Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Asta seara, zona dna Ghica - intrarea pe autostrada.

 

Veneam spre casa dinspre Tunari, in capat la dna Ghica, curba la dreapta, 90*. Dupa ce trec de curba, in oglinda soferului vad o Dacie berlina rosie cu o traiectorie ciudata, omul parca vroia sa intre pe autostrada (ii inteleg pe deplin nerabdarea, insa nu era cazul in seara asta :) ). In loc sa intre pe vreo strada, se propteste fix intr-un SUV. Nu-mi venea sa imi cred ochilor, am tras repede pe dreapta si am alergat spre locul impactului, convins fiind ca soferul Daciei e intr-o stare nasoala. Din fericire, a avut centura pusa si a scapat fara bube majore. Directia pe care s-a produs impactul iarasi l-a ajutat f. mult.

 

De sub capota iesea fum, aripa stinga fata ii zburase in urma impactului, capota oricum era sarita, tot de la impact, deci nu riscam f. multe ridicind-o complet pentru a identifica sursa de fum. Soferul a incercat sa scoata bornele, insa erau bine strinse. Una din conductele de frina s-a fisurat la impact astfel ca arunca lichid de frina intr-o veselie. La un moment dat, asta a luat foc, parca era joc de artificii. De teama sa nu sarim in aer (linga masina ramasesem doar eu impreuna cu soferul, restul "privitorilor" au fugit ca sobolanii X( ) am pus mina direct pe cablul "+" si am tras cit am putut, reusind sa-l smulg din borna. Dupa ce am stins cu niste cirpe lichidul de frina a oprit un tip cu un Clio si s-a apropiat cu un extinctor. Bravo lui, a fost singurul care s-a apropiat. Din fericire pentru toti, pericolul era deja inlaturat.

 

In primele 2 imagini, masina victima, o Toyota RAV4 din cite imi dau seama

 

1.jpg

 

2.jpg

 

In urmatoarele 2 imagini, agresorul

 

3.jpg

 

4.jpg

 

Dupa ce toata lumea s-a calmat putin, a avut lo o discutie intre soferul Toyotei si cel al Daciei :

T: "Esti bine, esti lovit la ceva ?"

D: "Nu m-am lovit, totul e bine ?"

T: "Tu vezi ce ai facut ? Iti dai seama ce pagube ai facut ? Tu realizezi ce dezastru se putea intimpla daca era vorba de o masina mai mica ?"

D: "Da" (Tipul tremura inca dupa eveniment)

T: "Dar totusi, ce ai avut in cap, ce ai vrut sa faci mai omule ?"

D: "A SUNAT TELEFONUL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

T: "Cac...ai in el de telefon !"

 

Asta a fost tot schimbul de replici. Cel din Toyota s-a comportat si a vorbit absolut ireprosabil. Oricum, se vedea pe fata lui ca e un om de calitate .

 

 

Deci ... atentie si la telefon !

Edited by Salex

Share this post


Link to post
4. Bulangiul din prima masina de pe banda 2 care nu l-a consiliat si el pe A4 sa NU iasa ca vine masina.

 

Am lasat si eu un arici cu pene acum cateva luni sa iasa de pe o straduta laterala, nici macar nu s-a uitat la mine. Cu ochii pironiti catre dreapta in vreme ce efectua viraj la stanga, i-a dat bice. A avut noroc ca lovitura a fost extrem de usoara din cauza prevederii celui care venea pe linia de tramvai si probabil cunostea mai bine zona.

A avut tupeul sa mai spuna ca eu sunt vinovat ca i-am facut semn sa intre. Noroc ca si pana in zilele de astazi asigurarea la schimbarea directie de mers nu se face prin delegare de competenta. Poate daca l-as fi claxonat ar fi fost o diferenta. Probabil daca s-ar fi asigurat intrand usor pe bulevard ar fi fost observat si evitat.

Cum sa facem sa fie bine?

Share this post


Link to post

Intram in ei pana inteleg ca "lasatul" e alegerea noastra nu vre-o obligatie. Au inceput si prin Bucuresti manevre asemanatoare, bizonii au prins curaj vazand ca toata lumea ii lasa.

Share this post


Link to post

1 alaltaieri vazut live, 1 ieri ...

 

#1, pe "miniturbozone" dintre Saftica si Tancabesti - un Hyundai Accent argintiu intoarce peste 4 benzi, si n-apuc sa termin gandul de "uite si la idiotul asta" ca o tanti cu un Peugeot 206 se infige perpendicular in el. Peugeot are fata distrusa (aia multa cat este), cauciucurile sarite de pe jante, airbagurile pocnite, tanti n-are nimic. Soferul Accentului (maieu si burta) se vaita de-o mana, normal de altfel la cat de concav devenise masina lui pe laterala lovita. Avarii, oprit, sunat 112, alti soferi n-aveau decat grija ocolirii pe aratura a accidentului, grija cea mai mare a dispeceratului Politiei Ilfov era "sa se dea la o parte masinile din drum" b-( dupa aia am vazut Politia, pompierii SMURD si salvarea venind dinspre Otopeni.

 

#2, la trecerea de pietoni imediat de la intrarea in Saftica (dinspre Balotesti), un *ceva albastru* (parca era Clio) cu parbrizul si capota troznite rau, politia blocase toata zona din jurul trecerii de pietoni, foarte probabil un pieton lovit pe trecere (multa lume dupa ce iese din aglomeratia de pana la Balotesti forjeaza, uitand de trecerea de pietoni imediat de la intrare ... si aia din centrul localitatii). Sa-i stea in gat mancarea cui a crezut ca trecerile de pietoni pe DN sunt o idee buna.

Share this post


Link to post

1. Atitudinea alora de la 112 e normala. Ei stiu ca daca raman masinile in drum se pot intampla tragedii mai mari.

 

2. Pietonii sunt aia care considera ca trecerile de pietoni sunt o idee buna. Le-au facut pasarele si nu le folosea aproape nimeni. Dupa ce s-a intamplat cu basculanta, chiar nu am mai vazut niciun pieton pe ele. Dau vina pe televiziuni pentru aspectul asta.

Share this post


Link to post

Vorbesc de a doua dispecera, prima a fost foarte in regula. A doua dispecera m-a luat din start cu "pentru accidente fara vatamari nu se suna la 112", si a trebuit sa ii spun ca NU e vorba de accident in care sa fiu eu implicat, si ca masinile NU pot fi deplasate asa usor de pe carosabil, pentru ca nu prea mai au roti.

 

Treceri de pietoni nu ar trebui sa existe deloc; pasarele, sau pasaje subterane - DA. La faza cu televiziunile perfect de acord, dar nu e normal ca pe drumuri cu pretentii de "europene" sa ai 2 treceri de pietoni puse la 500 metri una de alta (Saftica, dintre care una fiind fara vizibilitate), sau neluminate pe timp de noapte. In loc sa continue montarea separatoarelor de sens pana pe Valea Prahovei, ei le intrerup si fac marcaje intrerupte (deja sunt 2 locuri pe Bucuresti - Ploiesti unde au aparut marcaje care permit efectuarea viraj stanga, ori nu mi se pare deloc normal ca pe portiuni de 110 km/h sa te trezesti cu o masina oprita pe banda 2).

Share this post


Link to post

Clinica Doris loveste din nou. Astazi pe la ora 10:10, dupa ce am trecut de intersectia de la APACA mergind spre Militari 9chiar in fata clinicii Doris), pe banda a 2-a "mi-a iesit" in fata un Megane hatch. Mult spus "mi-a iesit" pentru ca avea roata dreapta fata rupta cu totul (bascula, amortizor, etc). Pe sensul celalalt am apucat sa vad un Audi argintiu cu botul turtit si capota sarita. Pe zona dintre benzi cred ca zacea un Accent auriu. N-am stat sa vad ce s-a intimplat, nu au fost victime omenesti.

Share this post


Link to post

Acum o ora si jumatate in urma, la sensul giratoriu din dreptul City Moll,bulevardul Lapusneanu,Constanta,s-a intimplat acest accident.Eu am venit mai tirziu,dar martorii spun ca Octavia venea dinspre Mamaia sa intre la City,a acrosat o Solenza si s-a proptit intre bordurile sensului de intrare in parcarea la City.Fara victime,airbag-urile si-au facut datoria.La volan era un pustiulica,cred ca avea 18 dar parea de15 ani.

post-2267-1246559542_thumb.jpg

post-2267-1246559568_thumb.jpg

post-2267-1246559582_thumb.jpg

post-2267-1246559597_thumb.jpg

post-2267-1246559610_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Puntea spate arata excelent!

Share this post


Link to post
Pe sensul celalalt am apucat sa vad un Audi argintiu cu botul turtit si capota sarita.

 

Cred ca era acelasi din povestea de mai sus, cred ca i-a placut prima data si s-a mai dat 1 data :P

Share this post


Link to post

http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/acc...090707-05051287

Am trecut si eu intamplator pe acolo cateva ore mai tz, dar nu mai erau masinile.. Mi-am dat seama ca a fost destul de grav, erau foarte multe candele aprinse...si ceva resturi de la masini pe marginea drumului... Articolul spune tot...nu stiu ce as mai putea adauga...Sper ca cel cu Espero nu era coleg de forum...

Share this post


Link to post

Constanta, b-dul Tomis un Ford incercand un alt tip de elevator. Nu am alte detalii :) )

post-2099-1247132258_thumb.jpg

post-2099-1247132268_thumb.jpg

post-2099-1247132284_thumb.jpg

post-2099-1247132294_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Unde a gasit hotii aia ? Un amic a facut exact aceleasi daune si l-a costat de 3x mai putin, cu A4.

Share this post


Link to post

Ei unde, la reprezentanta unde in alta parte? Se face si mai ieftin, la jumatate de pret cel putin. N-o sa mai iasa ia noua dar va merge pe strada.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Priviti ce inseamna presa din romania.Acelasi accident...mai multe realitati:

 

http://www.realitatea.net/accident-grav-pe...ite_560352.html

http://www.adevarul.ro/articole/bucuresti-...nt-pe-dn-1.html

http://www.click.ro/actualitate/uite-ce-a-...s-dintr-un-tico

 

Mai tare,in ziarul click apare vinovat soferul unui hyundai accent care a pierdut controlul si a intrat pe contrasens in bietul tico.Macar cei de la realitatea dau de inteles ca soferul vinovat putea sa fie in oricare din masini.

M-au luat toate caldurile ,cand am vazut ce a mai ramas din tico,mai ales ca am si eu unul si tot de culoare alba..brrr.

Share this post


Link to post

Eu din stirea vazuta pe protv aseara ramasesem cu impresia ca au trait cei din Tico.

 

Denied, cam cum te asteptai sa arate un Tico la impact frontal? Ai in vedere faptul ca precis mergeau amandoi cu minim 100.

Share this post


Link to post

Nu ma astept nicicum :) .In fapt ma feresc sa vad poze cu tico in accidente,am asa o retinere...mai ales ca,conduc unul si nu ma simt prea bine numai cand ma gandesc la vreun eventual impact.Tocmai din cauza asta (si din altele) folosesc in continuare cauciucuri mai mari pe masina,imi da falsul sentiment ca la un impact lateral-fata ma protejeaza umpic mai mult decat cele originale.Fals,nefals ma simt mai bine ca sunt acolo.Cat de condus preventiv..daca cel de pe contrasens intra in derapaj si tu nu ai unde sa te duci..

 

Pana la urma stie cineva ce s-a intamplat acolo?Sunt atatea informatii diferite...

Share this post


Link to post
Tocmai din cauza asta (si din altele) folosesc in continuare cauciucuri mai mari pe masina,imi da falsul sentiment ca la un impact lateral-fata ma protejeaza umpic mai mult decat cele originale.Fals,nefals ma simt mai bine ca sunt acolo.

 

Deci stii ca e un sentiment fals (habar n-am cum ar fi unul nefals) dar crezi in el. Vrei siguranta, ii montezi o cusca de raliu sau cascadorie, parerea mea :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Am trecut ieri pe linga incident pe la ora 12:30. Se circula pe toate benzile insa nu luasera epavele, erau citeva echipaje de Politie si 2-3 platforme. Am fost convins ca oamenii din Tico nu au supravietuit :( . Pozele ca pozele, insa realitatea vazuta live a fost crunta.

 

Tot ieri, la intrarea in Comuna Otopeni (dinspre Prisma), cu putin inainte de pasarela am vazut un BMW (cred ca era un 3) impachetat bine de tot. Lovise frontal, fix pe mijloc, un pom care intrase in masina pina in zona parbrizului. Mai mult ca sigur si acolo s-a lasat cu morti :( .

 

In alta ordine de idei, am trecut de ani buni de faza in care ar putea sa ma mai surprinda ceva in trafic. De pilda, in zona accidentului cu Tico (iesirea din curba in "S" aflata imediat dupa unitatea militara din padurea de la Ciolpani) un flacau isteti cu un Smart For Two mergea destul de tare pe banda 2. In dreptul accidentului, pe la 120 km/h, decide el ca ar fi oportun sa calce zdravan frina pentru ... a se uita la urmele accidentului !!!

Share this post


Link to post

Fotografii din ruina fostei ALFA ROMEO 147, care a parasit aseara carosabilul pe la km 120 al autostrazii Bucuresti - Pitesti. A lovit o bordura, a iesit in goana de pe drum si s-a rasturnat pe camp de mai multe ori. Persoanele din fata au decedat pe loc, Ocupantii din spate (o femeie si 3 copii) au scapat cu viata, dar sunt in stare critica la spital. Se intorceau de la mare.

Viteza de deplasare era destul de mare. Se pot vedea imagini si pe site-ul Stirilor ProTv, filmate de o camera de supraveghere.

Nu am atasat si pozele airbag-urilor cortina pline de sange si materie cerebrala.

post-2248-1247639423_thumb.jpg

post-2248-1247639459_thumb.jpg

post-2248-1247639478_thumb.jpg

post-2248-1247639488_thumb.jpg

Edited by costinel

Share this post


Link to post

La km 120, ai iesit teoretic de pe autostrada si esti pe noua centura a Pitestiului, desi tot regim de autostrada are si ea.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Omul fiind din DJ nu avea de ce sa o ia pe noua centura (care apropo, nu este o iesire ci o continuare. Iesire e atunci cand o iei spre Craiova). Totusi cand urci pe pod sa o iei inspre Craiova nu e bordura, e un parapet, si chiar unul destul de inalt. Sau ma insel eu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...