Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Mor cand va aud ca "nu sunt soferii obisnuiti cu motocicletele"!! Cu ce sa fim fratilor obisnuiti?

Repet LYM,ideea de baza era ca el mergea foarte incet,in spatele unei dube...si DA...ochii in oglinda!Cum nu vezi un motociclist,asa nu poti vedea nici masina aia mare care "iti iese din scurt" :rolleyes:

Share this post


Link to post

Ca sa gasesti calea de mijloc, ideala (adica sa iti stapanesti nervii si sa nu accelerezi nebuneste) este un lucru foarte greu de atins si pe motocicleta si pe masina mai ales in oras unde ne desfasuram majoritatea drumurilor cotidiene mare parte din noi.

 

Imi permit sa dau doua sfaturi. Va rog sa ma combateti daca gresesc.

 

1. Posesorii de auto sa fie mai atenti si sa arunce la cel putin 5 secunde o privire in oglinzi, sa deschida putin geamul sa auda sirenele salvarii si motoarele motocicletelor si implicit sa nu circule cu muzica data la maxim iar daca ai in dotare un Audi asta nu iti asigura dreptul de a sfida pe ceilalti participanti la trafic

 

2. Posesorii de Honda CBR, Hayabusa sau mai stiu eu ce sa incerce sa inteleaga ca daca iei un viraj cu 135 km/h intre benzi nu te face mai barbat decat cei cativa cm care ii ai in dotare si cu atat mai putin nu ii lungeste ci ii poti pierde de tot in clipa in care te infigi intr-un mare autocamion, autoturism s.a.m.d

Share this post


Link to post

:o fftopic: Tocmai in fata liceului unde am invatat eu.Sambata am trecut pe acolo si tocmai trecea o coloana cu un cosciug,posibil sa fii foat unul dintre ei...

Partea nasoala e ca la mine in cartier sunt deja vro 30 de scutere,10 atv d'alea mici ci cateva motoare de viteza conduse de boraci care au impresia ca lor nu li se poate intampla nimic.Deja am ferit vro 4-5 pana acum...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Astazi mergem linistit pe Iuliu maniu ( cine stie aleea din fata blocurilor de la sosea vis-a-vis de gura de metrou de la veteranilor) deci sa fi avut 10 -20 km la ora.Si o tiganca de vreo 12-14 ani s-a infipt in oglinda mea (alergand dupa troleu ).

Ma gandesc ce se intampla daca o luam pe capota :uff:

Trebuia sa merg pe la politie si spital pt una care nu a cascat ochii.Am iesit la ea , m-am uitat sa nu fi patit nimic si am plecat.

Share this post


Link to post

Maaaare greseala. O cunostinta a patit similar, a mers cu respectivul la spital, ala a zis ca nu are nicio pretentie. Isi rupsese glezna in impact.

In schimb dupa 3 zile si-a schimbat declaratia si acum cunostinta mea are de 6 luni in desfasurare un proces penal. Vom vedea cum se finalizeaza.

Eu zic sa te duci la politie, sa declari, si sa spui ca respectiva nu avea nimic si nu a vrut sa mearga la spital si a fugit.

Share this post


Link to post

DA corect! Chiar daca pare pierdere de timp ai o acoperire care te poate scapa de niste necazuri si de mult mai mult timp pierdut prin tribunale. Stim foarte bine ca exista diversi care se arunca special si se prefac accidentati.

In alta ordine de idei, nu stiu unde sa povestesc asa ca va scriu aici: Pe autostrada soarelui cat si pe Pitesti exista grupuri organizate care jefuiesc soferii si ocupantii autovehiculelor. Modul de operare este urmatorul: unii stau pe poduri si atarna niste piulite mari de o sfoara cam in dreptul parbrizului autoturismelor. Toata treaba se intampla noaptea; vii cu masina lovesti piulita in viteza pentru ca nu o vezi si speriat te opresti mai incolo sa vezi ce s-a intamplat. Cei dupa pod care au o vedere panoramica anunta imediat un alt grup care sta la panda ceva mai incolo in directia unde se opreste masina si daca ai facut greseala sa opresti esti talharit. Politia stie de treaba asta si are numeroase reclamatii, insa nu am auzit pe nicaieri sa fie facuta publica treaba...

 

In poza aveti urmarile. Capota sfasiata (in poza este acoperita gaura cu un autocolant), parbriz spart(a fost inlocuit), partea superioara a bordului crapata (a fost facuta comanda inca astept piessa).

post-109-1181548972_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Dar de ce e capota indoita?

Share this post


Link to post

Pai in situatia asta a fost altfel: in loc de piulite agatate de pod s-a aruncat dupa pod cu un bolovan care la viteza destul de mare a masinii a provocat daunele respective...

Share this post


Link to post

offtopic ?!?! Povestea lui @Soran ma face sa nu imi mai doresc sa merg noaptea spre mare cu masina.

Share this post


Link to post

Imi abtin cu greu o injuratura. Erai in masina? Ai sunat la 112 or something? Sau au scapat fara probleme cei vinovati?

Share this post


Link to post

Ai/au fost jefuiti? Cam la ce km?

Share this post


Link to post

Pe drumul Galati - Cuca stau niste pirati in mijlocul strazii cu o dacie rosie fara numere...daca opresti te-au facut...eu i-am ocolit si s-au luat dupa mine pana la borcanul de politie unde am oprit, politistul mi-a zis ca nu are ce sa faca...ca nu are cu ce sa se duca dupa ei...

Share this post


Link to post

Pai da' ei sunt in stare de ceva bun? :wallbanger: ...nu pot, nu se baga, nu stiu...

Share this post


Link to post

:o fftopic:

La naiba :wallbanger: se pare ca ne indreptam spre vremurile lui Robin Hood @-)

Share this post


Link to post

Imagini surprinse pe E 69, Ilia- Deva. Locul mortului si-a luat, din nou, tainul...

post-1465-1181558788_thumb.jpgpost-1465-1181558808_thumb.jpgpost-285-1113649862_thumb.jpg

post-1465-1181558841_thumb.jpg

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Groaznic,daca era ceva aurohton...

Share this post


Link to post

Referitor la patania pe autostrada: Era unchiu meu la volan; nu a oprit pentru ca a realizat ce sa intampla ca stia povestea. A oprit la politie si a reclamat. De acolo am aflat si eu ca e cunoscuta problema la ei.

Share this post


Link to post

Ce a patit ? A luat vreun stalp ? Vreaun motociclist ?!

Share this post


Link to post
Imagini surprinse pe E 69, Ilia- Deva. Locul mortului si-a luat, din nou, tainul...

Cred ca nici soferul nu a scapat, sau restul pasagerilor! Groaznic! Cred ca derapat si a intrat in podetul ala! :|

Share this post


Link to post

Desi nu e frumos din partea mea sa zic asta...

Le doresc la toti zmeii cu numere de italia care nu tin cont de marcaje si semne si depasesc tot ce prind sa pateasca la fel.

 

Mai bine doar ei decat si altii nevinovati. @};- @};-

Share this post


Link to post

Ai copiat textul cu puncte - puncte si nu e link.

Share this post


Link to post

Nu-ti merge? La mine se deschide pagina!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...