Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

@florin_pch - Eu nu inteleg de ce asigurarea iti acopera doar 27 mil !? Daca nu esti tu vinovat de producerea tamponarii atunci sa-ti repare masina indiferent de cost !!!

Share this post


Link to post

solutia ar fi sa ma judec cu vinovatul...dar costurile judecatii si durata mult prea mare elimina varianta asta...deocamdata mai am 10 zile pana incepe bac-ul, n-am timp de marturii si alte chestii... :(

Share this post


Link to post

Eu stiu ca pe RCA se repara indiferent de cost...sau poate ma insel...atunci trebuie sa te judeci cu tarlanul.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Din pacate nu, acesta-i tristul adevar, platim toti asigurarea obligatorie RCA care nu-si face treaba. Nu exista tara in care sa circule numai masini noi, asa ca nu inteleg aceste discriminari...Ei se scuza ca o masina mai veche, fiind relativ ruginita, se indoaie mai mult decat una noua :|

Share this post


Link to post

Ouch, nasol rau! Imi pare rau de masinuta :(

 

TIP: NU merge la City Center pt. tinichigerie!

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Nu mi se pare normal ce se intampla, dimpotriva, este strigator la cer cu legislatia asta a noastra. Ok, nu plateste asigurarea integral, pe motiv de masina veche, ma rog, dar ar trebui sa-l oblige legea ce cel vinovat de accident sa plateasca din buzunarul lui tot ce nu acopera asigurarea, sa i se puna sechestru pe casa, nush. El se alege cu permisul suspendat 3 luni, daca o fi patit si asta, il doare la basca de ce a stricat, ca are asigurare, pe aia de la asigurari ii doare la basca de tine pe motiv ca ce umblii cu masina asta veche, de ce nu ai un Hummer inconjurat de bull-bar-uri sa nu se mai strambe nimic la el si in final tot cel nevinovat ramane pagubit, iar cel vinovat doarme linistit noaptea, poate chiar isi mai si rade in sinea lui de cat de ieftin a scapat iar tu ramai fara masina si nimeni nu misca un deget. Sa stai sa te judeci cu el pentru bani in cazul sistemului judiciar roman, adica 1-2 ani, nu merita, dupa ce castigi, daca o sa castigi, nu mai ai ce repara.

 

Imi cer iertare pentru off-topic dar sunt extrem de revoltat. :rambo: :rambo: :rambo:

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Am patit-o iarasi,am luat un ciobanesc mioritic pe capota. :wallbanger:

Naiba de caine n-a patit nimic :spumelagura: ,s-a ridicat si a plecat mai departe,eu m-am ales cu spoiler-ul rupt,aripa dreapta strambata impinsa spre portiera,capota varza,radiatorul a sarit din tampoane(noroc ca nu s-a spart/rupt),farul drept spart.

Poze va arat mai spre seara,acu` dau comanda de piese,trebuie sa mai duc si la Iasi,numai chef de poze n-am acum.

Share this post


Link to post

Ce viteza aveai?

Share this post


Link to post

@Florin: inteleg eu gresit, sau chiar atit de absurda e legea: Nu iti acopera RCA-ul vinovatului reparatia decit pina la plafonul de 27 milioane, pentru ca masina ta e veche ?!?

Si daca aveai un Seria7 nou la care reparatiile, minore, costau 200 de milioane, platea societatea de asigurari ?!?

Share this post


Link to post
Si n-ai oprit sa vezi daca poti ajuta cu ceva? :-?

 

Nu prea aveam unde sa opresc, sincer sa fiu. Microbuzul implicat in accident era plin cu sportivi (cred ca erau innotatori care se intorceau de la un concurs, pentru ca toti erau in slipi si cu tricourile pe ei) care se dadusera jos si se-apucasera sa aduna ramasite de pe drum, pe dreapta erau parcate 3 sau 4 camioane destul de mari, iar masinile incercau sa se strecoare prin toata brambureala aia. Era exclus sa pot opri, oricine s-ar fi oprit ar fi blocat de tot traficul. M-am gandit initial sa opresc, dar cand am vazut cata ameteala e, m-am lasat pagubas.

Share this post


Link to post

Accident nasol astazi,la fantana Miorita,un motociclist si un Kalos..la cum arata partea stanga a masinii cred ca impactul a fost puternic...politie..salvare si multi motociclisti in zona...

Share this post


Link to post

Esti sigur ca era Kalos?

Share this post


Link to post

Kalos sau aveo in 5 usi,nu m-am uitat la sigla,doar la design-ul masinii.Am vazut-o chiar din partea unde era avariata.

Share this post


Link to post

Eh, in fine. Altii ziceau ca e Fiesta.

Povestea pe scurt este ca respectivul sofer a vrut sa faca stanga la fantana de pe banda a II-a iar pe banda a III-a venea un motor. Acesta din urma avea, "evident", viteza astronomica, nu era vizibil si s-a materializat brusc exact in portiera soferului. Motociclistul are o taietura la gat si e lovit la picior, deci, oricum, se putea mai rau.

Daca nu este deja evident, asigurarea ar trebui sa se faca mai temeinic in Bucuresti unde sunt din ce in ce mai multe "musculite" pe doua roti, unele calarite de inconstienti, altele de oameni care vor sa nu stea in trafic jumatate de zi, in fiecare zi si lista poate continua. Iar miercurea seara, in jurul Arcului de Triumf, poti sa fii sigur ca sunt motociclete in trafic pentru ca este intalnirea lor.

Share this post


Link to post

Bine ca a scapat cu viata,privelistea era dezolanta...

Share this post


Link to post

Asta seara pe podrul Grand un Logan daduse peste un scuter Piaggio. Nu stiu consecintele, veneam pe celalalt sens. Ambulanta era prezenta.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Am promis ca vin cu poze,uitati ce a facut dihania de caine(pozele sunt facute dupa ce am tras un pic de spoiler si aripa ca nu mi se deschidea portiera dreapta si radiatorul statea stramb):

post-4396-1181767672_thumb.jpgpost-4396-1181767699_thumb.jpgpost-4396-1181767718_thumb.jpgpost-4396-1181767735_thumb.jpg

 

@LYM:aveam maxim 40km/h,era un drum neasfaltat,iar javra a iesit dintr-o curte cu lantul dupa el,am franat,dar tot l-am luat.

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Ptiu... Ce caine mare!

Share this post


Link to post

Mare nu gluma,oricum,daca mai trec pe acolo am sa am grija ca javruta sa-si primeasca rasplata,piesele m-au costat 8 milioane,acu` trebuie sa vad cat ma costa manopera si vopseaua.

Ma mai gandesc sa ranforsez partea din fata,din spatele spoilerului si sub el cu bare.

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Caz tipic : trecere de pietoni , masina oprita pe banda 1 sa acorde prioritate, eu pe banda 2 oprit , pieton care traverseaza . Vine unul pe banda 3 cu un Cielo care nu se prinde ca trece pieton , da in frane foarte tarziu ( franele se blocheaza si masina se duce sanie ) si'l loveste in plin pe saracul om care face o acrobatie mai rau ca la gimnastica prin aer . Persoana lovita a fost bagata repede in masina ( cea care l'a lovit ) si dusa la spital.

Share this post


Link to post

Bine ca a scapat cainele.Masina se indreapta , dar asa frumusete de caine era pacat sa moara.

Share this post


Link to post

Daca pleaca de acolo, nu inseamna ca scapa. Mor mai tarziu din cauza leziunilor interne.

Share this post


Link to post

Pe moment a scapat.Ma consolez cu ideea ca poate nu a murit.

Share this post


Link to post
Caz tipic : [..] care nu se prinde ca trece pieton"

 

Caz tipic?! Asta este legea numarul 1! Daca e masina oprita in dreptul trecerii de pietoni opresti, astepti, daca nu trece nimeni verifici daca ala a oprit fara motiv acolo si de-abia apoi treci.

Share this post


Link to post
Caz tipic : trecere de pietoni , masina oprita pe banda 1 sa acorde prioritate, eu pe banda 2 oprit , pieton care traverseaza . Vine unul pe banda 3 cu un Cielo care nu se prinde ca trece pieton , da in frane foarte tarziu ...

:rolleyes: Urata situatie, e cam asemanatoare cu : http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...st&p=272340 (posul #1896) Doar ca urmarile mult mai grave!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...