Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Whatever, asa o fi cum zici tu. 8-|

 

PS: nu imi pasa de numarul posturilor, crede-ma. ;)

Share this post


Link to post
Nimic deosebit, chestia asta se intampla de cateva ori pe saptamana (urmeaza nervi, claxoane, circulatia blocata vreo 10-20 de minute, politie....)

Soferul din imagine s-a apropiat precaut si dupa ce a atins cu prelata, a hotarat sa-si forteze norocul...

 

 

Din cate povesteste cineva care locuieste in Timisoara respectivii soferi isi desumfla rotile ca sa treaca :)

 

Azi pe la h 18 un TIR cu numere de Italia statea la intrarea in pasaj (venind din sens opus fata de TIR-ul din poze) ... isi daduse seama soferul ca nu are nici o sansa sa treaca si acum bloca banda 1 ... asta se intimpla la 250 m de sediul Politiei Rutiere ... si lucruri din astea nu se intimpla de ieri de azi ... (le stiu de cind eram mic ... adica or fi vreo 35 de ani).

 

Eu eram in coloana de pe banda 1 (sa fac la stinga) ... sper sa fi sughitat toti politisti rutieri cind i-am injurat (recunosc, doar in gind)

Share this post


Link to post

Acum 10 minute la Crangasi pe sensul de mers spre podul Grand un matiz albastru cu numere de CT a lovit (atins un pic cred) un pieton ce a sarit dintre liniile de tramvai la doar 30-40 de metri de trecere :spumelagura:

Din fericire persoana lovita s-a ridicat imediat, soferul a coborat si a insistat sa duca victima la spital, acesta se incapatana si nu vroia sa mearga, in cele din urma au plecat impreuna, nu am vazut cat de avariat a fost matizul.

Edited by CristiP

Share this post


Link to post
Nu, dar afirmatia lui mi se pare aiurea. Nu cred ca de pe trotuar iti poti face o idee corecta despre cit de disciplinati sint sau nu sint soferii in trafic. Drept dovada filmuletul postat de "Cumnatu. ;)

Ce ai zice daca ti-as spune ca traficul aerian in Bulgaria este cu mult mai ordonat si civilizat decit cel din romania? Am stat eu odata intins pe spate in iarba cind am fost la Oltenita, si am observat... 8-|

 

Stimable, fac cel putin 15 mii de km / an in Bucuresti si vad zilnic zeci de nesimti?i si ?ărani. Civiliza?ia o vezi cu coada ochiului, nu trebuie sa fii pe marcajul din mijloc si să dai din mâini ca să vezi daca se respectă regulile sau nu.

De asemenea, in Bulgaria, pe strazile cu 2 benzi pe sens banda a 2-a se foloseste DOAR pentru depăsiri si este in permanen?ă liberă. M-a surprins să văd multe masini cu numere de Romania care văzând comportamentul vecinilor se conformau. In primii 100km in Bulgaria (anul trecut) mi s-a parut foarte ciudata chestia asta, credeam ca are de a face sectorul respectiv de drum. Dar nu era ceva izolat, peste tot e la fel.

 

Oricum, filmul ăla se poate reproduce in Bucuresti in maxim 6 ore de stat cu camera video si filmat.

Share this post


Link to post

Deci:

- banda dubla continua

- domnisoara Clio Symbol incearca a face stanga (banda intrerupta pentru a permite acest lucru doar acolo) intr-o curte

- nenea cu duba depasea domnisoara peste banda dubla continua si nu mai poate evita si intra in ea.

 

Cine e de vina? Ce o sa se intample?

Share this post


Link to post

Nenea cu duba ramane fara permis,si repara masina domnisoarei,pe asigurare(sper)

Share this post


Link to post

Nenea cu duba ramane sigur fara permis. Daca se pierde poate ramane si domnisoara fara.

Share this post


Link to post

Si eu sunt de parere ca nenea cu duba ramane fara "plastic". Desi e posibil ca si ea sa aiba o mica parte de vina ca nu s-a asigurat, dar fiind dubla continuua duba n-avea ce sa caute sa depaseasca pe acolo! :rolleyes:

Share this post


Link to post

Corect, duba ramane fara permis, pentru ca:

 

- nu ai voie sa depasesti un auto care face stanga

- nu ai voie sa depasesti pe linie continua

Share this post


Link to post

Nenea cu duba are toate atuurile sa ramana fara permis.

Dar tanti?

Share this post


Link to post

Tanti ce vina are ? depinde ce facea in momentul impactului, si cum o loveste ala (probabil lateral stanga). Daca vrei sa zici ca pateste ceva, pe motiv ca nu s-a asigurat ... nu prea cred :)

Share this post


Link to post

Lateral stanga, chiar in dreptul rotii din fata.

Da, asta e intrebarea intrebatoare.

Share this post


Link to post

Pt neasigurare la schimbarea directiei de mers,s-ar putea sa primeasca ceva puncte si o amenda,cred.

Share this post


Link to post

Mii de multumiri pt lista Pedala.

 

Serban,

Sper sa ma bage in seama cel de la asigurari.

Share this post


Link to post

Culpa comuna. Nenea ramane fara permis si-si repara masina pe asigurarea lui tanti. Tanti pierde cateva puncte pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers si-si repara masina pe asigurarea lui nenea.

Asta e cazul 1.

Cazul 2 este ilustrat mai sus, nenea vinovat de tot, plateste tot, ramane fara permis si tanti isi repara masina pe asigurarea lui.

Acum depinde de flerul si intuitia politistului de la accidente.

Share this post


Link to post

Decand poti fi divina cand te opresti pe banda cea mai din stanga pentru a face la stanga prin loc permis, te asiguri ca nu vine cineva din fata, faci la stanga si vine unul pe contrasens, din spate si te loveste ?

Share this post


Link to post

Tu spui asta, eu spun asta, dar ea daca nu isi sustine in felul asta punctul de vedere si cedeaza in fata militianului...

Share this post


Link to post

Pai, vad ca pentru unii, linia dubla (simpla) continua n-are vreo semnificatie. In cazul acesta, nu mai fac la stanga nici la stop, mai ales ca am vazut ca-i trendy acum sa faci la dreapta in intersectie venind din spate, de pe contrasens. Semaforul de la 3 Alimentari din Bv este cea mai elocvent exemplu, doua benzi la dreapta, spre B, fara semafor, doua benzi inainte si una banda la stanga. Nu este zi sa nu vad unul care vrea s-o ia spre B facand la dreapta de pe contrasens, taind calea a 4 (patru) benzi, una spre stanga, doua inainte si una la dreapta. Noroc ca nu se baga apoi pe prima banda, ca-l taie si pe cel de pe a cincea banda (prima).

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Acum depinde de flerul si intuitia politistului de la accidente.

 

Nasol rau daca e asa.

Share this post


Link to post

Eu cred ca ea va fi singura vinovata, pentru ca nu s-a asigurat.

 

Este similar cu (sa zicem), iesitul din curte pe o strada cu sens unic: daca te asiguri doar din sensul de mers, si te loveste unul care merge pe contrasens, vinovat vei fi tu ca nu te-ai asigurat, deoarece codul rutier nu spune ca daca e sens unic te asiguri doar intr-o parte. La fel, daca faci stanga, codul rutier nu spune ca daca este linie continua nu mai este nevoie sa te asiguri.

 

Nu spun ca este corect (sincer cred ca ar fi culpa comuna), dar din ce stiu asa se aplica legea.

Share this post


Link to post

Parca espero16V patise ceva de genul descris de tine (a iesit din parcare cu spatele pe drum cu sens unic si a intrat unu in el, acesta din urma circuland invers sensului unic) si el a iesit vinovat.

Share this post


Link to post

Accident in zona Autogarii Filaret: un tanar de aproximativ 28 de ani (dupa spusele martorilor) a pierdut controlul volanului, masina a sarit peste bordura dupa care a rupt gardul care desparte trotuarul de Parcul Carol si s-a oprit pe verticala in.. 2 copaci. S-a intamplat sa trec pe-acolo si am furat cateva cadre pana am fost luat la goana de politisti.

 

Nu-mi explic dinamica accidentului si nici nu am intarziat acolo, locul incepuse deja sa se aglomereze.

 

 

O vedere generala asupra locului:

post-174-1184344549_thumb.jpg

 

Popmpierul a ridicat neputincios din umeri, nu avea cum sa scoata masina de-acolo:

post-174-1184344857_thumb.jpg

 

Un close-up:

post-174-1184344875_thumb.jpg

 

Numarul de inmatriculare al masinii:

post-174-1184344889_thumb.jpg

 

 

 

 

Later edit: Soferul a fugit de la locul accidentului dar se pare ca era grav ranit.

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Probabil... teribilism. Sper să fie OK tipul.

Şi... păcat de maşină. Se pare că peste 2 luni termină leasingul la ea...

Share this post


Link to post
Eu cred ca ea va fi singura vinovata, pentru ca nu s-a asigurat.

 

Din punct de vedere legal, prioritatea "bate tot", nu?

Din punct de vedere practic, poate nu era o simpla carosata si era un TIR.

 

De abia astept sa dau de un politist sa intreb.

Share this post


Link to post
Later edit: Soferul a fugit de la locul accidentului dar se pare ca era grav ranit.

 

Au aratat la stiri. Se pare ca mai avusese un accident in urma caruia isi pierduse o mana, tot intr-o zi de 13. Deci avea un handicap, numai ca masina nu era modificata. Avea totusi cutie automata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...