Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

Chiar, ati mai vazut MOBRA 50 prin trafic? Stiu ca,(virgula),curiosi mor repede (II intrec motociclisti) dar chiar sunt curios!

Share this post


Link to post

50 nu, doar un Hoinar acum vreun an.

Share this post


Link to post

Cand eram mic avea un consatean un hoinar cu tobele intoarse...in sus :D Plecau din motor in sus si continuau in spate...nu invers, sa plece din motor si sa continuie pe jos.Va lamuriti voi :P

Share this post


Link to post

Stie cineva ce este cu accidentul ala de pe A1.?! Zicea astia ca s-au lovit doua motociclete intre ele!

Share this post


Link to post

Doi prosti fara permis pe motociclete de viteza: unul dintre ei, de 17 ani, aparent a accelerat si a intrat in cel din fata aruncand pasagerul din spate peste care dupa aia au trecut.

Share this post


Link to post
Stie cineva ce este cu accidentul ala de pe A1.?!

Vezi si tu pe aici te rog Interesanta ideea cum ca,,, ca sa fi motocilist bun nu-ti trebuie carnet.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Apropos de teribilismul unor motociclisti, ieri am fost martorul unei scene...

Aflandu-ma cu buburuza in trafic, am facut rondul de la Piata Parlamentului dinspre Bd. Libertatii si am intrat pe Bd. Unirii. La momentul cand m-am inscris pe bulevard eram singur pe portiunea respectiva de sosea (nici in rond nu era nici o masina in spatele meu). La prima trecere de pietoni, am vazut 3 persoane care asteptau sa traverseze si am oprit, neavand viteza. Apoi am vazut trcand glont pe langa mine, pe banda din mijloc (eu eram pe cea dinspre fantani) un motociclist care gesticula ceva... Banuiesc ca a plecat de pe platoul din fata parlamentului si fiind in linie dreapta a calcat-o baiatul ...

Intamplarea a facut ca la semaforul din rondul de la Unirii sa ne aflam paralel. O fi vrut sa-mi demonstreze cat de zmeu e el, caci la verde a tasnit, s-a ridicat pe o roata si a tinut-o asa pana aproape de semaforul urmator (de la intersectia cu Bd. Mircea Voda). Cred ca a sarit mult de suta caci celelalte masini nu ajunseseram nici la jumatatea distantei, cand el s-a oprit la semaforul urmator, bineinteles, depasind coloana care astepta sa faca stanga, spre Udriste. Ghinionul lui a fost ca a prins rosu, si ca o masina de politie care era pe la Unirii i-a vazut demonstratia, caci l-a urmarit si l-a blocat la semaforul ala.

A fost o mica multumire pentru mine, am fost tentat chiar un moment sa opresc, sa ma duc la politist si sa-i zic "Jos palaria" :osanale:

Edited by Julius

Share this post


Link to post

Eu tot nu reuşesc să pricep care şi unde e problema din povestirile de genul ăsta... Când mai sunt "condimentate" şi cu "era în şlapi şi n-avea cască" deja meniul e complet.

Share this post


Link to post

Viteza, depasirea coloanei oprite la semafor, mersul printre benzi, etc.

Share this post


Link to post

Nicio problema. Poate doar atunci cand povestile de genul asta se termina cu "RIP". Si cand, eventual, se suie pe tine inainte sa-si incheie demonstratia de maiestrie, ca sa ai de ce sa stai prin tribunale dupa aia si sa ai motive sa nu mai dormi noptile.

Share this post


Link to post
Viteza, depasirea coloanei oprite la semafor, mersul printre benzi, etc.

 

Adica toate chestiile pe care le fac si conducatorii de automobile. Nu?

 

PS: daca crezi ca nu se merge cu masina printre benzi, nu ai avut Spark sau Matiz :D

Share this post


Link to post

Sau Opel Astra GTC (OPC?), ca doar ce l-am muit (e voie pe forum sa zic asa ceva? :D ) pe unul dis de dimineata, pe Lascar Catargiu

Share this post


Link to post

I-ai luat femurul?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

De ce? S-a stricat al lui?

Replacement parts in traffic?

Share this post


Link to post

Nu, avea ############### (cenzurat de autor) :D

Edited by Sebian

Share this post


Link to post
Viteza, depasirea coloanei oprite la semafor, mersul printre benzi, etc.

Esti offtopic, ca deobicei.

 

 

Sau Opel Astra GTC (OPC?), ca doar ce l-am muit (e voie pe forum sa zic asa ceva? :D ) pe unul dis de dimineata, pe Lascar Catargiu

Se cheama l-am "va-muit", adica pe noi, ne, daca ai reusit, daca nu, pe tine, te ...

Share this post


Link to post

Ineligentule, minunatule, fermecatorule care esti :D

Share this post


Link to post
Adica toate chestiile pe care le fac si conducatorii de automobile. Nu?

 

Corect.

Se aplica la toate categoriile.

 

Dar totusi cred ca e mai greu pentru masini sa faca slalom printre alte masini, in timp ce acestea sunt in miscare.

Share this post


Link to post
Viteza, depasirea coloanei oprite la semafor [...]

Viteza?! :) ) Nu ştiu cu ce v-or încurca pe voi cei care merg tare, dar pe mine sigur nu mă încurcă. Chiar mă bucur că pleacă tare de la stop. Scăpăm de-o grijă, amanândoi.

Dacă eşti oprit la semafor şi ei trec pe lângă tine, unde e buba? Tu când treci pe lângă alţii opriţi, cu maşina, nu e cam tot aia?

Mă amuză extrem de tare toate "argumentele" aduse. E un fel de "povestea cu drobul de sare". Da' dacă se întâmplă, da' dacă pică de pe motor, da' dacă se dă p-o roată şi alunecă pe-o coajă de banană...

Sincer, nu am auzit poveşti asemănătoare de la persoane care au avut de suferit în urma accidentelor provocate de prostia motocicliştilor (nu că nu ar fi, desigur), în schimb ştiu destule întâmplări gen "deschis uşa la semafor să-şi arunce conţinutul scrumierei pe asfalt, fără a se asigura în oglindă" sau "tras dreapta de pe banda 2-3 că a văzut un loc de parcare pe banda 1" în urma cărora cei de pe motor au avut de suferit.

 

E greu pt. maşini să facă slalom printre alte maşini în mişcare?! Damn! Înseamnă că eu circul altundeva.

Share this post


Link to post
... Dar totusi cred ca e mai greu pentru masini sa faca slalom printre alte masini, in timp ce acestea sunt in miscare.

Intreaba si tu pe cei care au mers alaturi de connaisseurs. Ai auzit vreodata de "muheee de lebada" ? Inchipuie-ti ca o dai cu masina, in rampa de 10%, cu un motor de 1150 cc. E demential, zice-se.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Viteza?! :) ) Nu ştiu cu ce v-or încurca pe voi cei care merg tare, dar pe mine sigur nu mă încurcă. Chiar mă bucur că pleacă tare de la stop. Scăpăm de-o grijă, amanândoi.

 

Mă amuză extrem de tare toate "argumentele" aduse. E un fel de "povestea cu drobul de sare". Da' dacă se întâmplă, da' dacă pică de pe motor, da' dacă se dă p-o roată şi alunecă pe-o coajă de banană...

 

Da, ai dreptate, e misto sa ai colegi de trafic care merg cu viteza si fara controlul directiei dar suntem noi babe speriate de drobul de sare. Fara frana pe spate nu poate sa mearga? Asta ar fi chiar mult mai cool.

 

Si, daca nu ai auzit de motociclisti care dandu-se pe o roata au pierdut controlul vehiculului si au lovit pietoni aflati pe margine sau cate un copac, atunci poate ar trebui sa iti mai diversifici sursele de informatie.

Share this post


Link to post

Ce eveniment moto a fost Sambata in Ploiesti in jurul pranzului ? M-am intalnit cu vreo 2 sute de motociclisti prin Centru. Politie + Jandarmi + TV ... am si niste poze prin telefon, le descarc mai spre seara

Share this post


Link to post

Am prins intr-o zi o coloana de motociclisti italieni mergeau elegant toti cu 60, lucru rar sa vezi asa ceva la noi.

Vreau sa raman la parerea ca rari sunt si cei ca idiotii aia doi de dimineata care mi-au dat oglinda peste cap trecand cu claxonul apasat printre masini, ca altfel dau cu conserva numai 3 cm dreapta, cand imi mai trec razant, de le sare parul prin casca si rotula pe asfalt.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
...Vreau sa raman la parerea ca rari sunt si cei ca idiotii aia doi de dimineata care mi-au dat oglinda peste cap trecand cu claxonul apasat printre masini, ...

 

 

Si cand am spus ca sunt din ce in ce mai rari idiotii pe motoare... :P

Aseara 98% din motociclistii vazuti prin oras, se comportau ca italienii tai. :)

Share this post


Link to post

De acuma sunt mai rari ca se .. scurteaza ziua. 98% spui? Adica ai vazut macar 50 ca sa iasa numar intreg si 49 mergeau regulamentar.

Hai las-o ca macane rau, asa ca sa fiu elegant ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...