Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Ma bucur ca n-ai patit nimic, asta reconfirma faptul ca barele de protectie la Chevrolet, ca si la Daewoo, sunt cu adevarat de protectie, nu doar de decor.

Share this post


Link to post

Bune Beri :thumbl: Ma bucur ca n-ai nimic, am patit si eu asemanator, m-am ales doar cu suportul spart.

 

Si mie n-ati mai vrut sa-mi dati :D Abram Burel de fapt.. da las ca ma razbun eu ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Masina care s-a lovit de pom intre Olimp si 23 August era un Logan cu numere de Bucuresti.

P.S. Dupa ce am vazut cum au scos-o din masina pe pasagera din dreapta care parea ca nu mai are nici un os intreg in ea , am jurat ca nu mai opresc la nici un accident decat daca e nevoie de ajutorul meu.

Share this post


Link to post

Pai nici nu mai avea vreun os intreg in ea, se pare :( a murit la cateva minute dupa ce a ajuns la spital...

Share this post


Link to post

Nope , din pacate era deja moarta , cei din spate au fost dusi la spital.

Share this post


Link to post

Duminica pe la 2-3 pm, in drum spre Vama Veche, la intrare in 2 Mai, am vazut un logan alb cu roata stanga fata rupta (de tot, ziceai ca o demontase el) cu aripa aferenta facuta varza si plina de sange (sau poate vopsea, oricum era mult rosu ce contrasta pe albul aripii). Langa - politie si mai multi motociclisti. Nu stiu ce s-a intamplat ca nu am vazut (si nici nu am oprit sa ma holbez) dar prima impresie a fost de motociclist vs logan... Dar nu s-a prea mediatizat nimic, poate nu a fost asa...

Share this post


Link to post

mda ...la 270km/h... ce sa zic... Odihneasca-se in pace... dar si-au cautat-o cu tot dinadinsul...

Share this post


Link to post

m-am ingrozit cand am citit pagina de accidente de pe forumul motociclism.ro...unii chiar o cauta, nu sunt sanatosi, le lipseste clar minim o doaga...acum doua zile a trecut unu` pe langa mine pe la turda, exact dupa podul grand...cred ca avea minim 150/h, a trecut la cativa cm de mine, m-au trecut transpiratiile, bine ca n-am schimbat banda or smth in mom ala pt. ca sigur nu aveam cum sa-l vad la viteza aia...

Share this post


Link to post

Pacat de ei si pacat ca au mai luat si un om nevinovat dupa ei :(

Edited by sebian

Share this post


Link to post

RIP.

 

Totusi nu mi se pare normal sa plateasca altii pentru setea lor de adrenalina. Eu daca crap in accident de masina la 190km/h imi asum vina pe cealalta lume, o cautam si nu mi-as dori sa caute altii circumstante atenuante :mda: . La 270km/h un astfel de inconstient poate sa ma omoare si pe mine si pe toti ocupantii din masina.

Share this post


Link to post

nu am motocicleta, cu timpul poate iau un enduro dar..

dar.. la 270... pe alt forum am vazut o zicala " nu conduce mai repede decat poate ingerul tau pazitor sa zboare"

il scot pe cel cu tico vinovat ca nu s-a asigurat cand motocicleta numai viteza legala nu o avea.. bine ca nu trebuie sa ne asiguram ca poate trece o racheta de croaziera pe strada..

legal e vinovat tico..

vinovatul moral.. e in spital

daca ar circula si motocicliclisti cevamai legal, numarul accidentelor ar scadea, din pacate nu ar disparea.. e si vina noastra a "conservarilor" si a lor

Share this post


Link to post

Am ramas mut...imaginile vorbesc de la sine... :o :o :o

Share this post


Link to post

Multa vreme am refuzat sa intru pe acest topic tocmai de teama ororilor la care ma asteptam sa le gasesc aici, a sfaturilor celor "meseriasi" intr-ale sofatului, a lectiilor celor care fac legile pe sosea prin diferite gesturi sau manifestari de genul flashurilor, claxoanelor prelungite, taierea drumului si franari bruste in fata celor care au indraznit sa perturbe cu ceva traiectoria asilor volanului.

Accidente de circulatie se intampla in fiecare zi. Zilnic mor sute de oameni, poate mii, in accidente, dar, vorba lui Stalin - cand moare un om e o tragedie, cand mor 1000, asta e deja statistica. Auzim nepasatori ca intr-un accident au mai murit 2-3 oameni. Nu ne mai pasa. Dar cand victima e un cunoscut, cand ai impartasit aceleasi ganduri si vise, nu mai poti fi nepasator.

Ce m-a apucat sa spun toate astea?

Il chema Radu Radoaie - un sibian in varsta de 30 ani, era casatorit si avea un baietel de 1 an si ceva. Un prieten adevarat si un pasionat de masini, motoare si cai putere - pasiune mostenita de la tatal lui - un fost pilot de raliu care i-a insuflat si unicului copil pasiunea pentru viteza. Ii placea foarte mult sportul - daca nu juca baschet, era cu snowboardul pe partiile de ski, dar pasiunea lui a ramas motocicleta.

Radu a murit aseara intr-un tragic accident de motocicleta petrecut in Sibiu la intarea in Metro. Si-a fortat inca o data destinul, dupa ce, cu cativa ani in urma Dumnezeu i-a mai acordat o sansa, cand, tot dupa un grav accident de motocicleta, a scapt ca prin minune. De data asta ulciorul s-a spart si Radu a murit pe loc izbindu-se violent cu motocicleta, dupa ce a fortat un semafor, de un tir care intra la Metro pe culoarea verde a semaforului.

Moralistii ar putea spune ca si-a facut-o cu mana lui, dar cati dintre noi nu fortam nota in fiecare zi, cati nu incercam sa vedem cu cat putem merge, cati nu vrem sa-l facem cu orice pret pe cel din fata noastra, cati nu vrem sa le dam o lectie celor indisciplinati? Merita?

Unii chiar au viteza in sange, trebuie sa le zvacneasca adrenalina in tample, asa simt ei viata. Asa era si el, un baiat al carui vis fusese acela de a avea o motocicleta puternica, vis care i s-a indeplinit relativ repede. A facut multe sacrificii pentru el, a lucrat pe branci si nu s-a lasat pana nu l-a avut in curte. Avea 30 de ani si trecuse de perioada cand spunea ca 200km/h o viteza mica pentru motorul lui super-sport. Nu putea sa mearga decat in viteza, avea chiar si o masina, dar sa nu credeti ca era o masina de oras - avea un porsche 911 - tot pentru a-si potoli setea de viteza.

Din pacate destinul lui s-a curmat brusc aseara. Probabil parintii sunt distrusi, sotia - numai in pielea ei sa nu fii, iar baiatul probabil va creste doar cu fotografiile tatalui lui, un tanar care a plecat prea devreme dintre noi lasand in urma lui numai lacrimi si durere.

Nu stiu ce trairi ma incearca acum - frustrare, nervi, pareri de rau, regrete? Putea sa nu se intample. Putea sa mearga normal si sa nu pateasca nimic. Putea sa respecte legea si sa fie acum acasa cu sotia si baiatul lui. Dar ce mai conteaza acum, ce mai conteaza parerile noastre? Un om a murit. Un prieten a murit.

Ar fi bine sa ne gandim de 2 ori inainte sa ne urcam la volan, inainte sa facem o depasire riscanta, inainte de a calca prea tare pedala de acceleratie, am putea sa ne gandim chiar de 10 ori, pentru ca e suficient sa fi la locul nepotrivit si la momentul nepotrivit doar o singura data.

Dumnezeu sa-l ierte! Odihneasca-se in pace!

Share this post


Link to post

Imi pare rau, dreamlike! :( Dumnezeu sa-l odihneasca!

Share this post


Link to post

chiar daca nu al cunosc pe prietenul tau...sincer m-a impresionat foarte tare..."descrierea" ta...

sincere condoleante... :( Dumnezeu sa il odihneasca.

Share this post


Link to post

Sincere condoleante. Era o vorba despre vechii marinari care atunci cand ajungeau in port unul din primele lucruri pe care le faceau, se uitau pe tabla unde erau inscrise vasele esuate, pastrau un moment de reculegere si apoi plecau cu toate ca stiau ca poate or sa intregeasca si ei lista candva. Cam asa si cu noi, maine ne vom urca din nou la volan sperand ca totul sa fie bine. Si stiti ceva? Daca e sa se intample tot se intampla oricat te-ai proteja, viata merita traita la naiba.

Acum nu luati asta ca pe o incurajare la "nebunii" si viteza dar nici sa stai cu frica la fiecare semafor , intersectie nu mi se pare in regula, asa ca o analogie, cunosc oameni care s-au protejat toata viata, nu au fumat, nu au baut, si tot au probleme cu ficatul deci... eu zic sa ne traim viata atat cat e, mai bine sa regretam lucruri pe care le-am facut decat sa regretam lucruri pe care nu le-am facut.

 

Parerea mea, care este.

 

Inca odata sincere condoleante, impresionanta poveste.

Share this post


Link to post

R.I.P. si sincere condoleante!!!

 

Devine din ce in ce mai infricosator sa observ ca din ce in ce mai multi motociclisti mor in ultima vreme din propriile greseli sau ale altora.

 

 

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!

Share this post


Link to post

Io cunosc o vorba din batrini: "Frica pazeste pepenii."

 

Frica m-a insotit de la primii metri parcursi pe asfalt la volanul unei masini si imi e si acum tovaras bun de drum; e vorba de frica aceea a carnii si pe care trebuie s-o invingi cu forta psihicului, fiindca daca o lasi sa te domine esti terminat ... SA VA FIE FRICA la volan si sa va ascutiti atentia, reflexele si gindirea, pentru a o domina; intrati in stare de alerta cind urcati la volan, poate esti la citeva secunde de catastrofa ...

 

E stresant, te consumi, dar deocamdata e tot ceea ce putem face pentru a nu fii cifre in statistici ...

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l odihneasca !

Share this post


Link to post

Imi pare rau pt prietenul tau, nenorociriile se intampla cand te astepti mai putin. Condoleante sincere ... si asta sa fie si un aviz pt cei ... care-l merita !!!

Share this post


Link to post
Io cunosc o vorba din batrini: "Frica pazeste pepenii."

 

Frica m-a insotit de la primii metri parcursi pe asfalt la volanul unei masini si imi e si acum tovaras bun de drum; e vorba de frica aceea a carnii si pe care trebuie s-o invingi cu forta psihicului, fiindca daca o lasi sa te domine esti terminat ... SA VA FIE FRICA la volan si sa va ascutiti atentia, reflexele si gindirea, pentru a o domina; intrati in stare de alerta cind urcati la volan, poate esti la citeva secunde de catastrofa ...

 

E stresant, te consumi, dar deocamdata e tot ceea ce putem face pentru a nu fii cifre in statistici ...

 

Nu stiu ce sa zic, taica-miu are permis din 82 si daca te urci cu el in masina si esti mai fricos din fire nu te mai urci a doua oara, pe vremea lu Ceasca a avut permisul suspendat de n ori pentru depasiri periculoase, de cateva ori pentru viteza ( o data chiar i-a fost anulat) si pana acum nu a avut nici un accident cu alte masini (doar zgarieturi fara improtanta cu borduri, santuri etc) asta cum s-o numi? Eu ii zic noroc, alt cuvant mai potrivit nu gasesc, cu toate ca te simti in siguranta cu el in masina, iti da impresia ca stie ce face, fata de altii care si la 50 la ora prin manevrele efectuate denota incapacitatea de a controla masina in anumite situatii. Eu tot la parerea mea raman ca daca ai ghinion ai si cu toate precautiile luate, decat sa stau stresat la volan din cauza asta prefer sa nu ma gandesc. Si pilotii de raliu, formula 1 etc, au avut accidente grave, probabil nu din vina lor dar s-a intamplat deci, tot chestie de noroc se cheama.

Share this post


Link to post

Ce zic eu si ce se intelege ...

Nu sint de loc un fricos la volan, ba din contra as putea spune, dar FRICA e tot timpul cu mine; frica aia sanatoasa, nascuta din spirit de conservare ... din cauza ei, n-am mers niciodata pe drum cu mintea la altceva decit la condus.

Share this post


Link to post

Cred ca prudenta este un termen mai adecvat decat frica atunci. Asta este si cheia de fapt, ai zis la sfarsit ceva de consumat, stresat, eu conduc pentru placerea condusului, stresul nu-si are locul aici si daca mi-ar fi frica nu m-as mai urca la volan, deci se pare ca am inteles gresit mesajul precedent si imi cer scuze de confuzie.

Share this post


Link to post

Condoleante si Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

De ceva vreme ma tot gandesc la un motor, dar sincer inca nu am curaj. Mereu se intampla cate ceva, aproape zilnic, din nefericire, mai cade cate un motociclist. In masina mai ai ceva sanse, mici la viteza, dar oricum esti mai protejat de "conserva". Pe motocicleta esti mult prea expus, se circula haotic, nu se da prioritate, nu se respecta mai nimic. Astia suntem si mai avem mult de muncit la educatie rutiera si mai ales la respect pentru cei din trafic.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...