Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

Am o cunostinta care isi va lua in curand un Harley.

Promit sa revin cu poze.

Share this post


Link to post
Pt mine trecerea de la 50 la 125cc ... ar insemna in plus frane disc fata-spate, ABS, niste roti ceva mai mari, poate un centru de greutate mai coborat, etc.

esti sigur ca gasesti macar O trotineta de 125 cu ABS? :)

Share this post


Link to post

Buf. Sunt o groaza :)

Share this post


Link to post

Si eu vreau sa-mi iau o motocicleta. Ceva cu care sa pot face si niste ture prin Europa. Cam ce imi recomandati? Cum e pe motor la drum lung? Cat de incomod este? Iarna este chiar asa de periculos sa mergi cu motocicleta? Si inca o intrebare.. unde o tineti? Parcata in fata blocului? Nu exista riscul sa ramai fara ea? Si referitor la scoala, in ce consta scoala de soferi si examenul? Mai dai sala daca ai deja B-ul? Traseul se da in poligon?

Share this post


Link to post

Esti ca o mitraliera, foc automat! :) )

 

Si eu vreau sa-mi iau o motocicleta. Ceva cu care sa pot face si niste ture prin Europa. Cam ce imi recomandati?

Depinde si cum vrei sa mergi: Singur sau cu pasager. Singur poti merge si pe un sport-touring, O Honda CBR600F, de exemplu. Pentru varianta cu pasager, minim o Honda VFR800, insa recomandabil ar fi ca in primul an sa nu faci drumuri d'astea de anduranta.

 

Cat de incomod este?

Depinde de motor si de ce intelegi tu prin comod. Mie Fireblade'ul meu mi se pare comod fata de alte rachete gen Kawa ZX10R. Pentru drum lung iti trebuie comoditate si capacitate de carat bagaje (cutii laterale + topcase).

 

Iarna este chiar asa de periculos sa mergi cu motocicleta?

Pai avand in vedere ca asfaltul e bocna, ca gumele se fac ca ebonita, normal ca riscurile cresc. Daca esti super chibzuit si bine echipat poti merge si iarna daca e uscat. :)

 

Parcata in fata blocului? Nu exista riscul sa ramai fara ea?

Da, insa nu chiar in vazul lumii. ;)

Normal ca exista acest risc, exista riscul sa ramai si fara masina la o adica. Dar daca pui pe ea o alarma performanta speciala ptr moto (circa 1000lei), un lant capabil si o husa mai terna, ai sanse foarte mari de a o gasi la locul ei mereu.

 

Si referitor la scoala, in ce consta scoala de soferi si examenul? Mai dai sala daca ai deja B-ul? Traseul se da in poligon?

Scoala consta in a te invarti cateva ore prin poligon. Un kkt. Practic nu inveti mai nimic.

Sala se da indiferent daca ai B'ul. Ba chiar mai nou intrebarile nu mai sunt 26 pentru A ci 20 parca si mai specifice putin..

Traseul se da in poligon, logic.

 

Mai multe info gasesti aici

Share this post


Link to post

Multumesc enorm de informatii. Citeam forumul acela la sectiunea calatorii si am ramat tripat. Motorul o sa fie pt doi dar nu vreau ceva puternic. Sa fie incapatoare si comoda. Viteza nu ma intereseaza la masina apoi la motor. Oricum ma pun pe citit motociclism.ro serios si daca nu anu asta, la anul sigur ne vedem pe motor.

Edited by Nasul

Share this post


Link to post
... Viteza nu ma intereseaza la masina apoi la motor ...

La motor este in alta dimensiune de senzatii, asa ca, nu zi NU pana nu ai cu ce.

Share this post


Link to post
Motorul o sa fie pt doi dar nu vreau ceva puternic. Sa fie incapatoare si comoda. Viteza nu ma intereseaza la masina apoi la motor.

Daca e ptr 2 iti recomand un VFR800, gasesti pe la 5000Euro cu tot cu cutiile laterale originale, care la Honda costa an extra 1000 EUR. ;)

De exemplu, uite unul.

 

La motor este in alta dimensiune de senzatii, asa ca, nu zi NU pana nu ai cu ce.

Stie maitre ce stie. Si eu cu masina merg in ultimul sictir de lent, afara din localitate nu depasesc 140 pe A2/1...

Cu motorul e cu totul altceva. Depinde insa si de motor. Unul mic trebuie stresat sa ajunga la viteze mari si te potolesti cand vezi ca tragi de el. Cu unul mai mare ajungi lejer la 150-160 in a doua...

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

Pai, sa-i creasca nasul ca la Pinochio celui care n-ar vrea sa simta acceleratiile, abilitatile in parcurgerea unui traseu, curentul de aer prin toti porii, pe un moto. Din acest motiv, eu nu-i condam pe cei care vor sa ruleze fara echipament de protectie, zborul prin aer (in pielea goala si cu mainile in buzunare) este visul milenar al omului. Oricum, echipamentul, oricat de sofisticat si de scump este, te protejeaza in accidente minore, este ca armura la un turnir, la cadere mori datorita greutatii ei. In fond, echipamentele sunt precum stelutele de la NCAP, valabile pana la un punct mai apropiat de zero decat de infinit.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

E mai bun echipamentul decat crezi :)

Nici nu trebuie sa cazi ca sa iti dai seama ca e bun. Cand ajungi la stop si nu mai poti sa misti degetele sa pui frana pentru ca ti-au inghetat, iti dai seama ca o pereche de manusi ar fi fost tare buna. Cand iti iei un stol de musculite in viziera, iti dai seama ca nu ar fi fost prea placut sa le fi luat in ochii.

In caz de accident, gandeste-te ce preferi sa ramana raschetat de asfalt? Textila, pielea gecii sau pielea ta?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Asa DA! :mrgreen: (poza preluata de pe motociclism.ro)

post-124-1252489051_thumb.jpg

Edited by hitman

Share this post


Link to post

M-as da si eu cu una din asta =))

Ma refer la motocicleta ... cu tot cu accesorii...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
Asa DA! (poza preluata de pe motociclism.ro)

Wrong, asa NU!

Nimic nu justifica faptul de a merge pitzi style pe motocicleta. Pur si simplu nu se merita. In primul rand esti penibil(a), in al doilea rand in caz de ceva ai belit'o, iar in al treilea rand, daca chiar trebuie sa mergi undeva imbracat(a) mai deosebit, ia masina, transportul in comun sau taxiul, dupa posibilitati. E mai safe si mai confortabil.

 

Personal cunosc pe cineva care merge INTOTDEAUNA echipat pe motocicleta (si merge zeci de km pe zi) si intro zi s'a dus imbracat la costum cu motocicleta la un interviu. Ceasul rau, la Eroilor i'au sarit in fata pe dupa autobuz doi mosi si, ca sa'i evite s'a tavalit. Rezultate: costum rupt, zgariat pe corp si contuzionat, interviu ratat. A invatat lectia. :)

 

Tanti din poza merge clar pentru aplauze. ;)

Share this post


Link to post

Strumfi don'soara din poza merita aplauze :)

Recomandat este echipat dar plimbatu pe 2 roti se poate face si la costum cu casca pe cap in oras. Cu conditia sa mergi cu ochii in pai'spe, de la incet la f incet fara copilarisme, depasiri la risc, accelerari bruste etc... In 2ani de biciclu si 3 ani cu moto circulind 365 minus sarbatorile legale :) (da, si iarna) am avut 2 evenimente : m-am intins pe jos pe gheata /sticla intr-o curba, si a 2 lea am vrut sa i-au un taxi dar uitai ca sint pe moto :) m-am suit putin pe spoilerul Loganului.

In amindoua cazuri costumul nu m-ar fi ajutat la nimic, tot ma alegeam cu ceva vinatai sau durere de posterior. Dar casca a fost buna la contactul cu capota Loganului m-am oprit in viziera.

Colegul tau a uitat sa conduca FOARTE preventiv daca se poate spune asa ... pe 2 roti trebuie sa sufli si in inghetata ... tre' sa te uiti si la masinile din parcari nu numai la cele de pe strada...

Trebuie sa pleci de la premisa ca esti invizibil - nici soferii nici pietonii nu te vad... si atunci maresti considerabil sansa sa scapi =))

Un amic i-mi descria circulatia scuterelor (si nu numai) in Bucuresti : "... scuterele sar ca popcornul pe strada..."

Share this post


Link to post

Asta e teoria aia cu "imi iau echipament doar cand merg repede, cand risc".

Nu prea merge, sincer... poate eu merg incet, dar boul care iese de pe straduta laterala merge tare. Ce fac? Ii explic frumos sa nu dea peste mine ca mi-am lasat echipamentul acasa?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu ziceam de conduita preventiva intinsa la extrem in cazul cind esti pe 2 roti...

Daca dobitocu din laterala i-ti taie calea dai coltu si cu mama echipamentului...

Caz recent cu dobitoaca cu Loganu care a intrat in PECO si a sarit motociclistu peste ea...si dupa cite vazui avea echipament pe el...

Echipamentul e bun daca ai fost tu bou si te-ai dus pe jos, dar cind zbori cu 90-100km/h peste botul vreunei masini e ca frectia cu Mentol la un picior de lemn...

Sau a mai fost cazul celui care a intrat in masina prin geamul dreapta-fata...

Amindoi la magazia de aripioare.

Banc ajutator pe scurt : " la o morga vin studentii la laborator.

Profesorul : " Il vedeti pe in stg gramada aia pe masa cu capul piftie? Accident de motocicleta, nu a purtat echipament. Uitati-va si la cel intreg din dreapta putin lovit care a purtat."

Un student: "Pai si la ce i-a folosit ca e si el mort."

Profu: " Da' dar vezi ce frumos zimbeste?"

Share this post


Link to post
Caz recent cu dobitoaca cu Loganu care a intrat in PECO si a sarit motociclistu peste ea...si dupa cite vazui avea echipament pe el...

 

Echipamentul e clar bun, dar nu optim. Casca te scapa de lovituri la fata si cap, cizmele/ghetele de glezne+picioare+degete rupte, genunchierele te ajuta cu rotulele intregi, geaca (daca are protectii hard) iti apara coatele si umerii. In rest, e un strat in plus de material care se duce inainte de-a se duce pielea harjaindu-se pe asfalt. Poti sa mori la fel de bine cu tot echipamentul pe tine, poti sa scapi cu zgarieturi si avand doar casca-n cap; depinde extrem de mult de dinamica accidentului. Dar cum pe-asta n-o poti influenta, te aperi cum poti, adicatelea cu echipament.

Share this post


Link to post

Limuzina de motocicleta pe care am vazut-o ieri pe Unter den Linden:

IMG00657_20090908_1958.jpg

Share this post


Link to post

Gagica/pitzi aia calareste cumva o baraitoare din aia care pare motor dar defapt e scuter? :-?

Edited by andreib

Share this post


Link to post
Gagica/pitzi aia calareste cumva o baraitoare din aia care pare motor dar defapt e scuter? :-?

Dupa cum arata suspensia, discuri fata-spate, marimea inclin sa cred ca e un motor peste 125cmc nu un pirt de 50 :)

Share this post


Link to post

Nu ma pricep, insa nu cred. Cam prea serioase discurile de frina de pe fata pentru un scuter :)

 

LE: M-am suprapus putin cu lascarica, scriam in acelasi timp.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Sunt si "scutere" de 650 cm cubi, si motociclete de 125-250 care fug respectabil, asa ca nu e relevant nici unul din criteriile de mai sus :) in general, se accepta ca tot ce e cu cutie de viteze manuala e motocicleta, restul scutere (desi au aparut exceptii). Aia din poza e o Aprilia RS 125, motocicleta cu motor in 2 timpi care ajunge la 110-120 km/h in mod normal.

Share this post


Link to post
Limuzina de motocicleta pe care am vazut-o ieri pe Unter den Linden:

E una la fel (modelul) şi prin Craiova. În schimb e plină de briz-briz-uri.

Share this post


Link to post
Aia din poza e o Aprilia RS 125, motocicleta cu motor in 2 timpi care ajunge la 110-120 km/h in mod normal.

La 110 ajunge pârţul =)) de RS50.

RS125 ajunge pe la 130-140, are 33CP fara limitari..

 

Limuzina aia e fotoliu tandem pe doua roti. S'mor de ii gasesc vreo utilitate. :scarpin:

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...