Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Ai dreptate...dar eu am ajuns la o concluzie...NU FIERUL MA CONDUCE PE MINE.... :lavolan:

post-8636-1182010822_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu credeam ca o sa scriu din nou asa de repede aici...

Din pacate este vorba din nou tot despre fratele meu, urmarit se pare de ghinion in aceasta perioada.

 

Aseara, ora 23, iesea de pe Candiano Popescu, in spatele parcului Carol cand un Opel Calibra verde cu numere straine (Franta sau Belgia) care venea foarte tare la deal, dinspre Liceul Gh. Sincai, a franat violent pe linia de tramvai si a venit direct si in plin in masina fratelui meu care era oprit. Din el a ricosat in alta masina parcata. Pe ambele le-a lovit in lateral. Acum "bine" a fost ca a prins si roata stanga fata, stalp, portiere, podea indoite. A avut noroc ca a prins roata, lovitura fiind pe partea lui, putea sa fie mult mai grav. Pana sa apuce sa se desmeticeasca, cel ce a provocat accidentul a plecat cu scartait de roti si nu a mai fost vazut.

La circa o ora dupa accident, a aparut in zona, cu avariile puse, mergand incet o Honda si apoi , la scurt timp un Clio. Cand a vazut ca ma uit insistent la cei din masina care se holbau, ambii au plecat in tromba. Evident ca am notat numarele si dupa o verificare scurta am aflat adresele (ambele inmatriculate in sectorul 3). Dupa alte 2 ore am plecat sa verific unde este acea adresa (Clio parea mai interesanta fiind zona cu case) - aproape de locul in care a fost accidentul, iar acel Clio era parcat in fata unei case, cu garaj, garaj in care la ora 3 noaptea era lumina. Mie sincer imi pare un indiciu bun, nu si politiei care a spus ca nu are ce face, ca masina este data in urmarire generala pe capitala si nu au ce face mai mult.

OK accept, nu au cum sa intre in garajul omului..dar cred ca ceva se poate face. Pana la ora asta masina aia ori e reparata, ori e facuta bucati si vanduta piese, nu vad nici o sansa de al prinde.

 

Una peste alta bine ca nu a fost mai rau...si mare atentie noaptea, circula tot felul de dubiosi, politia fiind ocupata cu radarul si cu infractorii ce merg cu 62 k in localitate.

post-1446-1182231985_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cristi, imi cer scuze daca te ofensez, dar fratele tau ori are un ghinion fantastic, ori nu prea le are cu condusul. Eu votez varianta a doua si ti-as recomanda sa mergi si tu cu el nitel, vezi ce greseste si invata-l. Oricum, sper sa fie ultima oara cand face accident.

Share this post


Link to post

Nu era mai devreme de ora 23?Pt ca eu am trecut pe acolo pana in 10 jumate si era o dacie rosie cu ceva mare galben parca trase pe dreapta...

Share this post


Link to post

Mai exact era la ora 21:30, la 21:35 am sunat eu la 112.

Si apropo Satori (nu ca ma laud eu ca sunt perfect la conducere), dar sa stationezi si sa vina unu sa te faca praf nu stiu daca e vina mea, bine pot spune ca vina mea este ca eram acolo :spumelagura: .

Oricum mai detaliat idiotul venea pe linia de tranvai, a franat, a intrat in derapaj si eu nu am auzit decat scartaituri de roti si niste faruri si poc. Dupa care eu am coborat din masina pe geam cu gandul de ai face poza, insa fara succes.

Asta e m-am ales cu masina praf, dar e bine ca eu nu am patit nimik. :osanale: :osanale:

Ce sa zis soarta.

Share this post


Link to post
Cristi, imi cer scuze daca te ofensez, dar fratele tau ori are un ghinion fantastic, ori nu prea le are cu condusul. Eu votez varianta a doua si ti-as recomanda sa mergi si tu cu el nitel, vezi ce greseste si invata-l. Oricum, sper sa fie ultima oara cand face accident.

 

E OK Sato, nu ma ofensezi..ghinion se numeste. De mers, merge ok tipul, am mers cu el in masina si merge bine, mult mai calm decat fratele lui mai mare. Cum spunea si el mai sus, bine ca a scapat cu bine, ca fierul oricum ajunge la fier vechi, era mult prea obsita masina, asta fiindu-i sfarsitul.

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post
Si apropo Satori (nu ca ma laud eu ca sunt perfect la conducere), dar sa stationezi si sa vina unu sa te faca praf nu stiu daca e vina mea, bine pot spune ca vina mea este ca eram acolo :spumelagura: .

 

Stai putin... Tu erai stationat unde anume, pe liniile de tramvai? Nu stiu zona deloc.

 

Sa stii ca a fi sofer bun nu este o calitate care se aplica doar in mers. Daca as fi stat pe loc si nu as fi fost atent in cel putin 2 cazuri pana acum mi-o luam rau de tot. Dar mi-a trebuit o lovitura, e adevarat foarte usoara, ca sa inteleg chestia asta.

Asta nu inseamna ca nu esti un as al volanului, ci doar ca nu poti folosi scuza "eu eram pe loc", sa fim intelesi. Dar, totusi, data viitoare, pleaca de acolo daca vezi ca tampitul nu conduce fierul ci e condus de el.

Share this post


Link to post

Nu stationam pe linia de tramvai, eram paralel cu partea carosabila.

Deci, eu am venit de pe Candiano Popescu cu intentia de a intra pe Seban Voda, la intersectie daca ii pot spune asa exista o alveola unde este si intrarea in parcul Carol. Eu acolo stateam pentru a ma asigura.

Idiotul a venit pe linia de tramvai, a taiat banda 2, banda 1 si a intrat in mine, toate aceste fiind bineinteles cu scartait de roti pentru ca el derapa.

Oricum chiar sa fi vrut sa plec nu aveam timp pentru ca dupa mine avea cel putin 130-140 Km/h, asta o spun dupa cat de lunga e urma de derapare, cat de praf e masina mea si cat de praf e masina care era parcata. Cred ca totul s-a petrecut in 2 secunde timp in care eu nu am schitat absolut nimik, vorba aia eu eram cu o Dacie cu care in 2 secunde prinzi viteza astronomica de 5 Km/h hai 10 cu indulgenta.

Misterul meu este cum a reusit sa mai plece de acolo, cum de nu i s-a spart radiotorul, cum de nu a iesit cu capul prin parbriz, etc.

Poate totusi am noroc si gaseste proprietarul masinii, dar sincer nu prea cred.

:osanale:

Edited by ionut_airinei

Share this post


Link to post

Ce legatura are propietarul?Vinovat e cel care era la volan...

Share this post


Link to post

Si in unele cazuri nenorocite cei ce savarsesc astfel de fapte nu sunt si proprietarii! :spumelagura:

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post

Macar daca e sa gasesc proprietarul poate pot scoate ceva de la el.

Dar sincer nu mai am nici o speranta sa-l gasesc, nici macar masina.

Pana in momentul asta cred ca e facuta bucati si vanduta.

Share this post


Link to post

Pana la urma, si daca il gasesti si omului i-a fost "imprumutata" masina pt. tura din seara aia... :rolleyes:

Bafta multa in continuare... urata situatie! :(

Share this post


Link to post

un idiot de pieton a traversat neregulamentar in fata unui daewoo damas. soferul a franat brusc, masina lui atingand pietonul.

eu ma aflam in spatele damas-ului si l-am lovit usor.

pietonul a sarit intr-o masina care-l astepta pe partea cealalta a drumului si a fugit.

bineinteles am luat amenda si puncte de penalizare pt nerespectarea distantei, b

a, bla..

reparatia masinii m-a mai costat vreo 1600 ron.

pana atunci eram f. rabdator si ingaduitor in trafic.

acum recunosc ca la 90% din cazuri nici nu mai acord prioritate pietonilor care intentioneaza sa traver

eze.

de asemenea injur mult mai des cu geamul deschis.

 

post-8701-1182323209_thumb.jpg

Share this post


Link to post
acum recunosc ca la 90% din cazuri nici nu mai acord prioritate pietonilor care intentioneaza sa traver

eze.

de asemenea injur mult mai des cu geamul deschis.

 

 

Nu asta este atitudinea care te face sa te protejezi pe tine si pe ceilalti participanti la trafic, fie pietoni, fie soferi

Share this post


Link to post

hmmm... eram de parere ca cel mai inteligent cedeaza. chiar si in trafic.

din pacate n-am intalnit prea multi  "inteligenti".

de altfel sunt cam multi cei care primesc permis de conducere fara sa-l merite...

 

 

Satori: nu mai cita inutil postul anterior, mai ales in intregime!

Share this post


Link to post

:grumpy: Acum doua zile in militari, ora prinzului, la cinematograful pacea. Un bmw de giurgiu pe contrasens spre Sir altoit bine, o berlina mai in spate cu fata spre sensul opus zob, si o a doua berlina pe sensul de mers spre Sir de asemenea. Pacatos trafic in zona la semaforul de la lujerului, se face mereu coada mare, mai sunt si multe treceri de pietoni si smecherii o iau mereu pe contrasens iar in momentul in care vine ceva intra in parcarea de pe sensul opus de mers. de data asta se pare ca nu a functionat. Pacat de pagube, dar imi aduc aminte ca atunci cind mi-am luat eu carnetul pe-acolo treceau 5 masini si 178. de cind a migrat lumea catre Rosu/ chiajna, si Pacii a devenit super -aglomerat sa mergi la ora de virf spre lujerului e cam problematic... sa ma exprim delicat.

 

 

 

am patit-o eu ieri pe post de dobitoc... cobor podul cringasi intru pe turda spre 1 mai. pe la mijloc e o trecere de pietoni care mai nou e mereu pe intermitent. eu pe 1-a singur, pe a doua doua masini, frineaza, aia pe care linga care am trecut eu nu avea stopuri pe frina era un cazan, mi-am dat seama ca frineaza cind am ajuns in dreptul primeia. am inghetat, am facut testul elanului, si am trecut mai departe. pietonul mai avea ceva pina la mine, mi-a umplut frigiderul de carne. Nu aveam mult aveam vreo 40 dar cred ca l-as fi agatat daca frinam, mai ales ca sunt mizerii multe pe banda I si ABS in conditiile in care prindea ceva pietris, tot pieton pe capota insemna...

Edited by keluboss

Share this post


Link to post

post-3853-1182428259_thumb.jpg

post-3853-1182428263_thumb.jpg

post-3853-1182428270_thumb.jpg

post-3853-1182428274_thumb.jpg

 

Nimic deosebit, chestia asta se intampla de cateva ori pe saptamana (urmeaza nervi, claxoane, circulatia blocata vreo 10-20 de minute, politie....)

Soferul din imagine s-a apropiat precaut si dupa ce a atins cu prelata, a hotarat sa-si forteze norocul...

Am vazut cateva cazuri mai spectaculoase in locul asta, dar acum s-a nimerit sa am si aparatul :)

Share this post


Link to post

Din cate povesteste cineva care locuieste in Timisoara respectivii soferi isi desumfla rotile ca sa treaca :)

Share this post


Link to post

In drum spre balea lac am bagat de seama ca viteza ucide din nou...ia uitativa cum a ajuns tirul asta dupa ce a pierdut controlul intr-o curba ptr. ca avea viteza mare... :spumelagura:

post-8636-1182616846_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Uneori viteza nu ucide. Dar face pagube importante.

Acum o ora n Logan a sarit parleazul de pe marginea drumului pe E85. Presupun ca ori s-a speriat, ori a pierdut controlul volanului. Era cam la 50-60m de drum deci avea ceva viteza.

Share this post


Link to post

Am primit astazi un mesaj in care am fost anuntat ca Robert TXA a decedat intr-un accident de motocicleta undeva in costinesti. Pentru ce-i care-l cunosc se va face un mars in comemorarea lui astazi la orele 22.30. Plecarea va avea loc de la fantana miorita.

 

Mai multe detalii aici:

 

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=111863

 

Dumnezeu sa-l odihneasca :(

Share this post


Link to post

Il cunoastem?

Share this post


Link to post

Nu cred...au zis toti ca avea viteza foarte mare,asta este.O grija mai putin pe drumurile publice.

Share this post


Link to post

Got it! E ala care avea ursuletul cu care facea cerculete (donuts) prin tot felul de locuri publice si apoi punea filmuletul pe net.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...