Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am avut Aral, si s-a vazut diferenta, mizeria luata cu spaclu din calacul culbutorilor. O fi bun in general Aralk-ul si o fi fost numa al meu piratat, nu stiu, dar nu mai risc cu marca asta.

 

tu ai luat matizul la mana a doua sau de nou ? cu aralul nu te cred nici eu doar ca ai fost neatent la achizitionare .nici un ulei nu face depuneri ,atat timp cand provine din fabrica . gandeste te ca dacia aia veche merge cu orice tip de ulei . numai sa nu uiti de el prin motor.

Share this post


Link to post

gandeste te ca dacia aia veche merge cu orice tip de ulei . numai sa nu uiti de el prin motor.

Si cand vom avea motoare electrice se va gasi unul care sa le compare cu dacia 13sule.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cu spumatul nustiu ce sa zic, ca nu am patit, dar d ece nu accepti partea cu inegritul mai tare la Matiz? Acum cateva pagini cineva a comparat cu Supernova, unde nu se inegreste asa tare, mai sua cu Toyota unde nu-l inegreste mai deloc, si compar si eu cu 1.5 de pe Espero, unde iar nu se inegreste asa repede ca la Matiz. 99% din posesorii de MAtiz iti confirma ca se ingreste mai repede ca la alte masini uleiul, 1% fiind closhcutza care face nota dicordanta, nevazand ulei negru la masina sa, acestea fiind exact cuvintele. Daca face schimbul la 3000 km, se poate, dar la termenul normal de schimb, nu poate fii decat negru uleiul la Matiz.

 

 

Cuvintele nu au fost nici pe departe cele mentionate de tine. Uleiul isi schimba culoarea in timp, ajungand in 10.000km(la atat fac eu schimbul) sa aiba culoarea caramelului, pe joja. Esapamentul, asa cum am mai zis, este curat, din ziua in care am luat-o si pana acum, la aproape 70.000km.

 

Nu degeaba in statistica marginile se elimina, closckkutza are poate mai mult de 100 de posturi in care divinizeaza uleiul ala.

Nu am divinizat nimic si nici 100 de posturi pe tema asta nu am. Ce am scris erau doar constatari personale. Nu am recomandat nimanui sa il cumpere sau ceva.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Discutia ar putea pleca de la "Manualul Noul Spark 2009" (motoare 1,0 si 1,2, distributie pe lantz), unde scrie "Calitatea uleiului ACEA A3/B3, API SM... Este interzisa in mod expres utilizarea ACEA A1/B1 si A5/B5, deoarece, pe termen lung acestea pot duce la avarierea motorului, in anumite conditii de utilizare.

"Man. Spark clasic 2009" nu are aceasta interdictie.

Mai avem si de la API urmatoarele :

Oils may have more than one performance level. For automotive gasoline engines, the latest engine oil service category includes the performance properties of each earlier category. If an automotive owner's manual calls for an API SJ or SL oil, an API SM oil will provide full protection. For diesel engines, the latest category usually - but not always - includes the performance properties of an earlier category.

De pe la americani, niste chestii care se vor categorice :

motor_oil_additives.txt

EP012008_8-16.txt

Share this post


Link to post

Acest Post a fost un New Topic in Toate Marcile/Diverse, in ideea ca prezinta un interes general, dar a fost mutat aici. Nu are legatura neaparat cu Uleiul recomandat la Matiz/Tico sau Spark. As dori sa fie sterse #2429, 2430.

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Buna seara .Matizul meu are in jur de 75.000km .Ce tip de ulei se recomandda la acest nr de km .Eu pe an nu fac mai mult de 8.000km din care 70% in Bucuresti.

Edited by alexalb

Share this post


Link to post

Un 5w-40, 0w-40 de calitate: Mobil 1, Valvoline, Castrol, Total...

Share this post


Link to post

Nu pune 0w, nu e pentru Matiz.

Share this post


Link to post

Nu pune 40, nu e pentru Matiz.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Cel mai simplu este sa mergi pe 5W30, eventual chiar de la GM, iti pot spune ca, dupa un an de zile si circa 20.000 de Km, sunt foarte multumit de performantele acestui ulei, care culmea, este chiar mai ieftin decat restul produselor "de firma".

Share this post


Link to post

Nu pune ulei, nu e pentru Matiz 24000000.gif

Castrol recomanda 5w-40 http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9024084&contentId=7044829

Mobil recomanda 10w-40 http://www.mobil.co.uk/UK-English-LCW/carengineoils_which-oil.aspx

Total recomanda 5w-40 prima alegere http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=74&vehicle=3151

Parerea mea e ca merge si 0w in fata fara probleme, doar ca e mai dopat putin, dar mai de calitate decat 5w poate.

Oricum nu conteaza ce zic producatorii de ulei pentru ca in urmatoarele posturi vei fi "convins" sa folosesti numai Valvoline 5w-30 pentru ca e "cel mai bun" , ii da 100 cai putere in plus Matiz-ului samd...

Edited by hap123ciu

Share this post


Link to post

Buna seara .Matizul meu are in jur de 75.000km .Ce tip de ulei se recomandda la acest nr de km .Eu pe an nu fac mai mult de 8.000km din care 70% in Bucuresti.

 

salut.. pana acum ce ulei ai folosit..ai probleme cu motorul,scade uleiul drastic,tacane,pacane etc...daca nu ,pune uleiul pe care l-ai folosit pana acum...

Share this post


Link to post

Nu pune ulei, nu e pentru Matiz 24000000.gif

Castrol recomanda 5w-40 http://www.castrol.c...ntentId=7044829

Mobil recomanda 10w-40 http://www.mobil.co..._which-oil.aspx

Total recomanda 5w-40 prima alegere http://ew5.earlweb.c...74&vehicle=3151

Parerea mea e ca merge si 0w in fata fara probleme, doar ca e mai dopat putin, dar mai de calitate decat 5w poate.

Oricum nu conteaza ce zic producatorii de ulei pentru ca in urmatoarele posturi vei fi "convins" sa folosesti numai Valvoline 5w-30 pentru ca e "cel mai bun" , ii da 100 cai putere in plus Matiz-ului samd...

Ma bucur ca tu folosesti vascozitate SAE 40 la Matizul tau. Nu doresc sa folosesti altceva, este cel mai potrivit pentru gandire ta, fiecare are masina pe care o merita. La cat mai multi km peste 90k. Fiecare km in plus este o victorie.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma duc sa-mi felicit un preten pentru realizarea mareata de a merge pana la 130.000 km cu esso 10w40, si motorul n'are nici pe dracu'.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Tu chiar te plictisesti tare, serios.. Tu stii ce vrei sa demonstrezi.

Eu stiu pe o tipa care a ajuns la revizie fara un gram de ulei in baie la revizie si motorul nu a avut nici pe dracu,

ca asa spune ea. Adica, probabil, ca nu a crapat.

Dupa logica ta profunda, si asta intra la recomandari.

Edited by Tommy
  • Like 2

Share this post


Link to post

Sper ca vorbeai cu tolin.

 

Cand ai o masina, indiferent de marca, pui ce ulei spune producatorul. Tolin nu e producatorul, si nici nu are Matiz, oare pe cine sa creada lumea, manualul sau pe el? :scarpin:

 

Am adus destule argumente, manualul de Suzuky Alto, motorul de 800 dupa care e copiat al Matizului, care zice negru pe alb pana la 15w40, la fel ca manualul Matizului, chiar nu vad de ce s-ar baza cineva pe obsesia unui formator de opinie pe acest forum, si inca 2 carora tot de la el li se trage.

Edited by argon
  • Like 2

Share this post


Link to post

Speri mata da' speri degeaba. Tolin avea matiz pe cand tu abia cautai printre jiglioare la dacie, nu cred ca trebuia el sa-l tina ca sa poata sa discute aici :)

Motorul de matiz e proiectat pe specificatii SAE 30, restul se poate posta la "mi-a zis doi vecini".

  • Like 3

Share this post


Link to post

Si SAE 30 nu tot de la vecini vine? un document ceva?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da' codurile scrise in ecu nu le vrei? :)

Tu pune ce vrea inimioara ta, cat timp un ulei semi-sintetic in romania nu se tine mai mult de 5000 de km

iar revizia se face la 10.000 km, fa si tu un simplu exercitiu de aritmetica, poate nu-ti da cu virgula.

Edited by Tommy
  • Like 2

Share this post


Link to post

Am adus destule argumente, manualul de Suzuky Alto, motorul de 800 dupa care e copiat al Matizului, care zice negru pe alb pana la 15w40, la fel ca manualul Matizului...

Doar un idiot poate sa creada ca unui motor i se potrivesc doua clase de vascozitate la ulei.

  • Like 4

Share this post


Link to post

Oamenii responsabili (SAE) au adus la zi diagrama:

post-402-0-68043800-1302340625_thumb.jpg

Pentru cine nu stie, 5w30 din categoria B este mineral. Categoria C cuprinde uleiurile actuale, cu stabilitate pe toata gama de temperaturi.

 

Producatorul motoarelor in discutie a indicat vascozitatea care trebuie in uleiurile utilizate: http://www.oilmag.ro...le-c-21_91.html

 

Pentru cine nu stie sa citeasca sau nu stie notiunile le-a desenat, sa nu existe dubii: http://www.uleiuri-c...=68&ID=389&pg=1

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Se pare ca motorasului meu ii cam place gustul de GM 5w-30, a cam papat ceva in 3000 km- echivalentul a cat papa in 10 k cu 10w-40. Voi ce ziceti sa fac: sa trec inapoi pe 10w la urmatorul schimb sau sa completez din cand in cand cu 5w?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...