Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

In momentul cand respectivul se "taraie" sa depaseasca 3-4 masini care au ceva distanta intre ele cred ca te-ai enerva un pic. Nu sunt disperat insa ma enervez cand vad nesimtire. Daca nimeresc cate un de-asta din 3 in 3 km sa terminat viteza mea medie la consum decent.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Probabil ca s-a terminat. Dar totusi, decat sa pun un fraier in pericol, prefer sa cheltuiesc o pipeta de benzina pe el.

Share this post


Link to post

Mai eu sincer prefer sa stau in spatele unui mormoloc, decat sa ma trezesc cu el in banda 2 cu 90 la ora. Intelegi ce zic. Gandeste-te ca se poate da la o parte sa treci tu cu 150 sau altcineva si intra la loc cu 90 la ora imediat in fata altuia care vine cu aceiasi viteza ca tine din spate. Astia de obicei nu stiu sa foloseasca oglinzile laterale.

 

De obicei sunt mandrii posesori de logan, peste 50 de ani si circula pe autostrada o data pe an. Nu ai ce sa le faci. Iarta-i sa nu-i ai pe constiinta. ;)

 

LE:

Iti dau exemplu cu tata pe autostrada daca vrei.

Pana nu l-am adus o data cu 180 sa vada ce se intampla si din cealalalta ipostaza cand iti intra unul in fata cu 90 nu a inteles de ce ii ziceam sa se asigure de 2 ori daca schimba banda sau nu pe autostrada. Multi nu au mers cu viteze de peste 130 la ora si nu realizeaza ce inseamna vitezam cum era si cazul tatalui meu. Dupa faza asta a invatat si tata sa depaseasca fara sa mai incurce.

 

Pana atunci imi zicea ceva de forma: pai ce ala din spate nu poate sa franeze? Nu vede ca depasesc?

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

:) . Foarte tare. Oricum, in momentul cand ai 180 iti asumi niste riscuri. Eu care merg in banda 1 si vreau sa depasesc nu pot aprecia exact viteza celui care vine din spate ci doar orientativ (vine tare, nu vine tare). Deci daca depasesti viteza maxim admisa o faci pe barba ta.

 

Tu zici de 180. Ce mai zici atunci de cei care zboara cu 220 pe langa o coloana de masini? Nici cu asta nu sunt de acord. Zbori atunci cand ai drumul liber nu doar banda ta de mers. Eu asa zic.

 

In cazul meu respectivii de mai sus aveau pana in 120.

 

@ satori. Puteai sa zici " decat sa ma pun in pericol" :) .

 

PS. E chestie de respect. Eu i respect pe ei ca vor sa depaseasca insa sa ma respecte si ei pe mine ca pot sa merg mai tare ca ei si sa ma lase sa ma duc.

 

PS2 Pentru toti care stau la "aspiratie", la 2 metri in fundul meu la 130 la ora ganditi-va ce se intampla daca din greseala ma lovesc cu cel din fata. Eu cand ma apropii periculos de cineva in maniera asta numai asta am in cap.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am plecat de la prezumtia conform careia stii sa conduci "preventiv" pentru tine. Deci tu nu esti in pericol. Daca il fortezi insa pe ala sa intre pe banda 1, s-ar putea ca el sa fie varza la volan si sa il pui in pericol.

 

PS: Nu incepe si tu cu "dar iote ce a facut ala, am voie sa fac ce vreau eu".

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Mami, mami io-te ce a facut gigel, pot si eu? :D .

 

:ontopic:

 

Am inteles ideea ta.

Share this post


Link to post

Moama, pai eu ce naiba sa mai zic, ar trebui sa dau flashuri non stop :D Totusi prefer sa depasesc pe banda 1 daca 2 este ocupata si tot asa, nu cred ca este normal sa dai flashuri dintr-un singur motiv: poate cel care merge incet pe banda 2 o face din 2 motive, 1 merge legal, 2 nu poate mai mult, oricare ar fii insa motivele prefer sa nu deranjez pt ca la randul meu pot fii deranjat de vreu R8 sau Porsche .

Share this post


Link to post

Corectie: nu merge legal. Legal se ocupa banda din dreapta.

Share this post


Link to post

Pe autostrazi si drumuri expres ai dreptate, in oras insa nu .

Share this post


Link to post

De curiozitate, ati incercat pe autostrada sa dati semnal de stinga in loc de flashuri cind sinteti in spatele unuia mai lent intepenit degeaba pe banda a 2a ? De vreo citiva ani eu asa procedez insa recunosc ca nu functioneaza de fiecare data. Pe de alta parte nici flashurile nu functioneaza de fiecare data ...

 

 

Inca o chestie, o convingere personala daca vreti: cei mai multi dintre noi sintem parteneri de trafic, nu sintem pusi sa supraveghem traficul sau sa tragem la raspundere pe cei care incalca reguli, regulamente, restrictii, etc. Faptul ca vreau sa depasesc pe unul care merge pe autostrada cu fix 130km/h, pe banda 2 cind banda 1 e compelt libera ... imi da dreptul sa ma infig in fundul lui si sa-i dau flashuri ??? Pai nu mai inteleg atunci, cine e in afara legii ??? Ca fapt amuzant: am un amic care obisnuieste sa se bage la 2 metri in fundul celui din fata, motiv pentru care nevasta-sa ii zice "Supozitorul" :D

Share this post


Link to post

Eu dau semnal stanga cind vreau sa depasesc pe autostrada si functioneaza perfect, mai mult decit atit am observat in ultima vreme ca nici nu apuc sa dau semnal si deja lumea se da singura la o parte . Oricum nu trebuie sa uitam ca nu avem sosele de alergat .

Share this post


Link to post

Dar ce faci cand rulezi pe banda 2 pe autostrada cu 130 iar un idiot cu vreo obosita de dacie (de regula cei cu nr de GR fac asta) se taraie pe aceiasi banda 2 cu 90 la ora?

Pe ultimul astfel de specimen care nu a trecut pe banda 1, complet libera, desi ii dadusem flash-uri de departe (ca fapt divers, dau flash-uri pe autostrazi cand ma apropii de orice masina din fata, fie ca merge pe banda 1 fie pe banda 2-cu exceptia celor aflati in depasire-pentru a fi sigur ca sunt observat) l-am tinut in claxon si flash-uri circa 1 km.

Categoria asta si cei care ies din banda 1 in 2 fara sa se asigure temeinic sunt cei mai periculosi soferi de autostrada.

Share this post


Link to post

La mers in jur de 140 dau semnal la inceput, urmat de flash daca nu are efect, insa la mers la 170-180 (sau +) direct flash de la distanta.

Share this post


Link to post
Dar ce faci cand rulezi pe banda 2 pe autostrada cu 130 iar un idiot cu vreo obosita de dacie (de regula cei cu nr de GR fac asta) se taraie pe aceiasi banda 2 cu 90 la ora?

Pe ultimul astfel de specimen care nu a trecut pe banda 1, complet libera, desi ii dadusem flash-uri de departe (ca fapt divers, dau flash-uri pe autostrazi cand ma apropii de orice masina din fata, fie ca merge pe banda 1 fie pe banda 2-cu exceptia celor aflati in depasire-pentru a fi sigur ca sunt observat) l-am tinut in claxon si flash-uri circa 1 km.

Categoria asta si cei care ies din banda 1 in 2 fara sa se asigure temeinic sunt cei mai periculosi soferi de autostrada.

Data viitoare cand nu se da, incepe sa accelerezi si sa te apropii de el ca si cum ai vrea sa intrii in el o data cu claxonul lung si faza lunga. Am facut de vreo 3 ori faza asta dupa ce am stat in fundul lor mai mult de 1 km cu banda 1 libera si nu mai stiau cum sa se dea la o parte mai repede. :D

 

Oooops, iar o sa se ia Satori de mine. :P

 

LE. Ca sa nu se creada despre mine ca sunt nesimtit tot timpul in trafic aduc o mica completare. Nu reactionez urat decat in cazul celor extrem de nesimtiti. Daca nu ma grabesc de exemplu si unul vrea sa mearga mai tare ca mine, fac tot posibilul sa nu-l incurc si chiar il ajut sa ma depaseasca dandu-i semnal dreapta si incetinind in timp ce ma depaseste. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Dar daca ai doua masini in fata,pe banda de viteza,care merg sa spunem cu 130,tu vrei sa mergi mai tare dar esti cu bun simt si nu dai flashuri ,din spatele tau vine unu cu viteza...ghici cine-si ia faruri in ochi? Tu,care in principiu vrei acelasi lucru.

Cum naiba trebuie procedat in astfel de situatii? Treci pe banda 1 si-l lasi pe "venitul din urma"sa se razboiasca cu aia doi sau aprinzi si tu orga de lumini?

Share this post


Link to post

Zmeule, frate aia cu semnalul stanga nu merge la toate masinile. Eu de exemplu am semnalizatoarele langa grila de la radiator nu in laterale si nu le vede tantalaul din fata. De-aia si dau flash. ;)

Share this post


Link to post

Pai e pentru ala din spate in cazul asta.

 

Pentru ala din fata folosesc semnalizare si acceleratul in fundul lui. Merge in mai bine de jumatate din cazuri.

Share this post


Link to post

Ok,deci un mix de semnal stanga si flash! > :)

Share this post


Link to post
Data viitoare cand nu se da, incepe sa accelerezi si sa te apropii de el ca si cum ai vrea sa intrii in el o data cu claxonul lung si faza lunga. Am facut de vreo 3 ori faza asta dupa ce am stat in fundul lor mai mult de 1 km cu banda 1 libera si nu mai stiau cum sa se dea la o parte mai repede. :D

Asta pana gasesti unul care face tot ca tine (sau asemanator) si-ti tranteste o frana, sau te tine in spate "n"shpe km ;) (chiar pe autostrada fiind) .

Share this post


Link to post

Ala din fata nu vede semnalizarea stanga pentru ca sunteti prea aproape. Tehnica zmeului este extrem de periculoasa, daca m-ar intalni pe mine ar trece prin niste senzatii deoarece ii "iubesc" pe cei ahtiati dupa curul meu.

 

BTW, tocmai si-a luat un coleg amenda in Germania pentru nerespectarea distantei intre masini. La ei trebuie sa stai la o distanta egala cu jumatatea vitezei, daca mergi cu 130 trebuie sa ai permanent minim 65m de cel din fata.

Share this post


Link to post

Just, in primul rand e pentru siguranta ta (asa cum pe unele autostrazi afara am vazut "semne" pe asfalt din loc in loc, cu ajutorul carora puteai pastra mai usor distanta intre tine si cel din fata)... poate cel fata de care rulezi la 3m la o viteza de 120-130 (+/-) fara rea intentie trebuie sa franeze, ii apare ceva in fata sau pateste ceva la masina) clar nu reusesti sa-l mai eviti :) .

Share this post


Link to post

Astfel de semne exista si pe autostrazile din Vestul cel mai apropiat de noi, respectiv Ungaria. Nu numai nerespectarea lor te poate cadorisi cu o amenda, folosirea excesiva a flashurilor poate fi interpretata drept condus agresiv si periculos, sa zicem ca asta e unul din motivele pentru care am ramas cu obiceiul de a semnaliza (de depasire) chiar si pe cea mai avansata banda a unei autostrazi. E drept si ce ziceti voi, sintem departe rau in materie de bun simt fata de Vest, insa concluzia mea personala esta ca si la ei acest "bun simt" a fost cultivat nu prin predici ci prin amenzi usturatoare. Voi va plingeti de niste hoituri de masini care se tiriie cu 90-100km/h pe banda a 2-a, eu as intreba altceva: oare acele masini mai indeplinesc (cit de cit) conditiile tehnice de a se MAI AFLA MACAR in circulatie ??? Sau multi dintre onorabilii, venerabilii bunicuti care conduc oare mai sint in masura sa o faca ? Din motivele astea de multe ori zic in gindul meu "De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere" si imi pastrez calmul.

 

Datul flashurilor imi suna a "Da-te ba' la o parte ca trece io" chestie care imi displace. Recunosc totusi ca am si eu momente in care ma joc efectiv cu cel din fata, aplicind tactica "Supozitorului". Totusi, mersul la 100km/h la 1-2 metri in spatele cuiva nu e sanatos, o frina cit de mica e pune clar in situatia de a da peste celalalt

Share this post


Link to post
Dar daca ai doua masini in fata,pe banda de viteza,care merg sa spunem cu 130,tu vrei sa mergi mai tare dar esti cu bun simt si nu dai flashuri ,din spatele tau vine unu cu viteza...ghici cine-si ia faruri in ochi?

 

Ai ochii la ceafa? Si daca iti da, ce? Mori? Simti nevoia sa te razbuni pe cineva?

Share this post


Link to post

Nervozitatea la volan produce majoritatea accidentelor cu victime, romanul de cind il naste mama lui este nervos, cind e mic da din maini si picioare si urla cind e mare face exact acelasi lucru. Datul din picioare excesiv duce la o moarte rapida, cauzata de cele mai multe ori de lipirea masinii de : pom, stalp sau cap de pod.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...