Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

OMV 100 cu 3.76 in dimineata asta.

Share this post


Link to post

MOL EVO cu 3.78 tot azi dimineata.

Share this post


Link to post

Petrom 95, 3lei/litru, gpl 1.99lei/litru.

Share this post


Link to post

3.15 ron cea de 95 la Mol la iesirea spre A2 in seara asta. Eu ii dau in continuare Carpati, ca sub 7 nu vrea sa consume.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Se ieftinira din nou:

 

Petrom a ieftinit, luni, carburantii comercializati in reteaua proprie cu 12 bani pe litru in cazul benzinei si cu sase bani pe litru in cel al motorinei, a anuntat compania.

 

Astfel, pretul de referinta pentru benzina Premium fara plumb 95 va fi 2,83 lei pe litru, benzina Top Premium fara plumb 99+ va fi 3,16 lei pe litru, iar sortimentele de benzina OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 vor costa 2,93 si respectiv 3,56 lei pe litru.

 

In ceea ce priveste motorina, sortimentul Top Euro Diesel 4 se va vinde cu 3,40 lei pe litru, OMV Sprint Diesel cu 3,45 lei pe litru, in timp ce sortimentul de motorina Euro Diesel 4 va costa 3,32 lei, iar OMV Premium Diesel 3,73 lei pe litru.

 

Aceleasi reduceri de pret vor fi operate incepand de marti si de Rompetrol, a anuntat, luni, compania petroliera. La statiile Rompetrol, benzina Premium E 4 va costa 2,99 lei pe litru, iar sortimentele Efix 95 si Euro Super 98 fara plumb vor putea fi achizitionate la preturi de 3,04 lei pe litru, respectiv 3,67 lei pe litru.

 

Totodata, pretul platit pentru motorina Efix Diesel va fi redus la 3,55 lei pe litru, in timp ce sortimentul Super Euro 5 va costa 3,84 lei pe litru.

 

Preturile carburantilor comercializati in benzinariile Rompetrol pot varia cu +/- 5% fata de preturile de referinta.

Share this post


Link to post

Ce naspa :P .

Partea chiar cea mai naspa e ca toti distribuitorii au scazut preturile cu 30% datorita ieftinirii carburantilor,ieftiniri care nu se vad la raft in magazine :(

Share this post


Link to post

Tu chiar vrei sa vezi ieftiniri acu de sarbatori ? Acu se face banu gros ...

Share this post


Link to post
Partea chiar cea mai naspa e ca toti distribuitorii au scazut preturile cu 30% datorita ieftinirii carburantilor,ieftiniri care nu se vad la raft in magazine

Nici un distribuitor n-are de ce sa ieftineasca un produs, componenta transportului reprezinta maxim 2% din pret. Calculeaza ce inseamna 30% din 2% si vezi daca este rentabil sa schimbi niste preturi, in cazul ca stii ce costuri are aceasta procedura. Oricum, acesta reprezinta un bonus pentru perioada cand situatia era pe dos.

Share this post


Link to post
Nici un distribuitor n-are de ce sa ieftineasca un produs, componenta transportului reprezinta maxim 2% din pret. Calculeaza ce inseamna 30% din 2% ...

Offtopic si desigur ... retoric : Oare cine se inghesuie sa anunte majorari cu 10% fata de pretul actual atunci cind pretul carburantilor creste cu 5% ???

Share this post


Link to post

Oftopic, dar scump:

 

Pai, daca romanii sunt fraieri si inghit orice. In care tara din lumea asta cresc preturile de Sarbatori, cand vanzarile sunt cele mai mari ? Doar aici, ca-i Romania lui Badea, unde oamenii nu gandesc ca-s ocupati.

Share this post


Link to post

:o fftopic: la :o fftopic:

Bine ca nu scad si la noi preturile ca in USA de sarbatori, am citit azi ca vineri a fost calcat in picioare un angajat Walmart. Pai nu mai bine sa creasca preturile, dar sa traiasca toata lumea? Bine?

Share this post


Link to post
In care tara din lumea asta cresc preturile de Sarbatori, cand vanzarile sunt cele mai mari ? Doar aici, ca-i Romania lui Badea, unde oamenii nu gandesc ca-s ocupati.

Tot offtopic : sa creasca preturile aici, insa sa se destepte romanii ... Ceea ce am vazut ca se intimpla in vestul tari si sper sa se extinda ... ba cumparaturi la Viena, ba in Ungaria ... Cineva trebuie sa sune desteptarea ! Eu am renuntat de mult la orice urma/umbra de "patriotism" de genul celui aflat in discutie.

 

Apropos de benzina, am vazut in ultimii ani niste faze extrem de caraghioase la granita dintre Austria si Germania. In hipermarketurile din Germania plin de austrieci in vreme ce la benzinariile austriece cozile sint din plin alimentate de nemti :) ) Oare asa o fi si la benzinariile noastre din vestul tarii ?

Share this post


Link to post

Na, sa bag si eu: 3,28 (sau 24) de lei 99+ azi la Petromul din Medgidia.

Share this post


Link to post

Aseara am bagat de la Petrom Triaj - Brasov cu 2,9 RON Petrom 95 - aproape 35 litri cu 100 RON.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Am realizat si eu astazi plinul cu benzina petrom 95 la 2,91 litru...34,36 litri = 99,99 lei! Si cand ma gandesc ca asta primavara am dat peste 4 lei/ litru.

P.S. Daca fac un calcul la pretul euro de astazi iese OMV (Austria si Ungaria) 1,38 euro/litru = 5,38 lei!!!!!

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

2,83 la petrom faget p. neamt. Asta miercuri.

Share this post


Link to post

Iar s-a ieftenit la Petrom, cel putin motorina, cu 0.06 ron. Am bagat azi cu 3.2 ron litrul.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Mdea.. era rostul de speculat un pic. Piata libera a dracului.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai...o fi durat prea mult minunea?

Sa speram totusi ca nu o vor scumpi asa curand, cel putin sa nu sara de 3,00 RON.

Share this post


Link to post

TACI! Sper ca nu esti pocit la gura! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Eu as paria ca petrolul va scade la loc sub 45$.

Share this post


Link to post

Eu cred ca o sa tot oscileze. Intre ce limite nu stiu, si nici cum ne va afecta. Insa imi e destul de clar ca unii fac specula.

Share this post


Link to post

Fac, nu fac...Eu tot am facut azi full-ul cu 2,88 Lei/L . :D Imi place criza asta =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...