Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Formula 1 - 2006

Recommended Posts

Faptul ca ALO a fost lasat sa castige in prima parte a campionatului datorita unui dispozitiv ajutator ii micsoreaza din merite si-i pune in umbra titlul din 2005. Nu m-ar mira sa pateasca ceva in ultima etapa din anul acesta.

Share this post


Link to post

Sa nu fim chiar asa drastici cu spaniolul - a castigat, norocul lui. Probabil va castiga si anul asta dar va trebui sa demonstreze ca e un pilot de exceptie care poate fi inscris in scurta lista a celor ca l-au batut pe Michael Schumacher.

@nic - Miki Mitoman Alexandrescu spunea ce semnele alea sunt niste saluturi ce le trimite Alonso prietenilor lui din Spania. Asa sa fie :scarpin: ?

Share this post


Link to post
Faptul ca ALO a fost lasat sa castige in prima parte a campionatului datorita unui dispozitiv ajutator ii micsoreaza din merite si-i pune in umbra titlul din 2005. Nu m-ar mira sa pateasca ceva in ultima etapa din anul acesta.

Fiecare echipa avea acel dispozitiv, gandit intr-un fel sau altul. Ron Dennis a recunoscut ca McLarenul avea suspensia gandita in asa fel incat sa se comporte ca si "mass dumper-rul", iar Renaultul avea un dispozitiv separat se pare. Oricum acum Renaultul a schimbat suspensia copiind ideea de la McLaren. Nu is fan Alonso dar pur si simplu a castigat pentru ca a avut o masina fiabila pentru doua circuite, nu una super rapida dar doar pentru un circuit (cazul lui Kimi).

Share this post


Link to post

Pacat de Mclaren, care a dominat F1 timp de doar 2 ani. Din 99 si pana in prezent nu au mai putut sa produca o masina competitiva. La anu` parca il vad pe Alonso pe locul 5-6 si pe Kimi campion, chiar mi-as dori acest lucru. La sfarsitul saptamani vedem cien iese campion si cum.

Share this post


Link to post

Pacat pt abandon.Chiar era frumos sa vedem o lupta pana la sfarsitul campionatului, dar asta e.Dupa parerea mea, Renault nu merita sa castige campionatul, pt ca au avut o masina mai buna doar la inceput, dupa care s-au dus pe copca , au facut fata doar cu mult noroc.Ferrari au fost mult peste ei , doar pe ploaie au fost mai slabi, lucru curios , dar caruia nu cred ca i-au acordat prea multa importanta...cate curse au fost pe ploaie? Schumi ramane pt mine cel mai capabil pilot si regret retragerea , iata unde a ajuns ferrari cu ajutorul lui si nu numai ,iar cei care urmaresc de mai mult timp F1 stiu ce vreau sa spun.Sunt foarte curios ce post va ocupa la ferrari anul viior , pt ca as vrea sa il mai vad , chiar si la boxe, standuri sau langa jean todt.Astept cu nerabdare ultima cursa , in care daca nu va avea probleme tehnice, sunt sigur ca va castiga.

Share this post


Link to post

Eu zic urmatoarele lucruri:

 

1.Ferrari a recunoscut ca titlul la soferi e pierdut(sau oricum aproape pierdut)...deci nimeni nu va scoate pe nimeni in decor.Schumi se va retrage...si o va face ca un adevarat campion,probabil cu o victorie,dar fara alte magarii(a facut destule in trecut)

 

2.Ferrari mizeaza pe totul sau nimic...daca va uitati pe http://www.formula1.com/race/news/5135/769.html ,veti vedea ce motor vor scoate pe pista,banuiesc ca e primul motor V8 la care se schimba vitezele la peste 20.000 rpm...ceea ce e enorm...sa speram ca va fi si fiabil

 

3.Renault a scos in acest an o masina foarte buna,dar care nu exceleaza la nimic,Ferrari

au un oarecare avans tehnologic,pneurile si aderenta a fost puctul slab de la ferrari in acest an...oricum diferenta o poate face intr-o oarecare masura si pilotul(Alonso un pilot talentat,exceptional si Shumacher un pilot de geniu)

 

4.Va fi o cursa extraordinara...si...din pacate se pare ca va fi pe ploaie :(

Edited by entaro79

Share this post


Link to post

Cine zice ca nu sunt sanse ? Scenariul ca SMC sa castige si ca ALO sa abandoneze este perfect plauzibil. Nu stiu ce se va intrampla in cazul acesta, ar fi unic pana acum.

Share this post


Link to post

Grozav merge noul Ferrari.. lui Kimi ii cam radea mustata. Dar cred ca cel mai tare, lui Alonso. Grozav de calm individ Raikonnen. Frumos rezultatul junelui Massa.

Share this post


Link to post

Renault a scos in acest an o masina foarte buna,dar care nu exceleaza la nimic,Ferrari

 

Normal ca nu mai exceleaza odata ce au avut grija magarii de la FIA sa o dezechilibreze. Pana sa se scoata mass dumperul renault a dominat categoric anula asta si credca o va mai face si de a cum incolo.

Edited by matias

Share this post


Link to post

Si eu cred ca e fericit Kimi cand vede cum merge Ferrari, se gandeste probabil ca scapa si el de toate problemele ce le-a avut .Sa speram ca asa o sa fie , ca tare sunt curios sa vad ce poate in 2007.

Share this post


Link to post

Daca s-ar pastra diferenta dintre masina lui Massa si oricare alta, numai un pilot prost nu ar iesi in frunte, insa in general mai sunt rasturnari de situatie, si n-avea grija ca nici ceilalti motoristi nu dorm. Stiu sunt sanse mici, insa Massa e prea extaziat, si pariez pe KIMI azi ;) Sanse reale la victorie au si altii.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Super cursa a facut Schumi, un adevarat campion, pacat ca nu a prins un loc pe podium. :) >-

Share this post


Link to post

Si Alonso a iesit campion mondial si i-a mai si dat un sut in dos lui Michael... :banana:

Share this post


Link to post

Da, felicitari Alonso!

Off-topic: Oricum, mai are "un pic" pana la 250 de curse disputate, 70 (sau cate or fi!) pole-position, 7 titluri mondiale, samd.

Alonso o sa il egaleze si chiar o sa il depaseasca pe Schumi, dar nu in viata asta!!! : :) )

 

On-topic

Am vazut un Schumi ca in zilele lui foarte bune, un duel cu Raikkonen, exceptional, o cursa unica. A fost cel mai rapid om de pe circuit si daca nu avea problemele respective, ar fi castigat. Ce a facut in plus fata de alte curse? A riscat si a mers la limita.

Felicitari Schumi...

 

Comentariul celor 2 bovine de la TVR? Nepretuit.

 

Spor

Share this post


Link to post

A fost si ultima cursa din sezonul 2007. Pana la urma Alonso a avut castig de cauza. Fara sa forteze, fara sa riste inutil, era aproape imposibil sa piarda titlul mondial ieri. Ultima cursa a lui Michael ne-a demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, ca F1 a pierdut un mare campion care ar mai avut un cuvant greu de spus in pista.

Dar poate e mai bine asa! Alti piloti vor avea sansa sa-si arate maiestria, alti piloti le vor lua locurile idolilor nostri. Dupa anul asta, pe langa Michael Schumacher, sunt sanse destul de mici sa-i mai vedem pe Villneuve sau Montoya - piloti ca faceau deliciul publicului candva si sunt sanse sa apara Piquet jr., Kovalainen si altii "lupi tineri".

Cert este ca Formula 1 este si va ramane varful icebergului in domeniul tehnologiei automobilistice.

La buna revedere domnilor!

Share this post


Link to post

Presimt ca in 2008 Schumi se va intoarce. Sau in cazul in care in 2007, Kimi sau Massa nu vor putea concura, EL va fi inlocuitorul. Jos palaria pentru carierea lui si in special pentru ultima cursa... din 2006.

Share this post


Link to post

Bravo lui Michael. Chiar daca nu a castigat a fost cel mai bun. Parerea mea este ca nu se va mai intoarce dar asta este. Ramane cel mai mare campion. :thumbl:

Share this post


Link to post

A fost ultima cursa a lui.. mi-aduc aminte de Mika Hakinnen, la fel a facut in ultima sau penultima cursa din cariera de F1, le-a dat aproape o tura la toti (suzuka parca a fost). Probabil.. trairea e enorma, cumva ca atunci cand stii ca e ultima.. zi.

Share this post


Link to post
Si Alonso a iesit campion mondial si i-a mai si dat un sut in dos lui Michael... :banana:

 

Sigur ca da. Si nu mai are decat 5 titluri si il ajunge pe marele campion. Hai sa fim seriosi si sa lasam la o parte toti epigonii astia. Gen Alonso, Hakkinen. Adevaratii campioni se recunosc din prima. Michael este unul, si parca presimt ca Raikkonen ii va urma, pe scena F1.

Ramane de vazut.

Share this post


Link to post

Unde crezi ca Alonso a gresit sau nu si-a jucat bine cartea ce o avea in buzunar?

Share this post


Link to post

N-am spus asta. Doar ca nu are "stofa" necesara. O sa vezi ca de la anul nu va mai face nimic.

Share this post


Link to post

Parerea mea, care am vazut cursa prin ochii unui ferrarist, e ca am asistat la cea mai frumoasa despartire de Marele Circ de cind vad eu F1 ... am vazut un MSC dezlantuit ca in anii tineretii, cu un aplomb extraordinar si un singe rece incredibil in duelurile roata la roata la viteze de 300km/h.

Nici macar n-a mai contat ca nu a prins podiumul, a fost de departe cel mai bun pe pista.

Multumim, Michael, pentru tot ce ne-ai aratat in acesti ani!

Felicitari Alonso pentru titlu ... si multa bafta in continuare, ca ai nevoie!

Kimi in rosu? ... proasta alegere a facut Montezemolo, parerea mea; omul e prea ghinionist.

Oricum ar fi, dupa retragerea Baronului Rosu si redistribuirea pilotilor din viitorul sezon exista sansa sa avem in sfirsit spectacol.

 

O fila glorioasa din istoria F1 se intoarce ... show must go on!

Share this post


Link to post

Multumim Michael...pt tot ce ne-ai oferit.Te asteptam din nou pe circuit ... eu inca mai sper.Poate doar Mika s-a apropiat de el putin , oricum , au luptat frumos impreuna pe circuit.

Edited by mugur

Share this post


Link to post
Cert este ca Formula 1 este si va ramane varful icebergului in domeniul tehnologiei automobilistice.

La buna revedere domnilor!

 

 

Din pacate, mie nu mi se pare deloc asa. Orice progres tehnologic banat, motoare inghetate, un singur constructor de pneuri... numai idei proaste.

 

Schumi s-a retras la timp dupa parerea mea. F1 icepe sa-si piarda din interes datorita politicii FIA de a limita competitia umana si mai ales tehnologica. Alonso este un bun exemplu al campionului "nou"... prudent, fara sa riste, fara sa incerce nimic spectaculos... Iar FIA asta doreste, alfel nu ar fi facut diferenta intre locul 1 si 2 doar de 2 puncte...

 

FIA ajuns sa de definitia comunismului... locul unde tot ce nu este interzis este obligatoriu. Valabil si pentru constructori si pentru piloti. Inovatia este incurajata, pe ici pe colo, insa sa nu se schimbe nimic :D Ce tehnologie futurista si superscumpa erau mass-dumpers-urile alea de au trebuit interzise?!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...