Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

De ce sa cresca consumul? la aceasi viteza motorul are mai putine rpm.

Share this post


Link to post

cauciucul va fii mai greu decat cel de 65 ,iar un cauciuc de iarna intodeauna este mai greu fata de cel de vara,deci motorul invarte roata ,dar cu alt consum de energie.parerea mea.

dupa un timp sa revii cu detalii . :thumbl:

Edited by mitosu

Share this post


Link to post

Prea mica diferenta sa se simta ceva, e vorba de 2-3 % diferenta in diametru, iar vitezometru arata cu 4-5 km/h in plus, adica constant la 60 pe ceas am vreo 58 pe GPS, inainte eraoarea era mai mare, daca era 155/80/13 cum am vazut la multe Matizuri mai ziceam, alea sunt chiar prea inalte, am crezut ca se va simti la demaraj..dar nu se cunoaste nimic.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Mda, de acord cu tine, doar ca...exista un "dar": Pe timp de iarna consumul creste oricum din pricina unor factori precum frigul, stilul de condus pe zapada, etc, motiv pentru care este foarte dificil de estimat daca (si cu cat) creste consumul matizului pentru ca omul si-a pus cauciucuri diferite (apropo, 155/70/13 nu e dimensiune de dacie?).

 

Hehe, am raspuns in acelasi timp...oricum gandim la fel.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Cred ca da..de Dacie model vechi, ca Daciile de dupa '96 aveau 165.

Share this post


Link to post

Salut ,

 

Eu folosesc o pereche de cauciucuri de iarna marca Nexen Winterguard 155/65/R13 made in korea si sunt foarte multumit, l-am cumparat toamna trecuta deci sunt la al doilea sezon si nu am avut nici o probleme cu ele au grip au aderenta la un pret de achizitie de 140 ron toamna trecuta l-am cautat si acum prin magazine si l-am gasit la 150-160 ron mai rar dar se gasesc.Recomand cu placere acest tip de cauciucuri

post-13087-025189800 1288086205_thumb.jpg

post-13087-019657000 1288086210_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Continental TS 800 ESTE MARCA ORIGINALA CONTINENTAL SI SE FABRICA DOAR PENTRU MASINELE CARE IES DEPE POARTA FRABICI ,SI SE NUMES OE. Intreaba de ilocutitorul lor ca trebuie sa fie dar se numes alt cunva.

Share this post


Link to post
... Recomand cu placere acest tip de cauciucuri

Ai circulat pe o ploaie torentiala cu aceste pneuri ?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Salut ,

 

Eu folosesc o pereche de cauciucuri de iarna marca Nexen Winterguard 155/65/R13 made in korea si sunt foarte multumit, l-am cumparat toamna trecuta deci sunt la al doilea sezon si nu am avut nici o probleme cu ele au grip au aderenta la un pret de achizitie de 140 ron toamna trecuta l-am cautat si acum prin magazine si l-am gasit la 150-160 ron mai rar dar se gasesc.Recomand cu placere acest tip de cauciucuri

Astea pe ud sunt criminale, la propriu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

L-as ca-s bune alea asa cum sint, altii nici din alea nu au, interesul ii ca-s de iarna.

  • Like 1

Share this post


Link to post

tolin si closchkutza aveti sau a-ti avut acesti tip de cauciucuri accept raspunsuri DA sau NU

 

pt DA, argumentati

pentru NU,de ce va da-ti cu parerea la ceva ce nu a-ti testat si puneti intrebati retorice de parca din toamna lui 2009 pana azi de dim inclusiv nu ar fi plouat normal si torential.Si de ce niste cauciucuri de iarna ar trebuie sa exceleze la ploi torentiale pentru cineva care isi permite "lux-ul" anvelopelor pentru fiecare sezon in parte.

 

Pe de alta parte vad tot mai des pe acest forum la useri cu nr de posturi uriase un sarcasm in toate posturile voaste daca postati in fiecare ti aveti impresia ca le stiti pe toate? Stiti vb celui care le stie pe toate...

  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu am pus o simpla intrebare, din curiozitate (da, am avut acest tip de desen, in anii 70) si pe tine te-au apucat istericalele. Nu discut cu cineva in conditiile in care acela are mania persecutiei. Sanatate !

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Pana la urma m-am hotarat. Am cumparat FULDA KRISTALL MONTERO 145/70 R13 cu 170 RON/buc. Ma duc sa-mi incalt masinuta si mai vorbim. Sa vina iarna si sa vad cum se comporta la greu.

 

  Pentru Naluca

 

  Scuzele mele: site-ul este www.anvelonet.ro. Am gresit redactarea si abia acum mi-am dat seama de greseala. Intradevar, pe www.anvelopenet.ro se gasesc cele doua marci mentionate de tine si nu le mai au in stoc.

 

 

Share this post


Link to post

Te felicit, e o alegere buna, si nu pentru ca si eu am tot din astea.

 

 

PS: de ce 145 si nu 155?

  • Like 1

Share this post


Link to post

      Pentru ca masina pe care am cumparat-o second hand acum 6 luni are anvelope de vara 145/70 R13, in cartea tehnica 145/70 R13 este dimensiunea de baza si nu am vrut sa schimb dimensiunea anvepolelor cu care am mers bine toata vara. Vad ca la primul drum - spre casa - se comporta bine. Vreau sa le vad pe zapada. Am auzit ca in Germania este foarte bine coatata aceasta anvelopa.

Share this post


Link to post

Ciudat, la Matiz e 155/65/13 dimensiunea omologata.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ambele dimensiuni sunt in manualul de utilizare Matiz.

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post

Pentru Argon

Cred ca fostul proprietar schimbase anvelopele originale 155/65 R13 cu acelea 145/70 R13 pe care le-am folosit eu.

Share this post


Link to post

Ciudat, la Matiz e 155/65/13 dimensiunea omologata.

 

la mine in talon sunt trecute cele doua variante;155/65/13 si 145/70/13.

 

ma gandesc si eu la cele de vara sa pun 155/70/13 ,mai mult pentru confort a si pentru ca afirmai ca viteza este cat se poate de reala.cu astea stock la 60km/h pe vitezometru cea reala este de 55km/h. :thumbl:

Share this post


Link to post

Si eu as vrea sa iau doua anvelope de iarna, probabil second hand, pe care probabil le voi folosi si vara.

Am circulat cu anvelope Semperit M+S luate SH la jumatate de pret fata Montana din fabrica, asta in 2004, cu Oltcitul. Am folosit anvelopele cam 30.000 km vara/iarna, apoi le-am trecut pe rotile din spate. Am pus pe fata niste Debica Passio mixte, noi, cu care am prins iarna trecuta, si ma gandeam serios sa mut Semperiturile pe rotile de tractiune.

Share this post


Link to post

la mine in talon sunt trecute cele doua variante;155/65/13 si 145/70/13.

 

La mine in talon nu e trecut nimic.

Share this post


Link to post

ca s-o lamurim si mai bine ,in dreptul lui 145/70/13 este trecut optinal. :lavolan:

Share this post


Link to post

Ciudat, la Matiz e 155/65/13 dimensiunea omologata.

Cum a zis şi Tolin, ambele dimensiuni ( 145/70/13 şi 155/65/13) sunt trecute atât în manual cât şi în certificat (maşina e din 2006).

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

In taloanele noi nu se mai trec dimensiunile cauciucurilor, la mine nu sint cel putin, masina e luata in august.

Mie mi s-a recomandat 155/70/13 ca fiind mai bune la gropi, insa nu stiu ce sa zic...

Share this post


Link to post

Gresit, un pneu nu te apara de gropi. Asta-i judecata pentru topicul "Mi-au zis 2 vecini".

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...