Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Si eu cu 2.88 in Iasi. Prin Bucuresti era ceva mai scump ca si in Birlad unde facu-i plinul cu 2.93 parca...si nici foarte proasta nu e, am scos un consum estimat la ~7 cu toate ca am ciupit acceleratia destul + e dupa un an de mers numai pe GPL...

Share this post


Link to post
Imi place criza asta =))

Ne-am adunat deja cam prea multi :D ... Incepe lumea sa ne suspecteze de cine stie ce interese

Share this post


Link to post
On Monday, benchmark crude fell $1.20 to $45.08 a barrel as investors began to look beyond any OPEC action, Flynn said.

 

In London, January Brent crude fell $1.02 cents to $45.39.

...

 

They're talking about a severe cut, but the question is their discipline," said Christoffer Moltke-Leth, head of sales trading at investment firm Saxo Capital Markets in Singapore. "Unless they really surprise the market, this cut may not support the price much."

 

Flynn said oil has also been affected by falling equity markets.

 

"You can talk about OPEC cutting production, but if the economy goes into the tank there's not going to be nobody left to buy their oil anyway," he said.

 

Oil has jumped from a four-year low earlier this month of $40.50 a barrel on expectations that an OPEC output reduction could be the catalyst to stabilize the oil price, which has fallen 65 percent since July.

 

Investors largely ignored two previous cuts this year that pulled a total of about 2 million barrels of oil from the market each day, focusing instead on a slowing global economy that's hurt crude demand.

 

More bad macro-economic and company news from the U.S. and Europe over the coming weeks will likely push oil prices lower, Moltke-Leth said.

 

"I expect crude to continue its slide and I don't think OPEC is going to prevent that," Moltke-Leth said. "Demand destruction in the major economies will still very much be on the agenda. We could go as low as $30 a barrel."

 

http://www.msnbc.msn.com/id/12400801/

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Compania petroliera Petrom, proprietarul celei mai mari retele de benzinarii din Romania, a ieftinit astazi benzina cu 5 bani pe litru, iar pretul motorinei a fost redus cu 6 bani pe litru.

 

Astfel, benzina Premium fara plumb 95 costa 2,78 lei/litru, iar Top Premium fara plumb 99+ poate fi achizitionata cu 3,11 lei/litru. Sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 costa 2,88 lei/litru, respectiv de 3,51 lei/ litru, se arata intr-un comunicat al Petrom.

Totodata, motorina Top Euro Diesel 4 va costa 3,28 lei/litru, in vreme ce preturile pentru sortimentele OMV Sprint Diesel, Euro Diesel 4 si OMV Premium Diesel vor fi diminuate la 3,33 lei/litru, 3,20 lei/litru si, respectiv, 3,61 lei/litru.

Share this post


Link to post

Acum ceva timp (aproape 1 lună în urmă), mi-era greu să cred că va scădea sub 3lei/l benzina, şi aseară am cumpărat motorină (din staţie :D ) la acelaşi preţ la care acum 1 lună se vindea benzina de 95 (3.2lei/l).

Fpb 95 - 2.78, Carrera 95 - 2.88.

Share this post


Link to post

O sa scada in continuare,asa zisa criza e abia la inceput...

Share this post


Link to post

Cei mai nesimţiţi în perioada asta mi se par găzarii. Dacă ar fi fost să se păstreze proporţiile de astă primăvară/vară, gpl-ul "trebuia" să fie 1.2-1-4lei/l, în schimb eu nu am văzut sub 1.89 (în B. , în Craiova e cam 1.99 la majoritatea).

Share this post


Link to post

Cred ca o sa fie nevoiti sa scada si pretul la gaz. Eu deja socotesc daca mai merita sa "merg" cu gaz un loc de benzina si sincer nu prea mai merita (avand in calcul inclusiv neplacerile produse de functionarea pe gaz, acum cateva zile am cotizat cu 200 ron pentru curatarea injectoarelor)

Share this post


Link to post

Pai eu nu mai merg pe gaz. Am facut ieri plinul (si doar mai puteam sa merg si azi, nu se aprinsese becul) cu 110 ron, consum mixt de 8.1%, nu ma intereseaza. :D

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Sa fiti voi sanatosi cu GPLul vostru, nu mai este o afacere de mult :D

Si poate schimba vreun moderator topicul ca suna naspa rau, "benzina scumpa" unde naiba mai este scumpa =))

Share this post


Link to post

Corect. Pai a mai propus cineva acest lucru. Sa fie "gpl scump", eventual :) .

Sa ajunga oare 2,5 ron benzina? Nu ca m-as/ne-am supara.

Share this post


Link to post

...si prima mea de Craciun? :mrgreen: ...ia lasati-o mai usor cu 2.5 roni benzina :P

Share this post


Link to post

Pai ce, tie iti dau astia bonuri de benzina...pe post de prima? :D

 

De cand s-a ieftinit benzina...am trecut inapoi pe alea "scumpe"...am bagat Mol EVO cu 3,6 (si ceva)... Mi se parea prea ciudat sa scot din buzunat sub 200ron :P

Dar nici asta nu e buna...se consuma prea repede > :)

Cred ca trec inapoi la aia sub 3lei ;)

Share this post


Link to post

Nu, imi dau salariu din ce cumparati voi asa ca macar alimentati mai des, daca tot e ieftin :D

Share this post


Link to post

@Sebiane din pacate pt tine eu alimentez din partea aialalta, deci nu am cum sa-ti modific salariul :D

Dar stiu eu pe unii, nu dau nume, care alimenteaza de unde trebuie :D

Share this post


Link to post

Multam mult...atunci pot sa ma duc linistit la shopping :mrgreen:

Share this post


Link to post

De curiozitate, stie cineva cum a afectat criza pretul combustibililor in tarile vecine si in altele din UE ? Sint curios daca au scazut si, daca da, sint ai nostri "in acord" cu procentajul din celelalte tari ?

Share this post


Link to post

Normal ca a scazut pretul benzinei peste tot =)) Doar de aia a fost creeata aceasta criza, pt scaderea pretului petrolului .

 

Asta vara 150$ /baril

Acum 47 $ /baril .

Share this post


Link to post
...si prima mea de Craciun? :mrgreen: ...ia lasati-o mai usor cu 2.5 roni benzina :P

De parca mie imi creste salariul cand mareste RRO preturile la piese...

Share this post


Link to post

Laurentiule eu in locul tau mi-as cauta alt loc de munca =))

 

Nasol moment .

Share this post


Link to post
Normal ca a scazut pretul benzinei peste tot =))

 

Asta vara 150$ /baril

Acum 47 $ /baril .

Multumesc, multumesc, imi amintesc si eu regula de trei simpla dar nu se prea aplica in cazul nostru ... daca poti sa dai si un raspuns concret la partea a doua a intrebarii ar fi minunat.

 

De pilda, pretul barilului a scazut de 3,2 ori. La noi, benzina a scazut de la 4 lei, la 2,8 lei (generic), cu alte cuvinte pretul benzinei de acum este 70% din pretul benzinei din vara. Dupa parerea mea, scaderea nu e tocmai pe masura scaderii pretului barilului. Mergind pe rationamentul asta, daca in Austria benzina era in vara 1,30 E, acum costa 0,91 ? Sau in Germania, de la 1,55E a ajuns la cca 1,1E ? Slovenii, de la 1,20, platesc acum 0,85 ? Sau, si asta era intrebarea, la ei scaderea a fost mai zdravana ?

Share this post


Link to post

News flash! Pretul benzinei e alcatuit in mare masura din accize. Duuuuuuuuh!

 

Asta ca sa nu zic ca pretul benzinei la pompa este in functie de cererea si oferta de la pompa, consumata de automobile, tiruri si mai stiu eu ce iar pretul barilului este in functie de cererea si oferta totala, inclusiv consumul industrial. Asta inseamna ca e naspa ca e pretul mic, ca nu facem decat sa consumam aiurea, neproductiv.

Share this post


Link to post
Laurentiule eu in locul tau mi-as cauta alt loc de munca =))

 

Nasol moment .

Ai uitat ca nu locuiesc in bucuresti? Pe aici, in afara de posturi de agenti de vanzari, consilieri credite, nu prea gasesti, ori astia o iau in mana la greu in perioada asta, eu macar stau linistit.

Share this post


Link to post

OLD NEWS ! Voi chiar nu ati citit ce am intrebat mai sus ? Daca stiti raspunsul, spuneti-l, sa ne mai desteptem si altii. Daca nu stiti ... atunci chiar nu inteleg interventiile voastre, toata lumea stie a s-a ieftinit petrolul, toata lumea stie de accize ... Zau asa, parca sinteti politicieni, evitati sa raspundeti la ce intreaba presa :P .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...