Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Cruze In Romania

Recommended Posts

... Pacat ca Chevy nu face campanie de imagine si drive test cu Cruze ... :(

Este Romania piata pentru ei ? Romanul statistic este incremenit pe sehasuri, renouri si germane.

Share this post


Link to post

Aici ai dreptate dar nici Kia cu al ei Cee'd teoretic n'ar fi avut piata in RO si totusi prin promovare sustinuta, prezentari peste prezentari, pret corespunzator, ... au reusit sa vinda bine noul model. Imi amintesc ca perioada de asteptare ajunsese la 4-5luni in 2008.

Share this post


Link to post

Da, au bagat 10 mil in publicitate si au vandut de 7 mil. Ce folos?

Share this post


Link to post

Pe ce te bazezi cind faci aceasta afirmatie ? Altfel dealerii Kia au prosperat vizibil.

Share this post


Link to post

E normal sa prospere, nu ei au platit publicitatea.

Share this post


Link to post

Am fost azi pînă la reprezentanţa GM din Oradea unde am vazut doua modele de Cruze; unul-maşină de showroom, iar alta maşină-demo. Maşina demo cu motor diesel, nu am întrebar cilindreea pt. ca nu ma interesează maşinile diesel, iar cea cu motor pe benzină este cu motor de 1.6. Am

 

Am fost azi pînă la reprezentanţa GM din Oradea unde am vazut doua modele de Cruze; unul-maşină de showroom, iar alta maşină-demo. Maşina demo cu motor diesel, nu am întrebar cilindreea pt. ca nu ma interesează maşinile diesel, iar cea cu motor pe benzină este cu motor de 1.6. Am aşteptat cu interes să văd maşina asta, dar din nu m-am aşteptat la mai mult. Cînd am întrebat care este preţul pentru modelul bază (1,6 benzină)-13.200 Eur, era clar că nu mă pot aştepta la o revoluţie în lumea auto.

Aspecte bune:1)Preţul este unul bun pentru o maşină nouă ce trebuie vîndută în perioadă de criză economică; 2)Consola bord-funcţională uşor de utilizat atît partea de audio cît şi partea de A.C.; 3)Existenţa computer-ului de bord; 4)Scaune (şofer şi pasager) foarte comode; 5)ESP-ul şi Park-tronik spate( daca era şi pe faţă era excelent); 6)Jante de aliaj care ajută la aspect; 7)Faruri xenon pentru faza scurtă; 8)Motorul de Opel care propulsează şi modelele Astra precum şi manetele petru comenzile de semnalizare şi ştergătoare parbriz; 9) Volanul care are suficiente comenşi auxiliare instalate pe el.

Minusuri: 1)Comenzi faruri amplasate lateral pe bord-gen Skoda Octavia şi altele; 2)Anvelope prea înalte- aduce a Logan; 3)Antena montată ca parul pe plafonieră; 4)Lipsă buton deschidere din interior a capotei port-bagaj; 5)Prezenţa acelui material textil pe bord, care îţi aduce aminte de filmele indiene unde maşinile erau decorate pe bord şi geamuri cu ştergare bodate sau din mătase.

Sper ca din 2010 cînd modelul va avea cîteva luni de la lansare şă apară şi reducerile de preţ şi problemele imnerente care apar la început să fie eliminate făcînd din Cruze o maşină competitivă.

Share this post


Link to post
Este Romania piata pentru ei ? Romanul statistic este incremenit pe sehasuri, renouri si germane.

 

Cand se va ridica Chevroletul la nivelul Reno si germane o sa fie si pentru ele piata.

Sa fim optimisti: Inca nu am testat acest nou Cruze, dar, din ce am citit pana acum, premisele sunt bune :thumbl: .

De indata ce voi avea ocazia sa-l testez, revin aici cu pareri.

Sambata ma duc la Porti Deschise Reno, pentru Megane 3, asa ca voi avea si termen de comparatie.

Edited by balanel

Share this post


Link to post

@balanel > Chevroletul n-a produs vreodata bidoanele pe care le face reno. Uita-te la decalajul dintre high-enduri pentru a realiza unde se ajunge la low-enduri.

Share this post


Link to post

Te rog eu, asteapta sa il testez, ca sa putem vorbi concret.

 

N-are rost sa facem comparatii pe modelele actuale: atat Cruze cat si Megane 3 sunt modele cu totul noi.

Altfel, nu cred ca i-a trecut cuiva prin cap, vreodata, sa compare Vel Satis cu Epica...

Share this post


Link to post

Dar tu le testezi pe toate? :)

Vezi sa nu treci de 3 mii de ture ca e periculos :)

Share this post


Link to post

Dragilor si mai ales Tommy, la urmatoarele posturi offtopic, se lasa cu suspendari. Vorbesc serios. Topicul e despre Cruze in Romania.

Share this post


Link to post
Pe ce te bazezi cind faci aceasta afirmatie ? Altfel dealerii Kia au prosperat vizibil.

 

Pe nimic. La fel ca si tine.

Faptul ca ai sesizat prosperitatea vizibila a dealerilor este excelent, dar nu inseamna absolut nimic. Publicitatea nu e platita de ei iar investitiile in imagine (chestiile alea vizibile) nu inseamna neaparat ROI pozitiv.

 

 

----

 

 

Cand se va ridica Chevroletul la nivelul Reno si germane o sa fie si pentru ele piata.
Dragilor si mai ales Tommy, la urmatoarele posturi offtopic, se lasa cu suspendari. Vorbesc serios. Topicul e despre Cruze in Romania.

 

E greu sa nu comentezi la asemenea aberatii. Trebuie sa fi cretin rau de tot sa afirmi ca nu exista piata pentru GM. Sau flame starter.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Dar tu le testezi pe toate? :)

 

Normal, altfel cum imi pot face o parere obiectiva?

 

Trebuie sa fi cretin rau de tot sa afirmi ca nu exista piata pentru GM.

 

Este Romania piata pentru ei ? Romanul statistic este incremenit pe sehasuri, renouri si germane.

 

... ... ... ...

 

:ontopic:

 

Stie cineva cand se va putea testa Cruze?

Edited by balanel

Share this post


Link to post
Stie cineva cand se va putea testa Cruze?

 

Am fost contactat de un reprezentant GM pentru un drive test cu CC-ul, insa din neatentie acesta nu a vazut domiciliul inscris pe solicitare, respectiv CT. Din oferta acestuia a reiesit ca pentru inceput modelele sunt disponibile doar in Craiova si Pitesti, dar in 2-3 saptamani numarul dealerilor la care va fi disponibil va creste simtitor.

Share this post


Link to post

Ok, dar balanel vrea sa-si ia Cruze sau zice asa, sa faca un post? Nu de alta, nu-l vad conducand ceva de origine GM.

A dreq, pe mine nu m-a contactat nici naiba pentru vren drive-test cu orice masinuta GM. Oricum, astept sa apara si la reprezentanta G&P din Piatra, sa vad cu ochisorii mei ce si cum este.

Share this post


Link to post

M-am dat eu cu CC-ul. Interesant. Pacat ca avea doar motorul de 1.6. Suficient pentru oras...dar parca mai bine 1.8 sau 2.0 :D

Scaunele sunt misto...au sustinere destul de buna...schimbatorul chiar daca e scurt, puteau sa-i faca si cursa mai scurta. Cotiera un pic cam departe ca sa stai cu cotul pe ea si sa schimbi. Materialele...acceptabile pentru pretul ei.

Frumoasa...pacat de stopurile alea prea mari. Niste jante de 17" cred ca ar fi dat mult mai bine si se mai schimba un pic si stabilitatea. Are un mic ruliu pe viraje rapide si stranse. Suspensia e setata pe confort...si mie nu-mi place asta :P

Volanul micut...adica mai mic ca al meu...dar ok. Nu mi-au placut unde sunt amplasate comenzile de AC...vin undeva in spatele schimbatorului si daca este in Tr.1-3-5 trebuie sa strecori mana sa apesi ceva.

A fost facut in graba...nu am apucat sa ma uit mai atent la detalii and stuff...

Daca-mi mai aduc aminte ceva...completez ;)

Edited by VFX

Share this post


Link to post
A dreq, pe mine nu m-a contactat nici naiba pentru vren drive-test cu orice masinuta GM.

 

Inscrie-te la drive test aici.

 

@VFX - cum e etajata cutia de viteze?

Edited by balanel

Share this post


Link to post
@VFX - cum e etajata cutia de viteze?

Rezonabil...un pic cam lunga, parca...

Share this post


Link to post

Acum vreo saptamana am vizualizat impreuna cu Guru un Cruze expus la real...

Desigur, fugindu-ne ochii dupa sigla Chevy amplasata strategic pe pieptul consultantei de vanzari (cred ca asa se numeste maimuta care insotea masina...). e foarte probabil sa ne fi scapat ceva din vedere, plus ca nu am avut timp de postat si o parte din idei s-au mai pierdut.

 

Impresia generala a fost foarte buna, interiorul ne-a placut, cotiera ar fi fost bine sa culiseze in fata, ca sa nu ajunga doar Guru la schimbator, pretul bun in toate variantele de echipare... asta ma aduce la marea mea durere cu privire la politica Chevrolet, perfect adaptata cerintelor pietei romanesti, o piata unde proiectoarele de ceata nu sunt element de siguranta activa, ci accesoriu de fitze, asa ca apar numai in variante superioare de echipare.

O alta nedumerire a mea: desi are o sumedenie de airbag-uri inca de jos, ce efort fantastic ar fi fost sa puna geamuri cu actionare electrica si pe spate? nu ma intereseaza actionarea lor, cat posibilitatea de blocare/deblocare de la sofer... eu vad in asta un element de siguranta, nu de putine ori surprinzandu-l pe junior ca s-a eliberat din centura de siguranta, a deschis geamul si a iesit la aer cu diverse extremitati ale corpului...

De porcbagaj nu are rost sa discutam, e mare... crapa loganistii de rusine... m-a surprins, in conditiile in care mai exista si masini fara bancheta rabatabila, ca rucomul a uitat sa scrie in oferta ca are si Cruze asa ceva, ba chiar rabatabila fractionat.

Pozitia de expozitie a masinii ne-a permis sa ne benoclam de-a dreptul indiscret pe sub fustita... impresionant... sa fie oare inox? nu evacuarea... ci toata partea ventrala.

Asaaa... acum motorul... inca de la studiul datelor tehnice as putea sa jur ca motorul de 1.6 constituie o submotorizare, avand consum ceva mai mare decat cel de 1.8 in regim urban (sau extraurban, nu mai stiu...) citesc pe aici ca ar avea 1.3 tone masinuta, parca citisem in foaia cu date tehnice ceva de 1.4 tone, oricum cam mult pentru un biet motor de 1.6 ca sa mai scoata si ceva performanta... culmea e ca e disponibila si cutie automata pentru acest motor, ceea ce duce consumul la niste valori teribil de nesimtite.

Mai scria ceva si de piele pe volan si schimbator dar tapiterie de piele numai la diesel, n-am priceput de ce si nu ma intereseaza...

Una peste alta, o masina buna, pacat ca e Chevrolet... craiovenii stiu ei la ce ma refer.

Cam atat mi-a ramas in minte, mai era ceva cred, nu chiar de bine, dar am uitat

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post
... ... ... ...

 

Singurul pacat al lui Tolin e ca ironia lui necesita materie cenusie pentru a fi inteleasa. Nu te obosi, nu te duce.

Astept cu nerabdare insa sa faci test drive cu Cruze si sa povestesti.

Share this post


Link to post

Bre', da' dece le'au dus numai in Craiova ... si Pitesti, ca incep sa ma'nervez ? :tongue:

 

Balanel, linkul tau catre inscrierea la drivetest nu merge.

 

Satori, ... si cu violurile astea, nu e asa usor cum crede lumea . :P

Share this post


Link to post

E adevarat, dar stai linistit, nu esti tinta asa cum probabil (mai) crezi.

Sigur nu l-au adus la Galati? Sau se plimba angajatii dealerilor cu el? Caci am vazut azi unul pe strada. Si, sincer, nu am ramas impresionat, dar nici nu am avut timp sa il admir.

Share this post


Link to post

Deja te supraestimezi ..., nu mai cred nimic de mult. ;)

In fiecare zi ma tot uit in curtea dealerului in drum spre casa si nu vad nici un Cruze, atit in curte cit si in vitrina ... ori nu vad eu bine ori G&P se misca mai greu cu achizitionarea . Oricum m'am inscris la drivetest si astept invitatia din partea G&P.

Share this post


Link to post

Nici la Focsani la AutoAiss nu a aparut Cruze!

Share this post


Link to post

Nici la Timmisoara nu se grabesc cu el... Sapt trecuta au zis ca vine pana azi, o sa trec sa vad daca mint din nou..sau vad si eu masinuta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...