Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Vine iarna...

Recommended Posts

Cine are nevoie de Mert si de fitze pe vremea asta? Da-l dreaku. Maty rulezz.

Chiar le-am spus alor mei ieri cand ii duceam la gara ca, unde au lasat Mert-ul in parcare, acolo il vor gasi cand se vor intoarce.

Vad ca iar a nins azi noapte in oras, trebuie sa fac rost de o lopata sa-mi fac loc de parcare la Megan, nu pot sa-l abandonez in fata la Finante.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

De ce sa nu mai suporti?! ..doar e iarna!..zi merci ca ninge, la mine ploua :(

Astia au uitat sa dezapezeasca b-dul pe care locuiesc eu...de cand a nins au intrat o singura data cu plugul #-o ...urasc cand ninge in bucuresti pentru ca nu se mai circula, si cand se circula dupa ninsoare e un haos total! :mda: ...Pai cam din aceste motive urasc cand ninge.

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

Ceva mai slăbuţ ca în 2008

 

DSC02517.JPG DSC02516.JPG DSC02514.JPG

Share this post


Link to post

Am facut si eu inteleptul pas de a-mi cumpara anvelope de iarna. 4 cauciucuri Dayton DW510 Astea sunt. Am gasit la Carrefour cu 175 RON bucata (185/60 R14)

Se simte diferenta foarte mare la franare (intra mai greu ABSul), la accelerare (nu mai patinez aiurea).

 

DAR...au picat testul suprem. Sau ma rog, eu l-am picat.

In fata blocului, neintrand nici un plug ca nu are unde (masini parcate si pe o parte si pe alta a strazii), s-au format 2 "canale" pe unde intra rotile masinilor care circula pe straduta cu pricina.

Pe mijlocul strazii este un damb de zapada (situat intre cele 2 santuri), destul de ridicat - 15, 20 de cm. Care a si inghetat pe deasupra.

 

Testul suprem inseamna ca, odata ajuns acasa, sa pot parca fara nici o problema cu noile cauciucuri. Da de unde...

Impedimentul consta in faptul ca nu pot sa scot roata din sant si sa o sui pe ridicatura care s-a format intre santuri.

 

Daca se poate, dati-mi niste sfaturi de parcat in astfel de conditii. Stiu ca soferul (eu) are cea mai mare parte din vina, deoarece in locul in care am vrut eu sa parchez, a intrat un Ford ca (model vechi - cred care roti de 13") fara nici o problema.

post-8022-12613402817_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

In primul rand, presiunea din pneuri sa nu fie mai mare decat este necesar. Un maxim de 1.9 pe fata cred ca este suficient pentru a ridica roata pe damb. Mergi incet pe acele canale, mai incet decat de obicei, apoi incearca sa balansezi putin masina printr-un stanga-dreapta ceva mai pronuntat, accelerand usor in tot acest timp. Cand simti ca prinde muchea canalului, accelereaza putin mai tare, dar fii pregatit sa controlezi masina care odata urcata va fugi foarte rapid spre masinile din parcare.. si NU vrem asta..

 

Verifica presiunea in primul rand si sa nu depaseasca dupa cum spuneam, 1.9. E primul lucru care te va ajuta foarte mult. Apoi incearca cum ti-am spus mai sus, nu ai cum sa esuezi.

 

Ideea e sa NU faci manevrele cu teama, fii degajat si hotarat. :)

 

Succes !

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

cred care roti de 13")

 

Nu are nimic de-a face cu asta.

 

 

Ambreajul si acceleratia sint cheia succesului. Trebuiesc in asa fel folosite incit roata/rotile, sa nu patineze.

Share this post


Link to post

Am facut si eu inteleptul pas de a-mi cumpara anvelope de iarna. 4 cauciucuri Dayton DW510

 

Tot dayton am avut si eu pe cielo. Au fost geniale si cred, acum, se descurca cu ele Madkat. Pe mine m-au scos cam de pe oriunde, si nu am avut probleme cu ele. Asculata-l pe Englishman, stie el ce spune :)

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

-18,9 grade afara, 22,5 in casa cam naspa sa suporti diferenta asta la fiecare iesire afara... Sunt curios daca ajunge la -30 zilele astea, acu' ca m-am obisnuit. Am iesit ieri cu Ligia si inca o fetita cu saniile trase de scuter, mai mult de 3 km n-au rezistat.

Share this post


Link to post

Cum ai mers bre cu scuterul? I-ai pus lanturi? =))

Share this post


Link to post

Cu scuterul merge beton, problema e sa fii echipat f bine cel putin genunchii :)

Pe 2 roti cu ceva indeminare dai ceata la masini pe zapada; mai naspa pe gheata sa iei curbele =))

  • Like 1

Share this post


Link to post

 Am iesit ieri cu Ligia si inca o fetita cu saniile trase de scuter, mai mult de 3 km n-au rezistat.

 

He-he, eu am văzut un nene ce, la semafor, se strecura printre maşinile oprite, cu a lui bicicletă. Dacă nu mi-ar fi lene să umflu roţile aş ieşi şi eu, măcar pe la mine pe stradă  :mrgreen:

Share this post


Link to post

Azi a trebuit sa fiu "tras" din parcare. Am intrat intr-un maldar de zapada cam mare sambata si azi de dimineata era tun, n-am mai reusit sa ies prin nici un mijloc.

Share this post


Link to post

Cum ai mers bre cu scuterul? I-ai pus lanturi? =))

 

Nu a fost nevoie de lanturi, cu un pic de atentie reusesti sa pleci de pe loc fara sa pierzi aderenta; am mers cu maxim 25 km/h, doar pe strazile comunale iar cand vedeam ca vine vreo masina opream si asteptam sa treaca. A nu se intelege ca am iesit pe DN sau in oras!

Mi-am confectionat o sufa elastica de vreo 5 m care se preteaza super la plimbari pe zapada cu saniile trase de scuter.

Mi-e ciuda ca n-am reusit sa termin buggy-ul, sper sa mai tina zapada pana va fi gata, visez la niste drifturi cu un agregat de 300 KG cu 134 CP si tractiune spate... :X

Share this post


Link to post

Cam asa arata ieri drumul de la Foltesti pana la Targu Bujor. :)

post-79-126138477547_thumb.jpg

post-79-12613847808_thumb.jpg

post-79-126138478537_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mie mi-au ingropat masina in zapada (aia cu plugu si probabil nu numai) fata,spate,partea stanga si bonus capota,parbriz si plafon :mda:

Pe partea stanga a si ingheat frumos

Share this post


Link to post

- 15 grade la Focsani...

Sper sa se incalzeasca de maine...cel putin asa spun meteorlogii...

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Din cauza umiditatii excesive din interior (deh, covorase din mocheta, caldura ca la balamuc) asta seara m-am trezit cu parbrizul acoperit PE INTERIOR cu un strat de 5-6mm de gheata. Zapata de pe bocanci topita => abur => condens => gheata !!! Am stat vreo 15 minute pina s-a topit ...

Share this post


Link to post

Mai degraba lipsa ventilatiei decat nivelul zapezii din masina, eu la Volvo nu patesc asa ceva si am toate covorasele din material textil deci clar nu este de la asta .

 

Pot spune ca este exceptional sa ai un 4x4 in perioada asta, chiar si cu anvelope de vara m-am descurcat exceptional, nu am ramas inzapezit si slava domnului ca am umblat si pana la tara unde drumurile nu erau intr-o stare foarte buna .

Share this post


Link to post

Ma cam tenta sa las peste noapte un geam usor intredeschis ... dar prefer putina gheata pe parbriz decit mucuri de tigara pe bancheta !

Share this post


Link to post

Am parcurs drumul spre casa,duminica 20 dec. , Bucuresti- Piatra Neamt, in conditii de iarna. Dupa nenumaratele coduri galbui-portocalii, mi-am facut curaj, am incaltat masina cu roti de iarna, am aruncat in portbagaj o lopata, nisip+sare, lanturi. Doar in ramnicu sarat a fost mai greu de circulat, in sensul ca era zapada topita pe jos si un plug dezorientat. In rest, drumul neasteptat de curat si uscat, doar cateva portiuni de gheata intre Bucuresti si Urziceni. In rest cate-un pic de ceata.

Daca e sa plecati la drum si nu sunteti sigur, sunati cu incredere la comandamentul de iarna la 0219360, va dau toate informatiile despre drum. Drum bun!

Share this post


Link to post

Salex incearca sa dai aerul numai spre parbriz si sa nu faci cald in masina. Am patit-o si eu, sa raschetez gheata prin interior, dar cu o seara inainte eram cu picioarele inghetate si am pus aerul numai in jos :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salex, normal nu are voie sa se abureasca ori pe unde s-ar da aerul daca nu e apasat botonul de recirculare sau daca nu e dezlipit chederul.

 

BogdanG, nu ai nici pe departe dreptate 100% cu tractiunea integrala si fara anvelope potrivite, ieri m-am distrat grozav cand unul cu un X5 de asta nou, frumos, cu xdrive, cu roti mari de alea frumoase, cu anvelope de 2500 roni bucata, de vara, nu putea cobori de pe trotuar, iar alaturea o masina banala de 5 mii de euro a iesit de linga fara efort.

Share this post


Link to post

Azi am condus Clio-ul prin oras in unei vulcanizari care sa-mi monteze pe fata gumele de iarna.

Se vede ca n-am mai condus iarna pe zapada, gheata si polei, cu gume de iarna, de pe vremea Matizului, in 2004, acum aproape ca nici nu puteam sa plec de pe loc cu Barum-urile Brillantis de vara, iar cand apasam frana auzeam doar caraitul ABS-ului...si atat. :dizzy: Nu mai zic ca m-am kkt pe mine cand urcam Movilei cu avant si am vazut o masina oprita pe mijloc, noroc ca era oprita intr-un loc drept, altmiteri mai urcam eu o lula pana in varf, nu mai zic ca a trebuit sa imping masina chiar in fata la Ambasador :dizzy: , pentru ca imi patinau rotile.

 

Cum aia masii pot sa mearga atatia soferi asa linistiti pe vreme dintr-asta cu roti de vara, eventual sa se trezeasca ca nu mai pot pleca de pe loc, si sa nu-i intereseze? Am vazut o groaza de taximetristi care aveau roti de vara, astia fac sute de km zilnic pe poleiul asta.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Ei e soferi bre, ce stim noi astia prostii care dam banii pe prostii ;)

Insa in cluj, targu mures, brasov, saptamana trecuta eu am vazut ca aproape toata lumea era echipata cu roti de iarna,

aici la noi in sud sunt driveri mai priceputi insa :)

Una simpatica am vazut azi, un clio taxi cu roti de vara si lant doar pe dreapta fata :) )

Share this post


Link to post

Pot spune ca este exceptional sa ai un 4x4 in perioada asta, chiar si cu anvelope de vara m-am descurcat exceptional, nu am ramas inzapezit si slava domnului ca am umblat si pana la tara unde drumurile nu erau intr-o stare foarte buna .

 

Depinde pe ce drumuri mergi. Daca ramai pe cele principale, da, faci fata. Daca intri pe un drum pe unde pluguri nu au trecut...

Bine, depinde si ce gume de vara ai.

 

 

Ma cam tenta sa las peste noapte un geam usor intredeschis ... dar prefer putina gheata pe parbriz decit mucuri de tigara pe bancheta !

 

Foloseste A/C :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...