Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Da, sa nu cada tablele de pe ei... =))

Share this post


Link to post

Mda, cu ploaia asta pun pariu ca aud nu stereo, ci surround.

Share this post


Link to post

Au fost in jur de 100-150 de samsari, inconjurati de 5 verzi motorizati si 2 dubite de jandarmi (care probabil ca imparteau ceai cald, sa nu inghete protestatarii :mrgreen: )

Share this post


Link to post

Mai bine s-au ,,combinat" samsarii de Suceava care au organizat un protest spontan si au blocat E85: primesc scrisori de dragoste de la politie pt blocarea unui drum public, cu premiul aferent. Asta e, gasca mai mare de marlanoi ca bisnitarii mai rar...

Share this post


Link to post
Carburanţii Euro 4 ar putea să dispară de la pompe începând de anul viitor, locul lor urmând să fie luat de carburanţii care îndeplinesc standardele Euro 5, potrivit noilor prevederi ale Uniunii Europene. Acestea prevăd ca benzina şi motorina comercializată pe piaţă să aibă un conţinut scăzut de sulf, respectiv 10 mg pe kilogram.

 

Directivele europeane privind carburanţii de tip Euro 5 vor fi implementate la noi în ţară începând de anul viitor, şi sunt menite să protejeze mediul prin reducerea nivelului de emisii de gaze cu efecte de seră.

 

Benzina şi motorina care nu îndeplinesc aceste norme nu vor mai avea ce căuta pe piaţa românească, începând de la 1 ianuarie 2009.

 

Întrucât directivele europene nu prevăd nicio perioadă de tranziţie, carburanţii de tip euro 4 vor dispărea, pur şi simplu, de pe piaţă. Urmarea este că românii vor fi nevoiţi să plătească, în medie, cu 13 bani mai mult pentru benzină. În cazul sortimentului diesel, preţul va creşte cu până 15 bani, în funcţie de producător.

 

Veşti proaste, dacă luăm în calcul faptul că, atunci când vine vorba de benzină, românii nu sunt dispuşi să cheltuie prea mulţi bani. Doar 10 % dintre carburanţii utilizaţi anul trecut la noi în ţară au fost de calitate superioară.

 

Şi asta în condiţiile în care piaţa autohtonă de benzină şi motorină are un rulaj anual deloc de neglijat. Adică 6 milioane de tone de carburanţi anual, au arătat, pentru Evenimentul Zilei, reprezentaţi din Ministerul Economiei.

 

Excluderea de pe piaţă a carburanţilor de tip euro 3 şi euro 4 nu este văzută cu ochi buni de reprezentanţii Asociaţiei Benzinarilor Particulari. Cu atât mai mult cu cât infrastrutura rutieră de la noi din ţară lasă de dorit, iar majoritatea românilor nu-şi permit să achiziţioneze maşini scumpe.

 

http://www.antena3.ro/stiri/economic/carbu...2009_60518.html

Share this post


Link to post

Ce chestie- se baga pe gat euro 5.

Share this post


Link to post

Nu chiar, se baga tot in rezervor :mrgreen: ...dar in principiu cam asta e ideea

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Ma gandeam eu la replica asta... :D

Insa aceasta e ideea. Chiar daca nu suntem de acord cu ea.

Share this post


Link to post

Ce naiba nu va convine, benzina cu continut scazut de sulf ?

Share this post


Link to post

...

 

Te si miri cum am putut sa traim pana acum cu benzinele noastre, si ce ne tot bucuram la toate ieftinirile de cativa banuti...

Edited by tolin
Citare inutila a mesajului anterior !

Share this post


Link to post

Lamureste-i tu pe bolnavii de cancer, ca ei trebuie sa moara pentru a merge tu pe ieftineala.

 

PS inceteaza de-a mai cita inutil si abuziv mesajul anterior, este ultima atentionare.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Si pe langa scumpirea genearta de trecerea la carburantii euro 5 mai vine o scumpire cauzata de schimbarea cursului de referinta în calcului accizelor.

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg ceva! vad aici lume cu masini care depasesc 10 mii de euro ca valoare si se plang ca benzina se scumpeste cu 2 bani. Nici daca ai face ocolul pamantului cu masina nu ai observa vreo mare diferenta in portofel. Chestia asta cu scumpirea benzinei, a painii... vaiii nu mai e 3 bani si un sfer, e 3 bani si jumate... sa fim seriosi. oricine are masina.. chiar si un amarat de matiz de 2000 E nu are dreptul sa se planga de pretul benzinei. Daca nu-i convine sa o vanda. Sunt si alternative. Mai ales cand ii auzi ca si-au schimbat nu stiu ce rahat inutil la masina sau si-au pus nu stiu ce upgrade de neste sute de euro... si cand aud ca se scumpeste benzina cu 2 bani sar de cur in sus. Asta e viata, dura. Nu va mai smiorcaiti atat.

Share this post


Link to post
... Nici daca ai face ocolul pamantului cu masina nu ai observa vreo mare diferenta in portofel. ...

 

 

Eventual daca duci masina in spate sau cu trenul. Tu realizezi ce spui?

Share this post


Link to post

Oricum avem cea mai ieftina benzina din Europa asa ca nu vad problema . 0.75E/litru este chiar putin .

Share this post


Link to post

Da, dar avem si printre cele mai mici salarii, tot din Eu.

Share this post


Link to post

Hai sa nu ne legam de salarii. Nu de alta, dar costurile de productie ale benzinei/motorinei sint influentate foarte putin de salarii. Cu toate astea, pretul fara taxe nu este printre cele mai mici din Europa ... Fata de ce a zis BogdanG anterior, eu as zice ca la noi ar fi mai corect sa consideram raportul pret/calitate, caz in care probabil ca iarasi nu am avea cea mai ieftina benzina din Europa

Share this post


Link to post
Eu nu inteleg ceva! vad aici lume cu masini care depasesc 10 mii de euro ca valoare si se plang ca benzina se scumpeste cu 2 bani. Nici daca ai face ocolul pamantului cu masina nu ai observa vreo mare diferenta in portofel. Chestia asta cu scumpirea benzinei, a painii... vaiii nu mai e 3 bani si un sfer, e 3 bani si jumate... sa fim seriosi. oricine are masina.. chiar si un amarat de matiz de 2000 E nu are dreptul sa se planga de pretul benzinei. Daca nu-i convine sa o vanda. Sunt si alternative. Mai ales cand ii auzi ca si-au schimbat nu stiu ce rahat inutil la masina sau si-au pus nu stiu ce upgrade de neste sute de euro... si cand aud ca se scumpeste benzina cu 2 bani sar de cur in sus. Asta e viata, dura. Nu va mai smiorcaiti atat.

Ma scuzati domnu becali dar observ ca sunteti darnic azi cu banii altora. Totusi imi permit sa nu iau in considerare parerile unora atat de zgarciti incat sa nu-si permita "nu stiu ce rahat inutil la masina" ca niste gume de iarna care la masina dvs costa toate cat un plin de motorina/benzina la astia cu "masini care depasesc 10 mii de euro ".

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Haidi bre nea tractoristule nu mai fii asa rau :P Acum vine Craciunul, fii mai bun .

Salex, este adevarat ca nu avem cei mai calitativi combustibili din UE dar totusi avem combustibilii cei mai ieftini. Stai sa vezi cand o sa mai bage astia ceva taxe in benzina cum o sa fie, deja se vorbeste de taxa de mediu in benzina, sa vezi atunci probleme mai ales ca OPECul vrea sa creasca pretul petrolului .

Share this post


Link to post

Deocamdata OPECu' arze o problema mare de rezolvat. Rusia nici nu vrea sa scada productia si nici nu accepta sa intre in OPEC, so...

Share this post


Link to post

Salutam mama Rusia. Pretul de acum e foarte ok, nu am pretentii sa mai scada, e in echilibru cu veniturile noastre, dar nu le convine lor. Sa se mai stearga la bot cu OPEC-ul lor.

4 ron totusi e prea mult, e mai scump litrul de benzina decat cel de bere.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Pai daca folosim litrul de bere drept referinta ... mentionez ca am luat acum 2 zile Holsten la 1L = 1,89lei :D Merg pe mina lui laurentiu83 sau pe rationamentul lui ... Sa se faca benzina mai iefina ca berea !!!!! =)) (evident, aia pe care am luat-o eu)

 

LE: Modificat nickul, la observatia pertinenta a lui VFX :) Iuteala de mina se soldeaza cu erori de la o virsta incolo :D

Edited by Salex

Share this post


Link to post
Merg pe mina lui laurentiu81 sau pe rationamentul lui ...

L-ai facut mai batran :P

 

ON: Am alimentat ieri cu 2.83 Petrom 95... de la statia de pe Patrascu.

Nu mi-a venit sa cred cand mi-a zis nenea: 155lei :D

Share this post


Link to post

Aproape 55 de litri???

Da' câta' rezervorul ai, omule?

Share this post


Link to post

Eu cred ca nici macar nu a facut plinul ;) de la gol. Mai avea vreo 10 litri ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...