 luni pt. masina.

Şi eu sunt de acord că drumul este public. (dacă înţelegi ce vreau să zic)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sublim... :thumbl:

 

Şi eu sunt de acord că drumul este public. (dacă înţelegi ce vreau să zic)

 

 

Trec peste chestia cu "sublimul", dar poti incerca...Drumul e public, dar afacerile nu sunt chiar publice :thumbl:

Share this post


Link to post

corect ! eu am broscuta de 3,9 ani dar nu mi-a facut nici o data figuri cu cauciucuri de vara,iarna.PT. CA EU CONDUC DE 18 ANI SI AM INVATAT SA-I FERESC PE TOTI PROSTII CARE SI-AU CUMPARAT PERMISE SI SI-AU TRAS MASINI TARI.CU GUME DE IARNA!

Eu conduc din 1977 (faceti d-vs scaderea, rezulta 23 ANI) si in iarna aceasta, pe 2 ianuarie 2010, la Slatina, am plecat de acasa la 5.10 dimineata si am venit la 6.30. Intre timp incepuse sa ninga usor, se depusese o mazga usoara. Masina, cu cauciucuri de vara, mergea unde dorea dumneaei, adica pe drum drept! Din pacate, trebuia sa fac si curbe, pe care le lua din bordura in bordura. Norocul meu ca eram singur pe tot drumul si bordurile au fost cumsecade si nu au avariat masina (nici nu era masina mea, era a unei rude). Si tot mergand eu necajit cu 5-10 km/h, in timpul unei "parcari" neprevazute in bordura, ma depaseste un taxi care avea aceeasi marca de masina precum cea pe care o conduceam eu dar cu cauciucuri de iarna. L-am recunoscut pe sofer, era un vecin de-al meu. M-a facut de ras dar mi-a dat si o lectie: NICIODATA SA NU FACI PE DESTEPTUL CAND ESTE VORBA DE SIGURANTA IN TRAFIC SI NICI SA NU DESCONSIDERI O MASURA DE SIGURANTA CARE POATE SA PARA IN PLUS DAR, O DATA, ITI POATE SALVA VIATA. Acum mi-am incaltat masinuta cu gume de iarna, ceea ce nu inseamna ca trebuie sa conduc aiurea sau sa ma bag ca nebunul in situatii limita. Sa nu uitam ca, surprinzator, cele mai grave si mortale accidente nu se produc iarna, ci vara, pe drumuri usoare, ziua, pe uscat, eventual pe autostrada (unde trebuie sa fii legat la ochi ca sa provoci accident). Deci chestia cu "prostii care si-au tras masini scumpe cu gume de iarna" este deplasata, nu incerca sa faci pe grozavul cu cauciucuri de vara pe timp de iarna pentru ca nu esti singur nici in trafic si nici in masina - covrigul acela pe care il tii in mana inseama RESPONSABILITATE!

 

Ma scuzati, inseama 33 ani, ma dadeam mai tanar.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cine vrea cauciucuri de iarna pentru Matiz, este oferta in carefour, debica frigo 2 la vreo 140 ron.Mi-a luat si mie cineva...maine sper sa le primesc.

Share this post


Link to post

salut vidax ,

 

modelul acela de NEXEN WINTERGUARD il am eu pe roti de iarna si sunt foarte multumit de ele exact acel model am pus si poza cu el pe pagina 49 sau 50 al acestui thread pret-ul este oke in vitan se vand cu 150 ron, sunt curios daca firma asta este din bucuresti ca daca nu este din bucuresti te mai costa si curieratul si deja ajungi intr-o zona unde gasesti alte marci mai bune

 

bafta

M-am uitat pe site-ul respectiv, transportul este gratis, asa zic ei. Cred ca este un pret bun.

Share this post


Link to post

Transportul este gratuit pentru minimum 4 anvelope cumparate.

Share this post


Link to post

dar poti incerca...

Nu mai comentez treaba cu "afacerile", deja suntem offtopic, dar mă simt dator cu un răspuns, referitor la "poţi încerca". Da, pot încerca. Însă fac tot posibilul să învăţ din greşelile şi experienţele mai puţin reuşite ale altora, iar asta mă face să mă gândesc şi să mă documentez înainte de "trece la fapte". Sunt convins că sfatul tău n-a fost nici pe departe unul rău intenţionat, ci izvorât din necunoaştere, motiv pentru care te sfătuiesc, la rândul meu, să te documentezi în privinţa circulatului pe timp de vară cu anvelope de iarnă. Şi în general asupra riscurilor pe care le implică circulatul cu anvelope neadecvate. Tocmai pt. că drumul e public. :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...