Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

Ziaristul ala de neamt are un stil de a scrie de spui ca e vreun coleg din zona =))

Eu tot nu am inteles din ce scrie acolo unde era motocicleta. In fata masinii depasite (aiurea)?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

In dreapta omule. Terracanul a depasit, venea din fata alta masina, si a revenit fortat pe banda - peste motocicleta.

Share this post


Link to post

Am inteles, era o ironie la adresa felului de a scrie al ziaristului. :)

reiese ceva de genul: "a depasit alt autovehicul, a tras dreapta si a acrosat motocicleta"

"Individiul, de loc din Panciu, judetul .."

"se angajase într-o depăsire aiurea"

Ma rog, neimportante, pare insa din stilul reporterilor otv. :)

Pacat ca nu si-a dat seama ca vine boul cu camionul peste el sa accelereze nitel..

Share this post


Link to post

Eh, cum s-ar zice, de data asta si-a gasit cam prost motocicleta peste care sa dea :mrgreen:

Share this post


Link to post

Oarecum trista constatarea ... La citi motociclisti au murit sau au fost bine mototoliti iar soferilor vinovati nu li s-a intimplat nimic, procentajul celor care si-o incaseaza pe buna dreptate e cam mic :(

Share this post


Link to post

Mai nou, se suspenda permisul pana cand se da verdictul in proces, daca se intra pe penal. Evident, pedepsele au ramas "cu suspendare" din pacate. Too little, too late.

Share this post


Link to post
Mai nou, se suspenda permisul pana cand se da verdictul in proces, daca se intra pe penal. Evident, pedepsele au ramas "cu suspendare" din pacate. Too little, too late.

 

 

Adica voiai sa spui ca se poate suspenda cu sau fara drept de a conduce?

Share this post


Link to post
Oarecum trista constatarea ... La citi motociclisti au murit sau au fost bine mototoliti iar soferilor vinovati nu li s-a intimplat nimic, procentajul celor care si-o incaseaza pe buna dreptate e cam mic :(

 

Pai asta nu s-a intamplat... Nu faci nici o zi de parnaie daca omori un om, din greseala, in trafic.

Share this post


Link to post
Adica voiai sa spui ca se poate suspenda cu sau fara drept de a conduce?

Probabil se referea ca atunci cand esti condamnat penal pentru omor/ranire din culpa iti suspenda permisul pe durata pedepsei. Asta era de cand am dat eu de permis.

 

Si parca nici nu ti-l mai da inapoi/lasa sa mai dai examenul. Asta nu mai stiu. Nu am fost vreodata in situatiile date pentru a ma interesa mai indeaproape.

 

Suspendarea de care, ma gandesc ca, se refera el este pentru pedeapsa cu inchisoarea.

 

Si, la fel, din ce stiu, se da pedeapsa cu executare pentru cei care fug de la locul accidentului sau care au fost bauti/ nu au avut permis, etc.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Pai in caz de accident, oricum vinovatului i se suspenda permisul. Daca exista si victime si se intra in sfera penalului, permisul se suspenda pana la finalizarea/judecarea dosarului. Pe perioada cercetarilor, procurorul poate dispune ca suspendarea permisului sa se faca cu sau fara drept de a conduce-adica daca permisul se suspenda cu drept de a conduce, in perioada cercetarilor/judecarii dosarului dovada se prelungeste succesiv cu 30 de zile pana la finalizare, avand astfel dreptul de a conduce.

In cazul in care se da IUP, la final poti avea permisul anulat.

Share this post


Link to post

Persoana condamnata prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru comiterea unei infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie, ultraj sau furtul unui autovehicul poate fi admisa la examenul pentru obtinerea permisului de conducere sau a brevetului de conducator, in conditiile prevazute la art. 103 alin. (1) lit. a) si b) din O.U.G. 195/2002.

 

Mai incolo e cu jump to...

 

Si am sarit:

 

Art. 103. (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 101 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, daca:

a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei in regim de privare de libertate sau a trecut un an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;

b) a intervenit amnistia sau reabilitarea;

c) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule a expirat sau a fost revocata.

(2) Pentru a fi admis la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere candidatul trebuie sa faca dovada:

a) ca este apt din punct de vedere medical si psihologic;

b) ca a absolvit un curs de legislatie rutiera si conduita preventiva organizat de o unitate autorizata, in conditiile legii.

Share this post


Link to post

Mi-am mai luat un agregat, pentru drumuri lungi :)

 

 

17072009914.jpg

Share this post


Link to post

Puteam sa jur ca e arginite. :D ... sau neagra :D

Share this post


Link to post

Mishteaux utilajul Sato :D La cat mai multi km fara surprize neplacute :mrgreen:

Share this post


Link to post

Asfalt uscat să ai (şi) cu "ultimate sport tourer"-ul :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

:) ) Thank you!

Practic, mi-am luat din nou Dacie, dar pe cardan si cu 120CP la roata :) )

Share this post


Link to post

@ sato Profit de ocazie sa iti recomand ceva accesorii utile si anume...

 

 

post-6093-1248115169_thumb.jpg post-6093-1248115227_thumb.jpg

 

Pana si la culoare se potrivesc :D

Share this post


Link to post

Bine ca esti tu motociclist, mah! :-W

 

 

PS: :-? Imi place culoarea...

Share this post


Link to post
Bine ca esti tu motociclist, mah! :-W

 

Trebuie sa incep si eu cu ceva bre... :) )

 

 

PS: :-? Imi place culoarea...

 

Si mie :P

Share this post


Link to post

Ieri spre seara, fiind la plimbare prin oras-pe jos-, mi-a fost dat sa vad vreo 10 motociclisti pe putin. Nu stiu ce s-a intamplat cu ei, dar zilele in care ii auzeai de la o posta s-au cam dus. Toti motociclistii circulau cu viteza regulamentara si nu am vazut vreunul sa croseteze in trafic.

Bravo lor!

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Deci au schimbat si tobele cu unele silentioase si au pus si rezonator la admisie =))

 

Prezenta motoarelor si a scuterelor in trafic intr-un final va trebui sa fie si sa fie vazuta ca ceva normal

(prin felul cum circula majoritatea dintre ei si prin felul cum sunt tratati de majoritatea dintre soferi, 100% nu exista), eu doar asa vad o reducere a topicelor de RIP.

Share this post


Link to post
Ieri spre seara, fiind la plimbare prin oras-pe jos-, mi-a fost dat sa vad vreo 10 motociclisti pe putin. Nu stiu ce s-a intamplat cu ei, dar zilele in care ii auzeai de la o posta s-au cam dus. Toti motociclistii circulau cu viteza regulamentara si nu am vazut vreunul sa croseteze in trafic.

Bravo lor!

 

Bolovane, de cand te intereseaza motociclismul ai inceput sa te uiti dupa mobre in trafic ca la vehicule potentiale nu ca la ozeneuri. Nu le mai bagi in seama doar pe alea care fac galagie sau manevre aiurea, care iti atrag natural atentia. Nu s-a intamplat nimic cu ei, ei nu s-au schimbat, tu te-ai schimbat.

 

PS: Cand dai de carnet? :D

Share this post


Link to post

Asta i-am cam zis şi eu :) )

Share this post


Link to post
.... Nu le mai bagi in seama doar pe alea care fac galagie sau manevre aiurea, care iti atrag natural atentia. Nu s-a intamplat nimic cu ei, ei nu s-au schimbat, tu te-ai schimbat.

 

Crezi ce vrei. Eu stiu ce vad si aud. :D

 

PS: Cand dai de carnet? :D

 

La momentul potrivit. :P

 

 

Asta i-am cam zis şi eu :) )

 

Ce ce ce?

 

 

P.S. Si nu, nu caut mobrele in trafic. Imi sar doar in ochi.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...