Jump to content
Sign in to follow this  
Costi VLN

Daewoo Cielo 1995

Recommended Posts

Problema e ca nu stiu cum e prinderea originala la Cielo, eu am Espero, si vroiam sa aflu daca sunt compatibile. Reglaj pe inaltime au?

 

 

Reglaj are doar scaunul de la sofer,clasic,pe inaltime precum cel original de Cielo.Singura diferenta e ca in loc de acea manetuta cu care faceai reglajul spatarului,astea au clasica rotita,gen scaune de Dacie.Tre' sa stii.

Cat despre prindere,2 suruburi seinfileteaza in acel tunel prin care trece toba,pozitionarea preinderii fiind orizontala,iar celelalte 2 suruburi se prind in podea,pozitionarea fiind de asta-data verticala,aplicata pe podea.La fel si pt celalalt scaun.

Nu stiu cat am fost de clar,daca tii neaparat trag o poza unul scaun intors,pt a intelege mai bine. :thumbl:

Share this post


Link to post

Am inteles, mersi, asa e si la Espero, deci sunt compatibile, si eu caut o pereche, pentru ca mi s-a stricat reglajul pe inaltime, si are si ceva joc mecanismul. Nu ai zis, sunt de Astra F? am inteles ca merg si de Vectra A, si Calibra.

Share this post


Link to post

Astea ce le-am luat sant de pe o Astra,insa merg perfect,fara a mai face vreo modificare si de Vectra A,Kadett,de calibra nu stiu sigur.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Merg si de Calibra ,am eu montate, sunt la fel la prindere ca cele de cielo.

Share this post


Link to post

Sant intr-o oarecare dilema,vreau sa montez punte de Opel cu discuri pe spate,am gasit la un pret decent,300 lei,completa si in stare buna,luata de pe o masina functionala.

Ideea e,voi avea probleme cu garcea,la ITP,plus ca m-am interesat de pretul rulmentului,450 lei,enorm :wallbanger:

Plus ca trebuie oarecare modificare pt montaj,cel de la cablul franei de mana.

Faza e ca puntea mea e in stare buna,bucsele noi,abea schimbate,tamburii si sabotii excelenti,la fel si rulmentii,totusi ,parca as incerca sa montez cilindrii cu diametru marit,stiu caz in care s-a facut aceasta modificasre si e ceva diferenta.

 

Ideea e ca am mers cu Espero-ul DJ-ului,ce are montat o astfel de punte de Opel cu discuri si franeaza de rupe,prompt si sigur,nu se compara.

 

Dati-va si voi cu parerea,am vazut pareri pro-contra,poate careva dintre voi stie mai multe despre acest aspect.Stiu,am citit toate cele 20 de pagini dedicate,insa nu m-am putut decide. :P

Share this post


Link to post

 

Ideea e ca am mers cu Espero-ul DJ-ului,ce are montat o astfel de punte de Opel cu discuri si franeaza de rupe,prompt si sigur,nu se compara.

 

 

Te invit si cu a meu standard, orice Espero franeaza 'de rupe' pe langa Cielo.

Share this post


Link to post

Tamburii de pe puntea ta se pot da jos?Daca da, nu e mai simplu sa inlocuiesti fuzetele si discurile de la puntea spate de Opel?

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

Din pacate nu am punte din 3 piese,cea care permite demontarea tamburilor simontarea de fuzete.

Share this post


Link to post

...punte din 3 piese...

 

Are cineva o schema, poza ...?

Share this post


Link to post

Cum am scris si pe topicul meu - intai ar fi de pus la punct cat se poate, ce avem pe masini. Posibil si a ta, si a mea, dupa atatia ani si km, nu mai are franele spate chiar in mintile lor.

 

Apropo - eu am scris singurul motiv pt care mi-am pus problema - si asta e mersul foarte incarcat, pe care oricum il practic exrem de rar. La tine care e motivul? Ca in mers normal, sau tare, sau oricum, cu incarcare normala, cu etrieri calumea pe fata, frana este impecabila.

Share this post


Link to post

Te invit si cu a meu standard, orice Espero franeaza 'de rupe' pe langa Cielo.

 

Mai putin pe langa Exe care e la fel ca la Espero.

Share this post


Link to post

Da, ma refeream la cele cu roti pe 13, scuze.

Share this post


Link to post

Din ce stiu, tamburii spate sunt la fel, difera doar frana fatza la cielo cu jante pe 13'. Iar daca se monteaza etrieri calumea (cum a pus Costi, sau cum am pus eu) nu ar mai trebui sa fie diferenta dpdv franare.

Share this post


Link to post

Cu toate astea Espero nu are probleme cum ai semnalat tu cu franarea spate cu toate ca frana e sanatoasa pe fata din facere, deci ceva difera.

Share this post


Link to post

 

 

...La tine care e motivul? ...

 

 

De franat e ok,parerea mea,despre fata vorbind.In comparatie cu ce aveam inainte,discuri neventilate si petardele de etrieri,e diferenta de la cer la pamant.

Motivul,sa am si pe spate frana ok,prea se lasa de bot la franari ceva mai zdravene.

Share this post


Link to post

Te invit si cu a meu standard, orice Espero franeaza 'de rupe' pe langa Cielo.

 

Discutabil. Franeaza de rupe doar cu soferul in masina si imediat dupa reglajul sabotilor, pe urma pauza. Si daca il incarci putin pe spate s-a terminat, la orice frana, fata se duce sanie si masina nu se opreste. Si mai ai si senzatia ca se "scufunda" tot botul la o frana mai tare.

Spatele e identic Cielo si Espero.

Te invit si eu o tura cu al meu sa-ti schimbi parerea ;) . Eu cand m-am apucat de modificat frana am avut etalon o alta masina cu discuri de fabrica ce frana "Dumnezeieste".

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Motivul,sa am si pe spate frana ok,prea se lasa de bot la franari ceva mai zdravene.

Se lasa de la arcuri. Dupa mine, pe fata trebuie aproape sa nu poti misca masina daca te apesi cu greutatea corpului, iar pe spate abia sa miste, asta asa empiric vorbind. Ma rog, unii prefera mai mult confort. In plus arcurile mai tari ajuta la echilibrarea franarii fata/spate pentru ca nu se mai ridica de spate si deci ai apasare mai buna.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sa stii ca asa e - si a mea se lasa de bot - diferenta de suspensie fata-spate este foarte mare, eu avand si arcuri si amortizoare considerabil mai tari decat stock. Iar pe fata sunt cele originale. In plus se simte ca sunt obosite - mai ales amortizoarele.

 

Daca ma hotarasc sa o mai tin, minim 1 an 2 - imi voi schimba cel putin amortizoarele pe fata.

 

Ca sa revenim la problema - daca fatza este atat de fleasca, o punte spate cu franare prea eficienta s-ar putea sa faca mai mult rau decat bine, cand mergi cu masina incarcata normal, ajungand sa blochezi spatele. Repet, in conditii normale nu am ce sa ii reprosez, tocmai cand este incarcata, si nu se mai lasa de bot la franare, si puntea spate apasa bine, si ar ajuta la franare daca ar avea cu ce, atunci ma deranjeaza acest dezechilibru.

 

@Dj - etalon am si eu masina cu dicuri fata spate - si cu suspensie mult mai evoluata. Cu toate astea sunt constient ca nu pot sa aduc Cielo-ul la acelas nivel. Cel putin nu pastrand jante pe 13, si garda actuala la sol. Oricum cu ce am acum in cea mai mare parte a timpului sunt foarte multumit de frane.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Se lasa de la arcuri.

 

Se lasa si de la arcuri, normal. Insa conteaza si echilibrul fata spate la frane.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Logic, dar cand fata are suspensie moale tinde sa se lase de bot si spatele se ridica. Cu frane slabe pe spate nu blochezi, cu frane bune, da. De-asta, dupa mine optim este sa ai si o suspensie suficient de ferma incat sa nu permita un balans fata-spate exagerat, si frane cat mai echilibrate. Doar una sau alta nu e suficient.

Share this post


Link to post

Deocamdata sant hotarat sa cumpar acesti cilindrii TRW,sa folosesc un intreg spray wd40 si sa curat bine tamburii,sabotii si sa-i reglez ca la carte.Am luat in calcul si inlocuirea bucselor spate,facuta acum 2 luni maxim + reviazia sabotilor si tamburilor,care sant excelenti.

Ar fii o treaba mai buna cu puntea,insa aleg varianta asta sa evit complicatiile si eventualele modificari ce ar urma pt montajul puntii cu discuri.Nu mai pun ca eu am discuri de 236 pe fata,iar discurile puntii vor avea aceeasi dimensiuni,poate chiar de 256 si iar nu e bine,poate tine mai mult spatele dupa si ma invart de nu ma vad pe vreme rea.

Alta faza tare ar fi ca dupa montajul puntii sa aud vreun rulment cum huruie si sa necesite inlocuit,nu de alta dar unul nou e 450 lei,.......headbang2.gif.

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Lasa WD40 pentru alte chestii, sfatul meu este sa iei un spray special pentru curatat frine/ambreiaj

Share this post


Link to post

Lasa Salex, ca degripeaza! :) )

@ Costi: inainte sa modifici frana spate faci si un test pe standul de franare si inca unul dupa?

Share this post


Link to post

Ti-am vazut masina in parcare la Caro astazi de dimineata. Tot azi l-am vazut si pe DJ_Dark(tot in zona). O zi plina, zic eu. Si eu tot la Caro parchez :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...