Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sorine, dar ai avut ceva probleme cu el ?! Sau ai fost multumit...sa stiu daca ma agit aici degeaba sau nu :) Ca idee eu oricum fac reviziile la fiecare 5-6000 Km sau la fiecare 6-7 luni...in general le fac in Martie si in Octombrie :)

Share this post


Link to post

Nu am avut probleme dar probabil ca in timp afecteaza negativ motorul.

Share this post


Link to post

Pentru Matiz cel mai bun ulei este 5w30, API SM, ACEA A3, cand motorul nu cere altceva. In aceste caracteristici se incadreaza uleiul GM Dexos 2 care se gaseste destul de usor. Cine pune alt tip de ulei o face pe barba lui asumandu-si consecintele.

 

Daewoo 5w 30 oil nu e bun? ce are? este un ulei recomandat de producator si de unde pana unde GM dexos 5w 30 e bun cand altii cu alte masini ( opel) nu sunt multumiti.

Share this post


Link to post

Daewoo 5w 30 oil nu e bun?

E bun, dar nu il poti tine mai mult de 6 luni / 10.000 km in motor. Dexos 2 e L.L. si pe deasupra e F.E., iar daca nu faci multi km poti sa il tii un an in motor fara probleme. Diferenta de pret intre cele doua tipuri e de 2 lei / l, deci se merita sa cumperi Dexos 2.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

F.E. Insemna fuel efficiency si e o vrajeala de marketing.

  • Like 1

Share this post


Link to post

F.E. Insemna fuel efficiency si e o vrajeala de marketing.

Fuel economy, incearca cele 2 tipuri de ulei si apoi ne spui si noua concluziile tale.

Share this post


Link to post

Am cautat in Constanta zilele astea Valvoline Synpower 5W-30. Am gasit pana la urma la Valvoplus. La sediul de la casa de cultura aveau 5W-30 doar cu specificatii CF si MB (parca) in bidoane argintii, la 58 si 50lei. Vanzatorul de acolo (mi s-a parut profesionist) m-a trimis la celalalt sediu ca au pentru specificatiile Matiz. Ajuns acolo vanzatorul mi-a recomandat Valvoline Synpower 5W-30 facut in America la 50 lei dar il lasa la 40 (ce nu mi-a sunat OK, parca era de la piata de rusi) si am insistat sa-mi dea cel simplu..facut in Olanda. Mai avea un bidon ca acesta http://www.motoroveo...-5w-30-1l-1.jpg la 44 lei pe care l-am cumparat. (la intrebarea mea, a precizat ca are pe stoc toate produse desi in raft era un singur bidon cu pretul pe care l-am luat eu).

 

Mai tarziu am vazut ca data de fabricatie este 2006. Pe site-ul Valvoline europe bidoanele sunt argintii (banuiesc ca ce mi-a dat e din productie veche) , iar la specificatii scrie ca uleiul facut in Europa are alte specificatii decat cel din America.

Daca stie cineva un alt ditribuitor Valvoline in Constanta va rog sa postati.

 

 

Am cautat ceva timp pe net si se pare ca situatia sta astfel:

am gasit toate informatiile doar pe site-ul Valvoline din Olanda: http://www.valvoline...power_motorolie

 

Uleiul Valvoline Synpower 5W-30 are un anumit numar de identificare pe bidon: aici gasiti numerele de identificare pentru fiecare produs: http://www.valvoline...werOils-All.pdf

alte detalii gasiti si aici: http://www.valvoline...np-motoroil.pdf

Fotografia pe care am aratat-o eu mai devreme este ceea ce trebuie (dar este ambalaj vechi); are acelasi cod ca produsul actual: 11240 (ambalajul la un litru) numai ca au schimbat ambalajul, acum este argintiu (deci utati-va dupa cod, nu dupa ambalaj)

 

ATENTIE: Uleiul facut in America 5W-30 are alte specificatii (cum s-a mai spus aici pe forum) de obicei este mult mai ieftin chiar si 25 lei pe uleidemotor.ro si se recunoaste prin faptul ca ca nu are 1 litru ci 946ml. Acum nu sunt eu in masura sa spun daca e bun sau nu..dar pe configuratorul de ulei de pe site-ul american (cel cu .com) nu apare Daewoo Matiz, ci numai pe configuratorul european.

Multumesc

 

Am citit toate posturile care contin cuvintele "valvoline synpower" si nu am gasit nimic clar. Daca s-a mai scris o data despre acelasi lucru..scuze..

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Atata bataie de cap cand puteai lua din orice magazin un ulei bun, nu inteleg de ce Valvoline neaparat.

Share this post


Link to post

Pe forum se recomanda acesta..de acesta cumpar.. daca intrebam pe vanzator de un alt ulei bun.. imi dadea ce vroia el sa vanda..(nu neaparat compatibil cu acest motor sau optim pentru acest motor).

Decizii de capul meu nu am cum sa iau ca nu am cum sa testez uleiurile si nu am multe cunostinte din domeniu.. asa ca am vrut sa lamuresc lucrurile si pentru altii..care au asemenea probleme.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Si tu crezi ca aici are careva laborator de teste? :) )

Share this post


Link to post

Am inteles ideea..dar cei care recomanda au testat diverse tipuri de uleiuri pe propria masina si au concluzionat ca acesta este cel mai bun din categoria uleiurilor "normale" (sunt si persoane care pun cea mai scumpa versiune a acestui ulei dar din punctul meu de vedere... sa nu exageram). Exista si un grad mare de subiectivism in aceste teste dar pe cine altcineva sa ne bazam? (atat timp cat se respecta manualul de service e ok)

Manual de service > opinii majoritare de pe forum> opinii personale

Share this post


Link to post

E bun, trebuia sa iei de pe net. L-am luat cu 35 ron/l si transport 16 ron. In total 121 RON. Am facut comanda dimineata iar in max 24 de ore il aveam in mana.

 

Daca vrei site-ul de unde am comandat da-mi un PM. Eu sunt la a 2.a comanda de la ei si sunt importatori directi.

 

P.S. Am luat Synpower simplu, pentru europa produs in Olanda.

 

P.S 2, o poza pentru cristiangabi

post-6124-067679500 1301328140_thumb.jpg

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Pe forum se recomanda acesta..de acesta cumpar..

 

De catre cine? Mai bine zis cati? nici nu apare in chestionarul din topic. Numarul celor ce recomanda GM 5w30 pe forum am impresia ca e mai mare decat aia ce 'recomanda' Valvoline.

Share this post


Link to post

De catre cine? Mai bine zis cati?

Cati au zis ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am o intrebare foarte serioasa. Ce legatura are motorul de Matiz cu GM de tot recomandati uleiul ala? (nu ca nu ar fi bun!)

 

Motorul de Matiz nu a fost proiectat si imbunatatit de General Motors. Sau nu e asa ?

Share this post


Link to post

Aceasi legatura ce o are cu Valvoline.

Share this post


Link to post

Deci nu are nici o legatura, nu e un ulei OEM. Uleiul OEM e cel Daewoo. Mersi :)

 

 

Pentru cine citeste aici si nu are timp sa citeasca multele pagini din urma. Synpower = Dexos 2 :) ) Ca la gradinita.

 

Au aceleasi specificatii iar nici unul nu e ulei OEM. Ambele sunt LL si sunt superioare uleiului Daewoo.

Share this post


Link to post

Uleiul OEM Daewoo este Total grup, cum e si Elf-ul. Parerea mea personala e ca nu e rau, dar e mai bun GM-ul.

Share this post


Link to post

Parerea mea personala e ca nu e rau, dar e mai bun GM-ul.

 

 

Dar Valvoline ai incercat? Si mitosu a incercat orice ulei, numai Valvoline nu a vrut nicicum...si pana la urma s-a convins...Cateva posturi mai sus eram nedumerit de Valvoline Synpower 5w30 deoarece se gaseste la diferente de pret semnificative ( 25ron cel "american" dar care nu e 1l, 35ron cel mai ieftin si 58ron cel mai scump). In Germania se intampla acelasi lucru (am vb cu un prieten sa-mi caute) si pretul variaza intre 8euro/l si ajunge la 20euro/l...acelasi produs.

Share this post


Link to post

Si daca as incerca, cum imi dau seama ca e bun? Sau dupa ce ma iau ca sa cataloghez un ulei fara laborator specializat? Ca la GM iti spun acum, motorul e silentios, nu face zgomote ciudate, si uleiul are aceasi consistenta pe joja dupa mai multe mii de km, mai inchis la culoare binenteles, ar fi ciudat sa fie tot curat, important e sa ramana motorul curat, si in capacul de la culbutori a ramas curat, asta fiind alt crieteriu dupa care l-am catalogat bun. Valvoline ce face in plus sa-ti dai seama ca e mai bun decat GM?

Edited by argon

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca sunt multe uleiuri care sunt bune pt matiz.nu poti spune cu certitudine ca unul e mai bun ca altul,maiales ca motorul nu este unul pretentios.eu personal am avut ulei daewoo in motor de 2 ori ,odata gm ,o data mol,si o data aral.nu vad nici o diferenta.si daca pui ca tre schimbat la 5kkm,atunci chiar ca toate-s bune.cred ca si ala extravirgin =))

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am avut Aral, si s-a vazut diferenta, mizeria luata cu spaclu din calacul culbutorilor. O fi bun in general Aralk-ul si o fi fost numa al meu piratat, nu stiu, dar nu mai risc cu marca asta.

Share this post


Link to post

Ce mizerie?cum ai vazut-o,sau mai bine zis ai desfacut capacul de la culbutori si inainte si dupa aral?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am desfacut cand sa verific culbutorii, iar apoi doar degetul prin gaura de umplere.

Share this post


Link to post

... eram nedumerit de V Synpower 5w30 deoarece se gaseste la diferente de pret semnificative ( 25ron cel "american" dar care nu e 1l, 35ron cel mai ieftin si 58ron cel mai scump). In Germania se intampla acelasi lucru si pretul variaza...acelasi produs.

Nu prea e acelas produs. Cautand mai atent se vede ca fiecare corespunde unor anumite cerinte (norme ale fabricantilor de masini). Ala "american" e posibil sa fie nitel mai vechi de 3 ani...

SynPower.pdf

Alea europene mai scumpe sunt pentru cerintele VW, Mercedes, BMW... (de principiu Long-life si la limita de sus a vascozitatii, in jur de 12), la care proprietarii nu stau la discutii si nu cumpara daca nu e cu specificatie.

BTW, statisticile de pe forum sunt prea vechi...

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...