Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

poate indispensabile

Share this post


Link to post
Daca anul trecut invocau conditiile de pe piata internationala, din acest an, cele trei companii nu mai invoca nici un motiv, limitandu-se la a anunta scumpirile operate.

 

Articol complet wallstreet

Share this post


Link to post
Musiu, e 1.88RON litrul de GPL de vreo 2 sapt incoace :)

 

 

pt cine e in bucuresti, si are gpl pe masina, in ferentari( B-dul Pieptanari) si la iesirea spre pitesti pe autostrada, se gasete cu 1,8 Ron/ litru. Eu aseara am pus in ferentari cu 1.8!

Edited by micutu

Share this post


Link to post

Eu cred ca in 2-3 luni se vor mai majora inca accizele cand vor vedea ca bugetul e praf si colectarea nu va fi nici la jumatatea estimarilor.

Edited by andreib
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am vazut aseara pe Antena 3 ca pretul barilului de petrol a ajuns iar la 35 de usd.Astia ai nostri isi bat joc de noi.

Share this post


Link to post
... Astia ai nostri isi bat joc de noi.

Care-s ai vostri: austriecii, rusii, ungurii sau kazacii ?

Share this post


Link to post

Si iarasi a ajuns benzina mai scumpa ca motorina.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Atata timp cat nu trece de 4.2 cat era anu` trecut totul e sub control.

Share this post


Link to post

Dar s-a ieftinit GPL-ul :) ) . 1.9ron/l butangas

Share this post


Link to post

Se scumpeste din aprilie!

Share this post


Link to post

Io inca bag de la petrom cu 3.30 :D

Share this post


Link to post

Petromu a anunta crestere de 7 bani

Share this post


Link to post

Da pe ce baza scumpesc? La noi nu se iezista ieconomie de piata?

Share this post


Link to post

Probabil s-a mai iefinit barilul de petrol.

Share this post


Link to post
Da pe ce baza scumpesc? La noi nu se iezista ieconomie de piata?

 

In economia de piata este interzisa cresterea pretului?

Somalezii nu prea au benzinarii, e mai bine acolo.

Share this post


Link to post

Vrea ministru' de finante sa creasca accizele la carburantu, 'tui mama lui.

Share this post


Link to post

... si o sa scada consumul si o s-o ia in mana. Asa-i cand pui injineri la finante, te alegi cu o benzina scumpa si venituri mai mici la buget.

Share this post


Link to post
In economia de piata este interzisa cresterea pretului?

Somalezii nu prea au benzinarii, e mai bine acolo.

Probabil omu' se referea la o economie de piata viabila, concurentiala. Nu, noi nu avem o economie de piata, caci altfel pretul nu ar creste nejustificat (cel putin la prima vedere). La noi, cel putin in privinta pietei carburantilor este doar un simplu monopol, nici macar un cartel ...

 

Vrea ministru' de finante sa creasca accizele la carburantu, 'tui mama lui.

Stai bre' ca aia urmeaza cu accizele. Inca nu s-a intamplat.

Share this post


Link to post

Dar dvs n-ati vazut la tv ca el vrea sa puna impozit si pe masinile inmatriculate in BG? Ca de ce el plateste impozit pe masina la stat, iar vecinul de la et 2 nu plateste in ro, cu toate ca se bucura de aceleasi avantaje ca si el. Eu ma intreb- CE AVANTAJE, dom'le? Ce-mi ofera mie statul ca platesc atatea impozite? Drumuri cu gropi? Am dat ieri intr-o groapa in asfalt la cca 300m de Girov, aproape cum cobori dinspre Piatra, cu 60 (poate mai putin) de am crezut ca bubuie janta. Is niste cratere acolo de faci slalom printre ele, risti sa intri pe contrasesns sau sa dai in sant. Pana in vara NU cred ca asfalteaza nimeni portiunea Razboieni-Piatra, care e dezastru. Daca mai cresc accizele la carburanti, se pun si alte biruri la jegurile astea de masini, macar sa faca dracului drumurile, sa avem CU CE merge pe ele.

Paradox in RO: pretul petrolului scade, cel al benzinei urca.

 

 

@miami- ministrii astia au un cosmar noaptea, iar ziua il pun in aplicare. Vei vedea taxa aplicata. Cel mai de rah** guvern de dupa revolutie.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
In economia de piata este interzisa cresterea pretului?

Somalezii nu prea au benzinarii, e mai bine acolo.

Hai da-o in aia masii. Atata timp cat a scazut consumul de carburant pe plan national (eu vad asta prin faptul ca flotele fac mai putini kilometri decat inainte), cum dracu sa cresti pretul?

Lasa-ma cu somalezii si alte alea, ca nu vorbim aici ca la parlament, dand in altele ca sa evitam subiectul.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

cred ca pretul benzinei creste fiindca creste si calitatea! :grumpy:

Share this post


Link to post
Hai da-o in aia masii. Atata timp cat a scazut consumul de carburant pe plan national (eu vad asta prin faptul ca flotele fac mai putini kilometri decat inainte), cum dracu sa cresti pretul?

 

Explicatii posibile: accize, costuri sau taxe fixe, transport mai scump din cauza cantitatii mai mici, ... doar asa, la prima vedere.

Pe de alta parte, intr-o economie de piata viabila, dicteata cererea si oferta, nu? Dar de inelasticitate fata de pret ai uitat? Daca eu as fi Petrom si as vedea ca daca cresc preturile cu 7 bani consumul nu s-ar modifica, ce zici, l-as creste sau nu?

 

Hai sa plangem impreuna.

Share this post


Link to post

Nu plang, m-am obisnuit cu 8% extraurban pana sa schimb filtrul de benzina, acum ca mi-a scazut la 6.5%, n-am de ce sa ma plang. Nu sunt insa de acord cu cresterile astea nemotivate de ceva.

 

Iar daca ai fi petrom ai vedea ca oricum consumul se modifica in jos, deci...

Share this post


Link to post
Cel mai de rah** guvern de dupa revolutie.

Aşa, probabil, vei zice şi de următorul. Aşa cum multă lume a zis de fiecare guvern, la vremea respectivă, de până acum :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...