Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Chiar zilele trecute a fost pe forum un baner al tipilor de la care am luat eu ultimele seturi de anvelope. Desi cica sint din Oradea, la livrare am vazut ca marfa venea din Sibiu. Oricum, eu am fost multumit de preturi si livrare. Cele de iarna se cer inlocuite, s-a cam incalzit vremea afara. Asa cum am scris pe forum, in iarna am fost f. tentat de niste GY Excellence. Mi-au placut atit de mult incit le-am luat :) Astept acum niste jante de la vopsit si o sa postez primele impresii. Am avut de ales intre Dunlop SP01 si aceste GY, a cistigat GY. Imi pare putin rau de anvelopele Fulda care aveau doar citeva mii de km, nu sint sigur ca o sa reziste 2-3 ani pina tocesc GY, dar asta e, dragostea e oarba :) .

 

Am vazut la oradeni (repet, zilele trecute) ca au ceva oferte. Incearca configuratorul si vezi ce-ti rezulta pe dimensiunea ta. Ca sfat, daca faci comanda online si te suna, intreaba unde si cind sint fabricate.

Share this post


Link to post
..Desi cica sint din Oradea, la livrare am vazut ca marfa venea din Sibiu. ...

Au punct de lucru in Sibiu. Si e mai aproape sa trimita de acolo decat de la Oradea. :P

 

@andreib Aici gasesti firma daca te intereseaza.

Ar mai fi si asta . Preturile nu difera foarte mult.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Vezi si aici. Preturile sunt super! :thumbl:

Edited by cris06

Share this post


Link to post

OK ... Montat astazi pe fata GY Excellence 205/60/15 cu 95H, desi in talon e "doar" 91H. Testat prin oras si pe A2. Primele impresii sint ... excelente :) desi am avut oarece retineri in a ma infige asa cum trebuie in viraje. Retinere normala avind in vedere ca e prima zi din an cu anvelope de vara.

 

Duse pe A2 pina spre 180km/h, se comporta ireprosabil. In parcarea de la "Politia Autostrazii" am luat destul de tare citeva viraje strinse. Peste 60km/h in viraj de cca 60 grade fara ca masina sa faca urit (adica a ramas lipita de drum fara sa derapeze nici 2 mm) as zice eu ca e mai mult decit OK, mai ales ca pe spate inca am anvelopele de iarna (obosite rau, bune de aruncat :P ). La manevrele de schimbare brusca a benzii la 90-100km/h (tras serios de volan stringa-dreapta) pe bretelele paralele cu A2 iarasi am fost multumit de siguranta cu care reactioneaza masina. Asa ca am avut curajul sa repet experienta la 140 km/h. Super OK, nimic de reprosat.

 

La capitolul frinare am constatat ca tendinta de blocare rapida e aproape inexistenta chiar si la o frina ceva mai energica. Oricum, nu am eu obiceiul sa ma sui cu ambii bocanci pe frina ;) . Cauciucul din care sint facute este destul de moale, super aderent, ceea ce explica si "intirzierea" blocarii. Deci, inca o bila alba.

 

O mica critica le-as aduce la capitolul zgomot. Pe asfalt normal sint OK, insa pe A2, pe bucata de beton, cea de la Bucuresti-Fundulea, au un sunet particular, un vijiit la o frecventa inalta. Greu de povestit in vorbe. Oricum, fata de GY Eagle Ventura pe care le-am avut sint mai silentioase pe asfalt normal si mai galagioase pe betonul de pe A2.

 

Un alt usor minus (dar asta e o chestie subiectiva) ar putea fi reprezentat de faptul ca sint putin dure. Desi cauciucul de pe calea de rulare este moale (ceea ce poate sa insemne o viata destul de scurta, dar aderenta f. buna), per ansamblu sint putin tari. E posibil sa se datoreze si faptului ca sint 95H, adica au balonul ceva mai tare decit as avea nevoie. Pe mine unul nu ma deranjeaza deloc, chiar imi place cum "se simt" insa, de dragul conformitatii cu realitatea, am mentionat si acest aspect. De umflat, le-am umflat la 2,1.

 

Nu le-am testat in conditii de umezeala, deci nu ma pronunt la capitolul asta. Dupa primii 50-60km le-as acorda nota 8,50-9,00. Dupa un drum pe ploaie e posibil sa mai urc sau sa mai scad putin. In ceea ce priveste raportul pret/performante il apreciez ca fiind bun/foarte bun.

 

Per ansamblu sint foarte multumit, GY nu m-a dezamagit nici de data asta. Nu am mentionat un aspect de care unii ar putea fi interesati : sint facute in CHINA !

Share this post


Link to post

Eu am trecut de 50k km cu ale mele GY EXCELLENCE 205/60R15 95H XL TL Made in germany . Le acord nota 10 si sper sa mai tina inca atit :P .

Nu acelasi lucru pot spune de modelul HydraGrip made in slovacia care pe passatul unui vecin dupa 15k km banda de rulare este injumatatita cu toate ca regimul de mers a fost mult mai usor si mai putin diversificat decit al celor de pe masina mea.

Share this post


Link to post

De Goodyear HydraGrip eu ma declar multumit pentru ca cele care le-am pe masina sunt Made in France si au aproximativ 40k km in si nu s-au uzat foarte mult, in jur de apoximativ 1,5 mm pe calea de rulare. Sunt excelente pe drum uscat si pe umezeala , nu se blocheaza rotile la o franare mai puternica , dar iarna e jale mare cu ele.

Edited by George2005

Share this post


Link to post

Despre nexen si wanli ce stiti? la mine un michelin este mai mult de 650 ron (215/55/16) iar un nexen 280 si wanli 180. a folosit cineva?

Share this post


Link to post
De Goodyear HydraGrip eu ma declar multumit ... dar iarna e jale mare cu ele.

Importanta si superioritatea anvelopelor de iarna ... pe timp de iarna ... zic eu ca s-a stabilit si recunoscut atit de catre cei care le folosesc regulat cit si de catre cei care nu prea le folosesc si au comis citeva traznai din cauza asta. Nu te plinge de ele daca le folosesti pentru ceva ce nu a fost avut in vedere cind au fost facute :)

 

@26mad: Salutari omu', nu ai mai intrat de mult pe forumul asta. Nexen am mai vazut pe strada, habar nu am ce stiu, banuiesc ca nu prea multe. Cit despre Wanli, suna a chinezarie ... no-name, daca pot sa spun asta. La masina ta, nu m-as baga pe nici una din variante, poti gasi ceva mult mai bun. E drept, te scuturi de ceva mai multi banuti, insa nici chiar cit ai zis tu

Share this post


Link to post

De Tigar Segura ce ziceti?Deocamdata am pus doar pe fata si sunt multumit de ele.Am avut Fulda pe toate rotile dar pe spate am un cauciuc care are o galma cred ca joaca toata masina de spate si la viteza mai mare se simte destul de bine.

Share this post


Link to post

Dar de unde mama naibii gasiti draciile astea?

Share this post


Link to post

In primul rand o sa va rog sa ma scuzati ca deschid aici un topic desi exista in fiecare sectiune discutie despre anvelope. Prefer sa il deschid aici pentru ca va fi vazut de mai multi colegi de forum care nu trec si pe la sectiunea de Cielo si oricum eu vreau sa fac o comparatie intre mai multe modele de anvelope.

 

Am avut ocazia sa merg cu Cielo-ul lui taicamiu ( care merge de lene numai cu gume de iarna tot timpul anului ) si maine cred ca ii iau masina si o sa o duc la incaltat.

 

Asa ca...

 

Ce naiba sa aleg? La repezeala am facut o selectie si am eliminat tot felul se sava, debica, kormoran etc.

 

Ma gandesc la:

 

CONTINENTAL PREMIUM CONTACT

GOODYEAR EXCELLENCE

VREDESTEIN HI-TRAC

GOODYEAR EAG NCT5

TOYO TIRES PROXES CF1

GOODYEAR EAGLE VENTURA

Share this post


Link to post

Vredestein Hi-Trac :)

Share this post


Link to post

Mie imi plac continentalurile alea.

Share this post


Link to post

Eu aş alege Vredestein-urile :)

Share this post


Link to post

Eu as merge pe GOODYEAR EXCELLENCE.

Share this post


Link to post

Review-uri am facut pe topicul de Anvelope in legatura cu Ventura si Excellence. Astea din urma sint "la cald", le-am pus recent pe masina. N-am apucat sa le testez off-road (la pescuit) insa se va rezolva si asta miine. La capitolul asta am fost nemultumit de Ventura. Acum depinde si pe unde va calca masina ...

 

Ordinea preferintelor mele:

 

1. GY Ventura - Excellence

2. Conti

3. Vredestein

4. Toyo

5. GY NCT

Share this post


Link to post

Eu am dat comanda saptamana trecuta de GY EAGLE F1 205/55 R16 la numai 1260 roni 4 buc. Fara tva si nici nu se plateste ca e plata intracomunitara.

 

Eu te sfatuiesc sa te uiti la cauciucuri din gama High Performance adica Eagle F1 sau Michelin Pilot Exalco sau Pirelli P0. Eu am ales asta si nu am masina cu tendinte sportive cum ai tu.

Edited by alx

Share this post


Link to post

alx, e vorba de cieloul tatalui nu de a mea.

Share this post


Link to post

EU am fost multumit de NCT5 de pe modus. Pe reno.ro se plangeau cativa, m-am si contrat cu ei dar in continuare sustin ca-s bune.

Share this post


Link to post

Ti-as recomanda sa incerci si Micheline.Am avut si pe camion si pe Toyota Land Cruiser.Excelente!

Pe Toyota le-am tinut 123000 km si le-am schimbat ca aveam bani si venea iarna .Inca mai duceau.

Share this post


Link to post

Pai anvelopele de camion si cele de 4*4 nu vin pe masina cu tractiune fata.

 

Apoi depinde ce model si gaseste pe dimensiunea lui, ca spre exemplu energy e3a nu e o anvelopa exatraordinara,

asa pot spune si ei ca am fost cu jaguar cu dunloape sport maxx si ca erau incredibile.. dar nu-l ajut.

Share this post


Link to post

Ce am pus mai sus se gasesc pe dimensiunea de Cielo.

Share this post


Link to post

Tot pentru Cielo as putea sa iti mai recomand ceva : Dunlop SP 01

Share this post


Link to post

Dunlop SP am si eu. Sunt extrem, extrem de incantat de ele.

Uskt are si el si la fel, zice ca e foarte entuziasmat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...