Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Un accident ... soferul vorbea la telefon si a murit :|

Matiz :(

post-2442-1143116024_thumb.jpg

post-2442-1143116084_thumb.jpg

post-2442-1143116093_thumb.jpg

Share this post


Link to post

probabil ca nu avea nici centura.

Share this post


Link to post

am vazut si eu acum la stiri...cica tipul vorbea la telefon cu viitoarea sotie,care era gravida in luna a-8-a si a auzit tot. a intrat pe contrasens si s-a izbit de un tir incarcat cu 20 de tone de caramizi. urmarea se vede in pozele de mai sus.

Share this post


Link to post

io stiu ca ar fi la spital,in stare destul de grava :rolleyes:

Share this post


Link to post

O fi in spital dar din pacate starea sa este extrem de grava, cea mai grava, definitiv grava - daca-mi este permis a considera decesul ca cea mai grava forma de deteriorare a starii de sanatate.

Cel putin asa reiese din jurnalele de stiri.

 

Pacat de el !

Share this post


Link to post

Un conducator auto, cred eu ca putin nehotarat, nu a stiut pe unde sa o ia si a ales calea de mijloc.

post-100-1143335979_thumb.jpg

Share this post


Link to post
foarte trist. dumnezeu sa-i ierte.

oricat de trist ar fi insa inclin sa cred ca adevarul e undeva la mijloc.spun asta pentru ca am copilarit la tara si stiu cum circula tinerii cand se intorc din discoteca.

si nu imi vine sa cred ca cineva poate fi destul de bolnav incat sa intre INTENTIONAT cu masina intr-un grup de copii.

 

Subscriu faptului ca este groaznic sa moara cineva la o varsta asa de frageda, insa teribilismul unor tineri care vin de la discoteca era sa ma implice pe 19 03 06 intr-un accident destul de grav pe ruta C-ta - Bucuresti , noaptea la 01 30 in apropiere de intersectia de la Drajna. La 3-4 km de popas spre Fetesti, soseaua prezinta o succesiune de rambleuri / debleuri in numai 500 m. La finalizare, se urca cativa metri, fapt care impiedica vizibilitatea. Tocmai acolo la cca 30 m de punctul maxim de urcare si de vizibilitate, am intalnit un grup de 4-5 tineri , probabil sub influenta alcoolului, mergand pe jumatatea mea de drum aproape de axul drumului. Desi nu aveam mai mult de 100 km/h, nu am reusit sa franez pana in dreptul grupului, fiind nevoit sa evit brusc pe banda sensului opus. Manevra fiind destul de brusca am reusit cu greu sa mentin masina pe carosabil. Cred ca numai ABS-ul (care a intrat in functiune la violenta franarii desi carosabilul era uscat) m-a ajutat sa controlez directia concomitent cu reducerea vitezei. Dar daca nu aveam ABS, dar daca aveam o viteza mai mare si cati alti de dar?? Masina a trecut la cca 0,5 m de cel aflat aproape de axul drumului. Inutile alte cuvinte.

post-2099-1143368770_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post
.....Desi nu aveam mai mult de 100 km/h, ... Dar daca nu aveam ABS, dar daca aveam o viteza mai mare ...

 

 

Dar daca ai fi avut o viteza mai mica, sa zicem 90 maxima legala sau chiar mai putin pentru ca era lipsa de vizibilitate?

Share this post


Link to post

@Yeti: Dar daca ala e drum european ... deci viteza legala e de 100 km/h ????

 

NU poate fi invinovatit un sofer care merge cu viteza legala de teribilismele unor cretini betzi morti (ca sa nu folosesc alt cuvant). Din fericire, in noul cod rutier, vor fi si dobitocii trasi la raspundere pentru teribilismele lor. Asta nu inseamna ca viatza soferilor care au ghinionul sa dea peste ei va fi mai usoara ... dar macar nu vor face pushcarie pentru orice cretin care stie ca el nu pateste nimic ... doar soferul este vinovat.

 

Nu am vrut sa scriu imediat dupa ce @alx a postat link-urile cu accidentul de langa Cluj ... dar se pare ca inca mai sunt multi care habar nu au cum se "circula" prin satele patriei in serile cu discote(i)ca.

 

Nu o singura data mi s-a intamplat ca dobitocii sa fie atat de beti incat sa nu fie in stare nici macar sa mearga. Sau sa vezi ce placut este sa incerci sa treci de unu' care se arunca in fata masinii ... asa ... doar sa vada daca-l calci. Iar ce-ti povestesc eu se intampla in sate ... unde nu mergi cu mai mult de 50 km/h ... si unde politzaiu' de la post e la baut cu cei care mai apoi ies pe strazi.

 

Sa emiti afirmatii despre drepturile betivilor abia dupa ce o sa ai ocazia sa vezi halul in care se comporta tzaranu' emancipat ... cu discote(i)ca in sat!!!

 

Gata ... m-am racorit :thumbl:

 

PS @safari hunter ... nu-i mai menaja pe betivi ca fiind un ... "grup de 4-5 tineri , probabil sub influenta alcoolului" ... pentru ca la mintea lor ... se vor simti onorati ca-i ridici de la stadiu de vacari ... cu discote(i)ca !!!

 

Si inca ceva: "Masina a trecut la cca 0,5 m de cel aflat aproape de axul drumului" ... eu mi-am rupt o oglinda la Matiz din cauza unuia care facea "zigzag-uri" pe mijlocul drumului ... deci tu ai fost departe tare de el ... Nici pana acum nu am aflat (s-a intamplat in urma cu 3 ani) ... dar sper ca macar i-am rupt mana ... sa-si dea seama macar dimineatza ... cand probabil s-a trezit din betie ... cat de dobitoc e!!!

Share this post


Link to post

eu am avut o intanlre cu un astfel de grup..3 persoane care se deplasau pe partea mea de drum.. pana sa intru in localitate, cam 200 m.. ii claxonez de departe,, ei nimic,, ocupau jtoata banda mea de mers, cand trec pe langa ei, unul se face spre masina.. mai sa-l ating, se credea viteaz,. dupa 50 m .. ma gansesc ca trebuie sa fac ceva.. am bagat in marsarier si am mers direct spre ei, cu spatele. asa au ajuns toti trei in sant, nu am ajuns decat pana la 2-3 metri , dar s-au cuvânt_urât pe ei de frica... am plecat mai departe... acum mergeau regulamentar (i-am vazut in oglinda)_

ce e suparator.. dupa ce ca ocupa soseaua, noaptea, sunt si beti.. mai au si imbracamintea neagra, fara nimic reflectorizant, poti kerge cu 40km/h si sa nu-i vezi decat la cativa metri

Share this post


Link to post

Yeti @ este un punct de vedere. Nu stiu daca in afara localitatii reduci viteza, doar pentru ca la un anumit moment intri intr-o zona cu vizibilitate limitata. Poate ca normal asa ar trebui.

 

George 03 @ nu cred ca ar fi cineva care sa-si doreasca sa treaca prin stresul unui accident indiferent daca nu este vinovat de producerea lui. Recent m-a atins un idiot cu un mertzan de marfa. Masina nu a avut nimic (mai tare oglinda Kalosului :D ) insa doar completarea formularelor trecerea printr-o expertiza, deoarece smecherul nu s-a prezentat la Politie si a negat incidentul, m-a costat timp si consum nervos desi in aparenta era o nimica toata si mai mult nu eram vinovat. In final el va medita 3 luni in pantofii de pieton cu 150 RON mai putin in buzunar, insa ce folos?

 

PS pata de pe carcasa oglinzii s-a curatat fain cu polish (scratch remover) si nici macar nu se cunoaste vreo urma.

post-2099-1143381932_thumb.jpg

post-2099-1143382068_thumb.jpg

post-2099-1143382105_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

@aztec:

Bine ai venit in club ... eu am facut acelasi lucru cu o caruta, in Viziru ... unde mereu am probleme noaptea cu istetii de la discoteci ...

Carutza mergea pe axul drumului ... am claxonat de departe .. dobitocu' .. nimic. Cand m-am apropiat, un altul din carutza s-a facut ca arunca cu ceva in masina. Am franat cat am putut de repede ... si am dat cu spatele catre ei ... rezultatul ... sareau ca potarnichile din carutza, pana cand aceasta s-a rasturnat in sant. Am franat din nou destul de aproape de ei ... dupa care mi-am vazut de drum.

 

Concluzia ... nu cred ca merita sa-i bagi in seama ... gandeste-te la ei ca la peisaj ... numai ca un peisaj interactiv ... poate sa-ti provoace neplaceri :(

 

@safari hunter:

Din pacate stiu ce inseamna un accident ... si stiu ce inseamna umblatu' la politie, CASCO, service-uri si altele de genul asta :(

In Decembrie 2004, pe 26 ... ma intorceam de la nasi de la Buzau si .. la intrarea in Braila am avut ghinionul sa nimeresc in "batalia" pentru clienti a doua maxi-taxi ... culmea ... de la aceeasi firma. Rezultatul: primul a franat brusc cand i-a sarit in fata o baba pe trecere ... al doilea care accelera pur si simplu s-a infipt in primul (nu i s-au aprins deloc stopurile ... si ii functionau ... am vazut dupa aceea) ... iar eu care veneam din spate (imi taiasera calea cu cativa metri inainte sa se ciocneasca) m-am infipt in cel de-al doilea. Cum am fost de vina pentru ca "nu am pastrat distanta" ... mi-am reparat singur masina (nu aveam CASCO la dacie). Ca sa-ti dai seama cat de "in scurt" a fost totul, un Focus care era in spatele meu inainte sa-mi taie aia calea s-a oprit la cativa centimetri de bara mea din spate ... si ala avea ABS!!!

Din fericire nu mi-au luat carnetul pentru ca dadusem si eu niste telefoane si aflasem ca ambele microbuze erau ale unui militzian. Asa ca le-am comunicat celor de la accidente ca stiu asta, si s-ar putea sa se trezeasca cu toata presa acolo ... si mi-au dat carnetul. Pentru ca am asistat la situatii asemanatoare cand celui din spate, chiar daca nu avea nici o vina .. i-a fost luat carnetul.

Edited by george03

Share this post


Link to post

:o fftopic: De ce sa ii/iti ia carnetul? Sub ce motiv?

Share this post


Link to post

N-am patit nimi dar... azi ma intorceam cu familia de la o plimbare de vreo 2 ore de duminica si cand mai aveam 2 km sa intru in oras, aveam vreo 100kmph si urma sa trec pe langa o alta dacie de pe banda I care mergea cam cu 70kmph cand vad in oglinda ca pe banda I vine un clio symbol alb cu nr de buc. Venea el cam tare dar ma asteptam sa se bage in spatele meu si sa-mi dea flash-uri... dar nu! a trecut printre mine si masina de pe banda I :rolleyes: noroc ca am avut prezenta de spirit si am franat un pic sa-i fac loc tampitului ca altfel il agatam X(

 

Si daca asta nu ar fi nimic nou la intrare in oras ne-am oprit la semafor unul langa altul si erau 5 adulti si 2 copii de 2-3 ani in bratele celor din fata!!! :shock: :wallbanger: nu mi-a venit sa cred cata inconstienta!!! Copii aceia mureau primii in caz de vreun accident...

 

Sfat: lasati teribilismele la viteze mari ca orice masini am avea tot fier e si tot acolo vom ajunge, unii mai devreme, altii mai tariu dar ajungem noi!

Share this post


Link to post
:o fftopic: De ce sa ii/iti ia carnetul? Sub ce motiv?

 

Neprezentarea imediata la organul de politie pentru testarea alcoolemiei si revenirea in termen de maxim 48 de ore in cazul producerii unui eveniment rutier usor pentru intocmirea procesului verbal de constatare.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post
:o fftopic: De ce sa ii/iti ia carnetul? Sub ce motiv?

Daca la mine te refereai ... au vrut sa ma bage la neacordarea de prioritate la iesirea in trafic a unui mijloc de transport in comun.

Capetele de creta chiar au crezut ca o sa inghit gogoasa cum ca eu l-am lovit pe cel de-al doilea in spate si apoi asta a intrat in primul ...

In al doila rand ... i-am explicat mariei sale cap de creta ca intrarea in trafic a mijloacelor de transport in comun se face pe "cea mai apropiata banda" ... adica pe prima ... asta in cazul in care ar fi existat alveola. Accidentul a avut loc pe banda 2 ... deci ... nici una din chetiile lor nu a stat in picioare.

De fapt, militizianul de la accidente a vrut sa-mi ia mie carnetu' ca fiind vinovat astfel incat aia sa-si poata repara masinile pe rca-ul meu. Problema lor era ca avand acelasi proprietar rca-ul si nici casco (dintr-asta nu aveau ... dar chiar daca ar fi avut ...) nu le platea absolut nici o reparatie! Eu am platit din RCA-ul meu numai ce-i stricasem la al doilea.

 

Deci militianu' la nevoie se cunoaste !!!

Share this post


Link to post

Un accident provocat de viteza in combinatie cu linia de tramvai si cu binevointa unui conducator auto de a da voie unui vehicul venit de pe un drum lateral prin sirul format inainte de intersectie. De mentionat ca amicul din stalp era smecher si nu astepta in rand mergand pe linia de tramvai pana in dreptul semaforului unde mai inghesuia un "fraier" si up you go! fara sa mai astepti. Nu stiu care este starea ocupantilor insa nu cred ca este foarte grav. (noroc ca stalpul a ramas in picioare spre bucuria navetistilor cu tramvaiul :D )

PS scuze pentru calitate insa si eu eram in mers. Autoturismul este o Dacie domestica

post-2099-1143480849_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Poza este in fata la Academia de marina? pe linia lui 102? (inainte de intersectia cu Baba Novac???) De cate ori ajung pe acolo, de atatea ori ii inghesui pe cei care depasesc pe linia de tramvai (contrasens) in intersectie... Poate o sa ramana masina mai mult timp pe acolo sa bage si vitejii la cap ce pot patii.

Share this post


Link to post

Acolo era si azi dimineata am vazut-o si eu. Daca soferul face parte din categoria celor care trebuie cu orice pret sa intre primul la semafor nu pot decat sa-l aplaud pentru felul cum si-a aranjat masina. =D>

Se vorbea ca nu au fost raniti. O lectie de invatat pentru cei grabiti si fasneti.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Snooker pe A2 :scarpin:

PS contrar unor zvonuri A2 nu este inca deschisa pe portiunea Drajna - Fetesti

post-2099-1143572113_thumb.jpg

post-2099-1143572206_thumb.jpg

post-2099-1143572296_thumb.jpg

post-2099-1143572312_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce rapizi sunt unii :)

Vineri cand am trecut cu trenul si am vazut o mare parte din A2 era functionala in proportie de 100%. N-avea ea toate plasticele verzi dar... traim in .ro!

Share this post


Link to post
Snooker pe A2 :scarpin:

PS contrar unor zvonuri A2 nu este inca deschisa pe portiunea Drajna - Fetesti

 

 

si nici nu va fi deschisa prea curand. au anuntat ca este posibila deschiderea pe un singur sens drajna -fetesti si ambele sensuri fetesti-cernavoda pe la sfarsitul anului.dar pana nu vad nu cred. oricum e un pas inainte ca au dat drumul la un sens pe fetesti-cernavoda si am scapat de "masajul" provocat de vechiul tronson.

intrebarea mea este: ce fac oamenii cu plasticele alea verzi pe care le tot fura? garduri? trotuare?...deja sunt kilometri intregi unde nu a mai ramas nici o bucata.

Share this post


Link to post

Caldari, oale si alte chestii :(

Share this post


Link to post

Nu le fura pentru plasticul verde ci pentru sistemul de prindere care este din cupru... :wallbanger: Si mai nou... au inceput sa apara pitoni care traverseaza autostrada (bineinteles ca gardul din plasa de sarma a disparut in zonele populate... ca sa nu mai spun ca la Cernica localnicii si-au facut intrare pe autostrada pe sensul Fundulea - Bucuresti :rambo: si aduc pe carosabil tone de namol... ca sa nu spun cum intra in circulatie... direct pe banda 1-a...

Share this post


Link to post

astazi pe bd timisoara, un autobuz 137 s-a pus de-a curmezisul pe linia de tranvai.

pacat ca nu am avut cu ce face poze. noroc ca nu era tranvaiul in momentul cand autobuzul a parasit carosbilul, caci cine stie ce iesea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...