Jump to content

Sign in to follow this  
Salex

Naluca

Recommended Posts

53 minutes ago, Salex said:

Prevad insa ca intalnirea cu Dealul Negru o sa anuleze ambitia asta ...

🤣🤣   

2 hours ago, VAXXi said:

De consum, gasesti statistici la nemti: SpritMonitor.de pe modelul tau

Multam ! Din ce am vazut, oamenii chiar dau consumurile reale, nu rahaturile din cartile tiparite de producator ! Suntem in grafic ... deci merge si bocanc mai greu 🤣

• Thanks 1

Cu starea de urgenta de care "ne-am bucurat" cu totii nu prea a fost nici chef si nici vreme sa fac schimbul de roti. Asteptam momentul inca din iarna, atunci cand ii luasem Nalucii setul de sosoni pe 18" si ieri am reusit, macar partial, sa fac miscarea. Estetic lucrurile pot fi subiective. Mie imi plac si parca parca aduc o imbunatatire la "look". Am apucat sa ii pun doar partea din fata, acum se poate face o comparatie foarte buna inainte-dupa.

Image_1_res.thumb.jpg.4bc95f15ce65565629d7322726812257.jpg  Image_2_res.thumb.jpg.6b009cdb5fbf4bcf8f33f021c7275f03.jpg

Privite mai de aproape, as zice ca se potrivesc ceva mai bine la curbura aripilor.

Image_3_res.thumb.jpg.8e4edc82f327ab11f38b469d80b2f975.jpg  Image_4_res.thumb.jpg.148b255d7ebe9c46a958ad58a8d01ddc.jpg

In rest, lucrurile sunt OK. Eroarea vitezometrului a scazut, este aproape inexistenta pana pe la 160km/h, mai sus nu m-am mai uitat. La 90 pe bord, Waze-ul zice 88 iar la 130 oscileaza intre 127-128. Pe partea de rigiditate/confort, lucrurile nu s-au schimbat de o maniera observabila. Am dus-o la plimbare pe A2 pana la Fundulea, autostrada fiind in lucru. La drum prost, crapaturi etc. nu am simtit ca se misca pietrele de la rinichi. Trecut peste calea ferata de pe Pallady cu 60km/h, din nou nu am remarcat probleme. Deci, talonul este in regula, asteptam cu interes proba asta. Pe partea de stabilitate, Naluca nu statea deloc rau nici inainte insa parca se simte un pic si mai sigura pe ea. Cei 2 cm in plus la latimea benzii de rulare se simt in virajele foarte stranse, evident ca si talonul are contributia lui. Ramane sa imi dau cu parerea dupa ce montez si rotile pe spate. Peste cateva ore ne "intalnim" cu Dealul Negru, nu pot spune ca nu astept momentul 😈.

M-au surprins placut anvelopele. Citisem multe review-uri pe net despre modelul asta de Bridgestone si erau cel putin controversate. Pe uscat nu sunt cu nimic mai prejos decat Michelin-urile cu care a venit "la pachet" Naluca. Silentioase, aderente, absolut OK. O sa le monitorizez si pe vreme umeda, dar prima impresie este buna. Cu siguranta acum nu as mai avea retineri sa le cumpar.

De apreciat si omul de la care am luat setul de roti, tot ce a zis a fost perfect acoperit de realitate. Evident ca mi-am asumat un risc la momentul respectiv insa totul este in perfecta regula. Jantele nu bat, nu sunt strambe, anvelopele sunt uzate echilibrat, mai au cca. 6mm de profil, a fost o investitie reusita. Daca sunteti careva interesat de jante SH, dati-mi mesaj pe PM si va pun in legatura cu "furnizorul" Nalucii :)).

Edited by Salex
  • Like 3

14 hours ago, Salex said:

Cu starea de urgenta de care "ne-am bucurat" cu totii nu prea a fost nici chef si nici vreme sa fac schimbul de roti. Asteptam momentul inca din iarna, atunci cand ii luasem Nalucii setul de sosoni pe 18" si ieri am reusit, macar partial, sa fac miscarea. Estetic lucrurile pot fi subiective. Mie imi plac si parca parca aduc o imbunatatire la "look". Am apucat sa ii pun doar partea din fata, acum se poate face o comparatie foarte buna inainte-dupa.

Image_1_res.thumb.jpg.4bc95f15ce65565629d7322726812257.jpg  Image_2_res.thumb.jpg.6b009cdb5fbf4bcf8f33f021c7275f03.jpg

Privite mai de aproape, as zice ca se potrivesc ceva mai bine la curbura aripilor.

Image_3_res.thumb.jpg.8e4edc82f327ab11f38b469d80b2f975.jpg  Image_4_res.thumb.jpg.148b255d7ebe9c46a958ad58a8d01ddc.jpg

In rest, lucrurile sunt OK. Eroarea vitezometrului a scazut, este aproape inexistenta pana pe la 160km/h, mai sus nu m-am mai uitat. La 90 pe bord, Waze-ul zice 88 iar la 130 oscileaza intre 127-128. Pe partea de rigiditate/confort, lucrurile nu s-au schimbat de o maniera observabila. Am dus-o la plimbare pe A2 pana la Fundulea, autostrada fiind in lucru. La drum prost, crapaturi etc. nu am simtit ca se misca pietrele de la rinichi. Trecut peste calea ferata de pe Pallady cu 60km/h, din nou nu am remarcat probleme. Deci, talonul este in regula, asteptam cu interes proba asta. Pe partea de stabilitate, Naluca nu statea deloc rau nici inainte insa parca se simte un pic si mai sigura pe ea. Cei 2 cm in plus la latimea benzii de rulare se simt in virajele foarte stranse, evident ca si talonul are contributia lui. Ramane sa imi dau cu parerea dupa ce montez si rotile pe spate. Peste cateva ore ne "intalnim" cu Dealul Negru, nu pot spune ca nu astept momentul 😈.

M-au surprins placut anvelopele. Citisem multe review-uri pe net despre modelul asta de Bridgestone si erau cel putin controversate. Pe uscat nu sunt cu nimic mai prejos decat Michelin-urile cu care a venit "la pachet" Naluca. Silentioase, aderente, absolut OK. O sa le monitorizez si pe vreme umeda, dar prima impresie este buna. Cu siguranta acum nu as mai avea retineri sa le cumpar.

De apreciat si omul de la care am luat setul de roti, tot ce a zis a fost perfect acoperit de realitate. Evident ca mi-am asumat un risc la momentul respectiv insa totul este in perfecta regula. Jantele nu bat, nu sunt strambe, anvelopele sunt uzate echilibrat, mai au cca. 6mm de profil, a fost o investitie reusita. Daca sunteti careva interesat de jante SH, dati-mi mesaj pe PM si va pun in legatura cu "furnizorul" Nalucii :)).

Vitezometrul este setat de obicei sa arate un pic mai mult. 🙂

Asa da! Si eu o ard cu 18 la Mertz' si nu este deranj cu nimic! 

Asteptam feedback "Dealu Negru" :))

La ce talon are acolo nu e deranj la el. La tine la mertz cu 225/45 mai astept sa iei o groapa mai serioasa sa te saturi de 18 😄 

• Haha 1

5 hours ago, mirceajo said:

Asteptam feedback "Dealu Negru" :))

Acum am revenit :)).

Asa cum calculasem, diferenta de talon intre jantele de 17" si astea de 18" este nesemnificativa. Se confirma si in teren, confortul nu a avut deloc de suferit. Stabilitatea in viraje a inregistrat un plus sesizabil, pe de alta parte. In cateva ace de par am fortat (controlat) si am simtit doar spatele ca fuge putin. Cauciuce de iarna, nici macar mid-level, nu a fost o surpriza. Fata, in schimb, e ce trebuie 😈. Sa vedem cand imi fac vreme sa pun si spatele.

Din ce stiu, la 4x4 este interzis sa ai anvelope diferite pe axe, pentru evitarea aparitiei defectiunilor in lantul cinematic. Oricum, n-am mai auzit pe nimeni sa mearga cu dimensiuni de roti diferite intre axe, doar de dragul testelor! 🙂

Daca au acelasi diametru nu afecteaza. Presupun ca domnu' inginer a luat in calcul aceasta variabila 🙂 

2 hours ago, Wolfman said:

Oricum, n-am mai auzit pe nimeni sa mearga cu dimensiuni de roti diferite intre axe, doar de dragul testelor! 🙂

N-ai inteles bine, bre. Nu am mers de dragul testelor, nu am apucat sa le pun si pe alea de pe spate.

@Dj: asa e, au acelasi diametru. Fuga a fost clar de la profil. 

Mie-mi ia juma' de ora sa schimb rotile de iarna/vara intre ele, cu tot cu carat in/din beci, nu mi-am inchipuit ca n-ai avut timp sa termini treaba... Acu' vad ca-s chiar la fel in diametru, deci n-ar fi problema , teroretic. Ma gandesc ca nu ai mers chiar mult cu acest "setup".

On 5/27/2020 at 8:42 PM, Wolfman said:

Mie-mi ia juma' de ora sa schimb rotile de iarna/vara intre ele, cu tot cu carat in/din beci, nu mi-am inchipuit ca n-ai avut timp sa termini treaba... Acu' vad ca-s chiar la fel in diametru, deci n-ar fi problema , teroretic. Ma gandesc ca nu ai mers chiar mult cu acest "setup".

Si iti mai raman si 10 min de tigare in jumatea aia de ora :)))) 

P.S. Sorry de offtopic, dar e prea funny asta cu juma' de ora 🙂

M-am lasat de fumat de mult, in timpul de tigara verific placutele si trag de roti, sa vad daca n-au aparut jocuri.:) Ce-i drept am cric hidraulic, nu invart la coarba.

• Like 1

6 hours ago, mirceajo said:

P.S. Sorry de offtopic, dar e prea funny asta cu juma' de ora 🙂

Cool, nu ?

In juma' de ora (nici nu necesita atit) se schimba patru roti. Testat !

Eu sunt mai slab, îmi ia 35 minute. Cu tot cu spălatul pe mâini 😄

Sau 40 minute chiar, dacă sunt îmbrăcat frumos și nu vreau sa ma murdăresc. 

Cand stai la casa si ai conditii, timpul se scurge altfel ...

Treaba cui schimbatul rotilor e ecuatie grea: economisesti timpul si dai banul la vulcanizare sau invers. Eu de obicei il iau pe nasul si schimbam la ambele noastre masini odata. Ne ia vreo  ora si jumatate.

Oricum @Salex frumoasa Naluca, la multi kilometri inainte, indiferent cu ce adidasi.

Depinde. Eu economisesc timpul SI banii. Pentru ca îmi ia juma de ora sa schimb rotile. Și 5 minute sa ma spăl pe mâini 😄

Si vulcanizare la colt de strada ca în România n-am. Trebuie sa ma programez, sa încarc rotile în mașină, sa stau în trafic, sa aștept pe acolo ca aia nu-s punctuali niciodată, sa stau iar în trafic... Pierd 2-3h lejer cu tot frecusul  pentru o operație care în sine durează 10 minute. Și asta evident, de luni pana vineri, de la 9 la 5. Aka juma de zi de concediu.. Pierd și timp și bani asa.  Dacă o fac singur durează mai puțin, nu costa nimic și ma ocup când am io timp și chef. 

Edited by mr_
  • Like 3

Baaaaad news !

Am refacut designul frontal al Nalucii 😪. Joi, A1, viteza mica (80-90), vizibilitate zero, in depasire a unui TIR care a generat o perdea de stropi fini de apa. Cel din fata mea, cu un BMW seria 5 suparat, a reusit sa iasa din siajul TIRului inainte sa se se produca un incident tampit in fata. Cand eu am iesit din "ceata", am vazut doar stopul de frana al BMWului si am apucat sa sar pe frana. Impact direct la cca. 40km/h. Naluca s-a comportant absolut imperial, am scapat fara nicio zgarietura. BMWul e dauna totala, imi pare rau pentru el. La Naluca am ramas fara: capota, radiatoare AC si racire, spoiler, bara, grila, far stanga si air-baguri. 

Super super incantat de Naluca, la cum arata BMWul nu am inteles de ce am scapat asa de usor.

Suntem vedete ... ne-am vazut la stitri ... din pacate 🤕. Dupa aproape 26 de condus, e primul incidient pe care nu am reusit sa il evit ... 

Edited by Salex
  • Sad 8

Se intampla, bine ca nu a fost mai rau. De obicei cum schimbi masina.

PS Eu am lovit bmw-ul in primele 2 saptamani.

bine ca esti/sunteti ok,  cat despre masina, se face cat timp esti sanatos! 

Am fost si suntem OK. La mine nici nu s-a declansat capsa pirotehnica de la centura, la nevasta da. Niciunul nu am facut cunostinta cu airbagurile, desi ambele si-au facut datoria. O sa caut niste poze care pot fi puse public. Mama masii, concurs de imprejurari nefericite, o sa vedem ce se intampla cu masina, noi ne bucuram ca suntem bine. 

• Sad 2

Shit happens... Neplăcut, însă bine ca n-a fost grav cu adevărat. 

Imi pare foarte rau sa aud asta, @Salex. Mai ales ca era achizitie noua. Bine ca nu ati avut viteza si ca voi sunteti sanatosi!

Imi pare rau sa aud asta... bine ca ati scapat voi bine. Casco, ceva?