Jump to content
Sign in to follow this  
Wolfman

Masini Cu Care Ne-am Intrecut

Recommended Posts

Pai, asa s-au invatat unii sa faca comparatiile (e de la particolele acelea ce trebuie filtrate): MAS cu aspiratie naturala cu turbo-Diesel, MAS cu aspiratie fortata stock cu turbo-Diesel tunat, automobile sport cu automobile de transport, caii cu magarii s.a.m.d.

Cu ce sa compare motorul de Honda (sau orice MAS cu apiratie fortata de 2L) care tunat depaseste 400 CP ?

Share this post


Link to post

Orice raspuns e de prisos. :aplauze:

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Asa ma omoara unele faze ale ingrijitorilor de tedeiuri de pe acest forum...Era mai demult vorba pe acest formul drag mie de niste liniute/intreceri/etc in care actorii aveau masini cu benzina... Apare un tedeist indarjit si zice ceva de genul: " Hai lasati joaca cu tigaile voastre Daewoo cu benzina submotorizate, haideti sa trecem la treburi cu adevarat serioase, haideti sa va zic io` una demna de admiratie : deci, eram io`, cu volanu` meu si cele multe sute de cai putere dizalari, si l-am facut io` pe unu` de l-am terminat...eh? nu-i asa ca abia io merit toata consideratia voastra? eh? "

 

Evident, cele de mai sus sunt exagerate voit doar pentru a nuanta atitudinea net superioara a individului in cauza. :wallbanger:

Edited by Englishman

Share this post


Link to post
Sunt multe 1.9 tedei prin Bucuresti care sar de 200CP si fac suta in 5 secunde

Adica un TDI 1.9 cip-ciripit de la 130 la "200CP" face suta in cat o face un M5 de 400cp? Misto, as vrea sa-l vad si eu :)

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Nu apuci sa-l vezi.. e prea rapid.. prea furios..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Imi amintesc acum de o faza de acum ceva ani, prin Ungaria, pe autostrada, aveam in jur de 170 prin pustietatea aia care mi-a dat fiori, btw, cand ...flashuri de la "trenul" din spate...ma repliez rapid pe dreapta, avionul trece ca din prastie pe langa mine dupa care incetineste brusc de am zis ca se rupe asfaltul sub el...si pune avariile brusc...In sfarsit ma prind, flashuiesc, zambesc, vorbesc cu el la telefon...un bun amic, proprietarul unui superb Nissan 350Z negru nou-nout, singurul din orasul meu... dupa ce terminam de vb la tel, in 30 de secunde a disparut la fel de rapid cum aparuse.

 

Asta apropo de too fast, too furious..

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Ca de obicei multe posturi aiurea pe forumul asta ... E de apreciat ca un om isi doreste o masina performanta asa cum e S2000 si asta nu o doreste pentru stoarce si ultimul gram de performanta din ea, ci pentru a se simti bine. Masinile japoneze au farmecul lor aparte ... Acum fiecare doreste altceva de la masina si asta trebuie sa inteleaga toata lumea ... ma uit ce se scrie pe topicul asta ... si ma intreb: chiar credeti ca orice masina de pe strada e in competitie cu voi?

PS:

@BogdanG: daca tot vrei sa iti masori puterile ... te astept cand vrei tu la start la o cursa legala (a nu se intelege ca incit la curse de masini pe strazile publice) sa vedem "tedeiul" fumegator in comparatie cu un amarat de cielo.

@Satori & Venom : Felicitari pt pasiunea pt japoneze!

Share this post


Link to post

:) . vreau si eu sa vad :)

Share this post


Link to post

Acum am vazut si eu ce ravagii fac 1.9 tedei. Imi dau seama ca am aruncat banii degeaba pe un 1.8T cand puteam sa fac din 90 de cai ALH diesel o racheta :) :) :)

 

Exista cateva TDI care merg, dar cu multi bani si mai ales MULT FUM. Orice s-ar spune diesel nu e pentru masini sport.

Asta nu inseamna ca TDI e un motor prost, dimpotriva e foarte fiabil si economic dar pana la driving pleasure mai este cale lunga.

 

Si ca sa nu fiu total offtopic.

O mica intrecere , pierduta cumva. Eram in turcia pe autostrada cam cu 210-220 am stat in spatele la un E36 , s-a dat l-am depasit. Apoi am mers cativa km si m-am retras pe banda 2. Iar vroiam sa depasesc dar eram cu a 6-a pe la 190 si decceleram usor, am apasat brusc si bmw-ul a ajuns cumva paralel cu mine, nu am avut forta sa accelerez atat de brusc incat sa trec in fata lui. Oricum ne-am salutat, a fost o mica joaca. Bmw-ul nu stiu ce motor avea, dar arata super ingrijit si fugea bine. Probabil daca eram cu a 5-a era alta altceva, dar nu as fi avut timp sa fac si schimbarea de trepte.

In rest ma mai joc pe ici pe colo cu oameni grabiti cu passat-uri , touareg-uri si alti zmei care nu isi stiu limitele. Toate cu maxim simt de responsabilitate, nu merita riscul.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Nu stiu daca se incadreaza intocmai la rubrica asta dar oricum merita povestit.

Eram pe e70 in fata aveam o dacie care mergea cu 100.Dau a3a si ma bag in depasire in spate stand in bara mea un vw transporter model cred'95-'96.am ramas uimit de ce putea busul ala.Pana la 150 nu s-a dezlipit de langa mine si nici macar nu am dat a5a.asadar cine zice ca dieselul e cum e ar trebui sa se mai gandeasca.

Share this post


Link to post

O fi fost un 4x4 syncro cu motor de 3.0 :D Daca era din ala, n-a vrut sa te alerge :)

Share this post


Link to post

Pe naiba 4motion Mircea.Era un deseu, deabi mai stateau pe spate literele cu TDi.

Share this post


Link to post

Nu il depasisem eu mai inainte.Cum naiba sa las sa ma depaseasca una ca aia,chiar daca pliam oglinzile sa fie mai aerodinamica si tot il depaseam :) )

Share this post


Link to post

Am avut si eu unul de-asta la un moment dat. Pana la 150 nu s-a dezlipit de mine. Cand sunt goale trag al naibii de bine. Ajuta si cutia de viteze.

Share this post


Link to post

Putin offtopic: Fast

 

on: m-am lasat de "intreceri". M-am mai luat doar cu un Cee'd si o Fiesta in ultimul timp... ( ambele facute )

Edited by Razv

Share this post


Link to post

BAD MF degeaba ai tu 1.8T daca nu are peste 250CP, din motorasul tau se pot scoate si 600CP daca stii cum si esti pasionat, asa ca lasa ironiile si afla ca sunt ALHuri care sar de 180CP si ARLuri care sar de 220CP, pe o caroserie usoara cum este cea de golf 4 3U (1300kg) pur si simplu zboara masinutele alea.

Share this post


Link to post

Am primit o provocare de liniuta de la un Logan MCV 1.5 DCI / 70CP. Eu am maşina din semnatura. Tipul asta chiar insista si ma dispera... Eu zic ca sansele sa ma ia sunt mici dar exista... sau nu... Eu m-as cam baga avand in vedere ca el e foarte sigur pe el si foarte orgolios. Loganul e standard fara tunning, la fel si a mea. Voi ce ziceti ?

 

P.S. sorry daca am postat gresit dar nu am gasit alt topic despre asa ceva.

Share this post


Link to post

Nu ai postat gresit, prea devreme doar.

Share this post


Link to post

Cat mesteca ala in mamaliga treptele I, II si III abia ai timp sa schimbi a II-a. Dupa ce ai schimbat a II-a, te duci cu a III-a pana la 140 (acolo taie alimentarea). Numai daca nu-i dai cum trebuie pierzi. Bafta si grija la sosea, masini, carute, pisici, caini etc.

Share this post


Link to post
Am primit o provocare de liniuta de la un Logan MCV 1.5 DCI / 70CP. Eu am maşina din semnatura. Tipul asta chiar insista si ma dispera... Eu zic ca sansele sa ma ia sunt mici dar exista... sau nu... Eu m-as cam baga avand in vedere ca el e foarte sigur pe el si foarte orgolios. Loganul e standard fara tunning, la fel si a mea. Voi ce ziceti ?

 

P.S. sorry daca am postat gresit dar nu am gasit alt topic despre asa ceva.

 

 

Da-i in gusa, nu mai sta pe ganduri, il faci fara probleme. Schimba aproape de limitare si asta e.

Share this post


Link to post

Eu am facut testul asta o data. Daca te duci cu treptele 1 si 2 pana in 5500 minim nu are nici o sansa.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Da' voi de ce instigati un incepator la liniute?

Share this post


Link to post

Nu a specificat unde le face. Si chiar si asa, daca iti zice unul sa te arunci in fantana te arunci? :P .

 

PS. Oricum se va termina repede. Mai mult de 80 la ora nu-i trebuie. :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...