Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Patit si eu cu taximetrist in timpul liber, beat muci care mi-a taiat calea. Eu aveam spoilerul julit bine si un benchi in capota. Dupa 13 (treisprezece) drumuri la pol rutiera (ma plasau de la unul la altul, ma trimiteau pe mine sa-l caut pe dobitoc) am trimis o plangere prin posta(scrisoare recomandata) la comandantul politiei judetene. Dupa 1 sapt de la expedierea plangerii suna telefonul meu de sa ia foc: nesimtitul ma cauta disperat, ma sunau de la politie sa vin sa-mi faca procesul verbal si sa ma intalnesc cu nesimtitul. Pt viitor e bine de stiut, asa se rezolva la foc automat astfel de probleme, fara spaga, nervi si altele.

 

PS: Consecinte pt magar: 3 mil amenda si permis suspendat pe 3 luni.

Share this post


Link to post

IN NOIEMBRIE 2005:

veneam dinspre "timpuri noi" spre posta VITAN si chiar la intersectia de la fosta Connex, unde faci la dreapta spre posta (nu stiu nume de strazi de loc) o gagicuta cu un matiz (culmea) rosu, a iesit cu masina de pe trotuar taindu-mi fata... ce mi-a atras atentia era ca vorbeste la molecular, altfel sun un tip calm si nu ma pasioneaza taieturi d'astea la viteze mici. am murmurat printre buze, am plecat de la stop, fata a bagat viteza, dupa care a tras pe banda 1, si a incetinit. mi s-a parut ceva ciudat asa ca am luat un pic mai mult stanga si am depasit-o. ea vorbea la telefon in continuare. dupa ce am trecut de ea am auzit un zgomot de lovitura: fata luase puternic stanga incercand sa intoarca si un taxi venind tare pe sina de tramvai a busit-o din lateral perfect. a pus-o pe dreapta. am oprit, m-am dus repede langa matizu rasturnat si stiti care e culmea? fata era inauntru cu sange pe fata de la parbriz si alte geamuri si ii spunea cuiva la telefonul ala nenorocit: M-A LOVIT DRAGA UN IDIOT!!!!

Share this post


Link to post

foarte frumos...tipa intra la categoria "eu merg, toti trebuie sa ma fereasca" asa o fi invatzat la scoala de soferi, daca o fi facut asa ceva

 

later edit: sau s-o fi nascut cu telefon implantat in ureche..

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

SI ALTA FAZA MAI DE CURAND:

veneam pe calea victoriei si am ajuns in splaiul dambovitei, am stat la stopul de pe pod si am luat-o la stanga spre unirea.

unul cu un megane 1, a venit de pa strada cu "casa bucur" si avand verde intermitent cu cedeaza a intrat si mi-a taiat fata, de o maniera absolut impertinenta. l-am lasat in pace si tipul a inceput sa se plimbe de pe stanga pe dreapta. la chastia asta am lasat o distanta mai mare intre mine si el, si am avut dreptate. megane vazut o "bresa" pe banda a treia si a apasat pe acceleratie cu volan stanga si... a pocnit un tico alb care circula OK. spatele lui ticuta era infundat asa si asa, dar fata lu megane cu toate plasticele era facuta franjuri pe toata partea dreapta.

te gandesti ca tu conduci corect, si vine cate un smecher sau o vorbitoare la telefon si te fac!

Share this post


Link to post

Nici o grija ... o sa mai avem dintr-astrea :(

Azi, in Braila, am plecat de la semafor ... eram prima masina ... dupa ce mi-a dat flash-uri cel din spate ca nu vazusem ca se facuse verde ... si m-am trezit cu un Matiz Scoala ca-mi taie fata ... iar intructorul gesticula de zor catre mine ca intru in blonda lui de la volan ... ca era blonda. Matizul avea de mult roshu .. ca la intesectia aia sta galbenu vreo 5 secunde!!! Deci asa se invata condusul azi: da-i in "beeep" pe ceilalti ... tu sa treci :(

Din pacate ma grabeam ... ca as fi chemat politia sa-i ia dobitocului autorizatia de intructor ...

Edited by george03

Share this post


Link to post

bai... am facut-o si eu o data

veneam dinspre floreasca si vroiam sa fac la dreapta sa intru spre primaverii. avem masina zgariata in parcare si declarata cu cateva zile inainte. in intersectia aia au pus un semafor care are si verde intermitent pentru dreapta.

unul cu un 4 x 4 nou nout a venit pe banda a doua si s-a bagat in fata mea. numai ca eu fiind deja "declarat" nu mi-a pasat ca vine ca bossul si nu l-am lasat. asa ca tipul a accelerat, iar eu am oprit. i-am lasat o scrijelituta pe ambele portiere si i-am rupt o chestie de plastic la aripa. eu m-am dus la casco si am zis ca n-a vazut politistul si farul cu urechea rupta. ca in rest totul a fost OK la mine. facea niste figuri si i-am zis: hai la militie sa le explici cum faci tu dreapta de pe banda a doua la verde intermitent... a tacut malc, si a plecat plangand: platea la casco la masina noua in leasing ceva de genul 150 de euro pe luna...si la chestii de-astea creste prima de asigurare. credeti ca se mai baga asa?!

Share this post


Link to post

cu siguranta ca o sa faca asta in continuare.

Share this post


Link to post

O veste super naspa... Laura Stoica, insarcinata in 4 luni si prietenul ei au murit in seara asta intr-un accident petrecut in comuna Movilita :( In accident a mai murit o alta persoana si a fost ranita grav o a patra...

Dumnezeu sa-i odihneasca...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Hmmm ... am tot primit azi mass-uri pe mess legata de chestia asta, dar nu am crezut ca e adevarat. @Mircea tu ai auzit din surse sigure ? Daca da, sa le fie tarana usoara ... condoleante

Share this post


Link to post

Tocmai s-a dat la Pro, cu imagini. Soferul unei dacii papuc a intrat pe contrasens si i-a lovit frontal. 3 morti pe loc, daca nu tinem seama si de copilul nenascut, plus un ranit grav, pasager in dacie... Mori din vina unui idiot!!!

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-i odihneasca. Intamplator am vazut-o la emisiunea lui Teo cand spunea ca este insarcinata, iar acum la stiri am auzit-o si pe Teo plangand.

 

Chiar imi pare rau pentru ei si pentru copilul pe care il purta :(

 

Odihneasca-se in pace

 

 

Asa este Mircea, din cauza unui idiot care a intrat pe contrasens. Cand te gandesti ca in locul Laurei si al logodnicului ei pot fi rudele noastre (n-am vrut sa zic familiile)

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Am inteles ca erau la volanul unui Clio. Or fi purtat centurile? Dumnezeu sa-i odihneasca!

Share this post


Link to post

Au ajuns intr-un loc mai bun

 

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca !

 

 

PS: feriti-va de astia cu daciile papuc pentru ca sunt majoritatea niste tarani retardati plini de frustrari

Share this post


Link to post

Din pacate la viteza la care a avut loc impactul centurile nu mai aveau nici o influenta.

Share this post


Link to post

Uitati-va si aici:

http://www.hotnews.ro/articol_44322-Laura-...-circulatie.htm

Am vazut (pe Antena1) airbag-urile pline de sange...

 

Personal, ma afecteaza foarte mult aceasta stire deoarece Laura mi-a fost prietena de "joaca" in copilarie (locuiam la un bloc distanta), apoi colega de liceu si (intre mine si ea sunt 3 ani diferenta), pâna prin 90-91, colega de munca (in aceeasi firma). O fata grozava, plina de energie, cu un suflet urias, extrem de prietenoasa, fara mofturi si aere de vedeta. Dumnezeu s-o odihneasca in pace!

Share this post


Link to post
Or fi purtat centurile? Dumnezeu sa-i odihneasca!

Purtau centurile, airbagurile au functionat dar degeaba :( .

Leziunile suferite, conform celor de la Morga din Urziceni au fost majoritar craniene si toate fatale.

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-i odihneasca!!!!

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-i ierte!!

 

La viteza si socul ala nu mai au importanta centurile. Masinile erau facute zob.

Mereu mi-a fost frica de drumul ala de la Urziceni...e extrem de ciudata partierea soselei...sunt "aproape" 2 benzi..de fapt cea din dreapta e cam jumatate de banda. Se circul foarte tare...si toti neavenitii depasesc fara nici un pic de bun simt si ratiune.

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post

Mda , Ce poti sa spui , Dumnezeu sa-i odihneasca in pace !Nu mai demult decat azi dimineata un dobitoc cu o audi A6 cu nr B-01-AAW geamuri fumurii, care probabil se credea mare smecher , a depasit pe Calea Bucurestilor la noi in Ploiesti pe contrasens coloana de masini , la stop s-a bagat in fata coloanei taind fata unui accent care venea din sens opus

Sa ma ierte Dumnezeu da' astora nu le-as mai da voie sa conduca niciodata !

Share this post


Link to post

Dumnezeu s-o odihneasca pe Laura ... ce sa mai spui ... tocmai cind viata i se asezase ...

 

 

PS: revenind la tehnica, airbagurile din Clio s-au deschis (cel putin al Laurei, pe cel al lui Cristi nu l-am vazut, s-o fi deschis si ala, daca purta centura). Viteza clio-ului cred ca era nu mare, ci foarte mare, avind in vedere distrugerile ... si totusi ... cred ca a fost ghinion ca masina nu i-a putut proteja mai bine.

 

Teorema tolin se confirma, la nici o saptamina dupa enuntare, din pacate inniste circumstante cutremuratoare.

 

PPS: papucii sint in sine, din fabricatie, niste petarde fara legatura cu siguranta rutiera; combinatia cu un sofer semi-analfabet e criminala.

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-i odihneasca! Am aflat de aseara, au anuntat la TV la vreun sfert de ora dupa nenorocire. Mi-a pierit si cheful de masina care vine in curand si de tot. Mi-am amintit ca in toamna era sa patim ceva asemanator, la iesirea din Predeal ne-am trezit in fata cu un TIR care a intrat in depasire fara sa se asigure. Sotul meu a luat dreapta cat s-a putut (e portiunea in care pe dreapta sunt case, mult sub nivelul soselei asa ca ne puteam rostogoli), TIR-ul a ferit si el apropiindu-se de masina pe care o depasea si pana la urma am incaput toate trei masinile. Dupa aia, am tras dreapta sa ne venim in fire.

Share this post


Link to post

Azi ma deplasam pe soseaua Fundeni, catre Stefanesti. Dupa ce am iesit din Voluntari, in apropierea padurii m-am angajat in depasirea unui camion cu nr de CV... ei bine, cand eram la jumatatea lui (estimez viteza la circa 75 la ora, el mergea mult mai incet), a intrat in depasirea unei masini parcate, fara sa se asigure. Am infipt mana in claxon dar degeaba, tot pe mine se urca, asa ca am ales solutia salvatoare AM IESIT DE PE SOSEA!!! Intre sosea si gardul din stanga erau circa 3 metri, eu am iesit cam cu 3/4 din masina, era noroi cu apa jos, care a sarit direct pe parbriz si n-am mai vazut nimic, camionul a franat si s-a oprit, eu am mers circa 10 metri pe acostament, dupa care am luat de volan dreapta tot instinctiv, am intrat in derapaj si m-am oprit aproape de-a latul de data asta pe partea dreapta a soselei. Ungurul s-a dat jos, alb ca varul ingaimand ceva de genul ca nu m-a vazut... i-am zis sa traga pe dreapta, ceea ce a si facut. Am inspectat masina si am vazut ca in afara de noroi peste tot nu avea nimic, desi eu am auzit si o harjaiala, cred ca a lovit cu burta de ceva, o sa vad maine pe elevator. Dupa vreo 10 minute, dupa ce i-am luat telefonul si numele l-am lasat sa plece. Mi-a zis ca in momentul in care am reintrat pe sosea de pe acostament masina s-a ridicat in 3 roti... Am scapat, Dumnezeu a avut grija :osanale: .... :)

Share this post


Link to post

Ai avut noroc.Cateodata e bine sa mai aprindem cate o lumanare la biserica,asa pentru sufletul nostru si al celora care se roaga pentru noi.

Si eu am trecut prin faze asemanatoare si se pare ca al' de sus a fost milostiv!(nu sunt o persoana "religioasa" deloc,dar in clipe din astea iti cam pui niste intrebari)..

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-i odihneasca...

 

Urat accident, dar la viteza aia putea fi si un Mercedes, tot acolo se ajungea.

 

Trei colegi de-ai mei or murit intr-un Ford Mondeo ultimul racnet, la inceputul anului in apropierea centrului orasului (Timisoara). Pur si simplu s-au proptit cu Fordul la 150km/h (estimarea politiei) intr-un stalp.

 

De ce v-am spus de ei? Pt ca si Renault-ul lui Laura si Fordul mai sus mentionat tot in acelasi hal or ajuns; cu motorul aproape tot pe locurile din fata.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca ... iar noi cei care vedem asa ceva, sa tragem concluziile care trebuie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...