Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Vine iarna...

Recommended Posts

Super tare Suzuki asta. E visul meu, dara daca mai iau si d-asta, fac parc auto.

 

In alta ordine de idei, poate sa-mi spuna si mie cineva cum o fi culoarul Rucar-Bran in timpul asta ? Tre' s-ajung la Busteni in weekend si mi-e cam neclar cum se ocupa autoritatile de "drumusorul" asta. Am eu anvelope iarna si lanturi, dar totusi .. Cine stie mai multe ?

Share this post


Link to post

nu mergi cu ea sau mergi dar pe riscul tau.

Sau pe tabla altuia...

 

PS.Pot spune ca da,la mine anvelopele de iarna sunt un moft,atata timp cat nu nimge decat de 2 sau 3 ori iar timpul efectiv de folosire nu depaseste mai mult de o saptamana in conditii de iana.

Daca am fi avut zapada 3-4luni pe an ar fi fost utile,asa sunt bani dati aiurea si spatiul ocupat aiurea pe timpul verii.

Din ce în ce mai des văd "confuzia" asta... Iarna se mai caracterizează printre altele şi prin temperaturi scăzute. Nu neapărat prin zăpadă/gheaţă. 

Share this post


Link to post

Sau pe tabla altuia...

 

 

Ma refeream pe riscul sau in cazul in care s-ar baga o astfel de lege, riscul de a primi o amenda..babana.

Share this post


Link to post

Stratul de zapada fiind destul de mare si primaria iar prinsa pe nepregatite , am pus lanturile pentru a inota mai cu spor prin zapada, lanturi care s-au rupt in primii 5km (luate din metro) . Deci nu puneti prea multa baza pe ele, ma duc la masina si va spun marca lor. :redface:

 

sunt VGT ROMB kns 9mm grupa 090 (CHINA) 195/70 r15

nu am mers pe asfalt cu ele

Edited by naylui

Share this post


Link to post

Daca le pui pe 4x4 si faci offroad cumpara ceva serios nu chinezarii de 30RON :)

5km e o performanta pt asa ceva. :)

Share this post


Link to post

Spre deosebire de ieri, azi dimineata era zapada mai adanca prin oras, asa ca am inaintat mai greu spre servici, mai ales ca am luat-o pe traseul clasic, pe strazile dintre case, in loc sa o iau pe bulevardul principal. A fost cat de cat ok, ca nu erau prea multi nebuni ca mine, am ramas insa putin suspendat la un moment dat deoarece era zapada prea mare, dar am decuplat controlul tractiunii, am balansat putin inainte-inapoi si am trecut pana la urma. Azi am mai vandut iar un transport de anvelope, basca am mai montat si la oameni care venisera cu cauciucurile lor. Daca ar mai tine o saptamana urgia, cred ca incalt tot orasul cu gume de iarna si mai iau un aparat de jantat/dejantat si echilibrat. :P

In seara asta insa stau acasa, e mai misto cu berea in mana la un film bun la televizor.

 

Sper insa sa se deszapezeasca drumul spre Bucuresti pana sambata, intrucat trebuie sa ajung la aeroport.

Share this post


Link to post

Daca le pui pe 4x4 si faci offroad cumpara ceva serios nu chinezarii de 30RON :)

5km e o performanta pt asa ceva. :)

 

singurele faze de offroad au fost prin nametii de pe strazile din Galati si am dat 50 ron pe ele :spumelagura:

Share this post


Link to post

:o fftopic: @Laure, poate acum e multumit seful ala al tau ori poate castigi premiul pus in joc... :D

Share this post


Link to post

Da, Laurentiu, cum e cand iti iese targetul de vanzari? :D

Share this post


Link to post

ma lesi...mai de graba cumpar un lant de caine si il bag prin jante :banana:

Share this post


Link to post

ca a venit vorba de lanturi...

...geniale, da nu se gsesc la noi... Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

Da, Laurentiu, cum e cand iti iese targetul de vanzari? 40000000.gif

Nu imi mai taie din salariul fix. Asa-i cand lucrezi la patron brailean, esti stimulat ceva de genul: "fa aia ca sa nu taiem din salariu, fa ailalta ca sa nu te dam afara, etc", asa ca pe mine ma doare fix undeva de target. Daca e sa se vanda, bine, daca nu, BAFTA.

BTW, premiul cel mare era o excursie in Grecia, in aprilie smilies56.gif (nici vorba de plaja sau altceva util), cu avionul (Blue air probabil 21000000.gif ), cu all inclusive. Cum nu ma tenteaza Grecia cu pietroaiele ei asa tare, nu m-a tentat prea mult premiul 1, am zis sa-i las pe altii. Premiul 2 era un televizor. Dintr-asta am deja. 21000000.gif Oare se astepta cineva sa trag tare pentru o excursie de 2 lei cand eu imi schimb masina si o si echipez, tot de la ei.

 

Stie cineva daca e nevoie de lanturi in Ungaria sau Austria? Acum 2 ani nu m-a intrebat nimeni de ele, dar nici nu vreau sa ma intoarca de la vama. Pe de alta parte am avut destui clienti carora li s-au rupt lanturile dupa o zi de folosire, si nu as vrea sa dau 50 de lei pe asa ceva, mai ales ca ma descurc foarte bine cu gumele de iarna, chiar si cu putin balans si decuplarea esp-ului, la nevoie.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

A venit iarna si la Oradea. Evident ca majoritatea masinilor nu sunt echipate cu anvelope de iarna... 45000000.gif Totusi asta poate fi un avantaj... orasul e cam pustiu la ora asta :) )

Share this post


Link to post

...Stie cineva daca e nevoie de lanturi in Ungaria sau Austria?

si da si nu...uite cateva info utile http://www.euload.com/info.php?catID=22

 

 

nu as vrea sa dau 50 de lei pe asa ceva

 

 

Poti da 150 de lei pe lanturi...si nu se vor rupe, http://www.lanturiauto.ro/product/(lanturi/lanturi_auto_autoutilitare_cod:_ex2129)/~WNU7x46YOZI5boaLljcf5580oHeQlprICLQAQXip71uiqV4bEgGKlPKahz1Sosl0EBAej-osHbYlZI8bolrCjcfo580oHeQh1rlCLQYY5E5bO71uiqV!id=81. Tot la fel am si eu, cu diferenta ca am dat 150 pe ele.

Acum sincer cate lanturi rezista sa la plimbi prin bucuresti cam 20-30 de km pe asfalt?! Problema era ca nu stiam sa le montez(nu da-ti cu paru` ca nu sunt obligat sa stiu) si dupa ce m-am chinuit o ora sa le montez, dupa desen, am zis ca nu are rost sa le dau jos pana nu imi pun anvelopele de iarna, asa ca ieri si azi m-am dat cu lanturile pe asfalt caci altfel nu puteam iesi din cartier si nici nu puteam ajunge la munca. Asta a fost solutia de avarie la mine pana acum o ora, cand am reusit sa montez cauciucurile de iarna.

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

Pentru fanii cauciucurilor all-season- http://automotorclub.com/forum/viewtopic.php?p=59589#59589

Daca imi iese o pasenta. imi trag si pe spate galosi de iarna (insa cum din bugetul familiei s-au taiat 3 milioane luna asta...). Am depasit azi cu mandrie un autobuz de ala mai mic- abia inainta la un delusor, pe care l-am urcat lejer cu a II-a, apoi aproape in varf i-am dat a III-a. Da, am aceleasi cauciucuri resapate de 3 ani, de care multi au ras. Insa sunt de iarna- datorita lor nu am ramas pana acum impotmolit nicaieri si nu a impins nimeni, niciodata, masina.

 

LE: deoarece am patit de doua ori sa nu pot deschide portierele spate, azi am dat chederele usilor cu glicerina boraxata, din pacate nu am mai dat si chederul hayonului, din cauza ca s-a cam... golit tubul. Am in permanenta cu mine un recipient cu pulverizator plin cu lichid de dezghetat parbrizul, o racleta cu perie, o lopata, o franghie, manusi, o caciulita etc. Oglinzile le-am dat la balamale cu wd40, la fel si partea de jos a bratelor stergatoarelor (gheata s-a topit instantaneu). In felul asta sunt scutit de surpriza de a nu mai putea rabata oglinzile (am nevoie de aceasta operatiune cand bag masina in garaj). Caldura este din plin la mine in masina, instalatia functioneaza impecabil. Din cand in cand dau drumul la A/C, cel putin o data pe saptamana. De-as rezolva sa-mi gasesc 4 jante de tabla... ar fi si mai bine- e cea mai mare dorinta a mea.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Luciane, sa nu ajunga WD-40 pe vopsea, nu-i face bine deloc, se curata foarte greu si e mare risc sa ramana patata.

Share this post


Link to post

@Luciane, in filmul cu masinile pe gheata, cauciucurile de iarna nu cumva sunt cu tinte?

Share this post


Link to post

Intrebare de guguman ... e normal ca licihdul de parbriz, de iarna sa se faca ca gelatina?(ieri a fost mai frig ca azi si n-am avut nici cea mai mica problema, azi m-am trezit ca nu mai iese nik )

Si a doua intrebare de guguman, in cel mai rau caz ce s-ar putea intampla incercand sa zoiesti parbrizul, pe diuze sa nu iasa nimic, risc sa stric pompa, nu?

 

Eu pot spune ca ma descurc bine cu allseason-urile mele, n-am probeleme astea doua zile prin oras in conditiile in care prin oras nu s-a bagat deloc lama si nu s-a dat cu nici o solutie pe strazi ok.gif . Mi-am dat si eu cu glicerina boraxata chederele, am dat cu spray dintr-ala pt yale ca mi-au inghetat marti cat am fost la cumparaturi, am peria si manusile sub scaun, lanturile in portbagaj ... caldura este ... apa paie si bataie 21000000.gif

Share this post


Link to post

@Zmeu : Cele din primul filmulet, da. Vara, all season si stud tyres.

 

In al doilea, nu.

 

Juniorule, se pare ca ai o solutie diluata in borcan. Daca in borcan e o marmelada cu ace de gheata, da, strici pompa dupa incercari succesive.

 

Sa fii atent ce scrie pe solutia aia, de obicei o marca buna diluata 50/50 ar trebui sa "tina" macar la minus 30 de grade.

 

Daca e gelatina si nu mai ai cum s-o scoti de acolo, baga pe deasupra o solutie concentrata cu formula CLARA de iarna, cat incape, o sa-si revina.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

... e normal ca licihdul de parbriz, de iarna sa se faca ca gelatina?(ieri a fost mai frig ca azi si n-am avut nici cea mai mica problema, azi m-am trezit ca nu mai iese nik )

Si a doua intrebare de guguman, in cel mai rau caz ce s-ar putea intampla incercand sa zoiesti parbrizul, pe diuze sa nu iasa nimic, risc sa stric pompa, nu?

 

Pai ... pentru un lichid de calitate proasta e normal :) . Un lichid de -15* devine gelatinos incepind cu un -20*. Probabil ca ti-a inghetat peste noapte in rezervor. Ca sfat, daca mai ai niste lichid din asta minune, baga-l in congelator si vezi cum se comporta. Si da, risti sa strici pompa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...