Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Salutare,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste recomandari de anvelope 155/65/R13 care se pot pune me Matiz, cauciucuri care sa aiba un raport pret/calitate bun. Actuamente pe masina am Continental-urile cu care a venit masina, Deoarece vreau sa iau doar 2 cauciucuri ma gandeam sa continui tot cu niste anvelope Continental pentru a nu exista diferente la rulare. Se merita sa merg tot pe Continental?

Va multumesc pentru raspunsuri!

Edited by infiniti

Share this post


Link to post

Am 2 zile de cand rulez cu Bf-urile. Diferentele vazute pana acum fata de goodyear sunt mici, ce sa zic franeaza parca mai ferm pe suprafata uda in rest sunt la fel ca si goodyear.Sunt fabricate in polonia.

Share this post


Link to post

@infiniti -pe forum se zice ca ar fi nasoale continentalurile,alege altceva

Share this post


Link to post

Am mai cautat si eu, m-am oprit la urmatoarele modele 155/65/R13, dar nu stiu ce sa aleg.

 

DUNLOP SP 30 TL

GOODYEAR GT-2

PIRELLI P 3000 ENERGY

CONTINENTAL ContiEcoContact EP

Bridgestone B250

Firestone MULTIHAWK

 

Voi ce ati recomanda?

 

 

Share this post


Link to post

Eu m-as opri la good year si bridgestone dintre modelele scrise de tine.

Share this post


Link to post

Vredestein T-Track nu sunt ok? Si Vredestein are 155/65R13 pe tipul asta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu as alege tot GOODYEAR GT-2 sunt foarte bune numai ca eu nu am gasit sa imi inlocuiesc unul pe fata si am ales BF-urile de care pana acum :) sunt la fel de multumit dar vom vedea in timp. Si pirelli P3000 sunt foarte bune,

Share this post


Link to post

Cum pe la sfârşitul verii Continentalurile de pe Matiz, din cauza "vârstei" de 50k km trebuiau înlocuite, şi primul magazin de anvelope în care am intrat avea o super-ofertă la gume de iarnă, rezultatul a fost achiziţionarea a 4 anvelope Kormoran SnowPro (165-55/13, fabricaţie Polonia) - 450 lei cu tot cu montaj + echilibrare.

 

După 3 luni şi ~5k km făcuţi cu ele, concluziile, raportate în special la preţ şi la Continentaluri, sunt destul de bune. Sunt mai silenţioase decât Eco Contact-urile şi mult mai aderente pe ploaie. Rămâne de văzut cum se vor descurca şi pe zăpadă, dar dat fiind faptul că maşina face 95% din km urban, nu-mi fac deloc probleme.

 

DSC02502.JPG

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Salut.

Tocmai am trecut pe cauciucuri de iarna (Sava Eskimo S3). Am observat ca acum, directia e simtitor mai usoara fata de cum era cu anvelopele originale, Kumho, parca. E normal sa fie asa, nu ar trebui sa fie invers? (cauciucurile de iarna ar trebui sa fie mai moi => aderenta mai mare => rotile se misca mai greu)

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Salut la toata lumea

 

Am o intrebare pentru cei din Bucuresti sau imprejurimi

Unde gasesc sa cumpar un set de doua anvelope de iarna pentru MATI de preferat cu montaj cu tot, ma intereseaza ceva nou dar la un pret cit mai redus (anvelopa + montaj)Poate cineva dintre voi a cumparat de curind si a fost multumit de lucrare si matfa.

As prefera sectoarele 3 si 1 dar nu neaparat.

va rog nu ma trimiteti sa caut pe internet ca nu prea am gasit.(firmele cu site-uri nu au sau au la preturi de 170 RON + montaj)

apropo m-ar interesa poate si o janta pentru matiz.

 

Va rog un raspuns urgent.

m-ar interesa si doua SH, dar f.putin uzate si de preferat montate pe jante

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Si eu am aceeasi dilema !

 

Ca o prima idee am gasit la Carrefour anvelope Dayton 155/65R13 made in Spania.

Pretul este de ~ 130 ron cu montaj inclus efectuat in parcarea supermarketului.

 

Aveti ceva pareri despre Dayton ?

Share this post


Link to post

Ce inseamna montaj efectuat in parcarea supermarketului? Au acolo tot ce le trebuie? Fac si echilibrarea? Daca e nevoie, au cu ce sa faca si o indreptare jenti?... Ma indoiesc. :wallbanger:

Eu as alege tot GOODYEAR GT-2 sunt foarte bune numai ca eu nu am gasit sa imi inlocuiesc unul pe fata si am ales BF-urile de care pana acum :) sunt la fel de multumit dar vom vedea in timp. Si pirelli P3000 sunt foarte bune,

Pirelli P3000 am eu pe Hyundai Accent... nu le recomand, desi exista si anvelope mai proaste. headbang2.gif

 

 

Salut.

Tocmai am trecut pe cauciucuri de iarna (Sava Eskimo S3). Am observat ca acum, directia e simtitor mai usoara fata de cum era cu anvelopele originale, Kumho, parca. E normal sa fie asa, nu ar trebui sa fie invers? (cauciucurile de iarna ar trebui sa fie mai moi => aderenta mai mare => rotile se misca mai greu)

Nu stiu daca e normal sau nu, dar stiu altceva... pe Matiz am avut acum doi ani Debica Frigo Directional (M+S) si am fost foarte multumit de ele, atat pe zapada/gheata, cat si pe drumuri desfundate, pline de noroi, desi aveam doar doua, pe fata... acum un an le-am mutat pe spate si am pus pe fata Sava Eskimo (M+S), iar aderenta a scazut considerabil, atat la demaraj, cat si la franare, desi acum am pe toate rotile cauciucuri M+S... concluzia ar fi ca Debica sunt mult mai bune decat Sava. E de remarcat, totusi, ca Debica se uzeaza mai repede la utilizare in afara sezonului rece. Mare atentie la franare, daca folositi cauciucuri de iarna doar pe fata.

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

Aveti ceva pareri despre Dayton ?

Foarte bune. Am eu 165/70/r14 montate pe Suzuki.

Share this post


Link to post

Ce inseamna montaj efectuat in parcarea supermarketului? Au acolo tot ce le trebuie? Fac si echilibrarea? Daca e nevoie, au cu ce sa faca si o indreptare jenti?... Ma indoiesc. :wallbanger:

 

In parcare la Carrefour Militari, unde am vazut eu, este un cort destul de bine utilat al firmei SAMA.

In oferta lor scrie MONTAJ SI ECHILIBRAT GRATUIT, nu scrie nimic despre indreptat jante. Probabil ca daca ai jantele varza baietii te trimit in service-ul lor (care este destul de aproape de Carrefour Militari) sa-ti repari jantele contra cost si pe urma revii sa beneficiezi de montajul gratuit.

 

Revenind on topic ... astazi am vazut in Cora Lujerului anvelope DEBICA FRIGO 2 155/65R13 la pretul 139.99 ron tot cu oferta de MONTAJ SI ECHILIBRAT GRATUIT.

 

Dupa parerea voastra ce este mai bun intre Dayton si Debica Frigo ?

Share this post


Link to post

Daca nu gresesc tot pe aici cu ceva pagini in urma se vorbea de:

Debica Frigo

Debica Frigo Directional

Debica Frigo Directional 2 sau Debica frigo 2, nu mai stiu denumirea exacta

Eu am Debica Frigo Directional, nu pot spune nimic despre celelalte.

Pe de alta parte, daca nu vreti sa le folositi si vara, pe drumuri noroioase, M+S nu cred ca e neaparat cea mai buna optiune, mai degraba snow & ice, dar aici iarasi nu am ce comenta... din pacate pretul a devenit mult prea important in aceasta ecuatie.

Share this post


Link to post

Uuuu, frumos profil au.Sa te poarte cu bine.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca e normal sau nu, dar stiu altceva... pe Matiz am avut acum doi ani Debica Frigo Directional (M+S) si am fost foarte multumit de ele, atat pe zapada/gheata, cat si pe drumuri desfundate, pline de noroi, desi aveam doar doua, pe fata... acum un an le-am mutat pe spate si am pus pe fata Sava Eskimo (M+S), iar aderenta a scazut considerabil, atat la demaraj, cat si la franare, desi acum am pe toate rotile cauciucuri M+S... concluzia ar fi ca Debica sunt mult mai bune decat Sava. E de remarcat, totusi, ca Debica se uzeaza mai repede la utilizare in afara sezonului rece. Mare atentie la franare, daca folositi cauciucuri de iarna doar pe fata.

 

Prima optiune a fost si la mine Debica Frigo 2 ca erau putin mai ieftine, dar nu am luat pt ca mai aveau doar 3 bucati. Eu sunt multumit si de Sava, e mare diferenta fata de cauciucurile de vara, insa nu am cu ce cauciucuri de iarna sa compar, astea fiind primele pe care le folosesc. La review-uri vad ca ambele stau destul de bine.

Despre Dayton nu scria pe aici pe undeva ca sunt reesapate?

Share this post


Link to post

 Hankook Winter i*Pike 155/65/R13

Sunt cu "ţinte"? De unde le-au cumpărat, din magazin sau ai făcut comandă pe net? Dacă le-ai luat din magazin, ai idee dacă au, pt. acelaşi model, şi alte dimensiuni (un 185/65-15 de ex.)?

Share this post


Link to post

Salut!

De unde pot sa cumpar si eu in Bucuresti 4 jenti de tabla, ca m-am saturat de mutat cauciucurile primavara si toamna?

P.S. mai ieftine asa...40000000.gif

Share this post


Link to post

Cauciucurile le-am luat din magazin un service bosch de fapt. Am facut comanda m-a costa 185 Lei/Buc. chiar daca sunt scumpe pot sa spun ca isi merita din plin banii. Am avut zile trecute 2 situatii de forta majora, polei pe jos noaptea pe la ore 2 la o trecere de pietoni mi-au aparut in fuga brusc 2 pustani, am pus frana s-a oprit masina incredibil de bine, nu m-a asteptam mai ales ca pe jos alunecai ceva de speriat, nu puteai sa te tii pe picioare. De zapada ce sa mai zic profilul ala e super mananca pur si simplu din sapada de pe jos, se "agata" bine.

Referitor la "tinte" da au gaurele pentru ghinturi dar nu vin cu ele montate. Chiar am intrebat pe vanzator si se pare ca legislatia noastra nu permite folosirea ghinturilor.

Pe comanda sigur se aduc si alte dimensiuni am doi prieteni care si-au luat la x3 si la range rover tot pe comanda. Eu am le-am luat pe alea mele dupa ce am vazut la ei si le-au laudat. Cand le-am vazut prima data mi-a ramas in minte profilul :D - nu mai vazusem asa ceva.

Acum urmeaza sa cumpar jante fie noi fie sh sa pun cauciucurile de vara BF-urile.

 

L.E - Am gasit la magazinul din iasi exact modelul meu la 173lei/buc

 

EM!L - tot acolo am vazut ca au 185/65/R15

Edited by Doru_Neo

Share this post


Link to post

salut

 

am si eu o mare dilema si anume, vreau sa iau cauciucuri de vara alte dimensiuni decat cele din talon si sa le montez pe jante de tabla.

 

intrebarea mea este care din cele 2 dimensiuni de mai jos merg mai bine pe jante de tabla?

 

155/70/R13 sau 165/70/R13

Share this post


Link to post

ideea e ca vreau cauciucuri un pic mai late si mai inalte

Edited by Raga

Share this post


Link to post

Foloseste cauciucuri cu dimensiunile recomandate de producator: 145/70/13 sau 155/65/13 sau 175/60/13. Daca vrei neaparat un talon mai inalt (desi castigul in inaltime va fi nesemnicativ) foloseste 155/70/13. Cele de 165/70/13 ating pe spate si am auzit ca ar atinge si pe fata.

Edited by hepea

Share this post


Link to post

Foloseste cauciucuri cu dimensiunile recomandate de producator: 145/70/13 sau 155/65/13 sau 175/60/13. Daca vrei neaparat un talon mai inalt (desi castigul in inaltime va fi nesemnicativ) foloseste 155/70/13. Cele de 165/70/13 ating pe spate si am auzit ca ar atinge si pe fata.

 

Merci de raspuns.

M-am hotarat, am sa raman la dimensiunea din talon 155/65/13, cred ca e cel mai bine asa.10000000.gif

Edited by Raga

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...