Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Pai mai e si pretul ala de achizitie foarte foarte mic. Mai era si cea mai dezvoltata rafinarie in 89. Practic nu au trebuit decat sa schimbe piesele stricate.

 

Pe de alta parte acum au cateva investitii in retehnologizare misto.

Share this post


Link to post

Pai, dupa ce si-a crescut activele cu pe 50%, e normal sa n-aiba profit net. In plus, profitul actionarilor il gasesti la cheltuieli, catre terti, prin tot felul de servicii: de management, de marketing, de consultare, de p.m. De unde crezi ca au crescut capitalul social tocmai cand aveau pierderi mai mari ?

Share this post


Link to post

BUCUREŞTI / 14:46, 16.12.2008

 

Rompetrol Downstream, divizia de distribuţie a carburanţilor a grupului Rompetrol, va reduce miercuri, cu cinci bani pe litru preţul la benzină şi cu şase bani pe litru pe cel al motorinei.

 

Preţurile carburanţilor vânduţi benzinăriile Rompetrol pot varia cu +/- 5% faţă de preţurile de referinţă.

 

Astfel, benzina Premium Euro 4 va costa 2,94 lei/litru, iar sortimentele Efix 95 şi Euro Super 98 fără plumb vor putea fi achiziţionate la preţuri de 2,99 lei/litru, respectiv 3,62 lei/litru.

 

Totodată, preţul pentru motorina Efix Diesel va fi redus la 3,43 lei/litru, în timp ce sortimentul Super Euro 5 va costa 3,72 lei/litru.

Share this post


Link to post

De fiecare data cand alimentez parca imi pare rau ca nu mai astept inca o zi. :P

Share this post


Link to post

Da' dacă ar trebui să laşi maşina o vreme şi să o iei la talpă ce-ai zice?

Nu te-ai oftica la gândul că ai fi putut consuma atâta benzină ieftină în timp ce tu mergi pe jos?

Dacă la "revenirea" în maşină se scumpeşte la loc? :dizzy:

 

Eu zic să te bucuri în fiecare zi, că nu se ştie cât mai ţine.

Uită-te la cursul valutar (nu că ar fi o legătură indisolubilă între curs şi preţul benzinei...)

Share this post


Link to post

Azi a fost intalnirea OPEC cu privire la reducerea productiei:

 

Oil drops after 2.2M barrel OPEC cut

 

Oil falls even as cartel says it will cut production in bid to prop up prices driven lower by global economic downturn.

 

A production cut had been widely expected. Indeed, U.S. crude for January delivery fell $2.64 to $40.96 a barrel shortly after the announcement. Oil had been as high as $45.50 earlier in the day.

 

Oil prices have fallen rapidly in recent months due to "the repercussions of the financial crisis," said OPEC President Chakib Khelil. "We are in a very deteriorating environment," he said.

 

"This move by OPEC was well telegraphed by the market," said Phil Flynn, senior market analyst with Alaron Trading in Chicago.

 

Before the meeting, Saudi Arabia's Oil Minister told reporters that the group would cut 2 million barrels a day.

 

The new cut comes on top of a recent decrease of 2 million barrels a day announced earlier, bringing production down a total of 4.2 million barrels per day from September levels.

 

With the cuts, OPEC nations will produce roughly 24.8 million barrels a day.

 

Khelil said the cartel hopes oil will stabilize between "$70 to $80 at least."

 

If oil fails to stabilize, Khelil left the door open for more cuts. "If you are not surprised [by the cuts], then we have to do something about it," he said.

 

The group is next scheduled to meet on March 15, but Khelil said member states were prepared to hold another meeting sooner if needed.

 

The nations in OPEC produce about 40% of the world's oil. The group met Wednesday in Oran, Algeria.

 

http://money.cnn.com/2008/12/17/markets/oi...sion=2008121711

 

Piata Futures pe Light Sweet Crude Oil: http://www.nymex.com/lsco_emi_cso.aspx

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Heh, cu alte cuvinte: "nu cumparati, reducem productia. Ah, tot nu cumparati ? bine, reducem si mai mult." :) Frumoasa tactica, nimic de zis.

Share this post


Link to post
Da' dacă ar trebui să laşi maşina o vreme şi să o iei la talpă ce-ai zice?

Nu te-ai oftica la gândul că ai fi putut consuma atâta benzină ieftină în timp ce tu mergi pe jos?

Dacă la "revenirea" în maşină se scumpeşte la loc? :dizzy:

 

Eu zic să te bucuri în fiecare zi, că nu se ştie cât mai ţine.

Uită-te la cursul valutar (nu că ar fi o legătură indisolubilă între curs şi preţul benzinei...)

Pai ma bucur in fiecare zi de pretul mic, iar rutele pe care le fac eu prin oras le fac de ani de zile si sunt prea sictirit de ele ca sa mai merg pe jos. Cand sunt in locuri noi nu ma deranjeaza sa merg pe jos, ba chiar imi permite sa explorez mai bine, dar asa...

Share this post


Link to post

Off topic sau poate foarte on-topic : mie mi se rupe de pretul benzinei si nu am nici un fel de remuscare daca renunt la masina pentru a merge cu metroul in timp ce costul utilizarii masinii personale este in scadere. Ma intereseaza mult mai mult sa fac mai putin pe drum, sa imi fac citi mai putini draci, sa scap de blocaje interminabile, de mersul bara la bara, de toti descurcaretii din trafic, etc. Poate sa ajunga benzina si la 1 leu, daca acelasi drum o sa il fac in jumatate de timp ... aleg metroul. Evident, se aplica acolo unde exista posibilitati de genul asta. Daca masina imi foloseste, o folosesc si eu ... daca nu-mi foloseste, o las acasa :)

Share this post


Link to post

De unde rezultă următoarea problemă de rezolvat:

 

Având în vedere

- preţul în scădere al benzinei;

- rentabilitatea mersului cu RATB-ul/ Metrorex-ul (sub aspectul duratei de deplasare) invers proporţională cu preţul benzinei (cu cât benzina e mai ieftină, cu atât vor fi mai mulţi cei care îşi vor permite să-şi scoată "rablele" în trafic),

să se calculeze:

- care este preţul benzinei la care deplasarea cu autoturismul personal devine la fel de rentabilă (sub aspect financiar) ca şi cea cu transportul în comun. :dizzy:

- care este preţul benzinei la care deplasarea cu orice autoturism în Bucureşti va deveni imposibilă şi care este numele primarului sub al cărui mandat acest lucru va fi cu siguranţă posibil.

Share this post


Link to post

=D> Bune intrebari.

 

Partial a raspuns nea Jiji (Becali, desigur) cind a zis ca are vrea ca benzina sa coste 50EUR/litru ... ca sa fie el singur pe strada :P

Share this post


Link to post

De parca RATBul ar zbura si nu ar folosi aceleasi strazi ca si masinile.

Share this post


Link to post

RATBul iese din discutie cind se pune problema de timp ! Metroul insa chiar m-a salvat de citeva ori

Share this post


Link to post
cu cât benzina e mai ieftină, cu atât vor fi mai mulţi cei care îşi vor permite să-şi scoată "rablele" în trafic)

 

Ai simtit tu chestia asta cand era benzina 4 RON cum ca erau mai putini prin trafic ?

Poate ca erau mai putini cu 10% dar acea 10% din pacate nu se simte.

Share this post


Link to post
RATBul iese din discutie cind se pune problema de timp ! Metroul insa chiar m-a salvat de citeva ori

Metroul este excelent si in general si transportul in comun sunt preferabile in Bucuresti. Eu obisnuiam sa vin cu masina de la Craiova, dar deja prefer sa vin cu trenul si sa iau metroul din Gara de Nord.

Share this post


Link to post
Ai simtit tu chestia asta cand era benzina 4 RON cum ca erau mai putini prin trafic ?

Poate ca erau mai putini cu 10% dar acea 10% din pacate nu se simte.

Nu neapărat. E o deducţie de bun simţ.

Din traficul bucureştean au cam dispărut vechiile dacii. Deşi din parcări nu au dispărut în acelaşi procent.

Asta pentru că middle-class-ii au vândut vechile dacii unor con-citizeni mai săraci, iar ei şi-au tras "maşini străine".

Cei mai săraci folosesc "noile" achiziţii în special pentru concedii şi pentru mers "la ţară", în w-e. Dacă s-o ieftini gazul rău de tot, or să vrea să fie şi ei "boieri", să vină cu maşina la muncă.

Ia să fie 50 de bani litrul de benzină... Ce zici, va deveni cu adevărat vizibilă deducţia?

Share this post


Link to post
Eu obisnuiam sa vin cu masina de la Craiova, dar deja prefer sa vin cu trenul si sa iau metroul din Gara de Nord.

Aşa mi se pusese şi mie pata într-o perioadă, şi nu am putut decât să constat că e, în primul rând, mai lungă călătoria cu trenul, şi în al 2lea rând costa cam tot la fel, poate chiar mai mult (când mergeam pe gpl şi preţul era ok).

 

Am auzit de dimineaţă ceva în genul: "benzina şi motorina se vor scumpi cu 10-15 bani din cauza "normativelor" UE", poate ştie cineva mai mult despre ştirea respectivă, eu eram "ocupat" cu condusul şi vorbitul la telefon, mi-a atras atenţia doar citatul de mai sus.

Share this post


Link to post

E vorba de Euro5 Emil...va afecta restul de benzine doar daca si ele vor trebui sa respecte norma de sulf de 10PPM...ma interesez si revin

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Mie sa-mi dea benzina fara plumb s-atat. Cat mai 'eftina sa fie. Ma doare-n cot de poluare.

Share this post


Link to post

Rog un admin/mod sa schimbe titlul topicului in Benzina aproape gratis :mrgreen:

Share this post


Link to post

No, la un leu e aproape gratis. O sa patim ca americanii- ne aducem gipane cu motoare de la v6 in sus. Dupa aia le tinem in parcare, ca , consuma mult :) ).

Share this post


Link to post
No, la un leu e aproape gratis. O sa patim ca americanii- ne aducem gipane cu motoare de la v6 in sus. Dupa aia le tinem in parcare, ca , consuma mult :) ).
Pai o sa ne aduca samsarii gipane ieftine, la 1000 euro bucata, daca le reuseste mitingul si se ieftineste taxa auto la ruine :D Uite-i defiland pe Calea Victoriei:

post-17-1229598735_thumb.jpg

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Politistii aia ii sustin?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...