Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Pe alte piete poate o fi normal sa se simta o ieftinire doar dupa 4 luni, da explicati-mi si mie de ce o scumpire se vede dupa 24 de ore? Iar pretul e in scadere de 2-3 luni de acum, cu ce motiv a crescut pretul la litru?

 

Nu ai terminat SE? In perioade ca astea, reactia la chestii negative este mai rapida decat la chestii pozitive.

Share this post


Link to post

Ba da, dar n-are nici o legatura ca am facut stiinte economice. In Rromania oricum nu se aplica, si daca dai vreun semn ca ai vrea sa le aplici, imediat se considera ca esti contra.

Iar perioada asta pentru mine nu e cine stie ce diferenta, eu oricum sunt in criza financiara de vreo 6 ani minim. :P Cand economia duduia, eu imi puneam GPL pe clio ca nu imi permiteam consumul de benzina. Acum, de bine de rau, mi-l permit.

Share this post


Link to post
Cand economia duduia, eu imi puneam GPL pe clio ca nu imi permiteam consumul de benzina. Acum, de bine de rau, mi-l permit.

 

Vezi? De aia e mai scumpa benzina la noi decat la ei. Romanii au bani.

Share this post


Link to post

Hai sa nu fim ignoranti. Cererea la combustibili, la fel cum este si cea de paine si alte produse de baza este in mare parte inelastica fata de pret, daca tot discutam despre SE. Pretul comsbustibililor la noi nu este dictat de cerere ci este impus de producator dupa criterii evidente, ce nu au legatura decat tangentiala cu pretul barilului sau acciza...

Share this post


Link to post

Cererea de combustibil nu este inelastica fata de pret, Andrei. Intradevar, e foarte putin elastica (acum depinde si cu ce o compari).

Pe de alta parte, in momentul in care majoritatea agentilor comerciali restrang cheltuielile (ceea ce inseamna si combustibil direct si indirect prin filiera salarii - benzina) si, culmea, asta duce la descongestionarea traficului de unde rezulta iarasi consum scazut, cererea scade semnificativ.

In conditiile acestea, sincer, si eu as mari preturile combustibilului vandut de mine, mai ales ca pretul materiei prime depinde foarte mult de supply si sunt niste baieti acolo care chiar stiu sa se joace cu asta, iar pe partea de vanzari nu se prevad lucruri bune in viitorul apropiat.

Share this post


Link to post
...

Pe de alta parte, in momentul in care majoritatea agentilor comerciali restrang cheltuielile (ceea ce inseamna si combustibil direct si indirect prin filiera salarii - benzina) si, culmea, asta duce la descongestionarea traficului de unde rezulta iarasi consum scazut, cererea scade semnificativ.

In conditiile acestea, sincer, si eu as mari preturile combustibilului vandut de mine, ...

 

Ca sa te parafrazez, numai la noi, la noi, la noi in sat auzi ca daca nu ai vanzari cresti pretul. Toata lumea se axeaza sa scoata bani din adaos. Dar rulajul ce are? Un pret mai mic, incurajeaza consumul, deci rulaj de marfa si bani. Producatorii nu raman cu marfa pe cap (unde mai pui ca uneori au marfa perisabila deci castig 0) iar comerciantii nu raman cu banii blocati.

Ii aud pe unii patroni de restaurante si baruri ca s eplang ca le merge prost. Nici nu ma mir in conditiile in care o apa minerala e de 3-4 ori mai scumpa ca la un ABC de cartier.

Share this post


Link to post

Tu n-ai auzit ca in Rromania zicala "1 euro de la 1 milion de oameni", e doar pentru prosti?

Atata am invatat la SE, ca e mai bine sa ai rulaje de valoare mai mica, decat sa dai tunuri. Eu gandesc totusi pe termen lung, ca (sper) mai am mult de trait.

Daca maresti preturile mult, lumea, care inainte poate nu se uita la cati bani da pe un anumit produs, acum incepe sa se uite, sa gandeasca, si sa caute alternative mai ieftine, sau sa renunte la respectivul lux. Si uite-asa ramane comerciantul cu marfa-n geam...Daca te apuci sa cresti preturile, sa-ti iasa profitul baban, sa strangi pentru maine, e o prostie, atata timp cat nu stii cat va dura perioada de recesiune. Si, in loc sa-ti atragi cat mai multi clienti si sa-i fidelizezi pe cei existenti, nu faci decat sa-i alungi.

Strategia asta de a da teapa ca sa iasa repede banii de Q7 a adus faima romaniei de oameni fara cap.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Tu n-ai auzit ca in Rromania zicala "1 euro de la 1 milion de oameni", e doar pentru prosti?

...

 

Nu! Eu nu am terminat SE. :P

Share this post


Link to post

Preturile nu s-au marit fata de acum un an, s-au marit fata de acum o luna. S-au marit accizele (in lei).

 

 

Preturile sunt mai mari la noi decat in afara din cauza la noi cat de cat mai merge treaba relativ la ce era inainte. Au murit multe chestii dar nu toate. Balanta aia de plati nasoala, in care importam mai mult decat exportam se dovedeste buna la ceva. Uite, Laurentiu are bani de benzina. :D Exista inca cerere pe piata de benzina. Dincolo e (aproape) totul mort.

 

@zenseule: dar afara unde e (era) 7 GBP/halba de bere la bar cum mai e? Nu poti compara berea dintr-un bar cu aia de la ABC. Intr-un bar in pretul berii nu cumperi doar berea...

Share this post


Link to post
...Exista inca cerere pe piata de benzina. Dincolo e (aproape) totul mort.

Cuvantul cheie e inca. Cererea e temporara. In curand atat firmele ca si oamenii de rand vor reduce cheltuielile. Atunci ce vor face? Va creste inca de 2 ori preul ca sa nu iasa in pierdere?

 

@zenseule: dar afara unde e (era) 7 GBP/halba de bere la bar cum mai e? Nu poti compara berea dintr-un bar cu aia de la ABC. Intr-un bar in pretul berii nu cumperi doar berea...

 

Stiu cu ce se mananca berea la bar zmeule. Dar nu uita ca tot pe acolo pe unde era berea parca, acum mananci cat vrei/poti si platesti cat te lasa inima.

Iar la noi, crezul majoritatii comerciantilor e "decat sa scad pretul, mai bine arunc marfa". Din pacate tot se vor mai gasi fraieri care sa o cumpere.

Share this post


Link to post

Vorba lui Badea!!!! TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL ... Voi ce vreti?Sa piarda baietii destepti si sa traim noi bine?Doar daca invie Ceausescu... Cu toate ca despre el nu sunt eu in masura sa-mi dau cu parerea deoarece nu am prins vremurile alea...prea bine.

 

La noi petrom 95 3,50 ron/l

Share this post


Link to post

In urma cu citeva luni de zile am facut o estimare vis-a-vis de scaderea pretului la benzina la noi corelata cu scaderea pretului la petrol. Pe acea vreme (evident pe baza unor calcule simpliste) am ajuns la concluzia ca in afara (in particular Austria, Germania) pretul la benzina de 95 ar trebui sa fie de cca 0,94 EUR respectiv 1,25 EUR. Ei bine, in teren (Ianuarie) lucrurile au stat putin diferit, in sensul ca am luat benzina in Austria cu 0,85 EUR, adica cu peste 10% mai putin fata de cit estimasem !!! A, sa nu uit, am luat tot de la OMW ... Deci ? Pot sa fiu de acord pina la un punct cu Satori, sintem un popor plingacios, asta e ! Totusi, asta nu inseamna ca sintem (extrem de) fraieri si nu sintem capabili de niste socoteli elementare ..

Share this post


Link to post
Doar daca invie Ceausescu...

Vedea-te-as cu o ratie de 20L pe luna, stand la cozi imense, strangand benzina in butoaie pentru a putea pleca in concediu cu canistrele dupa tine. Si cand era mai bun pretul benzinei: cand era 10 lei/l la 200$ salariul sau 3,5 lei/l la 300 euro ? Deh, asa-i cand pierzi vremea ascultand un clown la TV.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu propun sa-i boicotam vre-o luna doua. Vor ajunge sa ii oblige angajatii sa scada pretul. :D

Share this post


Link to post
Nu! Eu nu am terminat SE. :P

Nu te invata asta la SE, de fapt nu te invata nimic din ce ar putea sa-ti foloseasca in domeniu, in Romania. An de an mii de studenti fac marketing. economie, statistica, management, ca sa se angajaze consilieri vanzari, consilieri credite, agenti asigurari, adica acelasi shit, meserie de murit de foame in zilele astea.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Vorba lui Badea!!!! TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL [...] sa traim noi bine?Doar daca invie Ceausescu...

Eu (şi nu numai eu) v-am spus să nu vă mai uitaţi la ăla. Chiar dăunează şi e păcat. "Esteţi" tineri...

 

Eu propun sa-i boicotam vre-o luna doua. Vor ajunge sa ii oblige angajatii sa scada pretul. :D

Hăhă... de la matale a "plecat" mass-ul din octombrie? :P Ia uite ce se zicea pe-atunci:

(10/21/2008 8:51:07 PM): In ultima vreme pretul barilului de petrol s-a redus la jumatate, astfel ca de la 140 dolari a scazut la 70 si totusi, benzina si motorina a scazut cu doar 1000 de lei. E bataie de joc pt ca guvernul tine taxele si accizele la fel de mari, iar statiile Peco nu vor sa renunte la preturile practicate, avand un profit urias. Daca ei isi bat joc de noi, haideti sa-i boicotam. S-A DECIS CA IN ZILELE DE 27,28 29 OCTOMBRIE TOTI SOFERII CARE VAD ACEASTA MIZERIE SA FACA FRONT COMUN SI NIMENI, PENTRU NIMIC IN LUME, SA NU ALIMENTEZE MASINA SI SA NU CUMPERE NIMIC DIN STATIILE DE CARBURANTI. SPERAM CA PRIN ACEST MOD DE PROTEST SA-I PROVOCAM SI SA VEDEM O REACTIE POZITIVA A ACESTUI GUVERN CARE CONTINUA SA ISI BATA JOC DE NOI!
:) )

Share this post


Link to post

Ala a fost cel mai moronic mass posibil: nu luai benzina timp de 2-3 zile dar faceai stocuri inainte si bagai mai mult dupa.

Share this post


Link to post

Eu am văzut preţuri variind între 1.85 şi 1.99/l

Share this post


Link to post

2 lei gazu pe aici.

Share this post


Link to post

Eh, asta e, conform teoriei de mai sus, voi sunteti mai pacalici si de aceea e mai scump.

 

Daca tot faceti calcule, imi spuneti si mie cat % din pretul benzinei e reprezentat de costul petrolului?

Share this post


Link to post
pai gpl-ul e 2.35 ron. Unde e afacerea?

Musiu, e 1.88RON litrul de GPL de vreo 2 sapt incoace :)

Share this post


Link to post
Voi ce vreti?Sa piarda baietii destepti si sa traim noi bine?

 

 

Eu as prefera sa va treziti si sa nu va mai plangeti ca principala activitate. Dar, daca nu se poate, recunosc, nu ma supar prea rau, la urma urmei si eu fac parte din baietii astia destepti si prefer consumatori adormiti... Easy money.

Share this post


Link to post

... intii creezi un monopol si apoi storci bani de la fraieri ... sa vedem cit o sa mai mearga, desi apa, aeru' si fraieru' sint cele trei elemente indezirabile vietii pe planeta, asa zicea odata un mare ginditor anonim din popor . :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...