Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Laurentiule eu in locul tau mi-as cauta alt loc de munca

Adica daca e criza- omul nu-si mai duce masina la service sau cum?!

Share this post


Link to post

Aha, deci tot ne trag in piept petrolistii! Trebuia sa fie mai ieftina :-W .

Share this post


Link to post

Bre, tie cine ti-a dictat cat sa pui adaos la magazinul ala?

Share this post


Link to post
News flash! Pretul benzinei e alcatuit in mare masura din accize. Duuuuuuuuh!

 

Accizele la carburanti sunt fixe. De exemplu acciza la tona de motorina este de 325 euro. Deci indiferent de ce pret are motorina statul incaseaza aceeasi bani (asta pentru cei care plangeau statul ca incaseaza mai putini bani odata cu scaderea preturilor la carburanti). Problema e ca de la 1 ianurie o sa se foloseasca alt curs de referinta pentru calculul accizelor - 3,7364 in loc de 3,3565 (adica o crestere cu 11,32%). Deci bucurati-va cât mai puteti de preturile astea, adica pana la Revelion.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post
Bre, tie cine ti-a dictat cat sa pui adaos la magazinul ala?

Nu, dar eu nu sunt in situatie de monopol/manipularea pietei. Este o mare diferenta! Daca erau 2000 de rafinarii in Romania si 2000 de producatori, atomizarea pietei ar fi rezolvat problema.

Share this post


Link to post

Pai Romania are o groaza de rafinarii. Bulgarii, spre exemplu, au una singura, ce-i drept mai mare decat Petromidia. Cererea e mare nu producatorii putini.

 

Cererea de benzina la pompa, evident.

Share this post


Link to post

Romania are o capacitate de prelucrare de 33 de mil tone de petrol si un consum intern de 5 mil tone. Pai cam atat poate prelucra doar Midia. Inca pe atat merge la export.

Salex, fa o raportare la dolar, in dolari se calculeaza tot ce tine de petrol. Vezi cat era benzina in Romania calculata in dolari la data la care zici tu ca era 4 lei si cat e acum cand dolarul e 3ron. Pentru referinta: http://www.bnro.ro/Ro/Info/Istoric/Curs_l.asp . Probabil mai exista si un delay la sincronizarea pretului cum exista si la crestere.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

@ Amentys: Merci pt. site, era exact informatia pe care o doream.

 

Una peste alta, procentual stam bine in ceea ce priveste scaderea preturilor, poate ceva mai bine decit vecinii nostri. Explicatii se pot gasi, eu nuu sint analist economic, vroiam doar sa fac niste calcule cit se poate de la indemina. Pentru citeva "esantioane" alese aleator, se confirma ca scaderea pretului la petrol a determinat coborirea pretului benzinei (95) la pompa undeva la 68-75% fata de valorile maxime inregistrate. O fi bine, o fi rau ... asta e de dezbatut. Pe mine ma interesa exclusiv unde ne situam si am aflat ca "sintem si noi pe acolo" :)

Share this post


Link to post

OK :) . Dupa cum vezi, calculele mele au ajuns cam pe la aceleasi concluzii. Cum ziceam, m-am linistit, nu s-au folosit nici "benzinarii" nostri de pretextul crizei pentru a-si trage mai mult decit cei din afara ;)

Share this post


Link to post
De pilda, pretul barilului a scazut de 3,2 ori. La noi, benzina a scazut de la 4 lei, la 2,8 lei (generic), cu alte cuvinte pretul benzinei de acum este 70% din pretul benzinei din vara. Dupa parerea mea, scaderea nu e tocmai pe masura scaderii pretului barilului. Mergind pe rationamentul asta, daca in Austria benzina era in vara 1,30 E, acum costa 0,91 ? Sau in Germania, de la 1,55E a ajuns la cca 1,1E ? Slovenii, de la 1,20, platesc acum 0,85 ? Sau, si asta era intrebarea, la ei scaderea a fost mai zdravana ?
Aha, deci tot ne trag in piept petrolistii! Trebuia sa fie mai ieftina :-W .

Greu cu economia asta, frate! A scazut barilul cu 80&, trebuie sa scada si pretul benzinei cu 80% =)) Respect pentru "logica" =))

Pai Romania are o groaza de rafinarii. Bulgarii, spre exemplu, au una singura, ce-i drept mai mare decat Petromidia. Cererea e mare nu producatorii putini.
Romania are doar doua rafinarii, Petromidia si rafinaria Petrobrazi. Restul sunt niste ruine care ar trebui inchise. Si vorbesc in cunostinta de cauza, nu din auzite

Share this post


Link to post

Io-te, bre, ca te facusi si inginer. Ma bucur.

 

Bre, si Petromidia e o ruina, daca te invarti pe acolo ti-e frica sa nu iti cada ceva in cap, dar asta nu inseamna ca nu e ruina tehnologizata. La nivelul anilor 80. de ceS cangi, spre exemplu. E pe drum. Dupa criteriul asta nici Bulgaria si nici Romania nu au vreo rafinarie.

 

Important ca noi avem 3 (in functie de anotimp 4) procesatori interni diferiti.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post
Greu cu economia asta, frate! A scazut barilul cu 80&, trebuie sa scada si pretul benzinei cu 80% =)) Respect pentru "logica" =))

Altul care se grabeste ... Daca ai fi intrat pe site-ul cu preturile combustibilior, ai fi vazut ca la noi preturile sint mai mari decit in alte tari cu apa mai calda la combustibilii fara taxe si accize. La asta cred ca se referea Andreib.

Share this post


Link to post

Prietene, lucrez in domeniu asa ca...

 

Io-te, bre, ca te facusi si inginer. Ma bucur.

Bre, si Petromidia e o ruina, daca te invarti pe acolo ti-e frica sa nu iti cada ceva in cap, dar asta nu inseamna ca nu e ruina tehnologizata.

Bre zmeulene, eu zic ca daca reusesc sa scoata Euro5, avizata si certificata, e ceva, nu? Iar teava aia de care zici tu e chestie de securitate, sa induca in eroare spionii :) )

Share this post


Link to post

Mishto, si la astia se termina Europa la granita de Est a Ungariei. Nici nu ma mai mir, aceeasi senzatie o ai si din masina, si din avion.

Share this post


Link to post

Eu nu am zis de nicio teava dar daca zici inseamna ca stii tu ceva. :) )

 

PS: Motoare Euro5 ar putea si Dacia sa produca, asta nu inseamna ca au o tehnologie prea avansata. La naiba, produc deja motoare Euro4 si au tehnologie de anii 70.

Share this post


Link to post

Eu vorbeam de lichide, nu de solide, dom' inginer :D

Share this post


Link to post

Eu vorbesc de produse si tehnologii. Schimbi reteta si... marketingul poate sa bata moneda pe asa ceva...

Share this post


Link to post

OK, cu atit mai bine,avem informatii sigure :) . Dar cine si unde a zis ca s-ar fi asteptat la o scadere proportionala a pretului benzinei raportat la pretul petrolului ??

Share this post


Link to post
De pilda, pretul barilului a scazut de 3,2 ori. La noi, benzina a scazut de la 4 lei, la 2,8 lei (generic), cu alte cuvinte pretul benzinei de acum este 70% din pretul benzinei din vara. Dupa parerea mea, scaderea nu e tocmai pe masura scaderii pretului barilului. Mergind pe rationamentul asta, daca in Austria benzina era in vara 1,30 E, acum costa 0,91 ? Sau in Germania, de la 1,55E a ajuns la cca 1,1E ? Slovenii, de la 1,20, platesc acum 0,85 ? Sau, si asta era intrebarea, la ei scaderea a fost mai zdravana ?

QED?

 

Si nu uita ca in discutie ar mai fi si investitiile din rafinarii, care in unele cazuri sunt de zeci / sute de milioane de usedei. Aia din vest au investit, si-au recuperat investitiile si probabil ca acum isi permit sa scada mai mult benzina. La noi se baga bani la greu in niste ruine (cum zicea zmeuleanu) ca sa le aduci la "normal"

Share this post


Link to post

Impozitul pe profit este 16% aici, deci, reinvestirea profitului este mult mai ieftina aici.

Share this post


Link to post

Care profit? :D Poate la austrieci, ca in alte parti...

Share this post


Link to post
QED?

Nu tocmai :)

 

pretul benzinei de acum este 70% din pretul benzinei din vara. Dupa parerea mea, scaderea nu e tocmai pe masura scaderii pretului barilului ...

Eu am raportat pretul benzinei de acum, la un pret maxim anterior si am ajuns la acea valoare de 70%. Prin "masura" nu m-am referit la o relatie de proportionalitate. Daca era asa, ziceam : "Pretul barilului a scazut de 3 ori deci benzina ar trebui sa coste de 3 ori mai putin sau pretul ar trebui sa fie de 33% fata de pretul anterior" ... Nimeni nu a zis asta, daca eu asa am fost inteles, imi cer scuze pentru ambiguitate ...

Share this post


Link to post
Care profit? ...

Pai, Petromidia din ce s-a dezvoltat, doar n-a adus bani de acasa, de la ma-sa ? Din reinvestirea profitului s-a dezvoltat si ea. Din ce a facut asa retea de benzinarii ? Din ce a cumparat distributia franceza ? Ca datoria fata de statul roman n-a platit-o, inca.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...