Jump to content
Sign in to follow this  
Wolfman

Masini Cu Care Ne-am Intrecut

Recommended Posts

Vezi ca-i confunzi :)

Share this post


Link to post

Ceva confuzie generala :)

Chiar azi m-a intrebat unu la cel de-al doilea semafor daca e tot diesel si a mea.

Share this post


Link to post
Chiar azi m-a intrebat unu la cel de-al doilea semafor daca e tot diesel si a mea.

Se putea si mai rau, putea sa te intrebe daca e cu pedale.

Share this post


Link to post
Se putea si mai rau, putea sa te intrebe daca e cu pedale.

 

 

=)) =)) =)) =)) =))

Pina la urma asta cu intrecutul nu depinde numai de masini depinde enorm si de soferi...sau de starea masinii...

Am depasit si eu (extraurban in oras nu se pune :) ) Passat si Audi de peste 2.0l dar asta nu inseamna ca am masina lu' peste :)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
Se putea si mai rau, putea sa te intrebe daca e cu pedale.

 

Cumva complexat de diverse dimensiuni?

 

Nu am nevoie de barca sa ma simt mai barbat... cum au altii...

Share this post


Link to post
Nu am nevoie de barca sa ma simt mai barbat... cum au altii...

 

E bine ca te simti barbat. Replica asta e atat de comuna, cred ca ai tatuat-o pe cauciucuri in roz.

 

Stai asa, acum mi-am amintit: nu erai tu ala de vroiai S2000 ca nu te lasa lumea sa depasesti? Pai si atunci, cine are nevoie de masina sa se simta nustiucum?

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

1: Si floricele mi-am tatuat pe cauciucuri. Pe cat de comuna o fi replica, pe atat de ignorata este. Nu stiu cu ce fel de copii crezi tu ca vorbesti. Si din moment ce o masina mare iti da incredere in tine, e foarte bine. Dar nu te lega de cei care indraznesc sa isi aleaga masini si din alte considerente.

2: S2000 e pt siguranta in depasiri, nu sa ma simt 'nustiucum'. Deocamdata mai astept inainte sa o achizitionez, vreau sa pastez si plasticul cu pedale care il am deja, honda nu e masina de mers zi de zi.

3: S2000 nu este o masina mare.

Share this post


Link to post
Nu stiu cu ce fel de copii crezi tu ca vorbesti

Cu unii care fac linioare pe la stopuri in oras cu motoare de ascutitori.

Share this post


Link to post

=)) =)) =)) =)) =))

De curiozitate am dat un search dupa Honda S2000. Pare a fi o masina de fitze nu una luata pe considerente de fiabilitate, pret, utilitate, etc...

Intradevar cu aia poti sa te bagi in depasiri ca disperatul...sa nu zici ca nu esti ca am vazut si "ascutitori" (citez dintr-un clasic in viata) pe sosea si se comporta in limitele normalului.

Nu te poti lua cu masinile de clasa superioara conduse tare gen Audi de 3.0l dar nu vad o necesitate asta.

Ajungi cu 15min mai tirziu dar esti 99% sigur ca ajungi.

Am vazut destule accidente cu morti din cauza ca unul sau altul sau bagat in depasiri la risc ca au "masini bune". De ei nu-mi pare rau dar fac victime intre cei de pe contrasens sau eventual pe cel care vroia sa-l depaseasca...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
Cu unii care fac linioare pe la stopuri in oras cu motoare de ascutitori.

 

Gata, m-ai convins [-O<

O sa imi iau un dizal combi cat mai mare, cu motor de 1.9 tedei ca sa iti pot castiga respectul, o, preainteleptule. Nu stiu cum mi-am permis sa am o alta parere, diferita de a ta. Si m-a mai lovit ceva! O sa trec pe GPL!

Abia acum imi dau seama cat de mult am gresit - auzi tupeu la mine, sa circul cu o masina mica in oras.

Share this post


Link to post

Poti sa circuli cu ce vrei tu in oras, nu ma deranjeaza atat timp cat nu-mi pui viata mea ca sofer sau ca pieton in pericol.

Daca vrei sa arati cat esti de bun si ce masina buna ai fa-o unde nu pui pe altii in pericol.

 

Take care si succese cu s2000.

Share this post


Link to post
De curiozitate am dat un search dupa Honda S2000. Pare a fi o masina de fitze nu una luata pe considerente de fiabilitate, pret, utilitate, etc...

 

Mai da un search si de data asta citeste mai bine. Nu-i masina de fitze, nu-i nici ieftina nici scumpa, nu-i deloc utila cand te duci la piata, nu-i nici macar frumoasa...

E doar masina cu cea mai mare putere litrica scoasa dintr-un motor aspirat. Asta inseamna ca nu prea are cuplu, deci, daca nu stii sa o conduci, probabil ca nu o sa reusesti sa depasesti un 1.5dci in conditii de trafic normale.

Nu-i deloc o jucarie, dar trebuie sa stii sa o conduci... ceea ce nu se prea intampla. Si-o cumpara tot felul de baietasi de bani gata, doctori si avocati, si apoi o vand cand isi amintesc de dieselurile lor tuningate pe la cip.

Share this post


Link to post

... e chiar urata ...

 

post-402-1227748664_thumb.jpg

 

... iar cuplul maxim e greu de gasit, ca-i pe la 7500 rpm la motorul de 2L si pe la 6800 rpm la cel de 2,2L.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Mai da un search si de data asta citeste mai bine. Nu-i masina de fitze, nu-i nici ieftina nici scumpa, nu-i deloc utila cand te duci la piata, nu-i nici macar frumoasa...

E doar masina cu cea mai mare putere litrica scoasa dintr-un motor aspirat. Asta inseamna ca nu prea are cuplu, deci, daca nu stii sa o conduci, probabil ca nu o sa reusesti sa depasesti un 1.5dci in conditii de trafic normale.

Nu-i deloc o jucarie, dar trebuie sa stii sa o conduci... ceea ce nu se prea intampla. Si-o cumpara tot felul de baietasi de bani gata, doctori si avocati, si apoi o vand cand isi amintesc de dieselurile lor tuningate pe la cip.

 

Daca pt tine masina de fitze=Lambo si altele de acelasi calibru, da intradevar nu e :)

Nu-i nici de dus la piata, nici sa o bagi zi de zi in trafic apropo de consum, iarna e destul de aiurea sa mergi cu decapotabila...e buna vara de dus la mare in weekend...sa o forjezi pe Ax spre Constanta (daca prinzi liber =)) )

Eu ma gindeam la cei cu venituri ceva mai mici :) nu la "vedetele made in Ro", dar tu te-ai exprimat mai bine "Si-o cumpara tot felul de baietasi de bani gata, doctori si avocati, si apoi o vand cand isi amintesc de dieselurile lor tuningate pe la cip."

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Masinile sport nu-s pentru cei ce pun de 20 de lei benzina.

Share this post


Link to post

Mie imi place... :)

Si poti pune si hardtop (ceea ce si intentionez). E pur si simplu o masina sport acceptabila ca raport performanta/pret.

Pentru piata, portbagajul este mic, dar pe de alta parte, nu am nevoie de portbagaj mai mare decat la un tico. In plus, nu fac piata, stau langa un market, de acasa pana la el fac 30 de secunde.

 

PS: Cea din poza costa 18500 negociabil. 52,000 km, din 2001.

post-2519-1227802616_thumb.jpg

Edited by Venom

Share this post


Link to post
... Si-o cumpara tot felul de baietasi de bani gata, doctori si avocati, si apoi o vand cand isi amintesc de dieselurile lor tuningate pe la cip.

Mai este o problema cu masina asta: CD-ul ei nu citeste manele.

Share this post


Link to post
Mie imi place... :)

Si poti pune si hardtop (ceea ce si intentionez).

 

 

Nu zic, si mie imi place dar, totusi,... astia se chinuie sa scoata 2-3kg de pe ea si tu vrei sa ii pui hardtop? Vezi ca a spus tolin ceva de cuplu mai sus, ai vazut? Bineinteles, s-au mai vazut cazuri de TypeR antifonate, deci intotdeauna se poate mai rau, dar, totusi, nu ar fi bine sa ne trezim si sa nu mai tiganim lucrurile?

 

lascarica, pe autostrada se forjeaza diesele tunate. Masina asta e pentru circuit, pentru cine stie sa o foloseasca. Nu o sa o vezi la vedete, e mult prea hardcore pentru ei, mult prea dificil sa-i pui in valoare calitatile. Mai citeste in continuare despre ea, poate o sa te prinzi pana la urma.

Share this post


Link to post

Hard top pt iarna (cand performantele oricum nu ma intereseaza), vara soft top.

Intre timp m-am decis sa pastrez si masina actuala, drept pt care o sa mai astept inca un an si ceva inainte de a achizitiona inca una. Poate intre timp mi se schimba parerea si o sa iau altceva. Dar pana una alta, cel putin pt mine, e alegerea perfecta.

Share this post


Link to post

=))

Alegere e cand o iei sau e aproape luata.. nu cand te gandesti ce iei peste un an jumate sau 20 =))

Parerea mea e sa ii bagi un tuning sau mai bine pui ambele motoare, a ta si a lu' taticu, ca vad ca oricum le ai trecute ambele la profil pe una singura si sa vezi atunci depasiri :D

Share this post


Link to post

Reciteste post-ul anterior si poate iti dai seama de ce nu o mai iau acum si de ce astept inca un an.

 

Iar la partea a doua... ha.. ha.. =D>

Share this post


Link to post

Mai Venom cand o sa ai drum prin Bucuresti si o sa ai S2000 te invit la o intrecere cu un "brek tedei", tu chiar crezi ca brekul tedei cum ii zici tu nu poate 6 sec suta si 250+ km/h ? Sunt multe 1.9 tedei prin Bucuresti care sar de 200CP si fac suta in 5 secunde, tu chiar crezi ca ai vreo sansa ???? Cred ca habar nu ai cu ce se mananca un motor si doar scrii pt a face posturi, noroc ca nu se contorizeaza posturile scrise la cafenea. Eu am renuntat in a mai baga bani in motor pt ca acum bag bani in Volvo, pe asta vreau sa-l fac la peste 300CP doar ca sa ma joc cu din astia ca tine care cred ca numai ce este in 2 usi fuge .

 

@Uskt datele date de Opel nu sunt deloc reale, eu la asta ma refeream, multa lume sa plans de top speedul Astrei G, de aia spun ca nu cred insiruirea de date. Cele mai corecte date sunt cele care arata acceleratia de la 80km/h la 120km/h, aici vezi cu adevarat diferenta intre masini, degeaba ai 1000cp daca ai o cutie prost etajata.

 

@Sato vad ca ti-au spalat astia de la Honda creierul, hai totusi sa mai si gandim, degeaba am S2000 cand un TT se plimba la pas pe langa mine pe autostrada iar in curbe sta mult mai bine avand 4x4 . Ma rog visul japonez este frumos dar trebuie sa ne gandim si la utilitate, daca vorbeam despre un GTR era altceva, tot respectul pt Nissan dar S2000 este o jucarie la fel de jenanta ca Celica de la Toyota.

Share this post


Link to post

Stai asa ca vine NSX-u' acusica... daca tot ai adus in discutie GTR-ul :P

Nu stiu cum poti compara S2k cu GTR.

Compara-l cu TT, RX-8, 350z, Z4...

 

Satori a zis foarte bine, S2000 e masina de circuit, nu e de drag. Nu stiu de ce toti cand auziti de moatoare ai mari de 150-200Cp sariti in sus...ca "ce tupeu au unii sa-si ia asa masini".

 

Ce aveti cu omul daca vrea S2k. Bravo lui.

Si Sato vrea Ariel...Asa si...?

Si eu visez la altele...

Care e problema?

Share this post


Link to post
pe asta vreau sa-l fac la peste 300CP doar ca sa ma joc cu din astia ca tine care cred ca numai ce este in 2 usi fuge .

Asta e exact genul e atitudine de care fug. Daca tu crezi ca imi cumpar masina sa fac liniute si sa demonstrez cat de tare sunt eu, te inseli amarnic.

A... si numarul de posturi pe care il am nu ma intereseaza absolut deloc. Nu stiu de cand a devenit o competitie numarul de posturi pe forumul acesta si asta mai ales din partea cuiva care are de 11x numarul meu de post-uri.

 

Si in legatura cu GTR-ul. Fiecare ia ce isi permite. GTR nu imi permit. Si daca o sa mi-l permit vreodata, cred ca o sa imi iau un mercedes la varsta aia.

Share this post


Link to post

Hai mai bogdane iar comparam 1.9 tedei cu S2000 sau celica TS? E penibil ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...